J ElERlKZEESCHlHMlAff: voor M arrondis- seraent Zierikzee. 1883. No. 91. Zaterdag 24 November. 86ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD EE. am, D. Binnenland. Onze Leestafel. Zo oS CO o- tfc* cu - D- 6 3 to o O (tr O 2- O en. dam: rg. 10.— U. 10.— 10.- 10.— terdam 'oorkajuit. EN CO. hi EE. en. rdara: 9.30 u. 9.30 9.30 9.30 9.30 A. v. D. uwensteeg lr TEL. erikiee. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en "VRIJDAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN Prijs per drie maanden f 1,Franco per post ƒ1, Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER AD VERTEN TIEN: Per gewone regel 10 cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 00 cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterl'.jk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever H. LAKENWAN, ZIERIKZEE, 23 November '1 88 3. Het aan de duinen van Schouwen gestrande stoom schip «Burgemeester de Wael" is afgebracht en hier ter reede aangekomen. In een ingezonden stuk in de N. Rott. Ct. komt de heer A. C. Wertheim, lid der commissie van nader onderzoek naar de uitspraken der jury voor de-Amster- sterdamsche tentoonstelling, op tegen het schrijven van de heeren J. van Oerle en Zoon, fabrikanten te Bokstel, over het door hen ondervondene op de Amster- damsche Tentoonstelling. De heer Wertheim erkent, dat de firma van Oerle was overgeslagen en zegt dat de commissie later aan die firma alsnog de zilveren medaille heeft toegewezen maar dat de firma daarvan geen notitie heeft genomen, althans geen exemplaar van de vervolglijst heeft gevraagd. Nu, dit was 'took juist wat de heeren van Oerle als hun grief aangaven. Met een bekroning, die zij later «op hun verzoek" mochten krijgen, waren zij niet gediend, na al het gebeurde, n.l. dat hun stad genoot en vakgenoot, die niets had ingezonden, bekroond was en zij niet eens waren bezien door de jury op de tentoonstelling. De heer Wertheim is zelf met de oordeelvellingen der jury niet zoo bijster ingenomen, al geeft hij lof aan de ernstige leden die er onder waren. Ten pleiziere dier goede juryleden zou de heer Wertheim echter nu gaarne zien dat de personen of firma's, die wel bedacht zijn door de jury, daarvan openlijk blijk gaven. Zoo zou echter de zaak nog gekker worden. Vatten de betrokkenen dien wenk, dan krijgt men eerstdaags in de bladen een aantal dankbetuigingen door lieden, die bekroond zijn zonder dat zij zelf weten waaraan zij die eer te danken hebben. Mogelijk komt er ook nog onder de geridderden een beweging om zich te verontschuldigendaar kunnen er ook onder zijn, die toch eigenlijk zelf niet precies weten waarvoor zij het kruis gekregen hebben. De commissie van de internationale landbouw-ten- toonstelling, die in 1884 te Amsterdam zal gehouden worden, heeft het gebouw der koloniale afdeeling van de tentoonstelling van dit jaar aangekocht voor 15000. Burgem. en Weth. van den Haag hebben aan den Raad het voorstel gedaan om voor den aanleg eener zeehaven te Scheveningen, volgens het plan van den heer Hora Sicca ma, waaraan zij ver de voorkeur geven boven dat van den heer Waldorp, een subsidie toe te zeggen van f 750,000, uit te keeren zoodra het werk geheel gereed zal zijn. Betreffende het plafond dat een hoofdambtenaar van het Dep. van Financiën uit een openbaar gebouw te Arnhem zou hebben doen nemen om het te plaatsen in zijn bureau-kamer in den Haag, bericht het Vadert., dat, dit plafond bestemd is voor een der vertrekken van het Rijks-Museum te Amsterdam. Uit Vlissingen wordt gemeld: Aan boord van de bark J?Marie", kapt. v. Overklift, was een familie als passagiers, welke hier eerst de ramp van Krakatau vernamen, waarbij al hun be trekkingen, ouders, broeders en zusters, moeten zijn omgekomen. De secretaris van de Transvaalsche deputatie heeft uit Londen aan de studenten dei' vrije universiteit te Amsterdam geschreven, dat de deputatie, ofschoon gevoelig voor den goeden wil der studenten om bij de komst der deputatie te Amsterdam daaraan luister bij te zetten, verzocht zich van alle vorstelijk huldebetoon te onthouden. De jongelui zullen dus geen dwaas figuur behoeven te maken; wat er anders vrij zeker op geloopen zou zijn. Omtrent het bezoek dat de Transvaalsche deputatie aan ons land zal brengen, deelt de Standaard de volgende bijzonderheden mede: «De Zuid-Afrikaansché Vereeniging en de Emigratie- Vereeniging te Amsterdam zullen op verzoek van de deputatie in gemengde commissie saam werken, om onderscheidene aangelegenheden met de deputatie te bespreken. «Te 'sGravenhage wordt de ovatie voor onze helden reeds geregeld onder leiding van graaf van Limburg Stirum. «Te Rotterdam heeft zich voor hetzelfde doel, op initiatief van den heer Ittmaneen locaal comité gevormd, of is bezig zich te vormen. «En in de hoofdstad heeft het eerst zoo kleine regelingscomité zich vervijfvoudigd, en zullen waar schijnlijk, onder de leiding van den heer Schubart, niet slechts schietoefeningen tsr eere der deputatie plaats hebben, maar zal ook de intocht van de heeren Krüger c. s. allerfeestelijkst zijn, daar reeds allerlei soort vereenigingen zich bereid hebben verklaard om aan den intocht deel te nemen. «Want wel heeft de heer Krüger in zeer vriendelijk schrijven de studenten der vrije universiteit bedankt voor het aangeboden eerebetoon en wenscht hij beslist door geen eere wacht te worden ingehaald, maar volks ovatie als uiting van sympathie en genegenheid stelt hij, ook van de zijde der studenten, op zeer hoogen prijs. «Ter voorkoming van moeielijkheden is alleen verzocht, dat de regelings-commissie vooraf haar plannen aan de deputatie wilde mededeelen, ten einde alles te voorkomen, wat met het karakter der deputatie streed. «Het voornemen der deputatie is dan ook om, misschien over 4 a 5 weken, 'zich eerst naar den Haag te begeven, om (zonder eenig politiek doel) haar op wachting bij het Hof en het Ministerie te maken van daar uit naar Amsterdam te komen; en eerst daarna Rotterdam of andere plaatsen te bezoeken, waar deze overkomst mocht gewenscht worden". Benoemingen, Besluiten, enz. Benoemd tot machinist op de stoomhopperbarge «Japara" te Batavia de 2e machinist van het ijzeren droge dok bij het marine-etablissement te Onrust J. Sevenhuijzen. Geslaagd voor het examen voor commies der poste rijen o. a. de heer J. Waale Jr. alhier. Door Z. M. is jhr. mr. W. van Rappard te 's Gra- venhage met al zijn wettige zoo mannelijke als vrouwe lijke afstammelingen in den Nederlandschen adel ingelijfd, met den titel van ridder, zoo voor hem zei ven als voor zijn wettige mannelijke afstammelingen en zulks met uitbreiding in zooverre van de hem bij Kon. Besluit van 3 Juni 1874 No. 30 verleende verheffing in den Nederlandschen adel. Kunst, Wetenschap en Letteren. Te Londen is overleden sir William Siemens, bekend door zijn studiën en ontdekkingen op het gebied der electriciteit. Dit is dus weder een lid der beroemde Siemens- familie, die zich zoo verdienstelijk gemaakt heeft in dat vroeger zoo weinig bekende gedeelte der natuurweten schap. De algemeen bekende Siemens van de firma Siemens en Ilalske van Bei-lijn is de oudste van vier broeders, die allen naam gemaakt hebben. De thans overledene was Karl Wilhelm Siemens, geb. te Lenthe den 4 April 1818; hij was sinds 1842 te Londen gevestigd in een succursale zijns broeders Ernst Werner S., die de algemeene chef van het huis was. In 1858 werd Wilhelm chef van de Londensche zaak en klom daar in eer en aanzien, zoodat hem zelfs de adellijke titel verleend werd. Behalve door zijn praetische uitvindingen, proeven en werken heeft hij zich verdienstelijk gemaakt als schrijver over onderwerpen het stoomwezen en de electriciteit betreffende, alsmede over de ijzer- en staal industrie. Ongelukken, Rampen, Misdaden, enz. Onder Looperskapelle is een woning afgebrand, waarbij ook twee paarden zijn verbrand. Het ver brande was grootendeels verzekerd. Bij den storm van j.l. Zondag zijn aan de Hoefkade in den Haag een rij in aanbouw zijnde huizen om gewaaid, waarbij echter niemand persoonlijk letsel heeft bekomen. Te Frankfort a/M. had men de vorige week drie zelfmoorden op één dag; een boer sneed zich op een wagen met een scheermes den hals af; een jonge man van goeden huize verdronk zich in de Main en een koopman in koloniale waren hing zich op. Te Dokkum kwam een Engelscli pleizier-stoomjacht doorvaren. Er ontstond aan de brug eenig gekibbel over het bruggeld. De straatjongens gingen met steenen werpen naar de bemanning van het jacht, waarop eindelijk een der Engelschen met een geweer in de lucht ging schieten om de jongens af te schrikken toen dit niet hielp en de jongens bleven steenen gooien, heeft iemand van boord een schot hagel op de. knapen gelost, waardoor er vier gekwetst werden. De boot is later in beslag genomen en de man die het schot gelost had is gearresteerd. Men zegt dat de eigenaar van het jacht te vergeefs f 20000 borg stelling heeft aangeboden. Nu zal de zaak vervolgd worden. Gemengd Buitenlandscli Nieuws. Maandag is de kroonprins van Duitschland te Genua aan boord van het admiraalschip «Adalbert" gegaan, dat hem, door een aantal andere schepen geëscorteerd, naar Barcelona of Valencia zal brengen. De prins droeg de uniform van generaal-veldrnaarsehalk en was versierd met Italiaansche ordeteekenen. De verschillende schepen vlagden en schoten en er was een groote menigte op de been, die den prins toejuichte. Ook vergezelde een aantal jachten en kleine stoombooten de schepen een eind in zee. De Italiaansche generaal Carava en de Duitsche gezant von Keudell, geleidden den prins naar zijn schip. De brug, waarbij de prins zich inscheepte, zal voortaan naar hem genoemd worden. De prins is goed en wel te Valencia aangekomen. De tijding, dat de Egyptische troepen in Opper- Egypte een nederlaag hadden geleden, is bevestigd. Bij Fokkar, 45 mijlen zuidw. van Soeakim, had het gevecht plaats. De Engelsche consul Monerief en 486 van de 500 Egyptische soldaten werden gedood. Slechts 12 man ontkwamen naar Soeakim. Hicks Beach heeft bericht, dat hij zich niet kan verroeren voor hem hulp wordt gezonden. De Daily News zegt, dat de Regeering ongetwijfeld spoed zal maken met de Transvaal-quaestie, aangezien de deputatie niet lang van huis kan blijven. Het blad denkt, dat de Boeren een groot deel van hetgeen zij vragen, zullen krijgen. Sommige hunner eischen zijn niet onredelijk. Krüger en de zijnen wenschen van de suzereiniteit van koningin Victoria te worden bevrijd. De vraag is, of het de moeite waard is die te hand haven. Van veel nut was zij niet voor de inboorlingen, wel lastig voor Engeland. «Geen valsche trots moet ons er toe leiden een experiment voort te zetten, dat blijkt te mislukken. De Boeren zeggen, dat zij nooit toestemden in de inlijving bij het Britsche Rijk, maar aan den anderen kant is het zeker, dat zij de Con ventie van Pretoria sloten. Engeland moet zijn beloften aan de Bechuana's houden, en mag niet dulden, dat de Transvaal tusschenbeide komt of dat zij den handels weg naar het binnenland voor de Kaapkolonie sluit. De Pretoria-Conventie was een vrijwillig contract en Engeland kan de Transvaal geen privileges toestaan, die onmiddellijk tegen Engeland zouden worden gebruikt. Stöcker heeft voor een 40tal heeren in de St. StephenVClub te Westminster zijn gevoelens gezegd over de Joden-quaestie in Duitschland. Hij zeide, dat hij niet eens lid was van het Anti-Semieten-comité te Berlijn; hij had zelfs geweigerd dat te worden. Stöcker betoogdedat de Joden een invloed hadden uitgeoefend ongeëvenredigd met hun aantal, door liegen en lasteren, dat de liberale Duitsche pers grootendeels in handen was van Joden of hun vrienden vijanden van het Christendomdat het Berliner Tageblatt en de Kölnische bijv. in den regel alleswat Christenen vereerden door het slijk sleurden: vandaar dat hij, Stöckertegen de Joden was opgetredenin het bij zonder tegen den inval van Joden uit RuslandSilezië Bosnië. Shylock leefde nog in Duitschland en Stöcker eischte van dc Joden, dat zij bescheidener en verdraag zamer zouden zijn en dat zij niet zouden streven naar invloed. Hij was alleen tegen de Joden op va derlandslievende gronden en het verschil tusschen hem en een Anti-Semiet wasdat hij niets tegen een Jood had, zoodra'deze bekeerd was, terwijl volgens den Anti-Semiet de Jood in elk geval moest worden bestreden. Onder de feestuitgave ter gelegenheid van de her denking van het vierde eeuwjaar van Luthers geboorte behoort ook vermeld te worden «Luther 1483-1883". Feestrede van ds. P. van der Veen, uitgesproken in de Evang. Luth. kerk te Alkmaar, den 11 Nov. j.l. Met belangstelling lazen we deze rede, én daar we weten dat de heer van der Veen, vroeger hier aan de Evang. Luth. Gemeente verbonden, hier nog tal van vrienden telt, vestigen we de aandacht op de uitgave. De rede is verkrijgbaar in den boekhandel en bij de uitgevers H. Coster en Zoon te Alkmaar.

Zierikzeesche Courant | 1883 | | pagina 1