Het verbranden van geverfd hout kan soms ge vaarlijk zijn. Een boer had eene oude houten deur, die voor jaren zwart geverfd was, stuk geslagen, en op zijn open haard gelegd. Daar de schoorsteen slecht trok, verspreidde zich de rook door het vertrek waarin hij zat en daarna wercl hij ongesteld. Bij de.verbranding was het lood uit de verf ontweken en met den rook in zijne .ademhalingswerktuigen gedrongen. De man is na een langdurig sukkelen hersteld. Te Parijs is de directeur van de »Banque de la Bourse", een anonieme vereeniging met een kapitaal van 10 millioen francs, eensklaps verdwenen, met achterlating van een brief waarin hij zeide, het geld met het beursspel verloren te hebben. Door deze cata strophe worden tal van kleine burgers getroffen, die er hunne spaarpenningen in depót gegeven hadtien. De Parijsche bankier Halpten had ontdekt, dat zijn knecht de secretaire met een valschen sleutel opende en daaruit stal. Om daarvan bewijzen te hebben, verbond de bankier een met roet geladen pistool aan het slot. Toen de dief zijn slag wilde slaan ging het schot af, dat hem in een neger veranderde. Hij is nu tot vier maanden gevangenisstraf veroordeeld. Een 15jarige Italiaansche straatzangeres heeft te Parijs een klein meisje willen stelengelukkig snelden eenige voorbijgangers op het hulpgeschreeuw van het kind toe en nu werd de Italiaansche in hechtenis genomen. Op den spoorweg van Brest naar Parijs is de machinist van een trein plotseling krankzinnig geworden en stopte. De schrik der reizigers was natuurlijk groot, vooral omdat het donker was. De stoker en de con ducteur van den trein gaven de voorgeschreven signalen om elk ongeluk te voorkomen en het gelukte hem eindelijk den woedenden man meester te worden en het naaste station te bereiken. Een ijselijke geschiedenis wordt uit Malaga bericht. Twee onbekenden kwamen een metselaar halen voor een dringend werk. Zij stapten met hem in een rijtuig en blinddoekten hem, totdat hij zich bevond in een kleine kamer, waar hij een schreiende vrouw vond, aan handen en voeten gebonden. De metselaar werd gedwongen het kamertje dicht te metselen en toen weer geblinddoekt naar zijn woning teruggebracht. Hij heeft de zaak bij de politie aangegeven en deze doet onderzoek. Te Marseille is de millionair William Astor van New-York aangekomen. De man heeft een jaarlijksch inkomen, zegt men, van 3 millioen dollars. Van de 183,000 emigranten, die in 1883 in Canada aankwamen, vertrokken ongeveer 73,000 naar de Vereenigde Staten. In een drukke straat te Weenen kwamen des na middags te 5 ure twee mannen bankbiljetten wisselen bij den wisselhandelaar Heinrich Eifert. Terwijl Eifert geld kréég, wierp een der mannen hem zand in de oogen en de tweede ging hem te lijf met een bijl. Eifert vluchtte in een kamer achter het kantoor, waarin twee kinderen met een gouvernante waren gezeten. De moordenaars sloegen een der kinderen dood en wondden het andere kind. en de gouvernante. Daarna plunderden zij Eiferts winkel en slaagden er in te ontkomen. De gouverneur-generaal van Siberië bezocht de ge vangenissen te Tomsk. Hij ontving niet minder dan 300 petities van gevangenen, die beweerden onrecht matig van hun vrijheid te zijn beroofd. Bij onderzoek bleek, dat die bewering in 200 gevallen gegrond was, en 200 gevangenen werden dus op vrije voeten gesteld. Wel een bewijs, hoe treurig het in Rusland met de rechtspleging is gesteld, waar de vrijheid van 200 personen afhangt van een toevallig bezoek van den gouverneur-generaal Door de Weener politie is de hand gelegd op een man, zich noemende Hugo Schenk, volgens zijn opgaaf ingenieur, die sedert 1879 vier meisjes moet hebben vermoord, na zich, onder belofte van haar te trouwen, van haar spaarpènningen te hebben meester gemaakt. Zijn laatste slachtoffer, een keukenmeid, Ketteler genaamd, werd in Augustus j.l. vermoord en de ontdekking van haar lijk, onder zeer geheimzinnige omstandigheden, verwekte toen groote sensatie. De moordenaars van Sudeikin zijn alle gearresteerd. Toeval leidde tot hun ontdekking. In een herberg voor koetsiers te Petersburg werd over den moord gepraat. Een jong koetsier zeide: Ik zag twee van de moordenaars. Ik stond met mijn rijtuig dicht bij het huis en zag daaruit twee mannen komen; zij moesten naar het station Nicholaie worden gereden en namen Zeodors rijtuig, dat naast het mijne stond". Zeodor werd spoedig gevonden en verhaalde, dat hij de twee personen naar het station had gereden en toen naar een groot huis in de Italianskaia-stra'at. De politie deed nu verder onderzoek en weldra waren al de schuldigen gearresteerd. De neef van Sudeikin zal misschien herstellen, maar nooit weer bij zijn zinnen komen; 26 splinters werden uit zijn schedel verwijderd. Men zegt, dat Dagieff vroeger officier in Russischen dienst was en dat te Moscou 37 studenten zijn gear resteerd als betrokken in den moord van Sudeiken. Volgens den correspondent van de Daily News heeft de Czaar de benoeming van de staatscommissie, die alle wetten moet bekrachtigen, uitgesteld. Een vadermoordenaar. In het dorp Corston bij Bath woont een welgesteld man, Henry Upham. Zijn 21-jarige zoon, Henry Locke Upham, was 's avonds uitgegaan en had een scheermes meegenomen. Toen hij een uur later thuiskwam, deed de vader voor hem open. Nauwelijks was de deur gesloten of de zoon viel den vader aan en bracht hem met het scheermes een vreeselijke wonde aan den hals toe. Upham, een stevig man van ruim 60 jaar, slaagde er in zijn zoon vast te houden en riep toen om hulp. Zijn tweede zoon Benjamin schoot toe, maar in dien tijd had de oudste zich losgeworsteld en bracht nu zijn broeder een wond aan den nek toe. Ten slotte werd hem het mes uit de hand gerukt. De moordenaar stapte bedaard het huis in. Zijn vader veilceert door het bloedverlies in een zorglijken toestand. Henry Locke is in hechtenis genomen. Vader en zoon leefden in goede verstand houding en men begrijpt niet wat den zoon tot die daad dreef. Sommigen zeggen, dat hij zich overwerkt had (hij studeerde in de theologie) en niet wel bij het hoofd was. Een boer komt in een winkel waar muziekinstru menten verkocht worden. «Ik wou veur men zusterszeun een viool koopen", zegt hij, »maor 't mot een goeie wezen. Wat kost zoo'n ding wel?" «Voor twaalf gulden kunt gij er een hebben, die vrij goed is; deze hier kost dertig, deze vijftig maar hier is eene beste voor honderdtachtig gulden." De boer bekijkt het laatste instrument vol ver bazing. »Wel, nou zei ik je kriegenroept hij uit. «Honderd tachtig gulden voor zoo'n fiedel en dan nog hol van binnen-■ In eene verhandeling van Guido de Caulico, in 1363 'in 'tlicht gegeven, vindt men aldus beschreven hoe het toen met de heelkunde gesteld was: «Er zijn vijf soorten van chirurgijnsde eerste volgt Roger en Rowland na, en legt op alle wonden en verzweringen pleisters; de tweede volgt Brumis en Theodoris na, en gebruikt alleen wijn; de derde volgt Palicato en Langfrance na en behandelt alle wonden met zalf; de vierde bestaat voornamelijk uit Duitschers, die met de legers medetrekken en toover- middelen, drankjes, olie en kruiden, alles door elkander, gebruiken; en de vijfde bestaat uit oude vrouwen en dom volk, en roept bij alle gevallen de hulp der heiligen in. De Amerikaansche rechter White in Kansas-City kwam een half uur later ter zitting op het gerechts hof dan hij zelf bepaald had. Hij was daar zoo ver ontwaardigd over, dat hij zichzelven wegens minachting van het gerecht tot een boete van 10 dollars ver oordeelde. De Fransche Regeering heeft aan de Kamer vergun ning gevraagd tot vervolging van den afgev. Talandier wegens het tot moord ophitsend artikel in zijn blad La République dèmocratique et sociale. Een vreeselijke scène kwam vorige week te Stargard in de rondreizende menagerie van O. Jung voor. Onder de vele kinderen, die de voeding der wilde dieren kwamen bijwonen, waren ook de gezusters Schulz. Een dier zusjes, een kind van acht jaren, sloop onder de balustrade door tot dicht bij de kooi van de. beren. Toen zij zich daarna omkeerde om haar plaats te hernemen, sloeg een der beren haar den klauw in 't hoofd, waardoor de schedel verbrijzeld werd. Nadat het kind daarna dichter naar de kooi was getrokken, werden haar een oor, een oog, de neus, wang en mond zwaar gewond en ook in een der handen kreeg zij een diepe wond. De toegeschoten knechten wisten het kind nog te ontzetten, voordat zij geheel was vermorzeld. Men hoopt het kind nog in het leven te behouden. Te Leeds heeft zich een geval van schijndood voor gedaan. Een meisje van 16 jaar, dat met haar moeder, een weduwe, woonde, was reeds sedert tien weken bedlegerig en de dokter had de hoop reeds opgegeven. Dinsdagmiddag dacht men, dat zij den laatsten adem had uitgeblazen. Een vrouw werd gehaald om het lijk af te leggen en daarna te kisten. Ongeveer acht uur 's avonds, toen de moeder met de vrouw in de keuken was, werden zij opgeschrikt door een zwakke stem, die «Moeder!" riep. Toen de vrouwen gingen zien, zagen zij boven aan den trap, die tot de kamer, waar het lijk lag, leidde, het doodgewaande meisje staan in haai' lijkgewaad. liet meisje werd naar bed geleid en de dokter gehaald. Den volgenden nacht heeft zij goed geslapen, maar is zeer zwak. Een stoelenverhuurster in een der kerken van Parijs kwam Zaterdagmorgen om 6 uur in de kerk om haar materieel in orde te brengen, toen zij in de duisternis met den voet tegen een pakje aanstootte, dat op den grond lag. De stoelenzetster nam het pakje op en zag bij onderzoek dat een kind van ongeveer 6 maanden zich in de doek bevond. Op het lijf van de kleine werd een papiertje gevonden, waarop met potlood geschreven stond, dat de moeder niet in staat was om haar kind te verzorgen, waarom zij den vinder of vindster verzocht het kind naar het vondelingen gesticht te brengen. Zoo spoedig de moeder er weder de noodige zorg aan kon besteden, zou zij het wicht terugeisclien. Volgens verlangen der ongelukkige moeder is ook gehandeld. In een der dichtstbevolkte gedeelte van Birmingham, waar verscheidene gevallen van pokken voorkwamen en kort na elkander twee sterfgevallen hadden plaats gevonden, heeft men dezer dagen een verschrikkelijke ontdekking gedaan. In de woning van zekeren Owen vond men namelijk een oude eikenhouten kist, waarin het lijk lag van zijne zuster, die reeds in 1863 te Londen gestorven was. Men zegt, dat Owen zoo uiter mate aan zijn zuster gehecht was, dat hij haar niet wilde laten begraven. Hij bracht het lijk naar Bir mingham en bewaarde het daar in zijn kamer, waar geen mensch mocht binnenkomen. De kist was vroeger met ijzeren banden goed afgesloten, doch de ongelukkige man had zich in den laatsten tijd door gebrek ge dwongen gezien het ijzer er af te nemen en te ver- koopen. Waarschijnlijk hebben van dat oogenblik de schadelijke gassen een uitweg gevonden, en is het uitbreken van de pokken in die buurt daaraan toe te schrijven. In 1883 werden in Engeland 349 romans geplubi- ceerd. Een uitgever berekent in de Daily News, dat daarvan 180,000 exemplaren zijn gedrukt: 100,000 van romans in 3 deelen, 50,000 van romans in 2 deelen en 30,000 van romans in 1 deel, dat is te zamen 430,000 deelen, die zoowat 113,000 pd. st. zouden moeten opbrengen. De helft dier som gaat aan papier, drukken, bindwerk en advertentiekostende rest zouden uitgevers en auteurs kunnen deelen, ware het niet, dat ternauwernood een derde van den voor raad verkocht werd. En neemt men nu in aanmerking, dat tegen '1 roman, die gedrukt wordt, 10 geschreven, maar niet gedrukt worden, dan komt men tot de treurige conclusie, dat in een jaar in Engeland ruim 3000 romans worden geschreven, waarvan 350 het licht zien en waarvan nauwelijks 120 de kosten dekken. De rest is zuiver verloren arbeid. Kerk- en Sclioolnieuws. Bedankt voor Zuidzande, cl. Oostburg, door J. Prins te Waalwijk. De oudste predikant te Middelburg, ds. J. F. L. Abresch, is voornemens tegen 1 April zijn emeritaat aan te vragen. De Nederlandsche Zendingsvereeniging te Rotterdam ontving ter gelegenheid van haar 25jarig bestaan uit verschillende plaatsen van ons land aan feestgaven een som van f 5161,71. Voor het Zwingli-monument te Zurich is ingekomen van het Bestuur der Remonstrantsche gemeente te. Rotterdam f 304 en van de Rotterdamsche afdeeling der Evangelische Maatschappij (gecollecteerd in de bijeenkomst van de vorige week Maandag) f 34. Benoemd tot onderwijzeres te Ovezande mej. Joh. B. Thiel te Zonnemaire. Bedankt voor de benoeming tot onderwijzeres aan een Christelijke school te Amsterdam mej. A. L. v. d. Berg te Rotterdam. Op de le openbare school te Nieuw-Beierland werden in het vorige jaar van de 112,757 school tijden 17,925 verzuimd, dat is bijna 16 pet., waarvan alleen wegens veldarbeid 9821 en wegens overigen arbeid 4665 schooltijden. Volgens den Turnvriend telt Nederland -150 gym- nastiek-vereenigingen.

Zierikzeesche Courant | 1884 | | pagina 3