Z1ERIKZEESCHE COURANT. voor het arrondis- senten! Zierikzee. 1883. No. 99. Zaterdag 22 December. 86ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD t, die MTT? Aan lion rken van MAR- ij dat thans een ■verkrijgbaar is. 'atha, f 1^5 en Deventer zijn 111 plee te verkocht, die 'daar )udt bezitten, een koopje! .75. b. f 1.75. f 1.75. 3b. fi;75. ■b. f 1.75. f 1.75. f f 1.^5, eb, f «5» of zeer aarden plaats circa voor slechts i-kenaaid voor wat betreft vb uitzonde- Ben van den lie verlangd I jp. 31. arma's Ille te fcrijzen 'ikzee. AM In. - A. v. d. ensteeg; ni: 9—-u. 9—, 9— 9—,, lam 'kajuit. Co. rooij. E. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN Prijs per drie maanden f 4,Franco per post ƒ4, Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER ADVERTENTIE N: Per gewone regel 10 cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels GO cent. Dienstaanbiedingen van '1-5 regels, mits contant betaald, 25 ct. Alle stukken, de redactie lietreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever H. 1AEEMAN, Uithoofde van liet KERSTFEEST zal de Courant van a.s. Woensdag niet verschijnen. Binnenland. ZIERIKZEE, 21 December 1 88 3. De lezing door den heer dr. W. A. Terwogt, Dinsdag avond in de vergadering van 't Dep. van 't Nut ge houden, heeft den vrij talrijk opgekomen leden met hun dames, een recht aangenamen avond verschaft. De heer Terwogt leverde naar aanleiding van den bekenden strijd tusschen optimisten en pessimisten over de betrekkelijke waarde van 't verleden en 't heden, eenige schetsen tot vergelijking van de wereld stad Rome zooals die was in de eerste dagen van het keizerlijk, met de groote steden van onzen tijd, 1 met name met Amsterdam. Hij deed in deze schetsen uitkomen dat er wel veel waars gelegen is in de verzuchting, dat er niets nieuws onder de zon is, maar dat er toch ook veel verschil in vormen en in aard van de oude en de nieuwe beschaving moet opgemerkt worden. Tot een scherp geformuleerde slotsom kwam hij niet, doch wij meenen, dat de optimist in den heer Terwogt den pessimist toch overleefde en dat, zonder iets af te dingen op de groote hoogte waartoe kunst en weelde in de dagen van Augustus geklommen waren, hij die niet voor onze tegenwoordige beschavings vormen zou terugbegeeren. Na de pauze kwam het eigenaardige talent van den spreker om hartigen humor met in pathetischen trant geuiten luim te doen afwisselen, nog meer uit. Hij vond daartoe ruimschoots gelegenheid in de mijme rijen van iemand, die aanvankelijk schijnbaar zijn roeping gemist had, doch later in een goede handels zaak in goud- en zilverwerk juist op zijn plaats kwam. De bijvalsbetuigingen, die de talentvolle spreker verwierf, bewezen, d. o., dat het auditorium hem met veel genoegen had aangehoord en 't hem bij een volgende gelegenheid niet aan hoorders zal ontbreken. Naar wij vernemen zal de leesbeurt in Januari door den heer Chappuis van Breda worden waargenomen. Uit de verklaringen van den Minister van Oorlog in de Tweede Kamer blijkt, dat de meergemelde officier van gezondheid te Bergen op Zoom wel degelijk door pensionneering uit den dienst is verwijderd in verband met het gebeurde met den kapitein de Korte. Zelfs bleek, dat bedoelde officier van gezondheid reeds verleden jaar een berisping had ontvangen wegens door hem gepleegde fouten of nalatigheden. Uit de verklaringen van den Minister van Binnen- landsche Zaken ten aanzien van mr. Büchler, gewezen leeraar aan de Hoogere Burgerschool te Zwolle, bleek, dat de Regeering eigenlijk geen termen heeft gehad om dien heer de hem toegediende berisping te doen toekomen. Volgens de conclusie der commissie had de Regeering dan ook beter gedaan met zich met die zaak niet in te laten. Het heeft nu wel den schijn alsof ten believe van zekere partij de Regeering in overijling een handeling verricht heeft ten aanzien van den heer Büchler, die zij later zelf erkent dat onvereenigbaar was met door de Grondwet gewaarborgd, rechten. Nu de heer Büchler zijn ontslag heeft genomene 't welk liij als onafhankelijk man doen kon, heeft voor hem de pijl wel geen doodelijke wonde gemaakt, maar een wonde toch wel en de moreele indruk, dien dergelijke zaken, evenals 't gebeurde te Winterswijk nalaten, is o. i. hoogst verderfelijk. Zulke dingen knagen als wormen aan het gevoel van vrijheid en grondwettige rechten en zij zijn koren op den molen der clericalen, voor wie dergelijke zaakjes kleine overwinningen zijn, waarlijk maar al te gemakkelijk behaald. Dat geval te Winterswijk heeft aanleiding gegeven, dat de vraagóf en hoe de Vaderlandsche Geschiedenis op onze volksschool onderwezen kan worden, op vele plaatsen ernstig besproken is. 't Resultaat was nog al uiteenloopend, terwijl toch in ééne vergadering de conclusie aangenomen werd, dat het zeer wel doenlijk is de Vaderlandsche Geschiedenis op de school tot haar recht te doen komen, kwam men in andere samen komsten tot de slotsom, dat, met 't zwaard van Damocles boven 't hoofd, de onderwijzer beter doet de geschiedenis maar weg te laten, dan zich te wagen aan 't onmogelijke werk, om de feiten zóó te verhalen als ieder in den lande, van welke richting hij zij, ze wel zou willen zien. Dat dit ten aanzien der ge schiedenis van het Vaderland een hoogst verderfelijk laodiceïsme moet te weeg brengen, ligt voor de hand. Wat ons uit het gebeurde te Winterswijk en Zwolle duidelijk blijkt is, dat het onmogelijk is vijanden en vrienden tegelijk te dienen, en dat, als men op dien weg mocht voortgaan, 't openbaar onderwijs en de vrijheid van schrijven en spreken allicht de ernstigste vijanden zouden krijgen, juist onder hen, die geroepen zijn ze te verdedigen en voor hun zekerheid te waken. De tocht van de kapel der grenadiers en jagers, onder geleide eener deputatie van officierennaar Antwerpen, Gent, Luik en Brussel, is een ware zege tocht geweest, waarvan het moeielijk is te zeggen wat dieper indruk maakt de alom verworven lauweren voor de kunst of de menigvuldige blijken van ver broedering en sympathie tusschen de Belgen en de Nederlanders. Het hoofddoel van de kunstreis was weldadigheid te oefenen. De opbrengst toch dei' gegeven concerten moest strekken voor de leniging van de ramp Krakatau en tevens voor de armenzoo was 't o. a. meer bepaald te Luik. Het doel is op schitterende wijze bereikt. Het is echter van niet minder belang dat bij deze gelegenheid gebleken is dat inderdaad «oude veeten zijn vergeten" en dat er broederschap heerscht tusschen Noord- en Zuid-Nederlanders. Dat kan misschien nog wel eens zeer te pas komen. En al kwam 't nu ook niet te pas voor 't geval dat een gemeenschappelijke vijand de Nederlandscbe en Belgische onafhankelijkheid zou komen bedreigen, 't is op zichzelf reeds een ver kwikkende bewustheid nu wel voor goed in vrede en vriendschap met onze stam- en taalverwanten te leven, een verhouding trouwens, die reeds sinds lang door in België reizende Nederlanders vaak op aange name wijze werd ondervonden. Het te Scheveningen gestrande dynamiet is door de mineurs in 't duin verbrand en onschadelijk gemaakt. Het kruit, ongeveer 10,000 kilo, wordt publiek verkocht. Men zegt, dat er bij die gelegenheid experts geweest zijn, die 't dynamiet voor koekjes chocolaad en 't kruit voor zinkingsnuif hebben gehouden. Te De Wilp zou een dochter van flinke burgerlieden trouwen met iemand uit Duurswold. Alles was voor het huwelijk gereed, en daar verdwijnt eensklaps het minnende paar en is onder voorwendsel van familie te gaan bezoeken er van door gegaan over Rotterdam naar Amerika. Gelijk verleden jaar en reeds meermalen is bij de begrootingsdiscussiën ook nu weder de Staats-Loterij onderhanden genomen. Onze afgevaardigde, de heer van Kerkwijk, heeft daarover menig hartig woordje gezegd. Door de goedkeuring van slechts de helft van het tractement van den directeur heeft de Kamer thans getracht twee vliegen in één klap te slaan bezuiniging en feitelijken drang tot reorganisatie van de Loterij. Door het Amsterdamsche raadslid Abr. Prins is aan den Gemeenteraad aldaar voorgesteld, om het besluit van 18 October 1882 (waarbij is bepaald, dat de nieuwe beurs zal gebouwd worden op het gedempte gedeelte van het Damrak tusschen de bestaande beurs en de Oudebrug) te wijzigen in dien zin, dat het terrein voor de nieuwe beurs zal verkregen worden door aanplemping van het Damrak tusschen de Oude en de Nieuwebrug. De voorsteller meent, dat het bij het opmaken der prijsvraag voor het beursgebouw gebleken is, dat het aangewezen terrein (tusschen de bestaande beurs en de Oudebrug) niet voldoet aan de eischen van den handel en de aesthetiek, en hij is van oordeel, dat het door hem voorgestelde terrein aan die eischen in ieder opzicht voldoet. Naar men verneemt, zou er plan bestaan om, evenals naar de »Rigi" en «Drachenfels", een tandrad baan te maken van Nijmegen naar Berg-en-dal. Met Januari zullen de beide tuinbouwbladen Sem- pervirens en Siboldia onder den titel van Sempervirens vereenigd verschijnen bij den uitgever M. M. Olivier, te Amsterdam. De heeren J. C. Krook en A. W. Kroon hadden, door andere drukke bezigheden daartoe genoopt, hun verlangen te kennen gegeven om uit de redactie van Sempervirens te tredenhoewel zij hun krachtige medewerking en steun blijven verleenen; zij worden vervangen door de heeren II. Witte, ge waardeerd als redacteur van Siboldia en als bekwaam schrijver op tuinbouwgebied, en R. C. AfFourtit, den lezers van Sempervirens wel bekend. Men zegt, dat met 1 April 1884 de lijnen der Rotterdamsche telegraafmaatschappijwaarvan die tusschen Rotterdam en Brouwershaven de voornaamste is, door het Rijk in eigendom worden overgenomen. Men verneemt, dat het standbeeld van Pieter Az. van der Werf den 26 Mei te Leiden zal worden onthuld. Ongelukken, Rampen, Misdaden, enz Te Leiden is een drama uitgekomen, wel niet zeldzaam in de literatuur der lijfstraffelijke rechts pleging, maar dat toch gelukkig lang niet alledaagsch is. Het is een gifmengerij op groote schaal. Een vrouw, thans 45 jaar oud, uit de volksklasse en daarin ook levende en «werkende", moet in enkele jaren niet minder dan 14 a 16 barer familieleden door vergiftiging uit den weg hebben geruimd, met het doel zich dan geheel of gedeeltelijk de penningen toe te eigenen uit begrafenis- of uitkeeringsfondsen, waarin zij ten name der vermoorden had deelgenomen. Verleden week heeft zij nu weder twee leden barer familie vergiftigd door iets in de pap te doen, die 't gezin moest nuttigen. De verschijnselen van ver giftiging, die zich in hevigen graad openbaarden, deden vermoedens ontstaandit leidde tot haar arrestatie, en men zegt dat zij nu tot bekentenis is gekomen. In vele jaren is zulk een vergiftigings-affaire op groote schaal hier te lande niet voorgekomen. Het gerucht dat de dezer dagen gearresteerde man de schuldige zou zijn aan 't vreeselijke feit der ver- moovding van een kind, eenige jaren geleden nabij Delft gepleegd, schijnt op een vergissing te berusten. Men verneemt dat Maandag te Abaclia (Kandia) een vreeselijke storm heeft gewoed. Niet minder dan zes groote Turksche oorlogsschepen en vijftien kust vaarders zouden totaal vergaan en al het volk om gekomen zijn. Bij de ontploffing in de gasfabriek te Ilalberstadt zijn de directeur, de hoofdfitter en een werkman omgekomen en is een werkman gekwetst. Er is nog geen einde gekomen aan de berichten aangaande de scheepsrampen door den storm van 12 December veroorzaakt. Nog dagelijks kwamen be richten uit zee van wrakken, die gezien waren, en werden schipbreukelingen aangebracht. Deze waren nog gelukkig te achtenwant vele schepen blijken met man en muis vergaan te zijn. Te Scheveningen is een verlaten vol water drijvende Engelsche vischsloep komen aanzeilen en gestrand. In de Wadden zitten op onderscheidene plaatsen wrakken, of geheele schepen, waarvan eenige pas na dagen gevonden zijn. Op het strand van Schouwen is bij de Oude Hoeve een scheepsnaambord aangespoeld met den naam «Ocean Bride" in witte ingesneden letters. In den storm van 12 December is o. a. ook met man en muis vergaan de Brielsche loodskotter No. '12. Kotter No. 7 van Vlissingen, voor welk vaartuig men ook beducht was dat 't vergaan zou zijn, is terecht gekomen. Een man was in den storm over boord Te Halifax (Vereen. Staten) zijn de gebouwen der levens- en brandverzekeringsmaatschappijen afgebrand. De schade beloopt 130,000 dollars. Een man kwam in de vlammen om. De politie te Weenen heeft 1000 fl. uitgeloofd als belooning voor hem, die mededeelingen doet, leidende tot de arrestatie van den moordenaar van den politie agent Franz Illubek op den weg van Jedlersdorf naar Floridsdorf in den nacht van Zaterdag. Op den avond van dien dag had een broodbakker Schaffhausen op een arbeidersvergadering in de herberg te Jedlersdorf een voordracht gehouden over het antieke en het moderne proletariaat. Illubek was daarbij in zijn functie van agent tegenwoordig geweest. Bij liet verlaten van het lokaal had Schaffhausen zich bij Hlubek gevoegd. Zijn schoenen passen volkomen in de voetsporen, die gevonden werden dicht bij de plekwaar Illubek werd doodgeschoten. Het wapen, waarmede dit ge schiedde, is nog niet opgespoord. Behalve Schaffhausen zijn nog als medeplichtigen gearresteerd Till, vader en zoon, en Ondra, allen bekend als socialisten. In het marine-dok te Lissabon heeft een hevige brand één groot oorlogsschip en verscheidene kleinere vernield. De stad Rat Portage in Manitoba is nagenoeg geheel door brand vernield. Te Roubaix is een stoomketel in een fabriek in de lucht gevlogen, waardoor twee werklieden om kwamen en drie gewond werden. Gemengd Huiteniandscli Nieuws. Alcock, voorzitter van de Engelsclie Noord-Borneo- Maatschappij, en Alfred Dent brachten verslag uit omtrent den toestand der Maatschappij, die bevredigend genoemd wordt. De inkomsten en uitgaven zullen in 4885 in evenwicht zijn. Dent zegt, dat de inboorlingen van Broenai om inlijving van dit Rijk bij het grond gebied der Maatschappij verzocht hebben. De Maat schappij heeft dit van de hand gewezen, doch zij hoopt, dat de Koningin van Engeland mettertijd zal toestaan, dat de Maatschappij het gebied van Broenai zal inlijven.

Zierikzeesche Courant | 1883 | | pagina 1