Buitenlandsch Overzicht. BEURS- EN MARiCfBÊRlCHTlNr Benoeming-en, Besluiten, enz. Z. M. heeft benoemd tot ontv. der dir. belastingen en accijnsen te Nieuvverkerk c. a. J, P. Krijger, thans te Bathtot ontvanger der invoerr. en ace. en haven en schutgelden op het kanaal van Walcheren te Vlissingen H. W. J. Callenfels, thans surnumerair der inspectie te Middelburg. Z. M. heeft aan mr. C. Pijnacker Hordijk, gewezen Minister van Binnenl. Zaken, een pensioen verleend van f 1850 'sjaars. Kunst, Wetenschap en Letteren. Men zegt, dat de Amerikaansc.he tnillioenair bij Meissonnier een schilderstuk besteld heeft, waarvan het onderwerp uit het militaire leven moet genomen worden. Het stuk moet 6 nieter breed en 4 meter hoog worden, en een millioen frs. kosten, d. i. dan 416 frs. en 66 centimes per vierkante palm, 't welk redelijk betaald mag heeten. Van Hildebrands »Cameva Obscura" is een veertiende druk verschenen. Het beroemde beeld de Venus van Milo" zal te Paiijs vermoedelijk gedurende een geheel jaar niet te zien zijn. De zaal van het Louvre, waar het zich bevond, was zoo vochtig, dat er, ten einde het kwaad te verhelpen, kelders onder aangebracht worden. De Venus is in drie stukken op een laag stroo wegge borgen. Middelerwijl is in een ander lokaal een gips afgietsel van het beeld geplaatst. Ongelukken, Kampen, Misdaden, enz Door een botsing tusschen twee treinen bij Saint- Méen, op de lijn-Ploërniel, zijn 18 rnenschen gedood en 15 zwaar gewond. Een tweede verdachte van medeplichtigheid aan den verleden week te Stuttgart op een bankier ge- pleegden moord, door diefstal gevolgd, is te Bruchsal gearresteerd. Het is zekere Friedr. Steiner uit Lorch, een man, die. pas den 11 Sept. j.l. ontslagen weid uit het tuchthuis, waar hij zes jaren doorbracht. Reeds is bewezen, dat hij onmiddellijk na den mooid in onderscheidene winkels aankoopen heeft gedaan van kleedingstukken, ondergoed, reistasch enz. De directrice van het hospitaal te Nassau werd in haar bed dood gevondende polsaderen waren door gesneden. Er is een onderzoek ingesteld. Te Roubaix heeft een brand in de groote katoen- fabrieken der heeren Dillies frères een schade van 2 millioen francs aangericht. Ongeveer '1200 werk lieden zijn voorloopig daardoor zonder werk. Nu het overtuigend gebleken is dat het Egyptische leger in het Zuiden totaal vernietigd en de generaal Hicks Beach gesneuveld is, en nu de Egyptische en Turksche officieren weinig of geen zin hebben om aan den veldtocht deel te nemen, zullen de Engelschen wel gedwongen woeden, zelf deze zaak aan te vatten. Zij zullen althans wel eeuige regimenten van alle wapenen moeten beschikbaar stellen om als kern te dienen, waar omheen dan alles zal moeten samen gevat worden wat van Egyptische troepen en Bedoe ïenen te bekomen is. Hicks Beach was Engelsch generaal en hy had de taak op zich genomen om onder Egyptisch vaandel en met Egyptische troepen in Opper-Egypte de Egyptische regeering te doen eerbiedigen, welker prestige zeer had geleden door de gebeurtenissen in het noorden en door den daarmede samentreffenden opstand van een profeet. Men zegt «een valschen profeet", maar we behoeven dien ijveraar dien leelijken naam niet extra te geven. In zekeren zin zijn alle profeten valsche profeten, daar er geen hemelsche roepingen of aanstellingen worden gegeven. En in zekeren zin kan ook elk profeet, die als eerlijk man voor zijn idee opstaat een echt profeet heeten. Hoe dit zij, de Mahdi kan, als hij werkelijk 't plan heeft om naar 't noorden op te komen, ten einde Egypte voor 't ware geloof te veroveren, een geduchte partij worden, oneindig veel geduchter 'dan Arabi-pacha. Als de Engelschen hun heerschappij in Egypte wezenlijk willen handhaven, zullen zij moeten toetasten en aan een ernstigen oorlog moeten denken, veel ernstiger vermoedelijk dan de indertijd zoo wel geslaagde expeditie naar de hoofdstad van Abessynië. Zij zullen daar een anderen Sir Napier noodig hebben en een goed leger. De leden der Transvaalsche deputatie hebben een uitstapje gedaan naar Birmingham en daar inzonder heid, zoo niet uitsluitend de beste wapenfabrieken bezocht en zicli op de hoogte doen stellen van het nieuwste en doelmatigste op 't gebied van vuurwapenen. De betrokken fabrikanten hebben de heeren met veel beleefdheid ontvangen en bejegend. Geen wonder, want de Transvalers zijn rnenschen met wie een geweer maker nog eer kan inleggen. Als men dat zoo nemen wil, is er in dat bezoek aan de geweerfabrieken te Birmingham iets dat beteekenisvol kan geacht worden. Den vrede zoekende, denken de Transvalers aan de mogelijkheid dat de strijd tegen Engeland weder kan noodig worden. Wij houden liet er ook voor, dat zij wel zullen doen met meer op hun goede trouwe buksen dan op de praatjes der Engelsche gezaghebbers te rekenen. De spanning tusschen Frankrijk en China is de laatste dagen weder toegenomen. Het schijnt meer en meer dat wij 't niet mis hadden, toen we meenden dat Frankrijk den oorlog zoekt. China moet nu een ultimatum gesteld hebben. Inmiddels zijn berichten gekomen over nieuwe gevechten tusschen de Franschen en de Chineezen. Natuurlijk hebben de eersten daarbij de overwinning behaald. Maar de Chineezen waren ditmaal de aanvallers en de overwinning der Franschen bepaalt zich als het bericht althans juist is - tot een afslaan van den aanval. Van den opstand op Manilla verneemt men niets naders. Mogelijk was dat bericht wel uitgebroeid of zeer vergroot door Fransche correspondenten, ten einde kwaad bloed te zetten tusschen Spanje en Duitschland, die nu zulke dikke vrienden zijn. Gemengd Buiteiilaiiriscb Nieuws. De berichten, die de Times thans ontvangen heeft, bevestigen dat het leger van Hicks Beach-pacha wel degelijk geheel vernietigd is. Hij zelf sneuvelde den derden dag van het gevecht, nadat de laatste patroon verschoten was en geen uitzicht hoegenaamd om uit de hinderlaag te ontkomen. De Duitsche kroonprins heeft te Madrid de onthul ling van een standbeeld voor Isabella de katholieke bijgewoond. Men zegt, dat de prins van plan is in de aanstaande Lente weder een reis naar Spanje te doen, ten einde dan op zijn gemak de merkwaardige monumenten te bezoeken Toen de Duitsche kroonprins naar Spanje zou ver trekken, stond in verschillende bladen te lezen, dat op zijn verlangen geen stierengevechten te zijner eer werden gegeven. Dit zou geheel oveieenkomstig het karakter van den prins zijn geweest. Nu heeft hij toch een dier barbaarsche vertooningen bijgewoond. Er moet hem wel zeer veel aan zijn gelegen geweest, de genegenheid der Spanjaarden te winnen, dat hij zijn eigen neiging en de reputatie van zijn land heeft verloochend. Hoe gewichtig ook het politiek doel van zijn reis moge zijn, het is te betieuren, dat het noodig is geacht het barbaarsche vermaak van het Spaansche volk de officiëele sanctie van Duitschland te geven. Van hoeveel deugdzame verontwaardiging zouden de kolomuien der Duitsche bladen hebben overgevloeid, als een ander vorst of de presendent der Fransche re publiek zich op zulk een Vertooning had laten tracteeren. Uit Londen verneemt men, dat door den heer Zee handelaar aldaar het denkbeeld en voorloopig plan is opgevat van te Londen een internationale tentoonstel ling van het mijnwezen te houden. I-Iet jongste zoogenoemde dynamiet-komplotdat ten doel zou gehad hebben om het Duitsche ambas sade-hotel te Londen in de lucht te laten vliegen, lost zich op in een dwaze verwikkeling van drie schurken, die door elkander te verraden van de politie geld hoopten af te zetten. De jury, uitspraak doende in de zaak van CTDonnell, den moordenaar van den verklikker James Carey, heeft hem schuldig verklaard en ter dood veroordeeld. De Frankf. Zeit. zegt, dat de Duitsche Regeering tusschenbeide is gekomen om voor den kellner van het station te Keulen, Füser, die Léon Peltzer aanwees, de geheele premie van 25,000 fr. te eischen. Füser had met 2000 frs. genoegen genomen, die hem door het Belgisch parket waren geboden, maar hij zou nog de overige 28,000 frs. krijgen. Een depêche van admiraal Courbet uit Hantri van 20 dezer bevat de bevestiging van den aanval, welke '17 Nov. door 2000 Chineezen op Haidzuong werd beproefd. Na elf uur vechtens werden de aan vallers door het garnizoen en het vuur der knnonneer- booten op de vlucht gejaagd. Tweehonderd Chineezen werden gedood liet verlies der Franschen bedraagt: 4 man gedood en 24 gewond. Vrijdagavond is een overeenkomst gesloten tusschen De Lesseps en het Engelsche reeders- comité. Zij bestaat uit 12 artikelen en houdt in dat onmiddellijk een commissie van ingenieurs en reederè, waarvan de helft Engelschen, zal worden benoemd en belast met het onderzoek van de vraag: of het bestaande kanaal moet worden verbreed, dan wel of een nieuw kanaal moet worden gemaakt; 7 nieuwe Engelsche directeuren zullen onmiddellijk in den raad van administratie worden opgenomener zal te Londen een raadgevende commissie worden geopend, bestaande uit Engelsche directeurs. Het bureau van de maatschappij zal te Londen zijn gevestigd, alwaar de rechten zullen kunnen worden betaald. Het aantal Engelsch sprekende ambte naren bij den transitodienst zal aanzienlyk worden vermeerderd. De surtaxe zal voor goed den 1 Jan. 1884 vervallen. Van 1 Juli 1884 af zullen de loods gelden vervallen en van 1 Jan. 1885 af zullen de tolgelden met 50 pCt. worden verlaagd. De overeen komst bevat ook uitvoerige schikkingen voor de latere vermindering van de tolgelden naar mate de winsten toenemen. De te IIongkongTgevestigde correspondent van de New-York Herald seint van daar, onder dagteekening van 29 Nov., dat zijn vroeger bericht betreffende de ontruiming van Sontay en Bac Ninh door de Chineezen bevestigd wordt. Nog slechts eenige benden der «Zwarte Vlaggen", zegt hij, houden die vestingen bezet. De Franschen deden eene verkenning naar Sontay, maar bespeurden daar geen vijand, zoodat de inneming den Franschen geen bezwaar zou opleveren, »Toch", seint hij verder, »is de veldtocht in Tongkin niet afgeloopen, want het land verkeert in openbaar verzet tegen het Fransche gezag; leven en eigendommen worden be dreigd. Het herstel der rust is echter slechts een kwestie van tijd." Uit de akte van beschuldiging, voorgelezen in het proces tegen Charles Bonaventure du Breil, den «Markies de Rays", in zake zijne handelingen omtrent de kolonie Port Breton, herinneren wij korteüjk de voornaamste feiten. Het Australische eiland Port Breton werd door den Markies gekocht van den Koning Maragano van Nieuw Ierland, voor 19 ponden tabak, 16 bijlen, drie handen vol valsche parelen en een rood kleed voor Z. M. Het is een onherbergzaam oord en 65,000 hectaren gioot. De Markies of zijn agenten schilderden het af als een aardsch paradijs en verkochten 700,000 hectaren gronds aan kolonisten, die zich er wilden vestigen, om de schoone voorspiegelingen van een nieuw Frankrijk, uitsluitend gewijd aan de oude traditiën en het Heilig Hart, verwezenlijkt te zien. Het eerste schip, de «Chandernagor", vertrok den 14 Sept. 1879 en den 5 Jan. 188Ó ankerde het bij de Langhlow-eilanden, in de Stille Zuidzee. Daar werden van de 87 passagiers en de beman ning van 25 koppen zeventien personen aan land gezet met levensbehoeften voor twee maanden, om er aman delolie te maken. Zij stonden allerlei ellende uit verscheidenen hunner stierven van honger en gebrek en de overigen bleven door de hulp van Engelsche zendelingen behouden. Een tweede schip de «Génie", werd aan de Kaap de Goede Hoop door bijna al zijn passagiers verlaten, toen dezen van den toestand in de nieuwe kolonie hoorden. De «India" en de «Nouvelle Bretagne" vonden de kolonie verlaten en de enkele kolonisten in diepe ellende. Een besmettelijke ziekte richtte groote verwoestingen aan, en te Liki-Liki zoowel als elders op het eiland was aan alles gebiek. Van de slachtoffers der onderneming zijn in het geheel 80 gestorven, ongeveer 100 verlaten en een twintigtal verdwenen. 700 passagiers, grootendeels Italianen en Spanjaarden, gingen naar het nieuwe «Koninkrijk" van Karei 1 en van de 500, die terug gekomen zijn, stonden velen ellenden uit, die bijna erger waren dan de dood. Voorts gingen millioenen francs verloren van hen, die geld voor de onderne ming offerden. Du Breil blijft volhouden, dat hij geheel te goeder trouw gehandeld heeft. Zijne houding voor het gerecht was zeer kalm. PRIJZEN DER EFFECTEN TE AMSTERDAM den 3 Dec. 1883. Nederland, Werkelijke Schuld 2 >/a pCt. 65'/8 dito dito 3 i) 77^ dito dito 4 i> 101 >/8 dito dito 1878 4 1013/16 Premie-Leening Stad Rotterdam 3 België, dito Stad Antw. '74 3 Spanje, Obligation Buitenl. 1869/70 l'/4 dito dito 1876 2 dito Binnenl. Esc. 5000 1 dito dito Esc. 100 1 Portugal, dito Buitcnl. 1853/60 3 523/8 dito 5e Serie 1877 6 dito 6e Serie '1878 6 Rusland, Obl. Hope Co1708/1815 4 98i/% Cert. Inschr. 6e S. 1855 5 «78 Obligatiën 1866 1000 5 dito I860 2e L. 100 4'/j 85'/%

Zierikzeesche Courant | 1883 | | pagina 2