ZIERÏKZEESCHE COURANT. voor het arrondis- sement Zierikzee. 1883. No. 93. Zaterdag 1 December. 86ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Buitenlandsch Overzicht. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en "VRIJDAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN Prijs per drie maanden 1,Franco per post ƒ4, Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER ADVERTENTIE N: Per gewone regel 10 cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever H. LAKENMIN. Bij deze Courant behoort een Bijvoegsel. Binnenland. ZIERIKZEE, 30 November 1 88 3. De nabetrachtingen over den val van den Minister van Koloniën, na de afstemming der Indische begrooting, zijn nog niet uit. Uit de verschillende uitingen en geruchten zou men kunnen opmaken, dat velen in de Kamer en daarbuiten spijt hebben, dat het zoover is moeten komenwant men had den heer Bloemen Waanders gaarne aan 't werk gezien om hem de Indische groote en kleine augiasstallen te zien ruimen, waarvan meenigeen zich zekere illuziën had gemaakt. Tegen den heer Waanders persoonlijk had dan ook misschien niemand het, - wel tegen 't Indische be stuur, dat eenvoudig doet alsof het oude regime nog bestond en de Kamers hier met de koloniale zaken weinig of niets te maken hebben. Sommigen zeggen dan ook dat men den Gouv.-Gener. heeft willen treffen over 't hoofd van den heer Waanders heen. De klap is dan al raar aangekomen, ook was 't toch wel niet te wachten, dat de heer 's Jacob na 't afstemmen eener begrooting voor Indië zou aftreden, daar hij toch na 't afstemmen van de overeenkomst met de Billiton-maatschappij heel stil is blijven zitten en de kamer heeft laten stemmen. Zonder begrooting kan men zelfs in Indië nog beter de handen roeren dan met zulk een soort van richtsnoer. De heer Waanders zelf was onhandig genoeg zoo openhartig van te kennen te geven, dat hij, als de Kamer dat wilde, haar wel zou helpen schrappen, als men maar in 't oog hield, dat hij dan later met speciale crediet- wetten zou komen. Daar stak zekere ironie ineen ironie niet zoo zeer op de zucht der Kamer om te bezuinigen, want dat is loffelijkmaar op de eigen aardige verhoudingen van Nederland en Indië, waar door Nederland toch feitelijk volgen moet op den weg dien men in Indië opgaat. Er is echter geen mooier, maar ook geen hatelijker woord dan bezuinigen. Men kan gaan bezuinigen als men van te voren 't geld verkwist of vermorst heeft, doch als 't wel besteed is en dezelfde behoeften of daarmede overeenkomstige nog blijven bestaan, dan is 't ironie van bezuinigen te spreken; dan wordt bezuinigen morsen en knoeien, en dat komt op den duur nog duurder uit. Men kan hier de huishouding van den Staat niet gaafweg gelijk stellen met het huishouden van een particulier pefsoon, want immers die is aan beperkte middelen, ruim of niet, maar toch beperkt binnen zekere grenzen, gebonden, terwijl de Staat zijn midi leien vaak zeer ver kan uitzetten zonder de grens, die ongetwijfeld ook voor hem bestaat, te overschrijden. Het is zeker waar, dat eenige Indische middelen grootendeéls hangen aan de koffieprijzeneen cent per kilo meer of minder verschilt veel. Maar als 't waar is dat de achterstal voortgekomen is uit de vele uit gaven voor groote openbare weiken, waarvan men toch mag vertrouwen dat zij nuttig zijn en dus hun geld waard, dan is dit op zichzelf geen reden om ongerust te zijn en te sidderen of te juichen al naar mate de koffieketel zachter of harder snerkt. Maar er is meer in den winkel dan koffieer is ook tin en menigeen profiteert meer op tin dan op koffie. Er is ook nog een heel leelijk beest, dat veel kwaad doet, zoowel hier te lande als in Indië en dat aan 't land honderdduizenden, ja millioenen kost. Het is de bureaucratie, een kwaad, waarop o. a. in de Tweede Kamer dezer dagen nog gewezen is door den heer Goeman Borgesius Die bureaucratie verknoeit in Indië veel meer dan door de dalende of lage koffieprijzen bedorven wordt. Is dat gedierte eenmaal in de regeerings- departementen genesteld, dan raakt ieder, die daar komt, onder zijn macht en wordt geslagen met ver lamming of verblinding. Zelfs een minister kan daar onder geraken, zooals dezer dagen nog door den heer Heemskerk zelf implicite is erkend, en wat men trouwens wel aan hem kon merken, toen hij de schoolmeesters zoo schamper als de »heele heeren" aanduidde, die zooveel geld kosten, en meeging met de insinuatie der ciericalen, dat de openbare school onze financiën te gronde richt. Zeer juist merkte de heer Borgesius op deze door den heer Lohman weder voor de zooveelste maal verkondigde insinuatie aan, clat men evengoed 't leger, de vloot of iederen anderen tak van dienst, die veel geld kost, de schuld kan geven. Het komt tijdelijk in de kraam der bureaucratie te pas, die insinuatie te steunen. Maar aan de bureaucratie is o. a. te wijten, dat de Amsterdamsche werf niet op een andere manier kon opgeruimd worden, dan door ettelijke honderdduizenden guldens weg te werpen of weg te geven aan de liefhebbers, die 't luchtje ervan gekregen hadden. Die bureaucratie is een égoïstisch, koud, cynisch monster, dat onnoemelijk veel kwaad doet in materiëelen en in moreelen zin. Ja. de Minister Heemskerk had wel gelijk, toen hij zeide, dat 't monster zoo welig tiert wegens 't gedurig afwisselen van de Ministers. Er is geen Minister lang genoeg aan 't bureau, om 't monster eerst goed op den staart te trappen en 't dan bij den kop te vatten en de deur uit te werpen. Dat is jammer genoeg. Het was bijna de moeite waard en 't geld ook, om daarvoor eens een speciaal Minister te benoemen, zonder portefeuille en buiten 't gewone kabinet, maar alleen belast met de jacht op 't monster, 't Is treurigde Ministers leiden een leven, dat van 't eerste oogenblik af aan een zijden draad'hangt, en inmiddels beheerschen een troep hooge en lage pennelikkers de departementen en zoodoende feitelijk 't gansche land. Zoo is 't hier en erger nog misschien in Indië. En 't ZVederlandsche volk zich vrij wanende 't kon ook vrij zijn wordt gedrild onder de tirannie der bureaucraten. Duizenden en tienduizenden gaan grif weg aan 't verscharrelen en verschuiven van de hoogere ambte naren en er kan op de vele verzinkende millioenen geen 5 ets. voor een blauw postzegel of 3 ets. voor een briefkaart overschieten om aan in angst zittende ouders 't doodbericht van hun kind te doen toekomen, die in Indië 't land dient als mindere". Men laat die familie twee jaar lang brief op brief schrijven aan 't adres van een doode. Zou de bureaucratie soms ook schuldig zijn aan de schrikkelijke duurte van veel monnikenwerk, dat Nieuwe Waterweg heet? Waarvan ieder nu wel fatsoenshalve zegt, dat 't mooi is, ofschoon niemand iets van 't mooie ziet, of 't moest zijn, de verongelukte schepen, die er als merkteekenen om en bij en inzitten. En van dien akelig zieken toestand maken de ciericalen gretig gebruik om steenen te werpen tegen de open bare school of tegen de vaccine, terwijl 't volk in domheid kwijnt en geheele dorpen aan pokken crepeeren Aan de nienwe sluismuren te Ter Neuzen moeten eenige verzakkingen gekomen zijn. Men zegt dat er scheuren in het muurwerk zijn gekomen en is bezig dit te onderzoeken. Volgens een door den Minister van Marine overge- legden staat bestond het materieel, dat na den brand op de marinewerf is verkocht, uit 454 stuks teakhout, die opbrachten 1861,40; 894,624 kilo ijzer van den magazijn voorraad, dat opbracht ƒ32,285,925; 1,260,576 kilo ijzer, afkomstig van de kappenverkocht voor 26,661,18 en 356 M3 puin, verkocht voor 448,56. Totaal opbrengst ƒ61,267,065. Het teakhout, dat nog geen 2000 opbracht, bestond uit 486 balken le soort, metende 529,03 M3. en 209 balken 2e soort, metende 137,69 M3. De heer J. II. Krelage, door de Keizerlijk Russische Tuinbouwmaatschappij tot haar vertegenwoordiger voor Nederland benoemd, bericht, dat hem door de admi nistratieve afdeeling is medegedeeld, dat de internati onale tuinbouwtentoonstelling te Petersburg van 1883 is verdaagd tot den 17/28 Mei 1884 en dat het oorspronkelijk programma geheel en al van waarde blijft voor de tentoonstelling van 1884. Daar het te verwachten is, clat er in het voorjaar van 1884 geen andere groote tuinbouwtentoonstelling zal plaats hebben, hoopt de tentoonstellingscommissie niet alleen, dat de gedane toezeggingen om deel te nemen aan de tentoonstelling, de jury en het congres zullen gehandhaafd worden, maar dat er bovendien nog vele nieuwe aanvragen van toelating zullen bijkomen. Naar men verneemt, heeft het Gemeentebestuur van Haarlemmermeer besloten, aan den Koning een adres van adhaesie te zenden aan het adres van het hoofdbestuur der Friésche Maatschappij van Landbouw, verzoekende afdoende maatregelen te doen beramen tegen de besmettelijke longziekte. Benoemingen, Besluiten, enz. Benoemd tot comm. der posterijen 2e kl. o. a. de commies 3e kl. P. C. N. Eichholtz. Ongelukken, Rampen, Misdaden, enz Een werkman uit Naaiden is gisteren bij Bussum door een zandtrein overreden en gedood. Te Zutfen is een dronkaard in de jenever gestikt. Te Amers foort had Zondagavond een vechtpartij plaats tuschen een huzaar en eenige burgers, waarbij de eerste zwaar gewond naar het hospitaal vervoerd moest worden. Aanleiding tot dezen twist was geweest een woorden wisseling tuschen den huzaar en zijn meisje, waarbij de omstanders voor haar partij trokken. De gewonde verkeert in bedenkelijken toestand. Een schoenmaker, Jacobus Moerdijk, is te lJselstein in de haven gevallen en verdronken. Zondagmorgen waren twee broeders te Amersfoort aan 't visschen. De een kreeg een toeval en viel voorover in het water; wat de ander ook deed om hem te redden 'fc mocht niet baten Gisterenmorgen werd te Zutfen in de Nieuwe Haven opgevischt het lijk van een jongeling, die meermalen blijken gaf van zwakke geestvermogens. Daar echter 's mans horloge en portemonnaie niet bij hem gevonden werden, is door den officier van justitie een gerechtelijke lijkschouwing gelast, om zoo mogelijk uit te maken, in hoever aan misdaad te denken is. Een persoon, die 't laatst met den overledene gezien was, is gearresteerd en moet bekend hebben de moor denaar te zijn. De werf van Schoenichen te Weenen aan den Donau is geheel verbrand, maar de schepen bleven gespaard. Tusschen Kopreinitz en Legrad (Croatië) werd een postkar aangevallen en geplunderd. De koetsier werd gedood. Bij Salonika had een gevecht plaats tusschen Turksche politie en roovers. Een dezer werd gedood, een tweede gevangen genomen; de rest ging op de vlucht. Te Stamboel staan thans terecht Bahri Pacha, het hoofd van de politie te Vera, en zes officieren van de geheime politie, beschuldigd van een aantal personen valsch te hebben doen aanklagen, om hen eerst vrij te laten, nadat zij een zekere som gelds hadden betaald; de getuigen werden dan om gekocht, en het was de omstandigheid, dat een Armeniër weigerde valsch getuigenis af te leggen, die tot de ont dekking leidde. Het gaat voor Frankrijk en Engeland ernst worden in het Oosten. Een oorlog tusschen Frankrijk en China schijnt onvermijdelijk. Althans voor China, want Frank rijk kan den ooi log wel vermijden als het wilde. China kan, als het recht meent te hebben, zich niet tot het uiterste laten drijven. Het zou zicli dan on danks zijn kolossale macht en schier onuitputtelijke hulpbronnen, wel laten schrappen uit de rij der staten. Het komt ons voor, dat het van de Fransche regee ring roekeloos is, zoo ver van huis een roemloozen en hoogst kostbaren oorlog te gaan voeren. China kan zoo wel eens het Mexico voor de Republiek worden. Want al schijnen de tegenwoordige bewindslieden tuk op wat oorlogsroem om liet volk daarmede te paaien, die roem is nog niet behaald en bij tegenspoed kon daarvan wel eens dooi- de anti-republikeinen handig gebruik gemaakt worden. Voor Engeland is deze zaak ernstig, omdat Enge land veel meer belang heeft bij den handel op China dan Frankrijk, dat met het henielsche Rijk al zeer weinig zaken doet. Maar nu krijgt Engeland in Egypte groote zorgen. Het kan den Engelschen staatslieden volkomen on verschillig zijn of in Egypte een Khedive of een Mahdi heerscht. De Fellah's zullen toch 't gelag betalen; maar in elk geval zal Engeland zijn prestige daar moeten handhaven, 't welk wel eens een geheel leger zou kunnen vereischen.

Zierikzeesche Courant | 1883 | | pagina 1