ZÏERIKZEESCÏIE COURANT. voor het arrondis- seienl Zierikzee. 'rvz 1883. No. 94. Woensdag 5 December. 86ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD II50- innig' MAN, laesie wie ding laten van prachtb. Bedevaart gekleurde f '1,90. met 16 i prachtb. Kederland, 2,90. der Cats, ar papier, ander en et platen. keur van nu f 4,10. geruïneerd ne, 2 dln. s, Bloem- nu f 1,40. d. MEY nnis van nu f 0,90. Vertelling. AFT DE ee en te 11° evrouw de loleon I, 2 rzicht van ing, 2 dln. een der uiten de t staan '.terdam. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND, uitgezonderd op FEESTDAGEN Prijs per drie maanden f 1,Fr a n c o per post f 1, Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER ADVERTENTIE N: Per gewone regel 10 cent. II u w e 1 ij k s -Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van '1-5 regels, mits contant betaald, 25 ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterVjk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKENMIK. ST. iMCOLAAS. De jaren komen en gaan, en naar mate de kinderen groo'ter en ouder worden, is liet of de jaai'lijksohe verscliijuingen van den goeden Sint elkander telkens Sneller opvolgen. Al weer Sint Nieolaas! zoo hoort men dan ménigen oude van dagen zeggen. Maar voor de altoos jonge jeugd blijft oulc .de goede Sint altoos jong, en door haar wordt zijn komst met belangstelling verbeid. Er is ook wel geen wereldsch feest dat zoo zeer geschikt is om 't gemoed van kinderen en menschen warm te maken en gevoelig te stemmen, zelfs voor indrukken, die er anders weinig vat op hebben. Immers, terwijl in de woningen van rijken en gegoeden weelde, en kwistige overvloed lieerscheu op dien dag, schijnt ook in de nederige woningen, ja tot in de armoedigste stulpen het zonnetje koesterend en verblijdend. Ecu ongezochte gelegenheid om op gepaste wijze wel te doen, schenkt die goede Sint Nieolaas aan ieder, dié daarvan naar zijn krachten gebruik wil maken. En als dan ieder doet wat zijn hand vindt om te doen, kan er vreugde en geluk lieerscheu in alle woningen, en kan de aloude St. Nieolaastijd voor allen en voor ieder wat zijn, belangen betreft goed zijn, dus ook voor neringdoenden, die niet minder dan zij voor wie Sint Nieolaas slechts genot belooft, op dien tijd rekenen. Moge liet zoo zijn, dit jaar gelijk vroeger, en laat bet nog lang zoo blijven Binnenland. ZIERIKZEE, 4 December 1 883. Aan den heer J. Goossens, provincialen inspecteur der belastingen te Amsterdam, Was naar 'aanleiding dei- tentoonstelling de ridderorde van Nichan Iftihan van Tunis aangeboden. De heer Goossens heeft voor die eer bedankt, omdat hij zich niet bewust is, iets bijzonders gedaan te hebben om deze onderscheiding te verdienen. Dit is wel een voorbeeld van "wezenlijke .waardeering eener ridderorde als bewijs van verdienste. Het is blijk baar de overtuiging des heeren Goossens, dat zulk een eereteeken wezenlijk moet verdiend zijn om met een goed geweten aangenomen te kunnen worden. Nu is door allerlei omstandigheden de waarde eener orde van Tunis nog al twijfelachtig. Het is daarmede als indertijd met de orde van St. Sylvester met de gouden spoor, een kruis dat men soms ontmoette op de borst van lui, die misschien op den rug een brand merk droegen, of althans zulk een merkteeken wel verdiend konden hebben. Nu onze veehandel met Duitschland zoo ernstig bedreigd wordt, 't zij onder voorwendsel dat 't om de longziekte geschiedt, 't zij inderdaad deze reden bestaat gaan vele particulieren en vereenigingen ernstig bedacht worden op middelen om de longziekte toch eens vooral afdoende te bestrijden. Reeds zijn adressen in dien geest aan de Regeering gezonden dooi- belang hebbenden uit onderscheidene streken. Te Leeuwarden heeft een bijeenkomst plaats gehad van voorzitters der Geldersche, Overijselsche, Hollandsche, Groninger en Friesche Maatschappijen van Landbouw, ten einde te beraadslagen naar aanleiding van het adres der Friesche Maatschappij aan den Koning. Eerstdaags zal een nadere vergadering te Utrecht gehouden worden van afgevaardigden der Maatschappijen. Het Centraal-bestuur van het Algem. Nederl. Werk lieden-verbond heeft een adres aan de Tweede Kamer gezonden tegen de financiëele plannen van den Minister Grobbée en voor de gronddenkbeelden van 't bekende tegenvoorstel. Naar men verneemt moet de Minister van Financiën hebben te kennen gegeven, dat hij nog deze week zijn plannen zou uiteenzetten. Te Amsterdam komen eerstdaags weder eenige nieuwe straten- gereed. Zij zullen officieel genoemd worden Albert Cuyp-strant, Koenraad van-Beuningen-straat. en ley 2e en 3e Jan Frederik Helmers-straat. Met publiek zal ze echter voor de kortheid wel noemen Acee-straat, Kafeebee-straat en Jeefeelia-straat. In de N. JRott. Ct. leest men, dat door de Zierik- zeesche justitie een onderzoek wordt ingesteld naar den op 20 Nov. j.l. te Duiveridijke plaats gehad hebbenden* bi-and. J. M., wiens schuur, toen afgebrand is, moet reeds met getuigen door den Tech ter-commissaris ver hoord zijn. In de Residentie is aangekomen en aan het hotel Paulez afgestapt de heer De Blochausen, voorzitter der Lüxemburgsche regeering. Door het Ned.-Ind. gouvernement wordt een nieuw seinstation opgericht op Merak-eiland, genaamd Nieuw- Anjer,'hetwelk in gemeenschap staat door de semaphore met het telegraaf-station te Merak en het vasteland. Het zal vermoedelijk den 15 December gereed zijn. Aan boord van het, opleidingsschip »Anna Paulowna" te Rotterdam heeft zich een geval van roodvonk voor gedaan. De lijder is naar het ziekenhuis geëvacueerd. Te Amsterdam: wordt thans de verlaagde »Hooge sluis" weder door de trams bereden. Ofschoon velen de oude brug noode hebben zien verdwijnen, erkent men toch algemeen dat het voorkomen van dat punt der stad er bij gewonnen heeft. De IJselbrug te Kampen is weder in gebruik genomen. De rekeningen van het R.-K. weeshuis en van de armen te Venlo over 1882 en de begroóting voor 1884 zijn door de benoemde commissie van onderzoek niet goedgekeurd, op grond dat daarop een aanzienlijke post als nadeelig saldo voorkomt, wegens de sommen die door het. faillissement Wolters verloren zijn gegaan. Door Z. K. H. den Prins van Oranje is f 200 ge schonken voor het. te Vlissingen op te richten gedenk- teeken voor Elisabeth Wolff en Agatha Deken. Donderdag den 1 28 November zijn bij den strand vonder te Wassenaar aangegeven 30 groote vaten niet olie. Zij zijn waarschijnlijk afkomstig van het tusschen Wassenaar en Scheveningen gestrande schip en werden bij ebbe op liet strand gevonden. Twintig der voornaamste handelaars in gedistilleerd te Amsterdam en te Rotterdam hebben een adres ingediend bij de Tweede Kamer, waarbij zij opkomen tegen de voorgestelde verhooging van den accijns op het gedistilleerd, en de nadeelige gevolgen aanwijzen, welke huns inziens zoodanige verhooging zou hebben, zoowel voor hun bijzondere belangen als voor het algemeen. Een landbouwer te Minnertsga was de vorige week met zijne dochters uit rijden. Op de terugreis (het was reeds donker geworden) sprongen de meisjes plot seling overeind onder het geroep: «.Een rat, een rat." De vader hield bij de woning aan den weg stil en vroeg om een lantaarn- Het rijtuig werd doorzocht, maar niets verdachts gevonden. Den volgenden morgen kon een der huisgenooten niet nalaten den wagen nog eens te onderzoeken. En wat ontdekte hij? In de schuif voor het achterbankje onder de zitbank, was een gat, dat daar niet behoorde te zijn. De schuif werd weggenomen, en daar zat een oude rat te midden van een zevental, bijna vol wassen jongenDaar het rijtuig in de laatste twee weken bijna dagelijks gebruikt was, moet de kolonie van viervoeters reeds menig rijtoertje meegemaakt hebben. Wij vernemen omtrent de reis van Zr. Ms. stoom schip. «Leeuwarden", kommandant de kapt. ter zee Dyserinck, de volgende bijzonderheden: Met mooi weder Maandag 22 October van Tessel's reetle uitgezeild, ondervond die bodem in de Noordzee barre teleurstellingen. Door harden tegenwind was men den volgenden dag genoodzaakt bij te leggen; er werd toen een stuk van de kooi en verschansing weggeslagen. In den nacht van 23 op 24 October dreef het schip ten gevolge van een buitengewonen stro om tot onder Blanken berg. Van den 24n op den 25n sloeg stormweder de «Leeuwarden" van over de Hoofden andermaal in de Noordzee, en eerst in den nacht van 26 op 27 October gelukte het Dover te pnsseeren en veilig het Kanaal in te stevenen. Den 28n kwam men op de Gronden en daarna volgde een zeer voorspoedige reis, begunstigd door mooi weder, zoodat het schip reeds den dertienden dag na het passeeren van Lezanl, 10 November, te St. Vincent aankwam. Na een paar dagen oponthoud zou de «Leeuwarden" de reis rechtstreeks naar Java vervolgen, om daar Zr. Ms. stoomschip «Atjeh" van het auxiliaire eskader te vervangen, waarna laatstgenoemde bodem naar Nederland zal terugkeeren. Luidens de jongste berichten uit Indië, van Batavia 25 October, was het opnemingsvaartuig «Hydrograaf" van straat Soenda teruggekomen en deze straat thans op nieuw weder in kaart gebracht. Het vaarwater in straat Soenda heeft door de uitbarsting van Krakatau alleen tusschen de eilanden Sebesi en Krakatau ver andering ondergaan. De veranderingen zijn echter geen belemmeringen voor de. scheepvaart. Op de plaats waar eenmaal de krater van het eiland Krakatau ge staan heeft, is thans water van 300 meter diep. Op 19 October beliep het totaal der giften voor de noodlijdenden door de ramp van Krakatau f 948,000. Men vertrouwde dat het eindcijfer wel over 't millioen zou komen. Onder de door de uitbarsting vergane streken behoort ook het eiland Sebesi, dat dicht bij Krakatau lag en met al de bewoners, circa 1500 in getal, geheel onder de vulkanische asch bedolven ligt. Pas 14 dagen na de ramp heeft men het kunnen bezoeken en vond toen dat slechts enkele boomtoppen boven de asch uitstaken er was geen levend wezen meer te vinden. Men verwacht nog vóór Februari een uitbarsting van den vulkaan Merapi. Deze berg is onlangs be klommen door den controleur Rosemeijerdie uit Soloh daarheen was getogen om den toestand van den krater op te nemen, daar men in den geheelen omtrek zeer ongerust was.

Zierikzeesche Courant | 1883 | | pagina 1