ZIERIKZEESCHE COTRANT. voor het arrondis- senten! Zierikzee. 1883. No. 98. Woensdag 19 December. 86ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN Prij s per drie maanden f 1Franco per post f 1 Afzonderlijke nommers 5 cent, met Dijblad 10 cent. PRIJS DER ADVERTENTIE N: Per gewone regel 10 cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels GO cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 ct. Alle stukken, tie redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag' voor de uitgave in te zenden aan den uitgever H. LAKENUAN. ZIERIKZEE, 18 December 1 88 3. Aangaande de dezer dagen plaats gehad hebbende pensionneering van den dirigeerenden officier van ge zondheid 2e ld. P. F. Meuleman, te Bergen op Zoom, wordt door het N. v. d. D. opgemerkt, dat het niet zoo zeker is, dat er verband bestaat tusschen deze pensionneering en het gebeurde met den kapitein de Korte, daar de heer Meuleman nu ook wegens meer dan 40jarigen dienst in de termen viel om op pensioen gesteld te worden. Het blad voegt daaraan de niet onjuiste opmerking toe, dat, ingeval er wel verband tuschen die twee zaken bestond, de pensionneering al een zeer onverklaarbare zaak zou zijn. Immers als de den heer Meuleman ten laste gelegde feiten van schromelijke nalatigheid en misbruik van gezag waar zijn, dan kan daarop ernstige straf gewacht worden, doch geen eervolle pensionneering. Het blad dringt aan op opheldering. Het Koninld. gezin zal den 27 December in de Residentie terugkeeren, om daar eenigen tijd te ver toeven. Door den heer L. Kalis te Sliedrecht is voor f 454,660 aangenomen, het maken van een dam door het Slaak bij St.-Philipsland. De dam, die andermaal het eiland aan den vasten wal zal verbinden, zal 2770 Meter of ongeveer 1/2 uur gaans lang worden. Als deze dam eenmaal ligt, zal de zaak der stoomtram verbinding van Schouwen-Duiveland met den vasten wal weder ernstig ter sprake kunnen komen. Intusschen wordt meer en meer betwijfeld of de weg over St.-Philipsland en den dam wel de meest aan bevelenswaardige moet geacht worden, vooral voor de kapitalisten, die de zaak zouden willen ondersteunen. De lijn door Tholen zou niet minder in aanmerking kunnen komen, ofschoon het waar is, dat voor die lijn de onvermijdelijke dubbele overtocht van vaarwaters een groot bezwaar voor het goederenvervoer zou op leveren. Voor de lijn over St.-Philipsland zou alleen te Zijpe een overgang noodig zijn, die wel met een groote stoompont geschikt zou te maken zijn voor treinen. Tusschen Viane en Stavenisse zou dat niet zoo gemakkelijk gaan; een pont van voldoende capaciteit te Tholen zou ook veel geld kosten. Voor Tholen zelf zou echter een tramlijn van veel belang kunnen geacht worden. Moest voor het totstandkomen der zaak alleen op het vervoer van reizigers en stukgoederen gerekend worden, dan zou met eenvoudige middelen van gemeen schap wel alles te klaren zijndoch ook dan was een stoombootveer te Zijpe of te Stavenisse onvermijdelijk en groote verbetering aan het veer te Tholen noodig. Dan zou de eventueele maatschappij echter veel materieel noodig hebben, n.l. een volledig stel in Schouwen-Duiveland en een in Tholen, waarbij natuurlijk dan nog het materieel van den vasten wal ook zou moeten komen. Rekenende op vervoer van landbouwproducten, vooral in 't najaar van suikerpeen, dan was dit totaal on mogelijk zonder voldoende middelen van overtocht voor de geladen wagens aan de veeren. Door den heer J. J. de Jonge te St. Maartensdijk is aangenomen het verbouwen en vergrooten der openbare school te Scherpenisse, en zulks voor f 7343, zijnde op één na de laagste inschrijvingssom. Met de medaille, die door de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen ter gelegenheid van haar aanstaande eeuwfeest zal geslagen worden, wil het niet vlotten. Uit een dezer dagen door het Hoofdbestuur aan de Departementen gerichte circulaire blijkt, dat slechts van 55 Departementen bestellingen zijn ingekomen, en wel van de goedkoopere medaille 26 ex. in brons en 4 in zilver en van de duurdere 93 ex. in brons en 19 in zilver. Deze uitslag verwondert ons niet. De medaille is te duur, veel te duur. Het was, van wie 't verzonnen heeft, verkeerd gezien, een zeer dure penning te be loven of een minder dure, maar toch nog te duur, met daarbij gevoegde bedreiging, dat die minder fraai en minder artistiek zou zijn, 't welk in dit geval wel niet anders kan opgevat worden, dan dat de zoogenoemd goedkoopere medaille leelijk zou zijn. Het komt ons voor, dat een fraaie, artistieke medaille voor deze gelegenheid zeer wel kon gemaakt worden tegen uiterst matigen prijs, waardoor dan tevens het doel, dat men zich met zulk een uitgaaf voorstelt, beter kon bereikt worden. De Maatschappij telt vele duizenden leden, en ofschoon de liefhebberij in numismastiek zeer betrekkelijk is, mag men wel aannemen, dat eenige honderden leden en vele niet-leden wel zulk een merkwaardigen penning zouden willen bezitten, als zij tegen een matigen prijs te krijgen waren, doch zóóver boven de metaalwaarde als in 't prospectus gerekend is, had men niet moeten gaan. Wij vertrouwen echter, dat de particuliere industrie in deze haar belang wel zal begrijpen. Het is nu bij de tentoonstelling gebleken, dat goede medailles tegen matigen prijs verkrijgbaar gesteld, veel aftrek vinden. Voor de historische en kunstwaarde van zulke stukken is 't juist niet noodig, dat zij groote metaalmassa's vereischen. De waarde zit 'm niet in de zwaarte, maar in de uitvoering, en deze kan ook goed zijn zonder dat de medaille handen vol geld kost, Bij het vernieuwen der vaste commissiën uit den gemeenteraad van Goes, heeft zich het geval voorgedaan, dat de heeren den Boer en Steketee, leden van de fractie, die onlangs door werkstaking zooveel opspraak gemaakt heeft, niet zijn herbenoemd, maar dat anderen in hun plaats gekomen zijn. Ook is in die raadszitting door den heer de Marees van Zwinderen de prostitutie-kwestie besproken en de bevoegdheid van het gemeentebestuur betwist tot het instellen en handhaven der zoogenoemde gezondheidsvisitatie. Deze zaak is echter niet afgedaan. De begrootings-discussiën geven ook thans weer aanleiding, dat de zaak der gewezen dotatiegoederen uit de nalatenschap van Z. K. H. Prins Frederik ter sprake komen. De Regeering heeft te kennen gegeven, dat de verkoop van verreweg het grootste deel dier goederen eenige jaren zal moeten uitgesteld worden, wegens nog loopende pachtcontracten. Ook wil men door te veel opeens onder den hamer te brengen de markt niet overvoeren. De bosschen om en bij Breda is men wel genegen te behouden, doch wat daaromtrent in de pen is, wordt nog niet voor openbaarmaking geschikt geacht. In 1883 zal nog één kleine veiling van goed plaats hebben. In het begin van 1884 zullen twee andere kleine volgen, en daarna hoogst waarschijnlijk in het vroege voorjaar twee grootere, van landerijen onder Zwaluwe en van landerijen en dennebosschen onder Oosterhout Dan zal het geld dat de dotatiegoederen zullen op brengen, gaandeweg binnenkomen, ongemerkt voor den Staat en de belastingschuldigen. Als een bewijs, dat niet alle vrijwilligers van ons leger door louter vaderlandsliefde tot het dragen der wapenen" worden genoopt, diene, dat te St. Maartens dijk een baloorig jongeling »teekende", omdat zijn vader hem geen nieuwe winterjas wou geven. Deze week wordt te Nijmegen de nieuwe gierbrug in dienst gesteld, die voor rekening van het gemeente bestuur dier plaats te Slikkerveer gebouwd is en f '17,000 kost. In het ziekenhuis te Groningen zijn door den hoog leeraar Ranke twee kogels verwijderd uit de schedel beenderen van den oudsten der beide boerenknechts, die bij den onlangs onder de gemeente Raalte plaats gehad hebbenden moord er het leven heeft afgebracht. De derde kogel kon niet worden gevonden. Ook bij deze gelegenheid moet de verwonde, die nog slechts 20 jaren oud is, zich weer zeer kordaat hebben gehouden. Benoemingen, Besluiten, enz. Benoemd tot ontvanger der dir. bel. en acc. te lJzendijke c. a. A. Beusen, thans te Breskens. Benoemd tot leden van den geneeskundigen raad voor Zeeland: dr. J. C. de Man, te Middelburg; dr. Q. J. M. Janssen, te Wissekerke; A. Walraven, heel- en vroedmeester te Nieuw- en St. Joosland P. N. de Ligny, apotheker te MiddelburgG. A. de j Looze, apotheker te Zierikzee; mr. W. A. van Hoek, I te Middelburg; J. de Visser, heel- en vroedmeester te Stavenisse; Th. F. Martin, heel- en vroedmeester j te Hulst; M. A. Baert, apotheker te Vlissingcn. Tot plaatsverv. leden: dr. H. Goemans jr., te Zierikzee; di*. J. E. Callenfels te Hulst; dr. J. J. Couvee, leeraar in de scheikunde aan de hoogere burgerschool te I Middelburg; dr. J. P. Berdenis van Berlekom te Mid- delburg; dr. J. M. Boom, te Tholen; dr. J. Kosten i de Bruijne te Zierikzee; S. G. Nauta van der Grijp, j apotheker te Zierikzee; J. J. v. d. Harst Lz., apotheker te Middelburg; mr, A. P. Snouck Ilurgronje te Mid- delburg. Z. M. heeft benoemd tot voorzitter van het bestuur der waterkeering van den calamiteusen polder Burgh j en Westland, J. M. de Glopper; tot voorz. van het bestuur der waterkeering van het calamit. waterschap Bruinisse, C. Hagetot voorz. van het bestuurder waterkeering i van het calamiteuse waterschap Nieuw-Bommenede, K. IJocke IJoogenboom. Kunst, Wetenschap en Letteren. Nadere berichten aangaande den dood van den Italiaanschen Afrika-reiziger Peter Sacconi behelzen, dat hij den 11 Augustus j.l. vermoord is met 3 van de 13 hem vergezellende bedienden. De moord-heeft i plaats gehad op den weg van Harrar naar het land Ogaden. Een opperhoofd der Somali's had den reiziger gewaarschuwd, daar er oorlog in die streken en de weg dus niet veilig was, maar de reiziger liet zich niet raden en viel als slachtoffer zijner al te weinig j door het gezond verstand geleide ambitie om de eerste te zijn, om de streken waar hij zich bevond door te trekken. Het reisdagboek is verloren gegaan, zoodat I de wetenschap bij den mislukten tocht van Sacconi niet I kan profiteeren. Kapitein Adams, een in de poolzee bekend walvisch- vaarder, zal in Juni 1884 uit Dundee vertrekken om i de verlorene Groenlandsche Noordpool-expeditie op te zoeken. Kapitein Adams meent, dat de leden der expeditie, voor zoover zij nog in leven zijn, zullen opgenomen zijn door de Eskimo's tusschen Kaap York en Etah. In »het Deutsches Familienblatt Daheimvindt men een opstel »Der Schlangenbiindiger", dat een volkomen plagiaat is van een der «Herinneringen van een Indisch officier" door den heer van Rees. Bovendien gedachtig aan het spreekwoord: zoo de waard is

Zierikzeesche Courant | 1883 | | pagina 1