Z1ER1KZEESOIE COURANT. voor het arronis- sement Zierikzee. 1884. No. 2. Woensdag* 9 Januari. 87ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN rijs per drie maanden f 1,Franco per post f 1, Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER ADVERTENTIE N: Per gewone regel 10 cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men niterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever H. LAKENMAN. De Redactie van dit blad met 1 Januari 1884 in andere handen overgegaan zijnde, neemt de tot heden gefungeerd hebbende Redacteur bij deze afscheid van de Lezers, met dankzegging voor de sinds zoo vele jaren ondervonden blijken van waardeering. Naar aanleiding van bovenstaande mededeeling acht de Uitgever van dit blad zich verplicht openlijk hulde te brengen aan de wijze, waarop de afgetreden Redac teur, gedurende 12 jaren, de belangen dezer Courant heeft behartigd. In 't midden latende de redenen, die hem hebben bewogen tot verandering van redactie over te gaan, geeft hij de verzekering, te zullen zorg dragen, dat dezelve, zoo niet aan even goede, dan toch ook aan goede handen zal worden toevertrouwd. De Uitgever der Zierikzeesche Courant II. LAKENMAN. ZIERIKZEE, 8 Januari 1 8 8 4. Zondagmiddag heeft de installatie plaats gehad van den bij de d.d. Schutterij alhier benoemden 2e luitenant Mr. J. F. v. d. Lek de Clercq, bij welke gelegenheid de Schutterij een parade hield, terwijl het muziekcorps zich daarbij deed hooren. Des avonds werd aan den benoemden luitenant eene serenade met fakkellicht gebracht. Gisterenmorgen heeft de opening plaats gehad van de in deze gemeente nieuw gebouwde openbare school voor lager onderwijs, in tegenwoordigheid der leden van het Dagel. Bestuur, van den Gemeenteraad en van de Plaatsel. Schoolcommissie, zoomede van de Districts- en Arrondissements-Schoolopzieners. Nadat de school door den heer Burgemeester met een gepaste toespraak was geopend, zongen de kinderen een toepasselijk lied vervolgens werd door den Districts schoolopziener, de heer Van Gorkom, het woord ge voerd, daarna door den President der Plaatse]. School commissie, Dr. Moll, en ten slotte door het hoofd der school, de heer Bastmeijer. Hierna zongen de kinderen op nieuw een toepasselijk lied, waarop door den heer Van Gorkom nogmaals een woord tot de kinderen werd gericht, en nadat deze op zijn verzoek een paar coupletten van het Neêrlands Volkslied hadden aangeheven, was de plechtig heid afgeloopen, terwijl de kinderen daarna voor rekening der Plaatsel. Schoolcommissie op versnaperingen werden onthaald. Het gebouw, dat naar onze meening door eenvoud en netheid uitmunt, is zeer doelmatig ingericht. Het bevat 7 lokalen, waarin plaats is voor 350 leerlingen. Het doet den ontwerper, de heer M. Couvée Jr., eer aan, terwijl ook een woord van lof toekomt aan den aannemer, de heer J. v. d. Linden, voor de wijze van uitvoering van dit werk, dat zeer zeker, zoodra het geheel zal zijn voltooid, onze gemeente tot sieraad zal verstrekken. Wij vertrouwen dan ook, dat een groot aantal belangstellenden gebruik zal maken van de aangeboden gelegenheid, om op Woensdag a.s. van 12-4 ure het gebouw te bezichtigen. Bij den Burgerlijken Stand te Ouwerkerk kwamen in 1883 voor: 22 geboorten, 13 m. en 9 vr., 9 ge vallen van overlijden en 6 huwelijken, 51 personen vestigden zich in de gemeente, terwijl 69 haar ver lieten. Op 31 December 1883 bedroeg de bevolking 412 m. en 426 vr., samen 837. Het besluit van den Gemeenteraad van Veere omtrent den verkoop van den beker van Maximiliaan van Bourgondië is, gelijk men weet, hangende het onderzoek van de vraag, of het met de wet of het algemeen belang strijdt, tot 1 Maart 1884 geschorst. »Het blijkt dus waar," zegt de Arnh. Ct»dat onze rechterlijke macht zich bezighoudt met de vraag, of aan verbintenissen van vierhonderd jaar geleden de hand moet worden gehouden. Alle eeuwige verdragen en edicten zijn vervallen. Landen en provinciën en steden, zijn opgelost, samengesmolten en verdwenen; alle oude rechten zijn opgeheven. Er is geen huis van Bourgondië en geen markizaat van Veere meer en nu zullen de Hollandsche rechters als versteende over blijfselen uit het lang vervlogen weleer nog eens gaan delibereeren of een stad wel een sieraad mag verkoopen, dat ze vier eeuwen geleden van den telg van een uitgestorven gravenhuis heeft gekregen. Wij maken ons bepaald belachelijk." De Arnh. Ct. vergeet, dat de rechterlijke macht volstrekt niet in de zaak gemengd wordt, maar bovendien, dat niet alleen de vraag of aan 4 eeuwen oude verbintenissen de hand moet worden gehouden, is gesteld, maar ook die, of verkoop van den bedoelden beker, al is hij volkomen rechtmatig, is in het alge meen belang. Belachelijk is die vraag, .dunkt ons niet. Wel vinden wij het twijfelachtig, of het nu juist in het algemeen belang is, dat Veere dien beker behoudt. Wij kunnen ons voorstellen, dat het strijdt met het algemeen belang, als die beker, gelijk zoovele oude kunststukken, ons land verlaat. Maar nu juist de gemeente Veere te dwingen, dit kunstproduct te behouden, als haar vroede mannen het in 't fmanciëel belang der gemeente achten het te verkwanselen, is wat bar. Het Rijk koope den beker, als behoud daarvan in 't algemeen belang wordt geacht. Vad. De duinwaterleiding te Vlissingen is thans in werking, doch wordt nog zonder hoogdruk-inrichting geëxploiteerd. Zij zal eerst binnen enkele weken gereed zijn. Ter vermijding van mogelijke ongevallen bij de tegen woordige exploitatie zonder hoogdruk, is de volgende regeling gemaakt Van 's morgens 9 tot 's namiddags 1 uur kunnen alle hoeveelheden water uit de leiding genomen worden gedurende de ovei-ige uren alleen na kennisgeving, minstens drie uren te voren gedaan. Ten behoeve der scheepsvaart zijn 8 waterkranen langs de binnen- en buitenhaven gebouwd, zoodat door middel van den slangen wagen water aan boord dei- schepen kan geleverd worden. Te Bergen op Zoom zal dit jaar op het terrein der thans geslecht wordende vestinggronden een nieuwe R. H. B. school worden gebouwd. De heer Nibbelink te Varseveld beantwoordt de vraag: Hebben wij een strengen winter te verwachten? in de Landb. Ct. op de volgende wijze: Afgaande op een reeks van jarenlange waarnemingen, is het mijn overtuiging, dat deze winter minder streng zal wezen dan die van '79 op '80 en van '80 op '81. Nu en dan eens wat koude dagen in Jan. en Febr., doch geen koude van langen duur. Een winter met afwis selend weder, waarbij de Zuid-Westelijke en West- Zuid-Westelijke winden de overhand zullen behouden, tot in 't begin der lente, wanneer de nijdige N.-O. passaat ons naar oude gewoonte weer op 't lijf valt. Te Madrid heeft op den 31 Dec. 1.1. de onderteekening plaats gehad van een handelsverdrag, alsmede van een scheepsvaartverdrag, beide tusschen Nederland en Spanje gesloten. Wij vernemen, dat bij het tusschen Nederland en Spanje gesloten handelsverdrag het recht van 5 pCt. op de Spaansche producten is behouden met bepaling, dat de thans geheven wordende accijnsen niet verhoogd en geen andere rechten geheven mogen worden. Een jongmensch uit Middelburg, die deel uitmaakte van de equipage van den Nederl. driemastschoener »Louise", welk vaartuig vermoedelijk met de bemanning verloren zal zijn, heeft aan beenbreuk zijn leven te danken. Tijdens de schoener te Memel lag, brak deze matroos zijn been, waardoor hij in het hospitaal aldaar wed opgenomen en het schip zonder hem vertrok. Zeer waarschijnlijk is hij de eenige der bemanning, die zijn betrekkingen en zijn vaderland zal weerzien. Door de Afd. Walcheren van de «Maatschappij tot bevord. van Landbouw en Veeteelt in Zeeland" zal op 21 Aug. a.s. een tentoonstelling worden gehouden van paarden, vee, pluimgedierte, zuivelproducten enz., tegelijk wat het rundvee betreft, als vóórtentoonstelling van de inzendingen uit Zeeland ter internationale tentoonstelling te Amsterdam op 2530 Aug. '1884. Het voorloopig programma is verzonden. Het stoomschip «Soerabaja", dat 17 November j.l. de helling van de scheepstimmerwerf der Kon. Maat schappij «De Schelde" te Vlissingen verliet, is Woensdag naar de buitenhaven aldaar gesleept om de kompassen te regelen. Zondag j.l. heeft de officiëele proeftocht in zee plaats gehad. Daarna is de steamer onmiddellijk naar Rotterdam vertrokken om 19 Januari d. a. v. de eerste reis voor de Rotterdamsche «Lloyd" naar Insulinde te aanvaarden. Op 31 December 1882 bestond de bevolking te Rotterdam uit 75,656 mannen en 86,484 vrouwen, te zamen 162,140 zielen; zij onderging sedert eene vermeerdering, door geboorten en vestiging in de gemeente, met 8973 mannen en 8968 vrouwen, te zamen 17,941 zielen, en eene vermindering, door overlijden en vertrek uit de gemeente, met 7144 mannen en 6936 vrouwen, te zamen 14,080 zielen zoodat de werkelijke bevolking op 31 December '1883 bestaat uit 77,485 mannen en 88,516 vrouwen, te zamen '166,001 zielen. 't Getal huwelijken in 't afgeloopen jaar gesloten bedraagt 1252. Er werden 40 echtscheidingen inge schreven. Naar het Nieuwsblad voor Nederland verneemt, heeft de heer David Van der Keilen jr. te Amsterdam, als blijvend aandenken aan de Retrospective tentoon stelling (oude kunst), die 31 December gesloten werd, twee schilderijen gemaakt naar twee der aanwezige kamers. Het eene voorstellende het zoogenoemde Jan Steen-vertrek en het andere de kamer met de collectie uit de 16e eeuw. Het eerste is tentoongesteld op Arti, het tweede is nog niet geheel afgewerkt. In het Bouwkundig Weekblad zullen ook eenige afbeeldingen voorkomen van voorwerpen hier tentoongesteld. Het plan om eene compleete geïllustreerde uitgave hiervan te maken, heeft men opgegeven. Eenige der tentoon gestelde voorwerpen zijn aan het Rijk geschonken of in bruikleen afgestaan. Een werkman aan het electrische licht te Venloo had de onvoorzichtigheid, niet naar de hem gegeven voor schriften te handelen en maakte bij het afnemen van eene koolspits gebruik van zijne beide handen. Hierdoor kwam hij met de positieve en negatieve geleidingen in aanraking, met het ge volg dat zijne linkerhand verbrandde en de electrische stroom door zijn lichaam ging. Zijn toestand is zeer ongunstig.

Zierikzeesche Courant | 1884 | | pagina 1