ZIERlkZEEStfIE COURANT voor hei arrondis- seinciit Zierikzee. 1883. No. 95. Zaterdag 8 December. 86ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN Prijs per drie maanden f 1,Franco per post f 1, Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijblad '10 cent. PRIJS DER ADVERT ENTIEN: Per gewone regel 10 cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 1 6 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van '1-5 regels, mits contant betaald, 25 ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever H. JLAKEiVIIAl*. Binnenland. ZIERIKZEE, 7 December 1 883. De uitslag der verkiezing van een lid in de Prov. Staten van Zeeland, in de plaats van Mr. J. Moolen- burgh, die lid der Eerste Kamer is geworden, is, dat Mr. C. J. Fokker is gekozen met 253 stemmen van de 370 geldige. Op den heer J. M. Locker de Bruijne te Brouwershaven waren 51, op den heer M. Bolle Lz. te Haamstede 30, op den heer Jhr. Mr. J. W. D. Schuurbeque Boeije te Zierikzee 19 en op den heer Mr. J. P. N. Ermerins 5 stemmen uitgebracht. De kinderen der school voor minvermogenden en die van de school voor onvermogenden zijn ook dit jaar, ter gelegenheid van liet St. Nicolaasfeest, weder bedacht door hun welbekenden weldoener. Aan elk kind werd een geschenk van Sinterklaasgebak uitgereikt. Naar men verneemt zal tegen Kerstmis een prijs- uitdeeling plaats hebben aan die leerlingen, die zich door getrouw schoolgaan onderscheiden. Te Dordrecht zijn Donderdag St. Nicolaasgeschenken uitgereikt aan 868 kinderen van de gemeentescholen, die zich dit door vlijtig schoolbezoek hadden waardig gemaakt; '190 kinderen hadden in het geheel de school niet verzuimd, 391 van 1 tot. 10 malen. In 't vorige jaar waren 270 kinderen geen enkelen schooltijd thuis gebleven. Dat dit aantal dit jaar geringer was, moet gedeeltelijk worden toegeschreven aan het gerucht, dat voor eenigen tijd was verspreid, dat alle school kinderen met dwang zouden worden gevaccineerd. Inwoners van Deutichern zenden een adres aan Z. M. den Koning om tot burgemeester dier gemeente benoemd te krijgen den heer W. L. van Tricht, als anti-clericaal bekend, en daarom bij adressanten gewild tegenover het drijven der clericalen te Deutichern. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te 's Hertogen- bosch heeft zich bij adres aan de Tweede Kamer ver klaard tegen de graanbelasting. Door onze vertegenwoordigers in Zweden, Noorwegen en Denemarken zijn bijdragen voor 't Krakatau-fonds overgemaakt tot een gezamenlijk bedrag van f 728,14. Wie hazen koopt, zij voorzichtig. Iemand te Groningen kocht dezer dagen, van de beurs naar huis gaande, op straat van een man een haas voor f 2,50. Toen het beest gevild zou worden, bleek het een hazevel te zijn dat netjes met lappen en modder opgevuld was en toen toegenaaid. In de N. Rott. Ct. leest men omtrent het ver moedelijk lot der vermisten van het stoomschip «Burge meester de Wael" het volgende: De oppasser van »De Verklikker" heeft het vermoeden, dat zij met de sloepen zijn aangekomen op een zand bank, dicht bij de plaats waar hét schip strandde. Het is een zeer groote en lange bank. Nu denkt hij, dat de schipbreukelingen er op kwamen met eb en dat zij verdronken zijn toen het water wassende was. Waarschijnlijk hebben zij gedacht van de bank de duinen te kunnen bereiken. Althans van de duinen af kon men met laag water het schip bereiken. Lijken zijn er nog niet bemerkt, niettegenstaande daarnaar eiken dag onderzoek wordt gedaan. Dinsdag 11 dezer zullen Godard en Commelin te Rotterdam met hun luchtballon opstijgen. Men zegt, dat een bejaarde dame, mevr. C., de reis zal mededoen. Daarna gaan de luchtschippers naar Nizza. In den loop van 1884 zal te Amsterdam een groote verloting gehouden worden ten voordeele der Louisa- stichting te 's Gravenhage. Door de Tweede Kamer is opgemerkt, dat van de gepensionneerden uit het Pensioenfonds voor burgerlijke ambtenaren 72 °/0 wegens lichaamsgebreken gepension- neerd zijn. De Kamer hoopt, dat de geneeskundigen niet te lichtvaardig certificaten zullen afgeven. Nu, dat zou niet goed zijn; maar als Ministers, omdat zij niet stoelvast genoeg zijn, zwaar gepensionneerd worden, dan mogen toch ambtenaren met lichaamsgebreken ook wel hun pensioentjes hebben. Met het bericht, betreffende den heer Goossens te Amsterdam, die de Tunische ridderorde zou hebben afgeslagen, is het Hanclelsbl. 't eerst en zijn daarna andere bladen en ook wij er ingeloopen. De heer Goossens heeft, volgens een mededeeling van 't Hbl., die orde ontvangen en zich daarover verder niet uit gelaten. Intusschen mogen wij tot onze décharge niet onver meld laten, dat ons de weigeiing der orde door iemand uit Amsterdam reeds was medegedeeld, vóór daarover iets in de bladen te lezen was geweest. Op driekwartier uurs afstands van Scheveningen is een aangevaren en verlaten geballast schip aangedreven. Het muziekcorps der Grenadiers en Jagers wordt op zijn tocht naar Brussel begeleid door een detachement officieren, bestaande uit: '1 luit.-kolonel, 1 majoor, 3 kapiteins en 3 'ie luitenants, te zamen 8 personen. Het corps kan dus te Brussel netjes voor den dag komen. Het zal ook te Antwerpen, Gent en Luik concerten geven. Eenige huzaren van het piket, dat Woensdagmiddag in Den Haag belast was met het vleesch halen, geraakten, door den jenever verhit, aan het kloppen. De brigadier, wien de opmerking gemaakt werd, dat dit vechtpartijtje hem wel eens op het verlies der «strepen" kon komen te staan, meende op de vermoedelijke beslissing van den regiments-commandant te moeten vooruitloopen, door de onderscheidingsteekens van zijn graad af te rukken. De politie moest tusschenbeide komen om de vechtenden te scheiden en de orde te herstellen. Men verdiept zich in gissingen omtrent de daders van een katoen-diefstal in Amsterdam. Vijftien balen zijn vermist. Op aanwijzing van een anonymen brief schrijver zijn er 14 reeds gevonden. Wie die brief schrijver is weet niemand. Hij had verklaard zich wel bekend te willen maken, mits de heer Stork, commissaris van politie, een onderhoud onder vier oogen met ljein wilde hebben. Deze had in zooveel geheimzinnigheid geen lust; de politie loofde toen een hooge premie uit aan den briefschrijver als hij zich bekend maakte, maar deze had nu op zijn beurt geen smaak in die royaliteit der politie en houdt zich schuil. De Tielsche Courant schrijft «Wij ontvingen een aanvraag om geregelde toe zending van een exemplaar onzer courant door G. Op ten Zieke, grossierderij, Rottestraat No. 2, Rotterdam. Daar het te verwachten is dat neringdoenden binnen en buiten deze stad ook bestellingen van bovengenoemde firma zullen ontvangen, daar alles van hare gading is, zoo achten wij liet niet onnoodig mede te deelen, dat na informatie bij de politie te Rotterdam is ge bleken, dat G. Op ten Zieke de vrouw is van den bekenden zwendelaar Johannes Ivooyman, terwijl het opgegeven adres niet door hem of haar, maar door zekeren kruidenier Heynicke bewoond werd." Op de werf van de maatschappij «de Schelde" te Vlissingen is de kiel gelegd van een ijzeren schroef- stoomschip, dat aldaar voor Engelsche rekening zal gebouwd worden. Op dit oogenblik staan er 3 schepen op die werf op stapel, alle voor Engelsche rekening. De Commissie van rapporteurs voor de Marine- begrooting heeft voorgesteld eene vermindering met f 3300, waardoor geen gevolg zal wórden gegeven aan de voorgestelde nieuwe wijze van inrichting en bezoldiging der keuringscommissie te Amsterdam; eene vermindering met f 407,600, die betrekking heeft op den aanbouw van het grootere schip, waaromtrent een nader overleg met den minister is gehouden. De heeren Donner, Lobman, T. Mackay en Van Asch van Wijck hebben een reeks van verminderingen der be grooting van Binnenl. Zaken voorgedragen, meerendeels op de uitgaven voor de verschillende takken van onderwijs. Door vier leden der Tweede Kamer, de heeren A. Mackay, Ruys van Beerenbroek, De Savornin Lobman en Schaepman, is een wetsvoorstel ingediend tot wijziging- der wet van den '17 Augustus 1878 (Lager Onderwijs). Het voorstel bedoelt intrekking van al. 2 art. 4, het voorschrift behelzende omtrent de vaststelling van schoolbouwreglementenwijziging van art. 24, vast stellende het aantal onderwijzers, hetwelk in iedere school moet aanwezig zijn de voorstellers wenschen daaromtrent te bepalen '1 onderwijzer voor 40 kinderen, 2 voor 40 tot 100, 3 voor 100 tot 160 en verder op iedere 60 leerlingen een onderwijzer meerwijziging van art. 45, door aanneming van 40 pCt. vergoeding vanwege het Rijk aan de gemeenten voor de trakte menten der onderwijzers, naar den maatstaf f 1200 per hoofdonderwijzer en f 600 per hulponderwijzer, en eindelijk verplichte schoolgeldheffing. Aan het gedraai en gesol rond en met de Trans- vaalsche deputatie te Londen komt maar geen eind. Nu is er weer een zonderling incident, betreffende de verhouding van dr. Jorissen tot de deputatie. Terwijl de heer Jorissen zegt dat de deputatie hem heeft uit- genoodigd om nog te Londen te blijven en haar te helpen in zekere gevallen, verklaart de heer Krüger, dat dr. Jorissen niet geïnviteerd is, maar dat hij niet zal weggezonden worden, bijaldien hij zicbzelven mocht willen introduceeren. Ook wordt verteld, dat dr. Kuyper de deputatie zal vergezellen naar Portugal, ten einde haar aldaar bij te openen onderhandelingen te onder steunen of van dienst te zijn. Een bouwmeester, die zijn eigen werk afbreekt. Ronduit moet dr. Kuyper in de Heraut het ernstige feit erkennen, «dat op scholen met den Bijbel nu en «dan op godsdienstig terrein invloeden op de kinderen «werken en zaken aan de kinderen worden ingeprent, «die in het oog der Christenouders van deze kinderen tnadeelig zijn en nadeelig werken. „Reeds is het voorgekomen, dat ouders van zeer «ernstige levensopvatting hun kinderen te dier oorzake «van de School met den Bijbel moesten terugnemen." Ziedaar van geheel onverwachte zijde de redenen bekrachtigd, die ons steeds deden zeggende gods dienst in huis en kerk doch in de school niet zijn geest verbannen maar zijn leer niet onder wezen. R, Nbl. Prof. Harting schrijft in het U. D., dat men aan zijn besluit, om het eere-voorzitterschap der commissie te Amersfoort nog niet te aanvaarden, vooral de be- teekenis niet moet hechten van mindere ingenomenheid met de samenstelling van de deputatie. Hij acht die uitstekend samengesteld.

Zierikzeesche Courant | 1883 | | pagina 1