ZIERikZEESCHE COURANT. voor het arrondis- sement Zierikzee. 1884. No. 11. Zaterdag 9 Februari. 87ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnen land. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN Prijs per drie maanden f 1,Fr a nco per post f 1, Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER ADVERTENTIE N: Per gewone regel 10 cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 ct. Alle stnliken, de redactie betreffende, gelieve men niterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKEIWAl*. Bij deze Courant behoort een Bijvoegsel, 'twelk Donderdag reeds aan de abonné's binnen de stad is verzonden. ZIERIKZEE, 8 Februari 1 884. De Regeering heeft voorgesteld de wet betrekkelijk de nationale militie te wijzigen in dien zin, dat ten aanzien van hen, aan wie tijdelijk het recht is ontzegd om bij de gewapende macht of als militair geërnploi- eérde te dienen, de uitspraak omtrent hunne aanwijzing of niet-aanwijzing tot den dienst der militie wordt verdaagd tot na afloop van den tijd, waarvoor de ontzegging werd uitgesproken. Wettelijke voorziening wordt ook voorgesteld ten aanzien van hen, die tot bedoelde tijdelijke ontzegging Worden veroordeeld na hunne aanwijzing tot den dienst, doch vóór het tijdstip voor hunne inlijving bepaald. Het ontwerp bevat wijders de uitdrukkelijke uitrekking van de 2de alinea van de artt. 146 en 158 der militiewet en de vermelding in art. 55 dezer wet van de straffeii der meerbedoelde wetten van 14 November 1879, welke moeten leiden tot uitsluiting van den dienst der* militie. Eindelijk heeft dit wetsvoorstel ten doel, eene leemte weg te nemen in de bestaande wetgeving op de militie, voor zoover daarbij niet is voorzien in het geval dat hij, die bereids tot den dienst der militie was aange wezen, na die aanwijzing doch vóór het tijdstip voor zijne inlijving bepaald, veroordeeld wordt tot een straf, die, ware zij uitgesproken vóór zijne aanwijzing, tot zijne uitsluiting van de militie zou hebben moeten leiden. De Amsterdamsche Afdeeling van de Werklieden- vereeniging «Patrimonium" zal voor de verwacht wordende deputatie van Transvalers een zijden vlag laten maken te Bonn in Duitschland. Het klinkt zeker zonderling dat de Nederlcindsche vereeniging «Patri monium", met zijn Loiijnschen naam een Trans- vaalsche vlag van Fransche zijde in Duitschland laat fabriceeren. Indien de Werkliedenvereenigingen zelf voorgaan met in het buitenland bestellingen te doen, dan mochten zij wel een toontje lager aanslaan, wanneer werkgevers een enkele maal hun toevlucht tot vreemde werkkrachten moeten nemen. Zijn op ons eiland aldus schrijft men van Zuid-Beveland reeds tal van meestooven afgebroken als een gevolg van den bijna stilstaanden handel in meekrap, en zag Goes zich dientengevolge ook van zijne garancine-fabriek beroofd, de beide kolossale mee stooven aan de haven bleven daar nog altijd staan als eene herinnering aan een schoon verleden en misschien als een hoop voor de toekomst, Thans evenwel is een hunner, «de Liefde", veroordeeld om het lot van zoovele harer zusters te volgen. De pokken-epidemie te Oud-Beierland kan thans waarschijnlijk als geëindigd beschouwd worden. Zij heeft volle 10 maanden aangehouden. Het getal dei- aangetasten bedraagt 665, waarvan 203 als slacht offers der vaccine-bestrijding het leven lieten. Ei- zijn wekën voorbijgegaan waarin 40 en meer ingezetenen door de ziekte wei-den aangetast. De kosten van ont eigening tengevolge der epidemie, die ten laste van het rijk komt, bedraagt f 10,000. De hoop, dat de pokziekte te Nieuw-Beierland zou geweken zijn, is niet vervuld, daar 11. Zaterdag van een nieuw geval aangifte gedaan werd. In de kom der gemeente werden tot heden 14 personen door de ziekte aangetast. Uit vertrouwbare bron kan worden medegedeeld, dat van hooger hand alsnog pogingen worden in het werk gesteld om den heer A. Smit op zijn besluit te doen terugkomen tot het nemen van zijn ontslag als burgemeester der gemeente Viissingen. Men hoopt voor de gemeente dat de pogingen zullen slagen. De rivieren in het zuiden van ons land zijn buiten gewoon gezwollente Venlo teekende de peilschaal op de Maas Dinsdagochtend 14,88 c.M. boven A. P. en was 's middags half vier nog 7 c.M. hooger. Bij Roermond bleven Maas en Roer tot Woensdagnamiddag steeds wassende, doch te Maastricht werd val waar genomen. Ook op de Waal nabij Nijmegen is Woensdag val geconstateerd, doch de Rijn bleef nabij Renkum zóó hoog, dat alle uiterwaarden blank staan en ook de laaggelegen weilanden van Oranje Nassau-Oord ge ïnundeerd zijn. De raad der gemeente Harderwijk heeft aangenomen een voorstel van Burgern. en Weth. om afwijzend te beschikken op het verzoek van eenige koffiehuishouders om wijziging der bepaling van de verordening op de herbergen, die daar verbiedt in de gelagkamer buiten de vrouw des huizes vrouwen te laten. Aan eenige aan zee gelegen Friesche gemeenten zijn in de vorige week niet minder dan 89 geheel of gedeeltelijk met naphta gevulde vaten aangespoeld. De haring staat in zoo groote massa voor de kustsn van Noorwegen, dat alleen het onstuimige weder een beletsel is voor eene buitengewone rijke vangst. Van het 15tal Middelharnische vischsloepen, die tijdens de jongste stormen op zee waren, zijn er 3 nog niet teruggekeerd, en werd geen enkel bericht van deze ontvangen. De beste leden van het muziekcorps te Nijmegen zullen hun directeur, den heer A. van Leeuwen, naar Utrecht volgen, waar deze benoemd is tot directeur van het Tivoli-orkest. Men vreest dat dit de ontbinding van het geheele Nijmeegsche muziekcorps ten gevolge zal hebben. Wij ontvingen de twee eerste nummers van het Nederlandsch Amerikaansch Weekbladdat zich ten doel stelt zooveel mogelijk licht over Amerika te ver spreiden en de voordeelen en nadeelen der landver huizing grondig te bespreken. Het bureau van dit blad is te Amsterdam, Prins Hendrikkade, '140. Het adres aan den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid, betreffende de gebrekkige telegrafische verbinding met Engeland, is verzonden. Het is van 370 handteekeningen voorzien, waaronder die der voor naamste kooplieden en bankiers te Arasterdam, Rotter dam en Dordrecht. Het ligt in de bedoeling der Regeering, den aan maak van nieuwe munt-biljetten, tot een bedrag van 5,000,000, zoo mogelijk te bespoedigen. De thans in omloop zijnde biljetten hebben ongeveer 8V2 cent per stuk gekost; ofschoon vertrouwende dat de kosten van aanmaak nu geringer zullen zijn, heeft de Regeering, aannemende dat alleen stukken van f 10 zullen worden gemaakt, toch f 40,000 aangevraagd. In een taanketel, waarin men netten bruin maakt, viel Dinsdag een Scheveninger. Hij schreeuwde uit ai zijn macht om hulp, die eindelijk kwam opdagen. De «neger" werd afgekrabd en een Scheveninger kwam weer voor den dag. Een zeldaam feest werd deze week door de firma J. C. en W. Altorffer, boekhandelaars, drukkers en binders te Middelburg, herdacht, n.l. het lOOjarig bestaan dezer zaak. De verschillende boekhandelaars, boekdrukkers en binders boden den jubilarissen een fraai geteeker.d herinneringsblad aan, de typografische vereeniging een gedrukt net album en van tal van andere zijden werd den heeren Altorffer bewijs geleverd, dat het publiek in hun feest sympathiseert. De kist van Hugo de Groot. Baron van Boetselaer te Nijmegen is in het bezit gekomen van de boeken kist, waarin Hugo de Groot den 22 Maart 1621 uit Loevenstein ontsnapte. De echtheid van dit merkwaardig voorwerp is door authentieke documenten boven twijfel verheven. Baron Boetselaer verleent toegang aan hen, die deze kist, alsmede de portretten van De Groot, Maria van Reijgersbergen, De Groots grootmoeder en broeders en een aantal brieven van dezen Staatsman verzoeken te bezichtigen. Wat is de afleiding van het woord „Snoeshaan" Gewoonlijk wordt de Javaansche vorstentitel Soesoe- hoehan als oorsprong gegeven. De heer J. II. L. van der Scliaaff toont echter in de Spectator aan, dat het woord reeds gebruikelijk was, alvorens hier te lande aan de Oost gedacht werd. In een kronijk in 1590 te Dordrecht verschenen, leest men van ruiters, die «redelijcke carels" en alle goede snuijs-hanen genoemd worden. De afleiding die van Dale geeft, n.l. verbastering van Snoefshanen, dus zooveel als poch- hansen, strookt ook niet met de gunstige beteekenis, welke het woord in genoemde kronijk blijkbaar heeft. Naar men verneemt, heeft de heer Wolfson, ten einde verdeeldheid onder de liberalen te voorkomen, voor de candidatuur voor de Tweede Kamer te Rotter dam bedankt. Het Engelsche comité voor de Internationale Land bouwtentoonstelling te Amsterdam is tot stand gekomen. Het bestaat uit 44 ledenaan het hoofd staat als eerevoorzitter onze gezant te Londen, graaf van Bylandt. Voor de slachtoffers in ïndië is hier te lande bijeen gebracht f 519,689. De rechtbank te Utrecht deed Dinsdag uitspraak in de bekende zaak der mishandeling op 't Munster kerkhof. De beklaagde Ram werd veroordeeld tot 15 dagen celstraf en f 8 boete; beid. Grenfell tot 15 dagen celstraf en twee boeten, één van f 8 en één van f 25; bekl. Boddaert tot 8 dagen celstraf; bekl. Turk tot f 25 en bekl. Van Rijckevorsel mede tot f 25 boete. Bekl. De Jong werd vrijgesproken. Z. K. H. Alexander der Nederlanden, Prins van Oranje, heeft f 100 geschonken aan het «Huis van Barmhartigheid" te 's Hage. Ten behoeve van het te Dordrecht op te richten «Weeshuis met den Bijbel" (Bethel) is tot heden tot een bedrag van f 10,510,26 ingekomen. Te Amsterdam is een meisje van 26 jaar, terwijl zij aardappelen zat te schillen, plotseling dood gebleven. Uit Brussel wordt nog gemeld: Na afloop van de plechtigheid der uitreiking en toen HH. MM. de Koning en de Koningin de zaal hadden verlaten, verzocht Z. M. de aanwezige Hol landers aan hem voor te stellen. De heeren Cordes, A. C. Wertheim en x\ug. Mesritz werden toen door hem met veel hartelijkheid begroet en ontvangen. Bij

Zierikzeesche Courant | 1884 | | pagina 1