Z1ERIKZEESCHE COURANT. voor liet arronis- sement Zierikzee. 1884. No. 1. Zaterdag 5 Januari. 87ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN rijs per drie maanden f 4,Franco per post f 1, Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Per gewone regel 10 cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels GO cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKFASÏAA. Bij deze Courant bekoort een Bijvoegsel. Binnenland. ZIERIKZEE, 4 Januari 1 8 8 4. Gedurende het jaar 1883 zijn te Zierikzee geboren 98 mannel., 117 vrouwe]., totaal 215 personenover leden 89 mannel., 75 vrouwel., totaal 164 personen; als levenloos aangegeven 10 personengeliuwd 50 paren; het getal geborenen bedroeg 18 minder, dat der over ledenen 20 meer, dat der levenloos aangegevenen 3 meer en dat der gehuwden 4 paren meer dan in '1882 onder de geborenen waren 15 onecht, zijnde 6 meer dan in 1882 en 2 tweelinggeboorten, zijnde 3 minder dan in 1882. De nieuwjaars-collecte te Ouwerkerk heeft opgebracht de som van 114. Over den handel in het artikel Meekrap, leest men in het N. v. cl. D. o. a. het volgende De handel was het geheele jaar door zeer kalm; enkele orders, zoo voor de cosumtie als voor export, werden uitgevoerd, terwijl in de prijzen bijna geen verandering kwam. De oogst van dit jaar wordt op 1000 a 1200 vaten geschat, en daar de voorraden van vroegere teelten bijna geheel uitgeput zijn, zijn bij eenige vraag voor uitgaande prijzen zeer waarschijnlijk. De noteeringen waren in 1883 als volgt: Krappen prima f 28,a f 30, goede 26,a 28, ordinaire 24,a 25 l/v Onberoofde prima 22,a 22 Ya- goede 211/2 a 22, ordinaire 20,a 21, Wortels 163/2 a 163/4. De heer Jules van Hasselt te Kampen is onvermoeid, waar 't geldt de bevordering van de belangen van den landbouw. Op 1 Januari verrast hij ons thans met een open brief »aan de geldmannen in Nederland", waarin hij wijst op 't voorbeeld in Frankrijk gegeven, om dorre heidegronden in vruchtbare akkers te herscheppen. De vader van het ensilagestelsel, Auguste Gaffart, is na veeljarige studie en inspanning geslaagd in schrale, dorre zandgronden, behoorlijk bewerkt en gemest, een dubbel gewas per jaar te verbouwen, nl. rogge en maïs, die beiden in den groenen staat geoogst, tot haksel gesneden en in groote steenen kuipen of silos ingemaakt en tegen bederf bewaard worden. Dat hij volkomen geslaagd is, bewees hij door uit sluitend met de opbrengst van groene rogge en maïs, afkomstig van 35 hectaren zandgrond'100 stuks hoornvee te voeden en vet te maken, die volgens de rapporten van Fransche, Russische, Poolsche, Duitsche, Engelsche en Amerikaansche landbouwcommissiën in een uitmuntenden toestand verkeerden. In de conclusie dier rapporten werd dan ook gezegd «VoiJa des faits plus concluants que toutes les dis cussions possibles." Het vraagstuk om schrale zandgronden productief te maken, behoeft dus niet meer opgelost te worden, het is opgelost door den hoogst verdienstelijken ont- ginner Auguste Gaffart, die de voldoening smaakt, na jaren van studie, arbeid en opoffering, iets groots en veel nuttigs tot stand te hebben gebracht, wat thans zijn renten dubbel afwerpt. Zijn verdiensten werden overal in de landbouw wereld ten volle erkend, en niet het minst door de Fransche regeering. Wat Gaffart in Frankrijk gelukt is, behoeft ons in Nederland niet te mislukken! De heer Van Hasselt wijst dan bijzonder op de Veluwe langs het Centraalspoor. De ligging der terreinen nabij het spoor is gebiedend noodig, opdat langs den ijzeren weg alles wat tot de ontginning behoort, kunne worden aangevoerd. Zonder goede water- of spoorwegen behoeft men aan geen ontginning op eenigszins uitgebreide schaal te denken. De groen voedergewassen, rogge en maïs, en wellicht lupine, zijn de toekomst voor onze schrale en hoog gelegen (watervrije) zandgronden. Met overleg en kennis van zaken moet er gehandeld worden, wil men slagendwaasheid zou het zijn duizend hectaren tegelijk onder handen te nemen en productief te willen maken. Dit moet noodwendig successievelijk geschieden, en dan zelfs is er in den aanvang veel geld, oneindig veel geduld, veel werkkracht noodig, om zijn doel te bereiken. Voet voor voet moet ei- veld gewonnen en land veroverd worden. Inderdaad vestigt de heer Van Hasselt hier de aandacht op een zeer belangrijke zaak. Een groot stuk van ons land ligt onontgonnen, omdat de ontginning niet dadelijk vruchten afwerpt en er dus groot be drijfskapitaal noodig is, dat in ons lancl althans moeielijk voor iets anders te vinden is dan voor spoor wegen in Amerika of schatkisten van vreemde natiën. Of de heer Van Hasselt echter succes op zijn beroep zal hebben, betwijfelen wij stellig. Dergelijke zaken worden niet met een »open brief" aangepakt; wie weten wil hoe een dergelijke zaak begonnen moet worden om langzaam maar zeker er in te komen, wende zich eens tot de ontwerpers der Maatschappij »Een nationaal belang", die de bermen der spoorwegen met vruchtboomen beplant. Zonder veel ophef gaat deze maatschappij langzaam vooruitnog hoort men weinig van haar, maar over enkele jaren zullen de vruchten van haar arbeid in goede dividenden onge twijfeld zichtbaar worden; dan heeft die maat schappij een onontgonnen veld voor Nederland vrucht dragend gemaakt. Als eenige mannen van energie en kennis op gelijke wijze dat andere »Nationale belang" aanpakken, het welk de heer Van Hasselt bedoelt, dan kan ook deze zaak langzaam maar zeker zich een goede toekomst scheppen. Daartoe is echter de daad noodig; niet het woord. Rott. JSbl. De directie der Maatschappij Zeeland beeft besloten op nog twee harer stoomschepen electrische verlichting in te voeren. Naar men weet, wordt de mailboot Prinses Marie" reeds sedert het voorjaar electrisch verlicht. Thans zal die wijze van verlichting ook worden ingevoerd aan boord der booten »Prinses Elisabeth" en »Prins Hendrik". De levering en aanleg der machines en geleidingen is opgedragen aan de firma Willem Smit en Co. te Slikkerveer. »Burger" Domela Nieuwenhuis heeft een nieuw middel ontdekt om in den nood der arbeidende klasse te voorzien. De hoogbezoldigde staatsambtenaren moesten de helft hunner bezoldiging afstaan voor hunne broode- looze medeburgersDan zou reeds veel gewonnen wezen. Jammer, dat de niet »broodeIooze" burger Domela Nieuwenhuis nog altijd aarzelt zelf het voor beeld der mededeelzaamheid te geven. Wie weet wat dit zou uitwerken De onderteekening van het handelstractaat tussclien Nederland en Spanje heeft op 1 Januari te Madrid plaats gehad. Gisteren heeft de Staatscommissie, belast met het ontwerpen eener grondwetsherziening, aan het Depar tement van Binnenlandsche Zaken hare werkzaamheden hervat. In den loop van liet jaar '1883 zijn voor den dienst in de Overzeesche bezittingen aangenomen '1863 mili tairen, waaronder 526 vreemdelingen. Uit Oost-Indië zijn teruggekeerd 1042 militairen. Van deze zijn uit den dienst ontslagen 456 wegens verstrijken van diensttijd (aan 103 hunner moest liet certificaat van goed gedrag worden onthouden)86 met een paspoort 2de soort117 met tijdelijk- en 583 met voortdurend gagement. Het bedrag der pensioenen van deze laatste categorie is p.m. f 90,000 Volgens metledeeling van de Duitsche Regeering, zal in de maancl October 1884 te Munchen een ten toonstelling van melk, melkerij-producten en melk- industrie gehouden worden, welke gedeeltelijk ook voor buitenlandsclie inzenders is opengesteld. Tot het verkrijgen van inlichtingen worden belang hebbenden verwezen naar het hoofdbestuur der Holland- sche en der Friesche maatschappijen van landbouw, aan welke het programma voor de tentoonstelling is toegezonden. Bij de Centrale Commissie onder het voorzitterschap van Z. K. li. Prins Alexander der Ned., is door den onder voorzitter, den heer jhr. mr. G. C. J. van Reenen, van den Minister- van Binnenlandsche Zaken ont vangen, als eerste storting van den Nederl. gezant te Gent (België) van de opbrengst van het Weldadigheidsfeest ten behoeve van de noodlijdenden in Ned.-Indië de somma van f 5000 van Zr. Ms, gezant te Brussel als laatste bijdrage van de Association pour secourir les pauvres hon- teux" te Brussel fr. 295,42 door den Nederlandschen gezant te Poeloe Pinang ontvangen en overgemaakt voor bovengenoemd doel, rechtstreeks aan het Comité te Batavia f 4 5091,29; waaronder een bedrag van dollars 376,20 inge zameld op het eiland Tongkah of Niuk Ceylon, gelegen tweehonderd mijlen benoorden Poeloe Pinang, behoo- rende tot het Koningrijk Siam. De Spaarne-Bocle van 30 Dec. j.l. bevat het vol gende ingezonden stuk aan de «Vrouwen van Nederland" «Het Nieuwejaar is in aantocht, dat ons rekeningen brengen zal. Zullen wij onzen plicht doen en die zoo spoedig mogelijk betalen? O, laat ons toch degenen niet laten wachten, die recht op ons geld hebben. Ik kan niet begrijpen, hoe men een hoed op het hoofd wil hebben, die niet betaald is, en dus aan een ander toebehoort. Hoe kan men toch vergeten, dat een voor werp ons eigendom eerst dan is, als wij geld gegeven hebben. Weet ge wel, dat gij door uwe rekeningen onbetaald te laten liggen, even schuldig zijt als iemand, die iets van een ander wegneemt P Stel u in de plaats van uwe leveranciers: zouclt gij het aangenaam vinden, als men uw winkel kwam leeghalen, zonder behoorlijk' vergoeding te geven? Zoudt gij het niet bedroevend vinden tot uwe ondergeschikte te moeten zeggen 'k kan u niet betalen, want die dames bezitten mijn geld? Denk er ernstig aan, dat die minderen ook aan hunne geldelijke verplichtingen niet kunnen vol doen, en dat uwe nalatigheid zonde is. O, als iedereen zoo getrouw mogelijk betaalde, wat hij schuldig was, (wat ik zeg is even waar voor mannen als voor vrouwengeloof mij, de maatschappij zou er verba zend door winnen, en menige geldelijke verwikkeling voorkomen worden. «Wat zult gij u gelukkig gevoelen als gij dit jaar, en altijd in het vervolg, niets dan kwitanties in uwe kast hebt." Mevrouw X. Op de N. Z. Voorburgwal te Amsterdam, werd een zakkenroller ontdekt, juist toen bij zijn edel be drijf bij een juffrouw in toepassing bracht. Toen

Zierikzeesche Courant | 1884 | | pagina 1