Z1ER1KZEESCHE COURANT. voor het arrondis- sement Zierikzee. 1884. No. 4. Woensdag 16 Januari. 87ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN Prijs per drie maanden f 1,Franco per post f 1, Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Per gewone regel 10 cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKENSIAN. ZIERIKZEE, 15 Januari 1 884. Men schrijft uit Amsterdam Als een bewijs van eene zeldzaam zachte Louwmaand kan strekken, dat sedert de laatste dagen in de woon kamer eener particuliere woning alhier eene gewone witte vlinder rondfladdert en zich des nachts op een bloemstruik neêrzet; ook zag men Zondag, bij zonne schijn, hier en daar zwermen van muggen, die vroolijk op en neer. dansten, als ware men in de lente. Door den hoogen waterstand dringt het water alhier in zeer vele kelders en kelderwoningen tot groot ongerief en niet geringe schade der bewonersmen ziet dan ook op verschillende plaatsen hoozen en pompen om van dien onaangenamen last bevrijd te worden. Uit de Wijk (Drente) wordt gemeldAls eene meldenswaardige bijzonderheid deelen wij mede, dat op de buitenplaats »Dikninge" alhier, den 9en dezer reeds een ooievaar is gezien. De zachte weersgesteldheid maakt ook, dat de spreeuwen des avonds in het geboomte zingen alsof het in de maand April is. Ook de winterrogge staat buitengewoon gunstig en het gras in de weiden begint te ontspruiten. Naar aanleiding van het te Amsterdam geopperd denkbeeld om een gedenkteeken ter nagedachtenis van Z. K. H. Prins Hendrik op te richten, herinnert de heer I. Mouthaan te Egmond aan Zee, dat daar ter plaatse reeds zoodanig monument bestaat, nl. de Prins Hendrik-stichting, een gedenkteeken geheel in den geest van den overleden Prins, maar geen voldoende middelen bezittende om te bestaan zonder telken jare een beroep te doen op de algemeene liefdadigheid. De heer. M. meent alzoo, dat de nagedachtenis van den overledene meer naar zijn geest zou vereerd worden, door deze instelling, waarvan de Prins zelf den eersten steen legde, te voltooien en op hechtere grondslagen te vestigen. Zou men niettegenstaande dat toch de voorkeur geven aan geldverspilling voor een nietszeggend stand beeld? We kunnen het niet gelooven! Een volk dat groot wil blijven houdt de nage dachtenis zijner groote mannen in eere. Niet echter door beelden of muurversieringen, maar door in hunne i'ichting in hunnen geest voort te werken en aldus 't zaad, door hen gestrooid, tot vrucht baarheid te brengen. Donderdagavond reed de vrachtrijder tusschen Utrecht en Amsterdam, G. van den Biezenbos Bzn., naar Amersfoort terug langs den Utrechtschen straatweg, toen in den omtrek van Soesterberg gekomen, iemand iets uit den bak onder zijn wagen stal. Dit was echter maar een list om hem van zijnen wagen te.verwij deren, waarop zich oök eene vrouw bévond. Hij ijlde den dief na, doch nu voegden zich nog 2 gezellen van den dief bij dezen, randen hem aan en ontrukten hem eene waarde van f 400 en verschillende papieren, die hij bij zich droeg. De drie aanranders zijn tot dusver nog niet gevat. Yan Dinsdagmiddag tot Zaterdagmorgen zijn te Oud-Beierland 9 nieuwe gevallen van pokken aange geven, met 3 sterfgevallen. In het geheel werden in de nu afgeloopen week 12 aangegeven en overleden 4 poklijders. In het geheel werden te Oud-Beierland gedurende de thans heerschende epidemie 647 personen door de pokziekte aangetast en overleden er 196 aan die ziekte. Men schrijft uit Amsterdam: Met bevreemding ver neemt men hier, dat weldra de schilderijen uit het Trippenhuis naar 't nieuwe Rijksmuseum zullen worden overgebracht. Het gebouw is nog zoo nat dat niet slechts de muren allen druipen van 't vocht, maar dat een kostbare Japansclie tafel, geschenk van de regeering van Japan aan onzen koning, die eenigen tijd in 't Museum heeft gestaan, totaal vernield en gespleten is. Men stelle zich voor, dat dit zelfde met Rembandts «Nachtwacht" of eenig ander doek uit het Trippenhuis geschiedt. De mazelen-epidemie breidt zich in de gemeente Wageningen steeds uit. In de afgeloopen week is ter plaatse, waar zulks behoort, van 122 aangetasten aangifte gedaan, 11 gezinnen zijn als ontsmet ver klaard. Gelukkig zijn de sterfgevallen zeldzaam. Sedert deze epidemie bezweken 4 kinderen. Thans vertoont de ziekte zich ook onder de volwassenen. Naar het Vad. verneemt, heeft de Grondwetscom missie Zaterdag haar laatste vergadering gehouden tot definitieve vaststelling van haar rapport. De commissie heeft daarin besloten Z. M. den Koning vergunning te vragen om dat rapport publiek te maken. De ontzettende gevallen bij brand, van personen die jammerlijk in de vlammen omkwamen, doordien zij van de bovenverdiepingen niet meer naar beneden konden komen, hebben den heer J. M. IJserman te 's Hage aangespoord, een eenvoudig toestel te ver vaardigen, dat op den zolder of in een der andere bovenvertrekken van elk huis voorhanden kan zijn en de bewoners in staat stelt om in geval van nood zeiven te ontkomen of zieken, gebrekkigen, bewuste- loozen enz. weg te voeren. Hij meent hierin geslaagd te zijn en heeft nu vergunning bekomen, met dat 1 toestel aan het gebouw van Buitenlandsclie Zaken proeven te nemen. Daar hieraan echter de voorwaarde is verbonden, dat het 's morgens vóór 10 of 's na middags na 4 uren zal moeten geschieden, zal de proefneming uitgesteld worden tot de zon wat langer aan den hemel zal staan. De komeet van 1812 is thans met het bloote oog zichtbaar. Tot den 15en dezer maand zal zij in helder heid steeds toenemen. Bij het sterke maanlicht is het verkieselijk; als men den staart van den zwerveling wil zien, een gewonen tooneelkijker te nemen. De komeet beweegt zich in een hemelstreek waar geen helder lichtende sterren zich bevinden. Is de volle maan voorbij, dan behoort men tusschen 6 en 8 uur in den avond in het Zuid-Westen te zien; de staart heeft dan een opwaartsche richting. Een daglooner uit Oldebroek, J. Hovenberg geheeten, heeft dezer dagen een bewijs van zeldzame eerlijkheid kunnen geven. Hij vond een portefeuille met 700 aan geldswaardig papier, dat nader bleek in eigendom behoord te hebben aan R. Peeks uit Kampen, die echter in den jongsten storm met zijn vrouw het leven in de golven verloor. De eerlijke vinder liet nu de portefeuille met den ongeschonden inhoud den burge meester-strandvonder van Oldenbroek toekomen. Ondanks allen drang van Ged. Staten van Noord- Brabant en van het schooltoezicht, blijft de gemeente raad van Fijn aart weigeren mede te werken tot ver hooging van de jaarwedde van het te benoemen hoofd der school te Oudemolen. Voor f 700 kwamen na herhaalde oproepingen, geene sollicitanten. De school is reeds een half jaar gesloten. Naar men verneemt, is het op de algemeene ver gadering van aandeelhouders van de 's Gravenhaagsche Passage-maatschappij gebleken, dat de kosten van aan leg worden geraamd op een bedrag van f '1,600,000. Behalve de zes ton reeds geplaatste aandeelen, moet er nog worden opgenomen ruim een millioen. Om daarin te voorzien, is aan de aandeelhouders machtiging gevraagd en van hen verkregen, om behalve de zes ton hypotheek, waartoe het Bestuur vroeger vergunning had verkregen, alsnog op te nemen een bedrag van zes ton. Reeds houdt men zich met den onderbouw bezig. Deze is reeds ver gevorderd en zal weldra voltooid zijn. Het laat zich aanzien, dat, zonder buiten gewone omstandigheden, de passage in het voorjaar van 1885 gereed zal zijn. De gezamenlijke postboden in de provincie Groningen hebben zich beklaagd over hun zondagsdienst. In een adres, gericht aan den Minister van Waterstaat, leest men o. a. »De eerst ondergeteekende (Sissing) verklaart nu reeds twaalf jaren geloopen te hebben, zonder ooit een enkelen vrijen Zondag te hebben genoten dan bij het doopen van zijn zes kinderen, terwijl hij dan voor zijn rekening een ander in dienst moest stellen, dien hij dubbel moest betalen. Zooals het den eerst onder geteekende gaat, gaat het allen. Nooit hebben wij, van den 1 Jan. af tot en met den 31 Dec., het vooruit zicht op een vrijen dag. Integendeel, juist de Zondag is voor ons de drukste dag. Dan loopen wij te zwoegen onder week- en advertentiebladen, dat ons het zweet uit de poriën dringt en wij wel eens denken aan het gebod: De dag des Heeren zij geheiligd. Maar wij kunnen niet anders, want leggen wij onze betrekking neer, dan hebben onze kinderen geen brood". Het verzoek strekt, gelijk hij er nog bijvoegt, enkel om ook de postboden van de provincie Groningen als menschen te erkennen. Naar wij vernemen, heeft de Regeering der Zuid- Afrikaansche Republiek door tusschenkomst van jhr. mr. Beelaerts van Blokland, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, hier te lande een bestelling gedaan tot aanmaak van nieuwe postzegels. De bestelling is opgedragen aan de firma Joh. Enschedé Zonen te Haarlem, die ook met de vervaardiging, der postzegels voor Nederland en zijn koloniën is belast. De hoofd administrateur der Nederlandsche posterijen heeft zich welwillend bereid verklaard, ten behoeve der Zuid- Afrikaansche Republiek het noodige toezicht te houden op de bewerking en aflevering dezer zegels. Holl Afr. Op het strand onder Zandvoort spoelt nog dagelijks dynamiet aan. Den 28 December 11. werd een partijtje door een onderofficier der genie verbrand; Woensdag werden weder 79 patronen door denzelfden persoon verbrandDonderdag spoelde weer nieuwe voorraad aan. Sommige stukken of pijpjes zijn nog in het perkament-papier gewikkeld; onder meer werd Don derdag een pakje, waarin 5 patronen, aangebracht. Langs het strand loopen dagelijks wachters, belast met opsporing en aanbrenging dier gevaarlijke stof, en de schelpvisschers zijn in hun eigen belang aan gemaand kun schelpen nauwkeurig te doorzoeken. Te Amsterdam is opgericht de Amsterdamsche Koffie cultuur-maatschappij met een maatschappelijk kapitaal van f 400,000 in aandeelen van f 1000, waarvan ongeveer f 240,000 geplaatst. Doel der vennootschap, op welker statuten bereids de Koninklijke goedkeuring is verkregen, is het in cultuur brengen van de woeste gronden, liggende op de helling van het Smevoe-gehergte (Oostelijk Java) en genaamd Goenoeng Tangangen en Goenoeng Baniak. Tot directeur is benoemd de heer K. M. F. Hin- loopen te 's Hage, en tot commissarissen de heeren J. C. van den Berg, I. A. Ceulen, beiden te Amsterdam,

Zierikzeesche Courant | 1884 | | pagina 1