Z1ERIKZEESCHE COURANT. voor liet arrondis- xj&rx sement Zierikzee. 1883. No. 92. Woensdag 28 November. 86ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND, uitgezonderd op FEESTDAGEN Prijs per drie maanden 1,Franco per post f 1, Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER AD VER TEN TIEN: Per gewone regel '10 cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van '1-5 regels, mits contant betaald, 25 ct. Alle stokken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag' voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. IAKEi\W.4A\ Zierikzee 27 Nov. In de gisteren avond gehouden vergadering van de Liberale Kiesvereeniging is tot kandidaat voor het lidmaatschap van Prov. Staten gekozen de heer Mr. C. J. Fokker alhier. In de vergadering van den Raad van 26 November 1.1. is benoemd tot onderwijzeres aan de Meisjesschool, Mej. J. B. Thiel te Zonnemaire. De voordracht bestond uit: Mej. J. B. Thiel te Zonnemaire; C. R. Nardten te Zierikzee; J. G. W. van Werkhoven te 's Bosch. Andermaal heeft er een betreurenswaardig feit plaats gehadt waarvan Utrechtsche studenten de treurige helden zijn. Een troep brooddronken jongelieden zijn te Baarn in een kostschool voor jonge da mes binnengedron gen om daar den boel eens op te scheppen. De directrice, die, wellicht door het voorval onlangs in de stad Utrecht gebeurd, weten kon dat zulk brooddronken volkje tot alles in staat is, heeft de alarmklok geluid, waarop de omwonende menschen zijn toegeschoten om hulp te bieden» Hierop hebben de treurige helden de vlucht genomen, doch daar een hunner was achter gebleven, zijn zij met de boeren in botsing gekomen, die er een nogal hebben toegetakeld met 't mes. Van de anderen is 'tte hopen dat ze ook hun deel van de klappen hebben bekomen. Van 't gebeurde is, zegt men, door de justitie kennis genomen. Het gebeurde maakt een hoogst onaangenamen indruk. Het is een schande voor de Utrechtsche universiteit. Gewis mag men allen niet aanrekenen wat enkelen misdrijven, maar 't schijnt toch zeer noodig dat de burgerij zich ernstig gewapend boude tegen de buiten sporige handelingen, die door de muzenzonen worden gepleegd. Het kan den burgers in en om Utrecht niet kwalijk genomen worden, als zij zich met revolver en andere wapens tegen de baldadige aanvallers ver weren, en het komt ons voor, dat, hoe nadrukkelijker zij dit doen, 't des te beter zal zijn. Zoo moeten de brutale belhamels dan maar mores leeren. Het is toch treurig, dat de natie door zulke voor vallen, die niet meer als vroeger binnen den kring der academiestad blijven, maar door de pers algemeen bekend worden, zeker wantrouwen kan krijgen tegen de klasse, die haai' later zal moeten leeren en regeeren. Het denkbeeld is onuitstaanbaar dat aanstaande rechters, doctoren en hooge ambtenaren en aanstaande patriciërs, zich op dergelijke wijze naam maken. Het wordt tijd dat deze aangelegenheid eens ernstig onder handen wordt genomen. Anders gaat het volk zichzelf recht verschaffen en dat heeft zijn bedenkelijke zijde. Men zou vooreerst kunnen beginnen met de ijverige politie van Zutfen naar Utrecht en omstreken over te plaatsen. In den Haag is aangekomen de Turksche admiraal Soeleiman-pacha en de secretaris van den Sultan Ali Djerad Bey, vormende een buitengewoon gezantschap, belast om Z. M. den Koning der Nederlanden de versierselen eener hooge Turksche orde over te brengen. De plechtigheid zal op het Loo plaats hebben. Z. M. ontvangt nu de orde van Nichanumtraz. De heer P. W. Steenkamp, commissaris van politie te Amsterdam, is benoemd tot officier der orde van Nichau Iftihar (de orde van den Roem) van Tunis. De Minister van Koloniën, de heer van Bloemen Waanders, heeft, na het afstemmen der Indische be grooting, zijn ontslag aan Z. M. aangeboden. De Rotterdamsche directie der petroleum-stapel- plaatsen hebben bekend gemaakt, dat voortaan ook te Vlissingen hun zaak zal fonctionneeren, alwaar eroote inlichtingen voor- opslag en vervoer van petroleurn ten dienste des handels zijn gereed gemaakt. Ten einde aan de van werk verstoken bevolking van Apeldoorn dezen winter werk te verschaffen, zal voor rekening van Z. M. den Koning een grintweg worden aangelegd van de buurtschap Uddel in rechte lijn naar het Aardhuis, het eigendom van Z. M., en verder door het Soerensche bosch naar de Halte Asselt. De weg, gereed zijnde, zal het onderhoud voor rekening der gemeente Apeldoorn komen, hetwelk deze gemeente heeft aanvaard. De directeur der stearine-kaarsenfabriek Apolio" te Schiedam heeft zich per adres aan de Tweede Kamer gewend met verzoek om niet goed te keuren de voor gestelde belasting bij invoer op gezaagd hout, alsmede om de inkomende rechten op papier en kaarsenpit, mede grondstoffen, die de fabriek behoeft, afgeschaft te krijgen. Als argument voert de adressant aan, dat de stearine-kaarsenfabrieatie, die nagenoeg uitsluitend voor het buitenland werkt, met zulk een scherpe concurrentie te worstelen heeft, dat zij geen bezwarende belastingen zou kunnen trotoeeren. Alleen voor 't maken van de pakkisten heeft de fabriek voor f 50,000 'sjaars aan hout noodig, terwijl ook het bedrag dat zij uitgeeft aan papier voor de emballage zeer belang rijk is. Aan de mariniers-kazerne te Nieuwediep zullen toestellen worden aangebracht, evenals bij de schouw burgen, voor redding van het volk bij brand. De Gemeenteraad van Delfshaven heeft besloten den lioofdelijken omslag door een inkomstenbelasting te vervangenmet behoud echter van de plaatselijke directe belasting. Een familie te 's Hertogenbosch, die sedert ongeveer 8 jaar een zoon als sergeant in Macassar (Ned. Indië) had, schreef hem blieven, maar sedert ruim een jaar ontving zij geen antwoordzij wendde zich tot het Departement van Koloniën en ontving bijna per ommegaande post., d.d. 17 Nov. j.lM een gedrukten onge frankeerden brief, ingevuld met den naam van den zoon, dat hij 13 Aug. 1882, dus ruim een jaar geleden, te Macassar overleden is. Het blijkt dus zegt De Tijcl dat aan het Departement het overlijden reeds bekend was. Zou het nu niet billijk genoemd kunnen worden, dat na de ontvangst van het bericht van het overlijden de familie hiermede in kennis ware gesteld door middel van het stedelijk bestuur? Iloe dikwijls reeds hebben ook wij op de inderdaad onmenschelijke handelwijze gewezen, dat het ministerie van koloniën ontvangen mededeelingen van sterfgevallen niet terstond aan de betrokken familiën mededeelt. Zal dan nimmer menschelijkheid in de plaats treden van koelbloedige onverschilligheid? De gedurige storingen in de directe telegrafische gemeenschap van ons land met Engeland, zullen er eindelijk toe leiden dat er eens ernstig aan het leggen van een nieuwen kabel gedacht wordt. Uit Clinge wordt aan de N. Rott. Ct. gemeld, dat daar in de polders opnemingen gedaan zullen worden om betere afwateringsmiddelen te beramen. Men zal de verbetering vooral zoeken door verruiming der uitloozingen te Terneuzen. Bij een der commissiën, belast met het examineeren van kandidaten voor acte van het middelbaar onder wijs, heeft eene dame aangifte gedaan, welke in eens de geheele acte voor wiskunde verlangt. Gedurende de twintig jaar, dat deze examens worden afgenomen, is deze aanvrage niet gedaan, wel eenmaal door een kandidaat van het mannelijk geslacht. Het is dus eene merkwaardigheid, die wel vermel ding verdient. Negen professoren zullen nu gedurende acht dagen (duur van het examen) proef nemen of die dame wel vast in haar schoenen staat. Men kan niet zeggen, dat de strijd voor die lieeren een heldhaftige is, negen tegen een is al geen partij, maar dan nog wel negen heeren tegen eene dame. Over dien strijd kunnen wij natuurlijk niet verder uitweiden, doch dit is zeker, dat, mocht die dame in haar voornemen slagen, wij mannen, voor haar mogen hebben respect. Benoemingen, Besluiten, enz. Benoemd tot rechter in de arrondissements-recht- bank te Assen Mr. van Binsbergen, thans te Zierikzee. De 'le luit. J. II. Kok van 't 3eregt.Inf., gedetacheerd geweest aan den geweerwinkel te Delft, keert met 1 Dec. naar zijn corps teiug en wordt ingedeeld bij het 2e bat. te Middelburg. De Staatscourant bevat het besluit van '14 Nov. '1883 tot vaststelling van een bijzonder reglement van politie voor bet Nederlandsch gedeelte van het kanaal van Gent naar Terneuzen. Geplaatst ten postkantore te Amsterdam de onlangs geslaagde commies der posterijen 4e kl. J. A. Polderman te St. Annaland. Kunst, Wetenschap en Letteren. Van tijd tot tijd leest men van de belangwekkende veilingen van kunstvoorwerpen en antiquiteiten, die gehouden worden in het hotel Drouot" te Parijs, een inrichting in het groot als in de »Brakke Grond" te Amsterdam. Dezer dagen gaf Figaro over deze zaak eenige opmerkenswaardige mededeelingen. De anti quiteiten-veilingen in 't hotel Drouot zijn 't eerst door Hollanders, n.l. kosmopolitische Hollanders, aange vangen. Het waren Hollanders, die oudheden opsporende en voor grof geld opkoopende, heel Europa doortrokken en dan tegen den winter hun oogst te Parijs, dat middelpunt van kunstzin, kapitaal en weelde, kwamen te gelde mak en. Het eerst kwam op die manier de firma Spijer in 1835 met oud porcelein, doch deze firma handelde toen nog ten name van Grandjean. Hun eerste verkooping, 82 nummers, bracht slechts 6250 fi\ op. In '1853 trad de firma Spijer onder eigen naam op en verhandelde toen reeds voor 40,000 francs; in '1857 voor 73,000 fr. Later kwamen van Minden, Boas-Berg, De Rooy, Sarluys uit den Haag, en in de laatste jaren Salomon, Frankel en vooral de gebr. Hamburger. De gebr. Hamburger hebben reeds veilingen van '100,000 fr. gehouden en in deze maand een van 225,000 fr. Nu zal een veiling van oud Delftsch gehouden worden door de firma Salomon. Als een bijzonderheid merkt Figaro nog op, hoe de houders dezer veilingen mild zijn met crediet geven. Zij doen dit voornamelijk om daardoor de solide koopers te lokken en de prijzen op te jagen. De kleine ban- kroetjes worden dan door de goede slagen gedekt. Aangaande het veelbesproken, maar nog niet in bijzonderheden beschreven plafondschilderij, dat uit Arnhem naar den Haag verhuisd is, verneemt men nader, dat het stuk liet niet helpen kan, dat het niet

Zierikzeesche Courant | 1883 | | pagina 1