Binnenland. benoemd om de zaak te onderzoeken. Het domme en nieuwsgierige publiek behandelt haar reeds als Louise Lateau II. Naar men verneemt zou bij de directie der Amster- damsche Omnibus-Maatschappij het voornemen bestaan, om bij sterfgeval van beambten, de begrafeniskosten door de Maatschappij te doen dragen. Als een bijdrage tot de wijze waarop door 't Depar tement van Waterstaat geld verkwist wordt, deelen onderscheiden dagbladen mede, dat in het thans in aanbouw zijnde stationsgebouw te Reenen een keurige mozaiekvloer wordt gemaakt. Italiaansche werklieden geven er hun talent en hunne kunst ten beste. Deze bijdrage" beteekent niet veel. Met het oog op de duurzaamheid zijn, in gebouwen waar men geen houten vloer gebruiken kan wegens vocht als anderszins, dergelijke mozaiekvloeren volstrekt geen weelde. Zij zijn onverslijtbaar sterk en weinig of niet duurder dan andere vloeren, die in cement gemetseld worden. Wat voorts den Italianen betreft, die er hier hun «talent" en hunne «kunst" ten beste aan geven, zij zouden vreemd ophooren als men hen onder de artisten rangschikte, al is hun werk dan ook dikwijls in ons oog zeer kunstig. Zij behooren tot de minste werklieden in hun eigen vaderland. Een straatmaker in ons vaderland acht zichzelven wel zoo hoog, als zoo'n mozaiekwerker in zijn eigen vaderland wordt geacht. Zeker is dat een metselaar, die men aan 't maken van een vloer zet, per week heel wat arbeidsloon meer verdient dan zoo'n «artiste", die uit Italië hier heen komt. Om pot- en kamerplanten gezond te doen blijven en ze krachtig te doen groeien en bloeien, is het vol doende een- of tweemaal 's weeks een weinig spiritus bij het water te voegen, waarmede deze planten worden begoten. Een vingerhoed vol spiritus op een liter water is genoeg. Wanneer men dat middel aanwendt zal men spoedig de goede resultaten daarvan kunnen opmerken. Te 's Hage is overleden op 65jarigen leeftijd de heer W. F. Peltzer, gemachtigde van H. K. H. Mevr. De Groot-Hertogin van Saksen-Weimar, Oud-thesaurier ven wijlen Koning Willem II en Prins Hendrik der Nederlanden, ridder der orde van den Witten-Valk van Saksen. De overledene genoot in zijne betrekking het volste vertrouwen der Vorstelijke personen en stond in hooge achting bij de Vorstelijke familie. Een geval, dezer dagen te Amsterdam voorgekomen, levert een curieuse bijdrage tot de geschiedenis onzer schutterij-wetgeving. Een officier der dienstdoende schutterij te Amsterdam heeft na volbrachten vijf jarigen diensttijd een verzoek ingediend, om bij de reserve te worden overgeplaatst. Dit verzoek werd geweigerd. Op zijn verzoek om ontslag aan den Koning ontving hij de volgende missive: «De Minister van Binnen- landsche ZakenGezien het verzoek vante Amsterdam, om eervol ontslag als 2e luitenant bij de dienstdoende schutterij aldaar, wegens volbrachten vijfjarigen werkelijken dienst en recht tot overgang naar de reserve; Geeft, krachtens machtiging des Konings van 26 November j.l., No. 13, namens Zijne Majesteit den adressant te kennen dat vermits hij, blijkens het straf register van de schutterij, waartoe hij behoort, tot dusver geen dienst bij de schutterij verricht, maar zich daaraan steeds wederrechtelijk onttrokken heeft en alzoo niet voldaan heeft aan de voorwaarde, bij art. 23 der schutterij-wet voor den overgang naar de reserve gesteld, aan zijn verzoek niet kan worden voldaan. 's Gravenhage, 30 Nov. 1883. Heemskerk." Tot zoover is alles in orde. Als de man geen dienst heeft gedaan kan hij ook geen aanspraak maken op eervol ontslagdoch nu volgt het mooiste. De betrokken officier heeft zich nu met een adres tot de Regeering gewend, waarin hij mededeelt, dat hij na vijfjarigen dienst zijn ontslag neemt als 2e luit. bij de d.d. schutterij en hetzij al of niet met denzelfden rang wenscht overgeplaatst te worden naar de reserve. Prof. C. G. Cobet te Leiden is door den Koning van Griekenland benoemd tot commandeur in de Orde van den Verlosser. Voor de Rechtbank te Leeuwarden stond eergisteren terecht de heer J. A. Mottram, oud 34 jaar, zonder beroep, geboren te Parijs, wonende te Southweld in Engeland, gedagvaard ter zake dat hij op den 18 Nov. j.l., toen hij zich bevond op zijn stoomjacht de «Tirefiy" in het Groote Diep te Dokkum, met een achterlaad- geweer, telken male geladen met een hagelpatroon, geheel of gedeeltelijk met hagel gevuld, eenige malen heeft geschoten op het publiek, waardoor eenige jongens door één of meer hagelkorrels getroffen en bloedig gewond werden. Men herinnert zich de zaak. Door «publiek" heeft men hier, gelijk de verdediger van den Engelschman opmerkt, te verstaan een bende canaille, brutale vlegels, die den vreemdeling molesteerden en uitjouwden, gelijk ze dat volgens verklaring van getuigen eiken vreemdeling doen, die maar te Dokkum komt. Uit wat men er van leest, blijkt, dat de zaak niets te beduiden had, dat de verwondingen, zoo ze al zoo mochten heeten, veroorzaakt waren door enkele hagel korrels die aan de vette prop waren blijven kleven, dat de steenen waarmede het «publiek" 't Engelsche scheepje bombardeerde, ook en Veeleer doodelijke verwondingen hadden kunnen veroorzaken enz. In- tusschen mag iemand zoo maar niet op brutaal canaille schieten en de rijke Engelschman zal 't wel moeten bezuren met veel geld, behalve de preventieve hechtenis, die hij heeft ondergaan, ofschoon men toch mag aan nemen dat een Engelsch gentleman in zulk een geval niet als 't canaille zal doen en wegloopen, maar zich ter beschikking van de justitie zal stellen als men dat noodig acht. 't Is een hoogst onaangename zaak. Iets in 't klein als het afloopen van de «Nicero" door onze Atjehsche vrienden in 't groot. Men verneemt dat de dir. off. van gezondheid te Bergen op Zoom, die bij den Minister van Oorlog beklaagd was wegens achteloosheid in de behandeling van een kapitein der infanterie van 't garnizoen te Bergen op Zoom, en dientengevolge op pensioen gesteld is, een aanklacht wegens laster tegen de weduwe van dien kapitein heeft ingesteld. Donderdag 8 Nov. 1.1. heeft te Koog a/d. Zaan, met het beste gevolg, de beproeving plaats gehad eener nieuwe brandspuit, geleverd door de firma A. H. van Bergen te Heiligerlee, prov. Groningen. Aan het daarover uitgebracht verslag van den Hoofd-Commandeur der brandweer, de heer M. K. Honig, ontléenen wij het volgende: Eerste proef. Verte. Spuiten met 40 Meter persslang en een mondstuk van 21 m.M. aan de straal- pijp. De spuit werd slechts bediend door vier mannen en toch werd 23 Meter ver gespoten. Tweede proef. VerteSpuiten met evenveel slang en hetzelfde mondstuk van 21 m.M., bediend door 8 mannen, werkende 40 dubbelslagen per minuut. De uitslag was 27% Meter. Derde proef. Als voren maar bediend door 16 mannen, werkende 50 dubbelslagen, werd de uitslag 29 Meter. Vierde proef. Hoogte. Spuiten met 40 Meter persslang en mondstuk van 21 m.M., bediend door 18 mannen, werkende 60 dubbelslagen. Uitslag 30 Meter. V ij f d e proef. Aan de spuit 60 Meter persslang, aan het einde daarvan een driewegskraan waaraan twee slangen, ieder van 30 Meter met twee straal- pijpen met mondstukken van 13 en 16 m.M. Despuit, bediend door 16 a 18 mannen, werkende 50 a 60 dubbelslagen. Bij deze laatste proef droegen de stralen 20 en 22 Meter ver. De heer van Bergen, die persoonlijk bij de proef neming tegenwoordig was, had alle eer van zijn spuit. Deze werd dan ook na de genomen proeven door het Gemeentebestuur aanvaard én geen wonder, want zij ziet er zeer s o 1 i e d e uit en is, haar vermogen in aanmerking nemende, zeer goedkoop. Ook deze gemeente is nu ruim voorzien van soliede brand- bluschmiddelen. Kunst, Wetenschap en Letteren. Het Bestuur van het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen te Middelburg heeft een belangrijke som geschonken voor 't gedenkteeken, dat te Vlissingen zal verrijzen voor Elisabeth Wolf en Agatha Deken. minder is !t dit ten aanzien van 't middel der Kamer-ontbinding. 't Is wel zeer sterk te betwijfelen of de heer Heemskerk, die er reeds van geproefd heeft, wel weder tot het toepassen van zulk een paardemiddel zal overgaan. Bovendien zijn wij Nederlanders schuchter ten aanzien van 't ge bruiken van een Grondwettig recht als dat van initiatief, nog meer afkeerig ziju onze kiezers van Kamer-ontbinding. Men weet welk ant woord zij daarop geven. Zij sturen dezelfde mannen weder naar de Kamer en dit moet dan voor Kroon eu Ministers te minder pleizierig zijn, naarmate men vooraf min of meer de natie, dus ook 't niet kiezende deel daarvan, had voorgespiegeld dat de persoonlijke zin des Konings daarin betrokken was, 't welk inder daad eens bij gelegenheid van zulk een ont binding is gezien. Over den inhoud van 't bewuste voorstel zullen wij hier nu niet spreken. ZIERIKZEE, 14 December 1 88 3. Dinsdagnacht en den geheelen daarop volgenden dag van Woensdag, woei hier een felle N.W. storm, die vrij wat schade heeft veroorzaakt aan daken en schoorsteenen. In de Poststraat o. a. verloor een aan zienlijke woning een groot deel van het dak. Ook heeft het hoog opgestuwde water bij enkele burgers schade in woning of kelder gedaan. Het personeel van de vloedplanken had veel werk om overal de bedreigde punten te verdedigen. Op een punt op de Oude Haven en op nog een paar plaatsen aan de Nieuwe Haven, welde het snel opkomende water gaten in den grond en drong onder de vloedplanken door, zoodat het veel moeite in had de gaten te dichten en grooter onheil te voor komen. Het water heeft bij den vloed van Woensdag middag een ongewone hoogte bereikt. Door den storm was er ook vertraging in den postdienst, daar de postschuit te Vianen niet over kon en de Spoorboot moest blijven liggen. Het is te vreezen dat de zeeweringen hier en daar ook schade zullen geleden hebben. Wij willen hier de nog slechts als gerucht rond gaande berichten van schade aan de dijken niet op tellen; maar al is er slechts de helft van waar, dan is het al erg genoeg, en kan er vele duizenden guldens schade veroorzaakt zijn. Van elders zijn de berichten over den buitengewonen stormvloed ook zeer treurig. Te Brouwershaven zijn twee wakkere mannen van de reddingsboot verdronken. De een was een jong man, pas zes weken getrouwd, de andere een vader van een talrijk gezin. Bij de pogingen om een schip op de reede te bereiken, dat hulp noodig had, moet de boot tot tweemaal toe om geslagen zijn. Te Charlois is een oude vrouw verdronken. De Scheveningsclie visschersvloot, meerendeels op strand staande, heeft veel schade. Er zijn ook eenige schepen vergaan op de kusten der Wadden-eilanden. Te Rotterdam heeft het water der rivier ook buiten gewoon hoog gestaan en was de geheele buitenstad overstroomd. Te Bergen op Zoom zijn twee oesterputten ingeloopen en stond het water zeer hoog. De storm heeft ook hevig gewoed te Londen, te Antwerpen enz. Door den storm van Woensdag zijn van verscheidene woningen te Kralingen dakpannen afgewaaid. De deur van een der waterhuisjes is er uitgeslagen en gedeeltelijk verbrijzeld. De waterstand is hoog. Van een der molens is gedeeltelijk het hekwerk afgeslagen. De ophaalbrug van J. v. d. G. aan het Kral. Veer is verbrijzeld. Wegens het hooge water kon te Rotterdam geen nabeurs worden gehouden. De handelaren konden de gewone paats van samenkomst niet bereiken. Hoedekenskerke 15 December. Als een curiositeit op het gebied der veeteelt, waarvan zelfs de oudste landbouwers nooit gehoord hebbenkan van hier gemeld worden, dat een rund, behoorende aan den heer J. de Schipper alhier, na 2 maanden drachtig geweest te zijn, overvloedig melk begon te geven en daarmede 5 maanden achtereen aanhield. Volgens een schrijven uit Maastricht, is er te Sichen een tweede editie van Louise Lateau uitgekomen. Het is een boerendeern van 27 jaar. Zij heeft sedert den sterfdag van Louise Lateau (24 Augustus j.l.) de rol van deze overgenomen, zweet bloed en eet niet. Hoe ze 't volhoudt, dat mag de drommel weten. Er is een commissie van geestelijken door den bisschop van Luik Wie nog mocht twijfelen of men te Londen er op uit is de Transvaalsche deputatie beet te nemen en onverrichter zake weg te doen gaan, die lette maar eens op 't geen er zoo al omgaat. Men heeft zich nu weder laten telegrafeeren dat de Transvalers een kaffer-hoofd, Mampoer, hebben opgehangen, terwijl de deputatie had gezegd dat deze Mampoer nog niet zoo spoedig zou worden opgehangen. Die al of niet opge hangen kaffer doet nu uitstekende diensten aan de Engelsche politiekers. Te Londen is een werk verschenen van Romanes (een leerling van Darwin), getiteld«De verstandelijke ontwikkeling der dieren", met een aanhangsel over het instinct der dieren. Dit laatste is van Darwin zelf, die het 30 jaren geleden schreef voor zijn «Origin of Species", maar wegens den omvang van dat werk wegliet. Volgens Huxley en Wallace stemmen Darwins ideeën hierover niet overeen met de moderne theorieën.

Zierikzeesche Courant | 1883 | | pagina 2