Buitenlandsch Overzicht. de kamer van den eerst bedoelden hoofdambtenaar in 't ministerie van financiën zal versieren, maar naar Amsterdam zal gebracht worden of reeds daarheen vervoerd is. Het stuk is een voorstelling van de bruiloft van Bachus en Venus, omringd van liefdogodjes en zinne beelden van weelde en overvloed. Hieruit zou men zeggen dat het dan toch wel zeer gepast in een kamer van 't ministerie van financiën zou geplaatst zijn geweest. Immers daar komt over vloed goerl van pas, weelde is er niet bekend, en 't geld dat daar verhandeld wordt is toch het middel om in den dienst der beide genoemde godheden vooruit te komen. Iemand uit Nieuw-Zuid-Wales schreef aan Furnivall, directeur van de New Shakespeares Societydat hij na een zevenjarig onderzoek niet alleen den welbekenden liistorischen persoon heeft ontdekt, die al Shakespeares tooneelstukken en gedichten schreef, maar ook precies weet wanneer en waar 11 der stukken werden ge schreven en waarschijnlijk plaats en tijd ook van de overigen. Een der stukken was geschreven na Shakes peares dood. Ook al de sonnetten vermag deze bewoner van Nieuw-Zuid-Wales te verklaren, op vier na. Als men hem 30,000 pd. st. waarborgt voor het geval, dat hij de bewijzen kan leveren, is hij bereid on middellijk naar Londen te komen. De ypremier" van Nieuw-Zuid-wales berichttedat de schrijver een goeden naam heeft en wel bij het hoofd is. Ongelukken, Kampen, Misdaden, enz. Men verneemt thans »met zekerheid", dat de twee daders van den dubbelen moord te Hèino te Osnabrück gearresteerd zijn; het zijn Hollanders en twee broeders. Te Stuttgart zijn dezer dagen vier personen op een avond het kantoor van den bankier Heilbronner binnen gedrongen. Zij hebben den kassier en nog een ander persoon, die toevallig op het kantoor was om over zaken te spreken, overvallen en gewond, en daarna de kas bestolen. Een der bandieten is nog dien eigen avond gevat terwijl hij met den nachttrein naar Pforzheim dacht te vertrekken. Hij verzette zich heftig en wondde twee gendarmen. Te Rotterdam is een Duitscher, Carl Tiesing ge- heeten, gearresteerd, die in zijn vaderland een belang rijken diefstal moet gepleegd hebben. Hij had onder den naam van Tyrus te 's Hage in een hotel gelogeerd, was, toen de Duitsche regeering zijn uitlevering verzocht had en de politie het oog op hem kreeg, naar Rotterdam gevlucht, doch werd daar gearresteerd. Ilij had nog groote waarden in papier bij zich. Te Oostvoorne is het winkelhuis van den manu- facturen-handelaar W. Poldervaart afgebrand. Het verbrande was verzekerd en de oorzaak onbekend. Te Dubbeldam is een groote hofstede afgebrand, waarbij 32 stuks vee, eenige paarden, waaronder 4 harddravers, en 2 varkens omkwamen en een partij hooi en graan verloren ging. Onder Steenwijkerwold is een winkelhuis met bijna al wat er in was verb tand. De brand is vermoedelijk ontstaan door een kachelpijp, die door een houten schoorsteen liep. Op de Kadijk te Amsterdam is een beschonken treinsoldaat onder het wiel van den wagen geraakt, dien hij reed, en op de plaats dood gebleven. Aan de Prins Hendrikkade aldaar is een man door de tram overreden en zwaar gewond. Aan den zeedijk te Harlingen is een woning door den bliksem in brand geslagen en totaal vernield. Nabij 't Hoofddorp in de gemeente Haarlemmermeer is een landbouwer met een tilbury, waarvoor hij een jong paard reed, dat dartel was, op den weg gevallen en ofschoon spoedig geneeskundige hulp werd ingeroepen, aan de gevolgen van den val overleden. Op het meer van Genève is de stoomboot «Rhone" door de stoomboot »Cygne" in den grond gevaren, waarbij twintig passagiers zijn omgekomen. De kapitein, drie passagiers en drie matrozen zijn gered. Te Vlissingen is brand geweest in den manufactuur winkel der Wed. S. op de Bierkade. De brand is nog tijdig gebluscht. Onder Aalsmeer is weder een woning afgebrand, de derde in ééne maand. Te Goudswaard heeft een oppassend jongeling zich bij ongeluk met een geladen jachtgeweer doodelijk getroffen. In Ooststellingwerf heeft een ram een man het scheenbeen stuk gestooten. Lloyd's agent te Penang seint, dat het Engelsche stoomschip »Nisero" op de westkust van Atjeh ge strand is en dat de bemanning in handen der Atjehneezen onder Ainot gevallen is. Het schip schijnt niet afgebracht te kunnen worden. In de buitengronden van Terschelling is gestrand het stoomschip »Norrvena" met planken voor Antwerpen. De equipage is gered. De sleepboot «Assistent" en lichters zijn er heengegaan. De stoomboot «Monckshaven" is bij Maassluis op een plaat aan den grond gevaren en moet gelicht worden. De Italiaansche brik «Salvatore" is bij Almeria in volle zee verbrand. De bemanning werd gered. Te Vienne had een'ontploffing plaats dooreen flesch met kruit; waarschijnlijk waren de daders vreemdelingen. Schade werd niet veroorzaakt. Een spoorwegarbeider te Bussum, die een steen van de rails wilde wegnemen, werd door een trein letterlijk doormidden gesneden. Waarschijnlijk door de duisternis misleid, geraakte zekere J. De Jong, wonende te Sloten, in den Rietwijker- oordpolder te water. Des avonds vond men zijn lijk. De Engelsche bewindslieden kunnen niet klagen, dat zij geen zorgen hebben en dat de dagen voor hen vervelend zijn door eentonigheid. Integendeel, de eene dag brengt na den anderen nieuwe verrassingen. Trouwens zij hebben er grootendeels zich zelf inge werkt. Binnenslands is het de ware of vermeende dynamieterij en buitenlands de staatkunde der avon turen, die allerlei moeielijkheden baart. Verleden week is te Londen zekere Wolf gearresteerd, een Duitscher en naar 't heet socialist van beroep alles wordt tegenwoordig een beroep die in 't bezit was van twee helsche machines en 't noodige dynamiet, en waarmede hij van plan was, of verdacht weid van plan te zijn, het gebouw der Duitsche am bassade te Londen in de lucht te laten vliegen. Bij het verhoor moeten echter vreemde zaken zijn aan het licht gekomen en wel niets meer of minder dan dat men hier te doen heeft met een komplot, waarin zelfs leden der politie betrokken moeten zijn, en dat ten doel had, 't geld dat voor premiën voor de ont dekking van dynamietmisdadigers wordt uitgeloofd, machtig te worden. Men heeft in den laatsten tijd kunnen merken dat er in Engeland geen gebrek aan geld is, als het er op aankomt verklikkers te vinden. Daar heeft men duizenden voor overen nu zou 't komplot op touw gezet zijn, niet zoo zeer om den Duitschen gezant te vermoorden, als wel om hiervan den schijn aan te nemen, door een ontploffing in het hotel te bewerk stelligen. Dan zou er naar de daders gezocht worden, er zouden premies uitgeloofd worden voor het geven van aanwijzingen en men zou na eenige aanwijzingen gegeven te hebben 't geld verdeelen, dat daarmede verdiend werd. Een dwaas plan, dat maar weinig kans van slagen kon aanbieden doch men zegt dat het zoo in elkaar zit en de winzucht der menschen is groot genoeg als die eenmaal geprikkeld wordt, om hen tot dwaasheden te verleiden. Een andere veel grooter moeilijkheid krijgen de Engelschen in Egypte. Het is een feit dat generaal Hichs-Beach verslagen en met nagenoeg al zijn troepen en officieren gedood is. Slechts enkele soldaten en twee Europeanen, waarvan de eene een teekenaar van de Grafie is, zijn aan de slachting ontkomen. Geheel Sennaar en Soedan zijn door deze gebeurtenis voor 't oogenblik voor Egypte verloren. De Engelschen hebben Egypte nog niet geheel ontruimd en zullen nu ook de regimenten die zij er nog hebben, niet weghalen. Zullen zij er echter een nieuw leger heen zenden Dat zou 't begin zijn van groote, schier onafzienbare moeielijkheden. Ilet bombardeeren van Alexandrië was gemakkelijk genoeg. Geheel iets anders echter zou het zijn een zegevierenden fanatieken profeet, die naar men zegt meer dan 300,000 man ónder zich heeft, in opper- Egypte te gaan opzoeken en bestrijden. De Sultan, inziende dat er kans voor hem is in Egypte zijn door de omstandigheden verloren prestige weder te herstellen en weder aan de zoo geliefde Egyptische schatting te kunnen komen, moet hebben aangeboden troepen te zenden om den Mahdi te bevechten. Of dit waar is, zal nog moeten blijken, maar intusschen zitten de Engelsche ministers in groote moeielijkheid. De Khedive zit door de gebeurtenissen in het Zuiden leelijk in den brand. Hij klampt zich aan de Engelschen vast en zal zich om hun hulp te krijgen wel weder wat moeten laten plukken. Zijn ministerraad heeft, op 't papier althans, een plan gemaakt om de zuidelijke provinciën nog te redden. Er zullen 3000 man gen darmerie en 6000 man Bedoeïenen uitgezonden worden. Men heeft echter voor 't oogenblik nog slechts 600 man gendarmerie en met de stamhoofden der Bedoeïenen moet nog onderhandeld worden. Ilet plan is van Soeakim naar Berber den weg vrij te maken om aan de inge sloten, wellicht reeds bezweken bezetting van Khartoem aansluiting 'en des noods een uitweg te verzekeren. Om genoegzaam troepen naar het zuiden te kunnen zenden, zal de Khedive echter verplicht zijn, de Delta te ontblootendaarvoor moet hij dan op de hulp der Engelschen hopen, anders kon er wel eens opnieuw een opstand tegen hem uitb/eken. Een voorname aanleiding van de verwikkelingen in het zuiden is de voortdurende vijandigheid van den koning van Abessynië. Sedert deze staat door toedoen van de Egyptenaars met Engeland in oorlog gebracht is en daarvan zooveel schade gehad heeft, is er voort durend een zeer vijandige stemming van de Abessyniërs tegen Egypte geweest. Het is wel waarschijnlijk dat van deze zijde de opstandelingen van Sennaar en Soedan steun gekregen hebben. Nu ziet het er uit alsof Egypte zijn zuidelijke provinciën, die het pas na jaren van bloedige en kost bare oorlogen had verwonnen, weder met één slag zal kwijt zijn. Al wat daar gebeurt is echter grootendeels Engelands wei'k. Engeland heeft de macht van den Khedive tot een onbeduidend minimum verkleind en hierdoor den trots der fanatieke bewoners van het Nijlland gekwetst. Tenzij de Egyptenaren vechtende meenen deze ook de ongeloovigen te bevechten. Wat Engeland ten aanzien der Transvaal doen zal, is nog niet wel te voorzien. Men zegt, dat de deputatie vol goeden moed is. Maar als die heeren door nieuws gierige Engelsche dagblad lui geïntervieuwd worden, kunnen zij al niet anders doen dan zich goed houden. Daarvoor zal het dan ook zijn dat de groote Engelsche bladen met zekere goedwilligheid over hen en hun zaak spreken. Maar 't is opmerkelijk hoe de achter deurtjes open gehouden worden en leest men nauw keurig wat die bladen dan wel bedoelen als zij spreken van den Transvalers al hun billijke eisehen in te willigen, dan blijkt het dat de «mitsen", «maren" en «voorbehoudens" zoovele zijn en zulke ernstige, dat de toestand van halve cijnsbaarheid zoo tamelijk dezelfde zou blijven, ook al waren dan al die billijke verlangens ingewilligd. Zoo b.v. leest men dat Engeland nooit kan dulden dat de Transvaal de Kaapkolonies van het binnenland zou afsluiten. Dit schijnt wel te willen zeggen, dat de Engelschen nooit zullen toelaten dat de Transvalers een eigen gemeenschapsweg met de zee (Delagoabaai) openen. En toch moet er zulk een weg komen of de Transvaal blijft altoos afhankelijk van Engeland. Men leest ook, dat vele geldmannen bij de deputatie aankloppen om te komen spreken over een eventueele leening; doch dat de heer Kriiger verklaart over geen leening te kunnen spreken vóór de politieke kwestie uit den weg geruimd is. De heer Beelaerts van Blok land is weder bij de deputatie. Het schijnt toch dat de aard-partij al zoo tamelijk wel de Transvalers heeft ingepakt. «Onze Krüger, «onze Smith" en «onze Du Toit" zijn zoo wat door onzen Kuyper ingekuipt. Krijgt men de lui hier in 't land, dan zullen de broeders hen wel in hun kring binnenloodsen, en al is 't winter, zullen zij alles door groene brillen te zien krijgen. De Duitsche kroonprins is te Madrid bezig om het voor hem gereed gemaakte ijselijk volle program van feest en pret af te werken. Bij den officiëelen intocht was hij evenals de koning in Hu lanen-uniform. Dat kunnen de Franschen weder in den zak steken. Men zegt ook, dat de politie te Madrid een oog houdt op alle Franschen, die na de aankomst van den Duitschen prins in die stad zijn aangekomen. Gemengd Kuitenlnndscli Nieuws. De bekende sportsman graaf De Lagrange is over leden. Hij was de eigenaar van «Gladiateor"waar mede hij den «Grand prix de Paris" behaalde. In 1869 was hem daarvoor 400,000 frs geboden, maar hij weigerde en in '1870 kon hij slechts 150,000 frs. daarvoor krijgen. Tijdens den oorlog van- '1870 verkocht hij zijn stal. Te Odessa is een firma failliet; het passief wordt op 2 millioen roebels geschat. Te Vicksburg heeft de «Mississippi Valley Bank" de betalingen gestaakt; het passief is 1,000,000 dollars. De Duitsche Bondsraad heeft besloten, den zooge- naamden kleinen staat van beleg voor Berlijn en om streken, die den 24n dezer zou afloopen, te verlengen tot 30 September 1884, op welken datum ook de socialistenwet buiten werking treedt, ten minste indien deze niet, gelijk te voorzien is, verlengd wordt.

Zierikzeesche Courant | 1883 | | pagina 2