Z1EMKZEESCHE COURANT. voor het arroedis- semeiit Zierikee. 1883. No. 100. Zaterdag 29 December. 86ste jaargang NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Buitenlandsch Qveracht. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND, uitgezonderd op FEESTDAGEN Prijs per drie maanden f 1,Franco per post ƒ1, Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER ADVERTENTIE N: Per gewone regel '10 cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van '1-5 regels, mits contant betaald, 25 ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag' voor de uitgave in te zenden aan den uitgever H. LAKEiVMAK. Uithoofde van den Kieuwjaarsdag' zal de Courant van a.s. Woensdag' niet verschijnen. Binnenland. ZIERIKZEE, 28 Decern b er 1 8 8 3. In meer dan een opzicht is de uitgang des jaars ditmaal gewichtig voor Nederland. In economischen zin is het geen kwaad jaar geweestmag men de mannen gelooven, die het weten kunnen, dan heeft de handel 't vrij wel gemaakt, de landbouw 't vrij goed getroffen, de nijverheid 't gaande gehouden en zelfs gelegenheid gevonden om te Amsterdam een feest te vieren, zooals Nederland dit nog nimmer te voren had gezien. En toch toch hoort men klachten, vooral over gebrek aan werk voor de duizenden ar beiders in onze groote steden, voor wie de winter altoos moeielijk is, doch voor wie een winter zonder werk vaak een ruïne moet genoemd worden. Te Amsterdam is weinig te. doen, zegt men in den Haag- heeft men dezer dagen een zoogenoemde vreedzame manifestatie gezien, n.l. een optocht van werklui zonder werk of met werk misschien, doch dat hun niet naar den zin is. om op oud-Hollandsche manier van den burgemeester werk te vragen. Alsof 't gemeentebestuur werk kan scheppen als 't er van zelf niet is. Op kerkelijk gebied zijn we dit jaar misschien weder een schuifje rechtsop voortgesukkelddat laat zich zoo niet in cijfers brengen, en hun die 't op dit gebied weten kunnen, kan men er niet wel 'naar vragen, omdat de meeningen, gelijk men reeds van te voren kan nagaan, zoo uiteenloopen, als de wegen der pessi misten en optimisten. Op politiek gebied zijn we zeker in dit jaar niet vooruitgegaan en op 't oogenblik zelfs erg sukkelende. Er is iets crisisachtigs in de lucht. De schrik voor een tekort heeft tot een bezuinigings-improvisatie geleid, die allicht wel zoo erg kan blijken te zullen wezen in haar gevolgen als 't zoo gevreesde tekort maar wezen kon. Immers met verschuiven op later, met bezwaren van de aanstaande begrooting, wordt de ledige schatkist niet gevuld. Een gewond, schier ontramponeerd kabinet, zit bij een verknipte en afgeknabbelde en doornagelde be grooting. Indië met de dure operatie der vervanging van den Gouverneur-Generaal op den hals. Als 't nog maar hielp dat er een kleine ton wordt uitgegeven om er een nieuwen titularis heen te zenden. Zoo er aan de Grondwet iets gaat haperen, zeker is het dat de verhouding der regeering van Nederland en de koloniën ook iets te wenschen overlaat. Wat geven al de illuziën? Hoeveel duizenden zijn er niet ten beste gegeven om de heeren 's Jacob en zoon naar Indië over te plaatsen; wat al schoone verwachtingen werden aan den nieuwen naam verbondenEn wat hebben we er nu aanwe hebben Atjeh nog, zoo bevriend als 't is, en een geheimzinnige ton, deft Billiton hebben we op den koop toe, met wat al te goedkoope koffie. En niet enkel zitten we zonder Gouverneur-Generaal daar is nog wel aankomen aan een anderdie post laat zich nog al licht door dezen of genen aanvaarden. Maar er ontbreekt ook een Minister van Koloniën en zulk eenen te vinden te gelijk met een daarbij passend Gouverneur-Generaal, zonder dat de wagen al te spoedig andermaal scheef gaat loopen en blijft hokken, dat is niet gemakkelijk. De Silvesterdagen zijn ditmaal moeie lijk voor het kabinet-Heemskerk. Zien we de grenzen over, dan is deze uitgang des jaars ook al niet zoo bijzonder geschikt om te stemmen tot luchthartige opgewektheid. Dat Duitschland heel Europa doorzoekt naar bondgenooten en deze zelfs op 't vatikaan schijnt te willen vinden, is een veeg teeken. Men kan niet aannemen dat het nergens toe moet dienen en zeker zal het niet strekken om het vertrouwen in den vrede te verlevendigen. In vele staten wassen de kiemen van ontevredenheid en revolutie onder de bevolking, ofschoon in stilte toch met niet minder groeikracht voort, en als bij een eventueelen grooten oorlog, ook zeer krachtige sociale factoren en economische verwikkelingen in aanmerking zullen komen, dan zal ons dit geenszins verwonderen. Langzamerhand nadert het eeuwjaar van de groote revolutie, de degelijkste verjongingskuur, die de menscli- heid in historische tijden ondergaan heeft. Maar het moet tot ernst stemmen, als men zoo zoetjes aan de balans over de verloopen eeuw gaat opmaken en de resultaten ziet. Het cesarisme steekt alom 't hoofd op. 't Is of een reactionaire wereldoorlog wordt voorbereid. Al de tegenwoordige koningen en keizers zijn zulks bij de gratie des volksmaar 't is soms als waanden de gekroonde hoofden de tijden van lang voorheen weder op de terugkomst. Het clericalisme schachert nog maar over de voorwaarden waarop het zijn mach tigen steun van den brutalen leugen van het droit divin zal -verleenen, zooals het dit vroeger deed. Cirkelgang? Neen, maar toch een gang, donker als de tunnel van een slakkenhuis. Men behoeft niet noodzakelijk de zaken donker in te zien, dat is waar. Er is een wereldbeschouwing, die zich troost met 't denkbeeld, dat al de reactionaire teekenen des tijds slechts de laatste stuiptrekkingen zijn van 't monster, dat vóór een eeuw 't eerst met ernst werd aangegrepen en ter dood toe gewond. Maai men zou blind moeten zijn om te meenen, dat het in 1789 begonnen werk reeds voltooid is, of verder zichzelf wel redden zal. Er kunnen nog donkere dagen genoeg komen. Aan groote rampen is "dit jaar ook maar al te rijk geweest en het geeft daarin aan de merkwaardigste jaren niets toe. Zoo is er reden tot ernstige overdenking genoeg. Wel hem, die gezeten in het hoekje van zijn vreed- zamen haard, voor zich en de zijnen geen bijzondere rédenen heeft om zich te -hekommeren. Het is een goede gave des Hemels als men zich den loop der algemeene zaken niet heeft aan te trekken, of als men even als de Haagsche werklieden ordelijk en stil naar huis kan gaan, het aan de heeren overlatende om in alle dingen te voorzien. Laat het zoo voor recht velen dan maar eens een ge woon, we zouden haast zeggen, een alledaagsch oude jaar wezen. Als reeds elke dag genoeg heeft aan zijn eigen kwaad, hoeveel te meer dan elk jaar! Naar men verneemt, zal binnenkort de heer P. A. Janssen, oud-kapitein der infanterie, te Middelburg, hier en in andere plaatsen van Zeeland een voordracht houden over: »Een bezoek aan de cellulaire gevangenis te Rotterdam, humoristische opril naar een dramatische Zijn voordracht alhier is bepaald op a.s. Zaterdag avond te 8 ure, in de Concertzaal. De Minister Heemskerk heeft aan de Tweede Kamer medegedeeld, dat de Gouv.-Gener. van Ned.-Indië zijn ontslag aan Z. M. den Koning heeft ingediend. De firma 's Jacob en zoon zal dus de Indische affaire nederleggen. Hoe de Billitonzaak zal worden gecon tinueerd, wordt nog niet gemeld. Heden, Vrijdag, zullen HIT. MM. de Koning en de Koningin van het Loo naar de Residentie vertrekken. Zij werden aldaar tegen 4,30 verwacht en zouden nog denzelfden avond de voorstelling in den Hollandschen schouwburg bijwonen. Ongeveer 5000 kilo van het kruit, afkomstig van het te Scheveningen gestrande schip, zal naar het Rijks-kruitmagazijn bij Delft ter bewaring gezonden worden. Het grootste gedeelte der lading is echter nog op het strand opgeslagen, daar de hoopers er geen weg mee weten. Men kan van 't goede te veel hebben, dit blijkt ook hier weer. Nu en dan komen er te Scheveningen nog dynamiet- patronen opduiken. Toen het ongeluk, dat te Katwijk met zulk een ding gebeurd is, bekend was, hebben sommige bezitters van dat gevaarlijke ontuig, nog weder eenige patronen aan het strand gebracht, waar ze door de politie gevonden zijn. De medailles voor de op de internationale tentoon stelling te Amsterdam behaalde bekroningen worden naar het N. v. d. D. vernam, in den loop van Januari a. s. in brons, met het daarbij behoorend diploma, aan de bekroonden uitgereikt. De bekroonden kunnen dan daarnaar desverkiezende de hun toegekende gouden of zilveren medaille zelve laten slaan. In de gemeenteraadsvergadering te Ileinkenszand van Zaterdag j.l. is den burgemeester B. Vermande, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als secretaris dier gemeente. Het Iihl. deelt mede, dat er een geregelde weke- lijksche sleepdienst van Amsterdam op Mainz en Mannheim is tot stand gekomen. BJeiioemingeii, Kesl uiten, enz. Benoemd tot eerstaanw. off. van gezondh. te Bergen op Zoom, ter vervanging van den heer P. F. Meuleman, de dir. off. van gezondh. 2e kl. majoor dr. W. Krol te Kampen. Geplaatst bij de 3e comp. 2e bat. 3e reg. inf. te Middelburg de nieuwben. kapitein G. A. de Bruijn. Bevorderd tot machinist le kl. bij de Ned. Marine o. a. de machinist 2e kl. B. II. Harinck. De tijd voor den herijk der maten en gewichten in '1884 is voor Zierikzee en Kerkwerve gesteld op 13, 16, 18, 23, 25 ^en 28 Februari. Bestemd voor speciale diensten de kapit. J. W. D. van Dorth van het 2e bat. 3 reg. Inf. te Middelburg. Kunst, Wetenschap en Letteren. Liszt heeft een Bulow-marsch en een feestpraelu- dium voor orgel »Nun danket Alle Got.t" gecomponeerd. Aan de 554 Duitsche schouwburgen zijn 9870 ar- tisten werkzaam (Duitschland telt zoowat 1500 tooneel- critici); 98 voeren den naam Schmidt, 72 den naam Stein, 55 den naam Meyer, Mayer, Maier of Meier. Slechts 34 heeten Schulze (met varianten), 32 Scbwarz. 'Men vindt onder de artist en 2 Go^thes, 5 Schillers, 2 Lessings, 4 Ivörners en 14 Mosers. Vier zaken houden voor 't oogenblik de publieke aandacht bezig. In de eerste plaats 't oorlogsgerucht uit Oostelijk Azië. De Franschen hebben, ofschoon niet zonder bloedigen strijd en zware verliezen, Sontay ingenomen en daarmede een met rieten stulpen bezette zeer slijkerige plaats gewonnen, die voor hen van hoegenaamd geen waarde is. Maar het was om militaire eer te doen; 't door de jongste nederlaag geschonden prestige moest hersteld worden. Of er uit de thans omgaande feiten nog een oorlog met China zal voort komen, is zoo zeker nog niet. Er zijn er in Frankrijk die de Regeering den raad geven, nu 't prestige her -

Zierikzeesche Courant | 1883 | | pagina 1