Ten aanzien van de onderhandelingen met Rome, heeft de regeering het besluit opgevat om zel/standig verbeteringen in te voeren. Door de pogingen om drang uit te oefenen op de regeering, 't zij door wetsvoor stellen of agitatie, zal zij zich niet van haar voorge nomen plan doen afbrengen en zich niet overhaasten. Die pogingen zouden wellicht kunnen leiden om haar langzamer te doen voortgaan. Grroot-Brittanje. Vrijdagavond heeft te Londen het banket plaats gehad, dat door de Nederlandsche kolonie den gedele geerden der -Transvaal is aangeboden. Aan toosten heeft het bij deze gelegenheid niet ontbroken. Zoo stelde onze gezant bij het Britsche hof, graaf van Bylandt, een dronk in op Paul Krijger, waarin hij o. a. zeide, dat de aan de Hollanders aangeboren vrij heidszin in de Transvaal niet ontaard is. De heer Krüger antwoordde, dat met rechtvaardig heid en loyauteit als wachtwoorden alles goed zal gaande Zuid-Afrikaansche stammen zouden met welwillendheid worden behandeld; de Transvaalsche republiek was gegrondvest op het beginsel van recht vaardigheid de laster zou gestraft worden. De heer Du Toit dronk op de groote toekomst, die de republiek tegemoet gaat, en zei ten slotte, dat een opkomende natie een machtig schild behoeft. Het feestmaal ter eere van de afgevaardigden van Transvaal, door de te Londen gevestigde Nederlanders gegeven, werd gepresideerd door dr. Roelvink. Onder de aanwezigen was ook de Nederlandsche gezant. Er werd uilsluitend Hollandsch gesproken. Bij den dronk op de koningin gewaagde dr. Roelvink van de vriend schapsbetrekkingen tussclien Engeland en Transvaal. De heer Groos dronk op de gezondheid van den koning der Nederlanden en van het Huis van Oranje. Hij herinnerde aan den tijd, dat de Kaap de Goede Hoop aan Holland behóórde en wees er op, dat de oude vriendschapsbetrekkingen tussclien de Hollanders in het moederland en de Hollanders in Zuid-Afrika in de laatste jaren waren hernieuwd, tengevolge van de vaderlandsliefde en den heldenmoed der Boeren. Hij eindigde met den wensch, dat Nederland en het Huis van Oranje mochten bloeien. Het een kan niet bestaan zonder het ander, voegde hij er bij. De gezant, graaf van Bylandt, antwoordde en dronk op de gezondheid van den president van den Transvaal, niet in zijn officiëele qualiteit, maar ais Hollander, die levendig belang stelt in het welzijn van den Trans vaal. Hij gelooft, dat onder de leiding van mannen als Krüger en zijne medestanders de voorspoed van den Transvaal is verzekerd. Krüger dankte voor de hartelijke ontvangst door de Nederlanders te Londen. Roelvink dronk vervolgens op de Transvaalsche gedele geerden en gaf zijn vurige hoop te kennen, dat hunne zending zou leiden tot eene vriendschappelijke oplossing der bestaande moeielijkheden. Andere toosten van persoonlijken aard volgden. Alle sprekers vermeden direct van de politiek der kolonie gewag te maken, omdat zij uitsluitend aan de gedelegeerden persoonlijk eene beleefdheid wilden bewijzen. Uit Durban is aan de Times een dépêche gezonden, bevattende zeer geruststellende berichten uit Stellaland. De pacificatie des lands neemt aanmerkelijk toe. Een 800tal gezinnen heeft zich aaneengesloten en een soort van regeering benoemd. De meerderheid wenschtinlijving bij de Transvaal. Het beiicht, door de Daily News verspreid, dat Baker-paclia liet plan had opgevat om de basis zijner operatiën naar Massoeah te verleggen, wordt officieel tegengesproken. Spanje. Het debat over het ontwerp-adres van antwoord op de troonrede in de Kamer van afgevaardigden is afge- loopen gelijk men voorzien had. Zooals gemeld is, heeft het kabinet-Posada-Herrera een cornpleete nederlaag geleden. Het ministerie is van oordeel, dat dit votum zijn ontslag niet behoeft teil gevolge te hebben, maar dat het de ontbinding der Cortes aan den koning behoort voor te stellen. Wanneer dit voorstel van de hand gewezen wordt, dan zal het kabinet zijn ontslag indienen. Gemengd Buitenlandse!! Nieuws. De uitgebreidheid der spoorwegen over de geheele aarde vermeerderde in '1881/82 met 31,371 K.M., meer dan ooit in een vorig jaar, 8000 K.M. meer dan in 1880/81 en 18,500 K.M. meer dan in 1879/80. De totale lengte der spoorwegen bedraagt 411,667 K.M. Onder de Europeesche landen heeft Duitschland verre weg het meest uitgebreide spoorwegnet, n.l. 35,5.00 K.M. dan volgen Engeland met 29,619, Frankrijk met 28,804, Rusland met 22,890, Oostenrijk Hongarije met 19,735, Spanje met 9810 en Italië met 8775 K.M. spoorwegen. Natuurlijk worden alle landen van Europa, wat betreft het bezit van spoorwegen, door de Vereenigde Staten van Noord-Amerika in de schaduw gesteld; terwijl de geheele lengte der Europeesche spoorwegen 180,137 K.M. bedraagt, hebben de Vereenigde Staten alleen ■168,677 K.M. spoorwegen. Te Londen heeft het gilde der rondventers een zwaar verlies geleden. Mary Robinson, de «koningin der rondventstei's", is in den ouderdam van 71 jaren overleden. Zij handelde in vleesch voor katten, het paardenvleesch, dat in elk Londensch huishouden voor de katten dagelijks wordt gekocht. De overledene heeft een vermogen van 60000 pond sterling nagelaten, doch oefende, ondanks haar groot vermogen, haar zaak uit tot kort voor haar dood. Zij werd de vorige week Maandag begraven, en hare begrafenis was werkelijk indi ukwekkend. Ingevolge hare laatste wilsbeschikking werd haar lijk gevolgd door 24 jonge ventsters, die op kosten der overledene met violetkleurige kleederen, Indische sjaals, hoeden met witte struisvederen en wittè boezelaars uitgedost waren. Aan de kist en de lijkkoets waren groote kosten besteed. Het lijk zelf was in wit satijn gewikkeld. De kist werd door vier jonge mannen naar de groeve gedragen. Deze mannen waren ook op verlangen der overledene, in witte overhemden gekleed. Na de begrafenisplechtigheid, gingen cle familie leden en alle die voor de begrafenis genoodigd waren, naar een nabijgelegen herberg, waar onder het klinken der muziek voor '10 pond sterling bier uitgedronken en voor 10 shilling tabak verrookt werd, alles volgens testamentaire beschikking. Een Amerikaan, E. P. Weston, is in Engeland sinds eenigen tijd bezig met eene zoogenaamde temperance tour". Hij heeft namelijk op zich genomen om in den tijd van honderd dagen 5000 Eng. mijlen te voet af te leggen, zonder daarbij een droppel alcoholisch vocht te gebruiken. De man loopt inderdaad kapitaal en maakte tot dusver zijne 50 Eng. mijlen per dag (dat is meer dan twaalf uren wandellens) zonder overmatige inspanning. Vrijdag voltooide hij te Liverpool zijne 2500ste mijl, dus de helft van zijne taak. Hij loopt deels langs straatwegen, van de eene plaats naar de andere, deels ook in besloten rnimten. Generaal SmitLondens straten doorwandelende, werd-getroffen door de ellende die hij zag. Wat zouden de menschenvriendendie zooveel werken voor de arme Kaffers in Zuid-Afrika, beter doen, zoo zij voor hun eigen deur de straat schoon veegden", zeide hij. »Ik zou ten minste liever een Kaffer in den Transvaal willen zijn. dan een van die ongelukkige «straat-Arabieren" in de schuilhoeken van Londen." Verder zei de generaal op een avond, toen zij alles zoo samen in oogenschouw namen, vooral de onzede lijkheid: Neen, daar is voor die natie geen herstel meer mogelijk, 't Kwaad is te ver ingekankerd." Mogelijk zoovoegt de heer Du Toit er in zijne brieven bij denkt iemand wel, dat dit te veel gezegd is, maar als hij was geweest waar wij geweest- zijn, en gezien had wat wij gezien hebben, dan zal hij ook moeten erkennen, dat menschelijker wijs gesproken er door Gods genade wel kans is om een enkele uit de menigte te redden, maar voor de geheele bevolking kan God alleen een redmiddel bedenken. Barnum is met zijn witten olifant, waarvan reeds zoo dikwijls gesproken is, te Liverpool aangekomen, waar verschillende personen, o.a. de directeur van den zoölogischen tuin te Londen, de verslaggevers van verschillende groote dag- en geïllustreerde bladen hem opwachtten. Daar de witte olifant in zijn land als heilig beschouwd wordt, heeft koning Theebavv twee Birmannen medegegeven om het dier op te passen. Bovendien zullen eerstdaags per stoomschip «Alaska" uit New-York twee Boeddhistische priesters in Engeland aankomen om de godsdienstige ceremoniën te verrichten, die bij de intreding van het geheiligde dier in «het land der heidenen" voor noodzakelijk worden geacht. De echte Birmannen zijn zeer vertoornd over deze daad van heiligschennis door den koning begaan door het verkoopen van den witten olifant, doch de groote som gelds door Barnum geboden, heeft den koning verlokt. Deze olifant, Yung Tolang genaamd, zal naar Londen worden overgebracht om in den Zoölogischen tuin aldaar tentoongesteld te worden. Tijdens haar laatste kunstreis door Amerika ontving Sarah Bernhardt daags voor haar terugkeer naar Europa, een bezoek van een rijk koopman uit Chicago, die haar voorstelde de geheele zaal te zullen huren, indien zij nog één voorstelling van «Froufrou" wilde geven. Daar de kunstenares genoodzaakt was te vertrekken, weigerde zij, maar voegde er bij, dat zij, wanneer hij te Parijs kwam, expres voor hem «Froufrou" zou spelen. Sarah dacht natuurlijk niet meer aan deze belofte, die zij zich gekscherende had laten ontvallen; daarom kan men zich hare verwondering voorstellen, toen zij dezer dagen de Amerikaan bij zich zag komen om haar aan hare belofte te herinneren. De artiste heeft haar woord niet willen breken en heeft nu Zondag j.l. Froufrou" opgevoerd. De Amerikaan, die met een groot gezelschap op reis is, had voor deze voorstelling vijf loges besproken, en hij heeft aan Sarah Bernhardt een bouquet gezonden, alleen bestaande uit drie rozen, maar bijeengehouden door een prachtigen diamanten haak. Donderdagmiddag kwamen twee netgekleede heeren bij een kunsthandelaar in de Rue de Seine te Parijs en boden hem een schilderij van een der eerste meesters aan. De kunsthandelaar bood, nadat hij het doek goed had onderzocht en zich overtuigd had, dat het geen valsclie handteekening droeg, 5000 francs. Na eenig dralen namen de twee heeren den prijs aan, die geboden werd. De handelaar deelde hen toen mede, dat de politiereglementen voorschreven de betaling van zijn inkoopen aan de woning van den verkooper te doen, waarom hij aan hun huis zou komen. De heeren pro testeerden tegen deze wijze van handelen, noemden deze reglementen overdreven en eindigde met voor te stellen, de helft van de genoemde som te betalen, daar zij onmiddellijk aan de Fransche Bank een wissel te betalen haddenhet overige kon de koopman dan wel den volgenden dag aan hunne woning bezorgen. Dit voorstel deed bij den handelaar het vermoeden oprijzen, dat hij zich tegenover twee dieven bevond. Hij nam het voorstel natuurlijk niet aan en bood aan op zijne kosten een rijtuig te nemen, om zich naar de Rue des Vanver, de woonplaats der heeren, te be geven. De individuen weigerden, verweten hem zijn wantrouwen en verzochten het schilderij terug om het bij een ander te verkoopen. Ook dit wilde de kunst handelaar niet en verklaarde het tableau niet af te geven dan in tegenwoordigheid der politie en wanneer zij voldoende bewijzen bijgebracht zouden hebben dat het schilderij hun eigendom was. Hij liet zelf door een bediende een agent van politie halen. De twee individuen gingen zitten en schenen op het geld te wachten, maar toen de kunsthandelaar in de kamer achter den winkel ging om zijn hoed te halen, openden zij haastig de deur en gingen op den loop. Men gelooft, dat het schilderij uit een particuliere verzameling gestolen moet zijn. Te St. Louis had voor eenige weken een huwelijk in de gevangenis plaats. Een Duitsch meisje, dat op het punt stond moeder te worden, vernam bij haar aankomst in de nieuwe wereld, dat haar aanstaande echtgenoot in een herberg een vriend gedood had, waarom hij in de gevangenis was opgesloten. Het jonge meisje verzocht de justitie haar met den moordenaar te laten trouwen in de gevangenis, welk verzoek werd toegestaam Twee medegevangenen fungeerden voor getuigen en de ambtenaar van den burgerlijken stand, trakteerde het bruidspaar en de getuigen op wijn. Te Gent is weder een 9jarig meisje spoorloos ver dwenen. Haar vader zond haar 's middags om half vijf uit om tabak te halen, en het meisje is tot heden niet teruggekeerd. Zij was de oudste van 6 kinderen. Er worclt aan een misdaad gedacht. Kerk- en Schoolnieuws. Drietal ter aanvulling eener vacature bij de Evang. Luth. Gem. te Paramaribo: H. H. Zaalberg, Ev. Luth. pred. te Zierikzee; B. J. Van Starkenborg van Straten, pred. te Drimmelendr. G. C. Steynis, pred. te Nieuw-Beerta. Bedankt voor Kattendijke (cl. Goes) door den heer J. H. van 't Hof, cand. Heden Dinsdag is het veertig jaren geleden, dat de heer A. Waeijhaert, hoofd der school te Hoek (in Zeeland), in die betrekking als zoodanig werkzaam is. Correspondentie. Het Hoofdartikel in het volgend nummer. Red. BEURS- EN MARKTBERICHTEN. PRIJZEN DER EFFECTEN TE AMSTERDAM den 21 Jan. '1884. Nederland, Werkelijke Schuld 2>/2 dito dito 3 dito dito 4 dito dito 1878 4 Premie-Leening Stad Rotterdam 3 België, dito Stad Antw. '74 3 Spanje, Obligation Buiten!. 4869/70 iy4 dito dito 1876 2 dito Binnenl. Esc. 5000 1 dito dito Esc. 100 1 Portugal, dito Buitenl. 1853/80 3 dito 5e Serie 1877 6 dito 6e Serie 1878 6 Rusland, Obi. Hope Co. '1798/1815 4 Cert. Inschr. 6e S. 1855 5 Obligatiën 1866 f 1000 5 dito 1860 2e L. 100 4»/* Obl.-Leen. 1867/69 4 Staatsleening 1866 5 pCt. 657/8 777/8 102 T/l# 102'/4 1001/. 97 52 98 77»/,. 77=/,. 122

Zierikzeesche Courant | 1884 | | pagina 4