voor het arrondis- senent Zierikzee. 1884. No. 9. Zaterdag 2 Februari. 87ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland, B u i t e n 1 a n i zmmmimi mukmt. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN Prijs per drie maanden f 1,Franco per post ƒ4,- Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijblad 40 cent. PRIJS DER ADVERT EN TI EN: Per gewone regel 40 cent. Huwelijks-, G eb oorte en Doodberichten van 46 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 4-5 regels, mits contant betaald, 25 ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever H. LAKEiVMAA'. ZIERIKZEE, 4 Februari 488 4. Vólgens een te Amsterdam loopend gerucht zou H. K. H. Prinses Hendrik in onderhandeling zijn over den aankoop van een huis op de Heerengracht aldaar. H. K. H. zou het voornemen hebben jaarlijks eenigen tijd daar haar verblijf te vestigen. Onze landgenoot, de violoncellist Jos. HoIIman, is door Z. M. den Koning-Groothertog benoemd tot officier in de orde der Eikekroon en de Belgische violist Eugène Ysaije tot ridder dier orde. Naar het N. v. d. D. verneemt, zullen de oude koperen centen en halve centen nog tot 4 Mei bij de betaalmeesters doch niet meer bij de ontvangers ingewisseld kunnen worden. De Duinkerksche stoombootreederij heeft besloten om hier te lande een stoomboot voor de vaart van Rotterdam naar Duinkerken te laten bouwen. Inmiddels zal met een gehuurde boot de dienst reeds worden aangevangen. In den ziektetoestand van den Minister van Staat, Mr. J. A. Philipse, is geene verandering waar te nemen. De oud-gouverneur-generaal Loudon gaat tot herstel van gezondheid naar Wiesbaden. Z.Exc. doet de reis derwaarts in een salonrijtuig der Nederl. Rijnspoorweg maatschappij. Dr. Jorissen zal, vóór hij naar Zuid-Afrika vertrekt, aan het Ned. volk een open brief richten, waarin hij zijn standpunt in de Transvaalsche aangelegenheden in het licht zal stellen. De Kamer van Koophandel te Den Bosch heeft bij het bespreken der vragen van den Minister van Justitie nopens den kinderarbeid te kennen gegeven, dat zij een volstrekt verbod van werken tot 44jarigen leeftijd wenschelijk acht, mits daaraan leerplicht verbonden worde. Ten platten lande zou de Kamer aan het hoofd der gemeente de vrijheid willen toekennen, dit verbod van het 42e jaar af tijdelijk op te heffen, wanneer bewijzen worden overgelegd, dat het kind overigens geregeld onderwijs heeft genoten. Waarschijnlijk door den storm op het droge ge worpen, werd Donderdag j.I. op het Tesselsche strand een levende jonge haai gevonden. Aangaande den brand in de Stearine kaarsenfabriek te Gouda wordt nog vermeld; Men was den brand Dinsdagmorgen tegen acht uur eigenlijk pas meester, ofschoon 't grootste gevaar reeds vroeger scheen geweken. Toch moesten enkele brand spuiten nog den geheelen dag water gevennu en dan stegen uit de vernielde werktuigen vlammen op, die, zoodra er water bij gebracht werd, allerlei kleur- verwisselingen ondergingen en een onhoudbaren stank en rook verspreidden. Men kan zich daardoor eenigs- zins een voorstelling maken van de moeielijkheden, waarmede de brandweer des nachts moet hebben ge kampt. Te verwonderen is het zelfs, dat er geen ernstige persoonlijke ongelukken zijn voorgekomenwel raakten eenige personen het laat zich begrijpen bedwelmd, maar daarbij bleef 't gelukkig. Eenparig wordt de spoedige en degelijke hulp, die bij den brand is verleend, geroemd. De burgemeester van :Gouda, de commissaris van politie, alle andere militaire en civiele autoriteiten en de brandweer, waren zeer spoedig aanwezig. Zes spuiten van de gemeente rukten aan en wanneer men het oog houdt op de lichtbe- grijpelijke verwarring, die er heerschte, en op het onbekende en uitgestrekt terrein, waarop gewerkt moest worden, dan mag men de brandweer voor haar flink optreden nog prijzen. De stoomspuit der fabriek, waarvan de leiding juist tusschen de brandende ge houwen ligt, raakte onklaar, voordat ze in werking kon komenmet de brandspuit der fabriek werd goed gemanoeuvreerd. Maar vooral de spuit van het garnizoen (4e regiment 5e bataljon infanterie) deed uitstekende diensten, door de vlammen van de zijde van den Moordrechtschen Dijk te bezweren. De soldaten waren onder degelijke aanvoering onvermoeid en bleven op de gevaarlijkste punten moedig en onverschrokken stand houden tegen de vlammen. Om zich een denkbeeld te vormen van de ontzettende vlammen, die uit de 'gebouwen opstegen, behoeft men slechts te weten, dat ver over de 400,000 K.G. vet zuren in de vernielde bakken en distillatieketel waren. In de gracht van de nabij de fabriek gelegen Bleekers- kade lag een bodem vet ter dikte van 2 centimeter. Het was alsof een dikke ijskorst het water bedekte en men moest ook met schuitjes den vetbodem door klieven en de »vetschollen" stukslaan om de vaart niet te belemmeren. Overal in den omtrek moet men door een vette slikmassa waden en in de fabriek zelf zijn alle wegen schier door het glibberige vetslijk onbegaanbaar. De schade, door de ramp veroorzaakt, is nog niet te begrooten. Daaromtrent zij alleen vermeld, dat de fabrieksgebouwen en beurspolis, het materieel en de goederen bij verschillende binnen- en buitenlandsche maatschappijen zijn verzekerd, o. a. bij de Maagden burg Assurantie. De grootste schade zal intusschen wel de indirecte zijn. Want 't zal nog geruimen tijd duren, alvorens het werk kan worden hervat; de twee verbrande gebouwen waren de voornaamste en onmisbaarste voor den arbeid. Toch zal de ijverige directie, dien ten vorige jare, bij de 25jarige feestdagen van 't bestaan der fabriek door de oprichting van een ziekenfonds (uit de winsten der onderneming te onder houden) toonde zich de belangen der werklieden ernstig aan te trekken, al het mogelijke doen om het personeel, 200 mannen en 300 vrouwen ongeveer, tijdelijk bezig te houden en spoedig den geregelden arbeid te doen hervatten. Dit laatste zal echter, men begrijpt het, nog geruimen tijd vorderen. Benoemingen, Besluiten, enz. Z. M. heeft herbenoemd tot burgemeester van Ouwer- kerlc de heer B. G. van der Have. Ongelukken, Kampen, Misdaden, enz. De trein van Pontoise was 's avonds tusschen Saint- Sulpice en Lariboisière gekomen, toen 28 wagons los raakten en, door den wind voortgedreven, tegen een anderen trein aanreden. Door den schok derailleerden 44- wagons en 44 verbrandden door aanraking met het licht aan het achtereinde van den trein, dat met petroleum was gevoed. Drie reizigers werden tamelijk ernstig gewond. De trein van Antwerpen naar Gent derailleerde bij Ledeberg; er was iets niet in orde aan de locomotief. De bagagewagen en drie wagons werden van de rails geworpen, de eerste werd geheel verbrijzeld en de stukken vatten vlam. Een conducteur werd zwaar gewond en sommige reizigers kregen lichte wonden. Het verbeterhuis te Stillwater (Minnesota) is afge brand. De schade bedraagt 50,000 dollars. ïfcizslancl. Zeer onrustbarende geruchten komen weder uit Rusland met betrekking tot de woelingen der nihilisten. Te Charkow is Zaterdag weder een officier vermoord die door den onlangs vermoorden kolonel Soedeikin derwaarts was gezonden om een onderzoek naar het bond der nihilisten in te stellen. In het bericht wordt gezegddat de politie een geheime drukkerij lieefc ontdekten dat zij papieren in beslag nam waaruit het bestaan blijkt van den toeleg om een algeraeenen opstand te verwekken in de provinciën MarkowKiew, Poltawa en Czeringrov. Ook zou er een complot ont dekt zijndat zich ten doel stelde den czaar en zijne familie te vergiftigen. Verscheidene personen zijn in hechtenis genomen. Aan de Times wordt gemelddat de politie te Petersburg buitengewone maatregelen tegen de nihi listen neemt en het keizerlijk paleis des nachts door dubbele wacht bewaakt wordt. Grroot-J3ri.tta.ri je. De aanstaande parlementszitting wordt met belang stelling tegemoet gezien, daar dan de regeering wel eenige mededeelingen zal doen betreffende haar politiek in Egypte. In afwachting hiervan leveren de Londensche bladen artikelen, die den toestand in Soedan niet zoo ongunstig voorstellen als vroeger bericht werd. Zelfs wordt verzekerd dat Khartoem volkomen in staat is zich tegen den Mahdi te verdedigen en de redding van die stad door generaal Gordon niet te betwijfelen valt. Is dit werkelijk zoo, dan moet het bevreemden, dat het kabinet van St.-James zijne onderhandelingen met de Porte over een Turksche interventie voortzet. Dienaangaande meldt een telegram uit Konstantinopel van den 26en het volgende: »Men weet dat Mussurus-pacha, gezant te Londen, namens de Povte Engeland verzocht heeft de Egyptische aangelegenheden tot een onderwerp van gedachten- wisseling te maken. Lord Granville antwoordde, dat hij wenschte te weten op welke grondslag dit zou geschieden, en toen verklaarde de gezant, hoewel hij geen instructie had, dat het tractaat van 4844 en de latere firmans tot grondslag moesten dienen. De Porte keurde in beginsel dit antwoord goed, en de Ottomanische ministers behandelden het de vorige week Vrijdag, doch kwamen tot geen besluit. Engeland wensclit dat de Porte op een minder onbestemde wijze en niet mondeling, maar schriftelijk, hare voornemens te kennen geve." Gemengd Buitenlandscli Nieuws. De bekende astronoom Klinkerfuess van Göttingen heeft zich op de sterrewacht aldaar doodgeschoten. Men berekent, dat er jaarlijks door de vodderappers te Parijs voor 46 millioen frs. wordt opgehaald. Hevig als de jongste storm was, zegt de Daily News, in vergelijking met dien van 4703, was hij van weinig beteekenis, als men ten minste de ge schiedenis gelooven mag. Men zegt, dat bij dien storm alleen te Londen voor 2 millioen pd. st. schade werd aangerichtdat 2000 schoorsteenen afwoeiendat 15000 schapen in de Severn verdronken, dat in Kent 47000 boomen uit den grond werden gerukt en dat 8000 menschen liet leven verloren. Lynchwetten in Rusland. Aan de oevers van de zee van Azof wordt nog steeds een afschuwelijke soort van lynch-strafoefening toegepast op iemand, dien men op heeterdaad op diefstal betrapt. Die straf heet onder het ijs doorgaan". In het ijs worden 2 gaten gehouwen, op een afstand van 40 pas van elkander; dan wordt de schuldige aan een touw gebonden, in een der gaten gesmeten en, onder het ijs doorgesleept, uitliet anderegat opgetrokken. Dikwijls is het touw niet sterk genoeg en verdrinkt de schuldige. Meestal volgt een typhus of een andere hevige ziekte. Bovendien wordt den schuldige al het hoofdhaar afge brand. In Gloegof werd onlangs iemand, die een bonten jas gestolen had, voor een vergadering van boeren gebracht, gepresideerd door den starost (hoofd van het boerengerecht in een dorp). Eerst werd hij duchtig afgeranseld en toen zeer langzaam geworgd. Na deze strafoefening gaf men hem als lijk aan de politie over. Zondagmorgen is te Marseille een meeting gehouden van werklieden zonder werk, die door circa 4000 personen werd bijgewoond. Verschillende redenaars namen het woord en alle stelden min of meer ge welddadige middelen voor om de sociale quaestie op te lossen. Ook Paula Mink beklom het spreekgestoelte om te beweren, dat de ellende, die in Frankrijk heerscht, ook in andere landen werd geleden, waarom zij voor stelde, dat allen, Franschen, Italianen, Duitschers enz. zich zouden vereenigen om als broeders voor het heil der werklieden te strijden. Zij eindigde hare redevoering met eene opwekking om van de gedane fouten gebruik te maken om tot sociale revolutie te geraken. Er heerschte echter zulk een groote wanorde, dat van de stemming over de vijf voorgestelde moties niets kon komen, zoodat men onverrichterzake weder vertrok.

Zierikzeesche Courant | 1884 | | pagina 1