Buitenland. In de vorige week werden te Oud-Beierland 12 gevallen van pokken aangegeven en overleden 7 per sonen. De ziekte schijnt thans af te nemen. Te Nieuw-Beierland werden in de vorige week 2 personen door pokken aangetast, beide niet gevaccineerd. Te Eindhoven kwam Zondag met den spoortrein een net gekleede jonge man aan van Duitsche afkomst, die zich onmiddellijk naar de kerk te Gestel begaf. Een bediende der kerk, verwonderd op het ongewone uur aldaar een vreemdeling te zien, hield hem in 't oog, en bemerkte weldra dat hij pogingen aanwendde om een offerblok te lichten. De bediende sloot de deuren der kerk en riep de hulp der maréchaussee in, die den dief eenige oogenhlikken later in arrest nam. Men vond goed buigende baleinen met kleverige lijm bij hem. liet le nummer van deze jaargang van het »Maand- blad van de Vereeniging tegen de Kwakzalverij" bevat het volgende: Berichten: Een woord tot opwekking. De dood van Hollo way. D,e bevoegdheid van de politie. Bezwaar tegen een advertentie. Alweer een kinawijn-specialiteit. Kwakzalverij gelijk bedrog. Geldverspilling. - Weer twee vergiftige haarmiddelen. (Royal Windson Haarhersteller en Eau de Zénobi.) - Twee oogwaters van Swabe. - Een goed middel be dorven. (Naquets haarmiddel. - Boekbeoordeeling. Kleine Mecledeelingen(Migratie Stiften. Niet over drevenEau de Quinine zonder. Quinine.) Correspondentie: (O. a. over Rkdlauers exteroogen- tinctuur en Clebans Antisudorificum.) Herhaalde waarschuwingen: Anti-jichtsiroop van Bonbée - Wijn Duflot van Tarten son. - Teerkapsules van Guyot. BijvoegselNaamlijst van de leden der Vereeniging. Dit nornmer wordt op aanvraag bij den Uitgever IE van Belicum Kz., te Leeuwarden, gratis toegezonden. De Vereeniging tegen de Kwakzalverij telt thans '842 leden, waaronder: Amsterdam met 153; Leiden 96; 's Gravenhage 65; Rotterdam 59; Utrecht 41; Leeuwarden 30; Groningen 25; Delft 8; Maassluis en Schoonhoven ieder 3IJselmonde, Kralingen, Gouda, Gorinchem, Schiedam, Den Briel, Middelharnis en Hellevoetsluis ieder 2; Delftshaven, Vlaardingen, Ilille- gersberg, Pernis, Poortugal en Sommelsdijk ieder 1. liet Bestuur bestaat uit de heerenDr. G. W. Bruinsma te Steenbergen Voorzitterdr. Vitus Bruinsma te Leeuwarden Secretaris-Penningmeester dr. H. P. Kapteijn te Abcoude; P. Kruijsse te Amster dam en mr. J. C. Meijer te Leeuwarden. Men beweert dat bet plan bestaat de »Anna Pau- lowna" van Rotterdam weg te halen en naar Vlissingen te zenden, waar de eenige gelegenheid tot opleiding onzer varensgasten zal gevestigd worden, aangezien de Wassenaar" met 30 April buiten dienst en de commandant op non-activiteit zal worden gesteld. Voor eenigen tijd .is men tot de ontdekking gekomen, dat een groot aantal forellen van de prachtigste soorten, in de vijvers van Oranje Nassau-oord, waren gestorven. Bij onderzoek moet gebleken zijn, dat het water van een nabijgelegen papierfabriek, die uitloopt in eene der grachten van het landgoed, vergiftigde bestand- deelen bevat. Eene proef, die genomen is, om het water in de vijvers door eene filtreermachine te zuiveren, heeft tot heden geene bevredigende uit komsten opgeleverd. De hoofdredacteur der Landb. Ct., dr. L. Mulder, heeft het voornemen, om tijdens de Internationale Landbouwtentoonstelling een blad te Amsterdam te doen verschijnen, en wel een paar nummers vóór, en de overige tien gedurende de tentoonstelling. Binnen- en buitenlandsche specialiteiten worden ieder in hun eigen taal tot medewerking uitgenoodigd. In den laatsten tijd zijn er duizenden zilveren trade dollars" uit New-Yoik naar Europa verscheept. Een Hamburgsche stoomboot nam er onlangs nog '100,000 mede. Die verzendingen hebben geen ander doel dan die muntstukken, in Amerika voor 85 cents opgekocht, tegen 100 cents in handen te spelen aan personen, die naar Amerika verhuizen. Menig landverhuizer kwam, vooral in den laatsten tijd, tot de treurige en zeer teleurstellende ontdekking, dat waar hij te New-York aankomende meende b.v. 100 dollars te bezitten, hij slechts een waarde van 85 dollars had meegebracht. Bij het inwisselen van Hollandsch geld tegen Amerikaansch zilver zij de landverhuizer dus op zijn hoede en wachte zich voor de stukken, waarop duide lijk de woorden Trade Dollar" gestempeld staan. Bord. Ct. Tegen een vrouw te Arnhem is een vervolging ingesteld wegens liet vervalschen van eenlom bard brief je. Binnen een tijdsverloop van acht dagen, hebben te Eindhoven twee aanrandingen op fatsoenlijke vrouwen plaats gehad. De politie doet een streng onderzoek. Zekere juffrouw in Den Haag leende aan haren beminde een sommetje van ongeveer f 30, waarvoor de schuldenaar haar een kleedingbon (in den vorm van een bankbiljet van f 25) wist in de hand te stoppen. Het engagement raakte echter af, en nu deed de juffrouw, die het bedrog had gemerkt, daarvan aangifte bij de politie. De persoon die uit de gevangenis te Bergen op Zoom was ontsnapt, is na te Borgvliet opnieuw een horloge te hebben ontvreemd door de maréchaussees nabij Hoogerheide achterhaald en naar Breda getransporteerd. Donderdagavond omstreeks halftwaalf sprong een heer, zich alleen bevindende in een 'le klasse coupé van den laatsten trein op den Rijnspoorweg, nabij Voorburg, slaapdronken het portier uit. Als door een wonder ongedeerd op den weg terechtgekomen, kwam hij zelf aan het station te 's Hage het zoo gelukkig afgeloopen geval melden. Intusschen blijkt er uit, dat de portieren niet altijd voldoende aan de buitenzijde zijn gesloten, anders ware een feit als dit niet mogelijk. De boterhandelaars klagen over een nieuw boeren bedrog. De boeren leggen nl. hun botervaten in het water, waardoor de boter wel spoedig bederft, maar de boer water tegen boterprijs betaald krijgt. Midde lerwijl zijn de boterprijzen stijgende. Uit eene circulaire van het hoofdbestuur van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen blijkt, dat, na nauwgezet onderzoek van tal van aanzoeken, de keus voor de vestiging van de op te richten kweekschool voor besvaarschoolhouderessen gevallen is op Utrecht. Vrijdag overleed te Breda plotseling op ruim 71 jarigen leeftijd, de heer C. C. ICannemans, leeraar, hoofd van onderwijs voor het handteekenèn aan de Kon. Mil. Academie, en die zich als zeeschilder een zeer gunstigen naam had weten te verwerven. Zijne stukken werden hier en daar bekroond, zooals dat van de spoorwegbrug over den Moerdijk, waarvan hem de vervaardiging door ons Gouvernement was opgedragen, op de wereld tentoonstelling te Philadelphia. Van keizer Napoleon III en koning Leopold I der Belgen ontving hij indertijd van ieder de zilveren medaille van verdienste met hun borstbeeld. Een paar dagen geleden kwam iemand in een winkel aan den Binnenweg te Rotterdam en verlangde een paar schoenen te zien. Na den prijs vernomen te hebben, haalde hij zijn portemonnaie te voorschijn, maar legde die, in plaats van te betalen, op den hoek der toonbank neder, en besloot eerst de schoenen te passen. Hij trok de versleten schoenen uit, de nieuwe aan en zou nu betalen. Op eens verscheen iemand in den winkel, greep de portemonnaie en snelde daarmee heen. De eigenaar liep den dief na en is tot heden niet teruggekeerd. De winkelier bezit in plaats van zijne nieuwe schoenen een paar versletene en de twee vrienden maken misschien plannen om hunne industrie elders voort te zetten. Kuiist, Wetenschap en Letteren. Het Nederlandsche taal- en letterkundig congres zal dit jaar te Brugge gehouden worden, in de laatste helft van Augustus. Frankrij Lc. Dinsdag 8 Jan., den dag, die door de grondwet is vastgesteld, zal de gewone zitting van 4884 der beide Kamers geopend worden. Met belangstelling ziet men deze zitting tegemoet, daar verleden jaar dooi den minister-president voor '1884 de grondwetsher ziening aan de Kamer is toegezegd. Zonder deze moeielijke taak zal het der Kamer toch niet aan ar beid ontbreken, daar het twijfelachtig is, of alle aan hangig zijnde wetsontwerpen in deze zitting wel afgehandeld zullen kunnen worden. Ook de Senaat heeft zich niet over gebrek aan werk te beklagen. Eerst zal deze hooge vergadering zich bezig te houden hebben met de buitengewone begroo ting, die in de vorige zitting niet is afgedaan. Ver volgens heeft zij te beraadslagen over de veranderde gemeentewet, die vóór April in werking moet treden en clan is de wet op de recidivisten aan de beurt, die door de Kamer is aangenomen en door den Senaat na rijpe beraadslaging ook wel gestemd zal worden. De minister van marine heeft van admiraal Courbet nog geene berichten ontvangen omtrent zijne plannen. Het wordt toch waarschijnlijk geacht, dat hij eerst de aankomst van generaal Millet zal afwachten, voor hij tot het doen van militaire operation overgaat. Tengevolge van het opmarcheeren van den Mahdi in Soedan, heeft tusschen Frankrijk, Egypte en Enge land een drukke correspondentie plaats. Frankrijk wil namelijk weten welke maatregelen getroffen werden tot bescherming der belangen van Frankrijk in Afrika. Men zegt, dat de mogendheden, die bij den toe stand in Egypte belang hebben, aan de Engelsche re geering een nota gericht hebben met de vraag welke voorzorgsmaatregelen zij nemen zal om de veiligheid der vreemde onderdanen te waarborgen. Groot- J3i*ittan j e. Volgens de Central News zijn door de Tranvaalsclie deputatie aan lord Derby nieuwe voorstellen gedaan, die zij als definitief beschouwt. Mocht de Engelsche regeering echter weigeren deze voorstellen aan te nemen, dan stelt de Transvaalsche regeering Engeland aansprakelijk voor de gevolgen. In deze voorstellen wordt bepaald, dat de handels weg door Bechanaland neutraal zal blijven en dat aan de negerhoofden aldaar de beslissing zal worden gelaten of zij de inlijving bij de Transvaal wenschen. Zoowel om deze als om de Egyptische quaestie is Zaterdag weder een kabinetsraad gehouden. Gemengd Buiteiilandscli Nieuws. De tentoonstelling te Nizza is jl. Zondag officieel geopend. Ferry heeft de plechtigheid niet bijgewoond, want heden worden de Kamers geopend. De Minister van Openbare Werken Raynal is naar Bordeaux vertrokken met zijn collega van Justitie Méline, die van daar naar Montpellier gaat. Beiden zullen te Parijs vóór Dinsdag teruggekeerd zijn. Bij de Spaarbank te Parijs werd in 4883 45,204,823 frs. gedeponeerd, uitbetaald werd 37,929,655 frs. Het totaal der inleggelden was op den 'ln Januari 4883 87,835,818 frs., op 4 Jan. 4884 94,747,244 frs. In de Schotsche rivier de Tay verscheen onlangs een walvisch. Na veel moeite slaagde men er in hem door twee harpoenen te treffen. Het gewonde dier sleepte de twee walvischbooten met zich voort naar zee toe. Inmiddels viel er een dichte nevel, zoodat men de booten uit het oog verloor. Men zegt dat het dier bij Monifreth, niet ver van Dundee, aan wal is gebracht. Volgens de Lancett stierven in 4883 in Engeland 35 doctoren, waarvan 2 den ouderdom van 95, 2 van 94, 2 van 92, 4 van 94, 4 van 90, 4 van 89, 4 van 88, 4 van 87, 5 van 86, 2 van 85, 3 van 84, 4 van 83, 4 van 82 en 4 van 80 jaren bereikten. Be komeet. Op den 24 Juli 1842 werd door Pons eene komeet ontdekt, waarvan de omloopstijd door de berekeningen van Werner, Nicollet en vooral van Encke op 74 jaren werd vastgesteld, zoodat zij waarschijnlijk in 4883 weder de zon zou naderen en voor de aard bewoners zichtbaar worden. De uitkomst dezer berekeningen is blijkbaar nagenoeg volkomen juist geweest, daar de komeet van 4842 door Brooks werkelijk is teruggevonden en thans reeds sedert het begin van December met het bloote oog zichtbaar is en tot half Januari nog in glans zal toenemen. Ofschoon de komeet niet helder genoeg is om de algemeene aandacht te trekken, en ook geen zeer schitterend voorwerp worden zal, is hare terugkomst toch belangrijk genoeg om er een oogenblik bij stil te staan. In '1812 bereikte zij op 45 September haren kleinsten afstand van de zon en thans zal dit weder op 24 Januari plaats grijpen; zij heeft dus 7iys jaar voor haren loop om de zon gebruikt, zoodat haar omloopstijd nagenoeg met de komeet van Olbers (74 jaren) en met die van Halley (ruim 76 jaren) overeenstemt. Volgens berekeningen van Schulhof en Bossert te Parijs zal zij op 9 Januari zoo dicht mogelijk tot de aarde naderen, maar dan toch nog bijna 105 millioen kilo meters van ons verwijderd zijn. Gedurende enkele dagen zal de komeet met het bloote oog zichtbaar zijn en in 't eind dezer maand verdwijnt zij weder. In het midden der maand, bij hare grootste helderheid, waaraan echter de bijna volle maan nogal afbreuk zal doen, gaat zij des avonds te 9 uren in het westen onder. De komeet heeft sedert hare ontdekking (2 September) merkwaardige afwisselingen van lichtsterkte vertoond, zoodat het niet mogelijk is met eenige juistheid aan te geven, welke lichtkracht zij bereiken zal. Dinsdag avond (1 Januari) vertoonde zij zich als eene ster van de derde grootte met een nevelachtig omhulsel en eenen naar boven gerichten staart van geringe lengte.

Zierikzeesche Courant | 1884 | | pagina 2