Z1ERIKZEESCHE COURANT. 1884. No. 6. Woensdag 23 Januari. 87ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD voor het arrondis- jlS**.sement Zierihzee. Buitenland. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN Prijs per drie maanden f 4,Franco per post f 1, Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER AD VERTENTIEN: Per gewone regel 40 cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 46 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 4-5 regels, mits contant betaald, 25 ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKENMA1*. Binnenland. ZIE RIK Z E E2 2 Januari 1 884. Z. M. de Koning heeft den heer Van Rees, voorzitter der Tweede Kamer, benoemd tot Gouverneur-Generaal van Nederlandsch-Indië. Te Oud-Beierland zijn in de afgeloopen week 45 gevallen van pokken met 2 sterfgevallen aangegeven. Het aantal der aangetasten van het begin der epi demie af is 662, terwijl 498 personen aan die ziekte overleden zijn. Van 4418 Januari is te Nieuw-Beierland ter secretarie één geval van pokken aangegeven bij een niet gevaccineerd kind, terwijl in dat tijdsverloop geen sterfgeval aan die ziekte voorkwam. De ziekte schijnt zich voorloopig in de kom der gemeente niet verder te verbreidenslechts in 5 huis gezinnen zijn tot nog toe gevallen van pokken voor gekomen, waarvan geen met doodelijken afloop. N. v. Hw. Als een bijzonderheid kan worden gemeld, dat een van de pupillen, afkomstig van de school te Nieuwer- sluis, thans korp. tit., die den 24 Febr. '79 bij het I.-B. te Kampen overgeplaatst en op 43 Jan. '84, wegens zijne te geringe lengte bij het 4e bat. 8e reg. inf. te Doesburg werd gedetacheerd, nog niet aan de vereischte maat (4.55 M.) voldoet, om als korporaal bij een der reg. te worden ingedeeld. Zijn diensttijd loopt eertsdaags ten einde. In de gemeente Kralingen doen zich eenige gevallen van roodvonk voor; de ziekte schijnt van geen goed aardig karakter te zijn, daar in de laatste weken reeds 2 volwassen personen als slachtoffers vielen. Het Weekblad voor Pharmacie schrijft Van vertrouwde zijde wordt ons uit Leiden, betref fende de bekende vergiftingen, medegedeeld, dat het scheikundig onderzoek heeft geleerd, dat eene oplosbare arsenikverbinding, vermoedelijk in opgelosten staat, als vergif is gebruikt. Aan prof. Van der Burg is het gerechtelijk schei kundig onderzoek der organen van 46 lijken opgedragen. Hiervan zijn er 43 opgegraven, waaronder 14 van oudere dagteekening, zoodat ook de aarde uit de naaste omgeving dezer 41 kisten moest worden onderzocht. Voorloopig wordt het opgraven, van vermoedelijk nog meer slachtoffers, gestaakt. Ongetwijfeld zal zulk eene omvangrijke expertise wel schier eenig zijn in de annalen dei' toxicologie. Hoe moet er gehandeld worden met de voorwerpen, die op de openbare scholen door de meisjes, die les in de handwerken krijgen, vervaardigd worden. Niet alleen dat deze vraag zeer verschillend beantwoord wordt, maar zelfs gemeentebesturen weten op sommige plaatsen geen raad daarmede. Er zijn gemeenten, welke die voorwerpen verkoopen en de opbrengst storten in de gemeentekas of haar bestemmen voor liefdadige doeleinden. Ofschoon alleen de gemeente het recht heeft vrij over die voorwerpen te beschikken, verdient het o. i. overweging, of de vruchten van het onderwijs in de handwerken niet nog belangrijk grooter zouden worden, indien de meisjes, welke die voorwerpen maakten, deze ook, niet als loon voor hun arbeid maar als aan moediging, als een prikkel tot meerdere bekwaming in het voor een meisje onontbeerlijk vak, zeiven be hielden. Aan de rijksscholen schijnt dit het geval te zijn en ons komt deze oplossing dan ook als een zeer gewenschte voor. 's Gravenhage 49 Januari. De groote zaal van Diligentia was gisteren avond geheel gevuld; met vrienden en geestverwanten van den ontslapen predikant ds. Hoevers, aan wiens nagedachtenis de Haagsche af- deeling van het Nederl. Protestantenbond en de ver- eeniging Licht, Liefde. Leven een eigenaardige hulde hadden voorbereid. Op het orkest was een rouwdecoratie zichtbaar en eene schaar van dames en heeren vormden er een koor, dat onder de leiding van den heer Henri VüIImar zeer verdienstelijk stichtelijke liederen en gezangen voordroeg. Door ds. J. "Venvey Jz. werd in eenvoudige «woorden de nagedachtenis vereerd van den ontslapene, die in dezen kring zoolang en met zooveel vrucht gearbeid had en wiens verscheiden niet alleen voor zijn gezin onherstelbaar is, maar ook voor zijn vele vrienden en leerlingen. Aan dit weemoedig her inneringswoord sloot prof. A. Kuenen uit Leiden zich geheel aan. Gaarne had hij aan de uitnoodiging gevolg gegeven om een woord van sympathie te spreken ter eere van den gestorvene, wiens leven in vele opzichten een strijd was geweest, maar die trots miskenning had volgehouden en in de residentie de moderne richting in de protestantsche kerk waardig had vertegenwoor digd. Zijn dood deed echter de vraag rijzenWat nu? En op die vraag veroorloofde prof. Kuenen zich een antwoord te geven in den vorm van eene raadgeving. Hij achtte het een plicht der vrijzinnige protestanten tegenover zichzelf en hun medestanders in den lande vol te houden en hun kerkelijke rechten te handhaven. Hun recht om als onderdeel der Ilerv. kerk zich te constitueeren was feitelijk erkend door het door de Synode onlangs aangenomen en door een aantal kerk besturen goedgekeurde wetsvoorstel, dat echter bij gemis van het voldoende aantal instemmingen om een reglementswijziging in 't leven te roepen, niet kan worden uitgevoerd. De vrijzinnigen behoorden zich z. i. eerst te wenden tot den kerkeraad met verzoek om te voorzien in hun godsdienstige behoeftenprediking en onderwijs. Doch mocht dit beroep niet baten en het ideaal: een modern predikant gesleund door hem toegedane ouderlingen niet bereikt worden, dan moesten de vrijzinnigen zich constitueeren als afzonderlijk deel der Hervormde kerk, ten einde het zaad niet te doen verloren gaan door Hoevers gestrooid. Wel konden zij aan anderen in hun omgeving veilig hun kinderen toevertrouwen, maar op den duur ging het niet aan te teren op de kruimkens van de tafel van anderen. Het samenzijn werd afgewisseld door de voordracht van enkele dichtstukken door rar. A. Hinlópen. N. R. Ct. Te Arnhem hebben zich de «kwartjesvinders" ver toond. Een vrachtrijder uit Veenendaal werd de dupe en was in een ommezien 10 kwijt- Donderdag is, naar het Dagbl. verneemt, bij den kerkeraad der Ned. Ilerv. Gem. te 's Hage een protest ingediend tegen de beroeping van ds. Thym. Dit protest gold zijn leer. Volgens zijn dissertatie zou hij de erfzonde loochenen. Het is door een twintigtal gemeenteleden onderteekend. De eerste onderteekenaar van het protest is de heer D. J. Krekel. Kan&t, Wetenschap en Letteren. Bij het omhakken van een bosch in de nabijheid van Kessel (Limburg) heeft men eenige geheel nieuwe urnen gevonden, waarbij er zijn van groote waarde. Men vermoedt daar eene Romeinsche begraafplaats ontdekt te hebben; er zullen verdere opgravingen geschieden. Ongelukken, Kampen, Misdaden, enz. De straatroovers laten in Overijsel weer eens van zich hooren. Op den weg van het station naar zijn woning werd Woensdagavond tusschen half elf en elf uur te Borne een paardenkooper door drie mannen aangesproken met de vraag »hoe ver zijn wij nog van Borne!" «Ongeveer een kwartier", zeide de paarden kooper, en onmiddellijk daarop grepen twee der vragers hem aan, wierpen hem op den grond en beroofden hem van een som van ruim f 80. De derde der aan randers hield den aangevallene intusschen in bedwang door hem een mes op de keel te zetten, dreigende hem te zullen dooden, wanneer hij het waagde om hulp te roepen. Om genoemde som van f 80 te kunnen machtig worden, rukten de straatroovers de pand van het vest, waarin het geld weggestopt was, af en namen het stuk goed mede. De zaak is in handen der politie; de daders waren blijkbaar Duitschers. In de Keukenstraat te Utrecht, heeft een zesjarig meisje, dat door de moeder voor een oogenblik alleen was gelaten, hevige brandwonden bekomen, doordien het met lucifers bij de kachel gespeeld had. De kleeren geraakten in brand; en toen de moeder binnenkwam, stond het kind in lichte laaie. De kleine ligt thans in hoogst bedenkelijken toestand. Te Neukirchen, in het Pruische regeeringsdistrict Dusseldorf, was zekere Fuchs tot eene boete en tien dagen gevangenisstraf veroordeeld, omdat hij den zoon van zijn buurman Lottner had mishandeld en met een revolver nagezeten. Tegen dit vonnis was hij in beroep gekomen. Aanzegging ontvangende dat dit beroep was verworpen, geraakte hij in woede, liep met een slacht mes en geladen revolver naar den buurman, stak diens vrouw en negentienjarige dochter dood, schoot den man neder en gaf hem bovendien een steek door het hart en loste op eene toesnellende buurvrouw drie schoten, waarvan er één haar in den arm trof. Daarop ging hij naar zijn huis terug en deed de deur op slot. De politie sloeg toen een raam in, drong naar binnen en vond op den zolder het lijk van den moordenaar. Hij had zich den hals afgesneden. In zijne zakken vond men nog achttien patronen. ÖiTitschl a ii d Eindelijk is Zondag in liet Huis van afgevaardigden het telkens verdaagde voorstel van den heer Reichen- perger in behandeling gekomen, strekkende tot het herstel van de artikelen 45, 46 en '18 der Grondwet, die tengevolge der Mei-wetten geschrapt waren. De minister van eeredienst begon met het verzoek aan het Huis om aan dit voorstel zijne toestemming niet te verleenen. Mocht het echter goedgekeurd worden, dan zal de regeering daaraan hare sanctie onthouden. Deze houding der regeering, zeide hij voorts, is het gevolg van de uitlegging en de toepassing aan die artikelen door de Roomsch-Katholieke keilt gegeven en welke de ontwerper van het bedoelde voorstel er weder aan zou willen geven. Die artikelen hebben steeds aanleiding gegeven tot moeielijkheden, vooral nadat nieuwe provinciën bij den staat waren ingelijfd, waar betrekkelijk genomen de toestand beter was geregeld dan in de oude provinciën. Thans die artikelen weder van kracht te verklaren, zou een groote politieke fout mogen worden genoemd. Wat betreft het verleenen van gratie aan den bisschop te Munster, daarover kan hij bij den tegen- woordigen stand van zaken niet spreken. Geen enkele van de ministers is gezind om zijn hand te stellen onder het bevelwaarbij gratie zou worden verleend aan den aartsbisschop van Keulen of aan dien van Posen en Gnesen, want een dergelijke handelwijze zou noch in het belang van den Staat, noch in dat van de vrede op kerkelijk gebied zijn.

Zierikzeesche Courant | 1884 | | pagina 1