BEU3S- EN MARKTBERICHTEN, Company in New-York moest zich, toen zij het Eere diploma met recht verworven hadaan de heftigste aanrandingen van de zijde van Duitsche concurrenten in de pers blootgesteld zien De Duitsche naaimachinen-industrie heeft zich zonder twijfel zeer rijk ontwikkeldjuist door middel van het namaken van oudere Singer'sche naaimachinen-vor- menmaar deze Duitsche fabrikatie is niet in de menigvuldige eischen zoowel van de handwerks- en fabrieks-nijverheid als van de huis-industrie, op zóó veelzijdige wijze te gemoet gekomen als het New-Yorker huis, hetwelk, zeldzaam genoeg, van de Duitsche fabrikanten onophoudelijk, het verwijt moet lvooren dat liet in Amsterdam zulke rijke variation van het begrip naaimachinevan de élégantste in eene sier lijke commode verborgen salon-naaimachine tot de grootste min of meer lomp uitziende leder-naaimachine voor schoenen-fabrieken geëxposeerd had alsof men louter uit toegevendheid tegenover de producenten van naaimachines, de belangen der consumenten geheel buiten rekening mocht laten, welke juist van de voor hunne branche aangewezen machinen der New-Yorker Singer Company beter gebruik kunnen makendan van de Duitsche, die in vergelijking met elkander te gelijksoortig zijn en te weinig beantwoorden aan de verschillende doeleinden. In een ingezonden stuk in de Arnh. Ct. wordt medegedeeld, dat niet lang geleden een hooggeplaatst ambtenaar bij het Dep. van Financiën in een rijks gebouw te Utrecht een plafond opmerkte, waarvan de schoonheid hem trof. Dadelijk gaf hij last dit plafond uit te breken, in kisten te pakken en naar den Haag te zenden aan het Dep. aan zijn adres. Natuurlijk op 's Rijks kosten. Het fraaie plafond siert thans de kamer van den hoofdambtenaar. Hieruit zou men opmaken, dat kunst toch nog wel regeeringszaak moet zijn. Iteiioeniingeii, Besluiten, enz. Gekozen tot lid van den dijksraad van den Oost- Bevelandpokler J. A. Bevier de Fouw te Wiihelmina- dorp; tot commissaris van het polderbestuur van Walcheren in de plaats van wijlen den heer Borsius, de heer jhr. mr. D. G. van Teijlingen; tot lid der Kamer van Koophandel en Fabrieken in plaats van denzelfden overledene, de heer H. P. den Bouwmeester. Kunst, Wetenschap en Letteren. Als een bijzonderheid verdient vermelding, dat van een Duitsch schoolboek, Fidel van Uaesters, dezer dagen bij Badeker te Essen de '1000e druk is verschenen. In 1853 verscheen de eerste, in 1863 de 100e en thans de 1000e druk. Elke opleg telde 3000 exempl., zoodat er nu van dit schoolboek 3 millioen exempl. gedrukt zijn. Ongelukken, Rampen, Misdaden, enz. De storm van Zondag j.l. heeft eenige treurige zeerampen teweeggebracht. Op den Banjaard is een stoomschip gestrand (»de Burgemeester de Wael", van Antwerpen naar Koningsbergen), waarvan een gedeelte der bemanning moet omgekomen zijn. Aan den hoek van Holland is het stoomschip «Hymettus", in ballast van Rotterdam naar Bilbao uitgaande, op strand geslagen, even benoorden den Nieuwen Waterweg. Bij IJmuiden is het stoomschip «Condor", van Liverpool naar Amsterdam, tegen den Noordpier ge- loopen en verbrijzeld. Twaalf man van de equipage zijn dadelijk verdronken en later bij de pogingen om de overigen met lijnen te redden verdronken er nog twee. Acht man zijn gered. Dronken Lotje uit de Van-Swindenstraat te Am sterdam heeft men dezer dagen dood op haar bed gevonden met de jeneverflesch naast zich; de flesch was nog ïiiet geheel leeg. Aan het station te Utrecht heeft iemand uit die stad zich door een uit Arnhem komenden trein laten overrijden. Beide beenen werden hem afgereden en hij stierf eenige uren later aan de gevolgen. Tegen een lid van den gemeenteraad te Maasheeze (N. Brab.) is door den veldwachter proces-verbaal opgemaakt wegens het zetten van wildstrikken. Onder de gemeente Melick is een kar en paard door een spoortrein overreden. De voerman van de kar, die had zitten slapen, werd zonder letsel op den weg geworpen, doch de kar werd verbrijzeld en het paard gedood. Sinds een paar dagen was de justitie de moordenaars der beide boerenknechts te Heino op 't spoor. Thans verneemt men dat zij op Pruisisch grondgebied gevat zijn. Te Stadskanaal is een turfwerkster in het kanaal geraakt en verdronken. Aan het Oudeschild op Tessel is het lijk van een zeeman aangespoeld. Te Munstersche-Stukken (Drenthe) is een boerenvrouw in haar huis door een hollend paard omvergeloopen en aan de gevolgen overleden. Te Stevensweerd is een stal afgebrand. Te Vuren zijn twee hooistapels en een klamp boonen verbrand. Dinsdagavond jl. hebben roovevs op de grenzen van Mexico een spoortrein aangevallen en doen ont sporen. Daarna hebben zij 8000 dollars goud en zilver geroofd. Mexicaansche soldaten kwamen later, doch te laat om de beroofde reizigers te beschermen. De Zwitsersche generaal Ochsenheim heeft dezer dagen bij ongeluk zijn vrouw doodgeschoten. Hij zou op de jacht gaan en had zijn geweer onder den arm. Daar het regende stak zijn vrouw hem toen een pa ra pit lie mede onder den arm en hierdoor ging het schot af en trof de ongelukkige doodelijk. Gemengd Biiitenlaiidscli Nieuws. Meer en meer gaat nu blijken dat niet de valsche profeet, maar de Egyptische troepen onder generaal Hicks Beach totaal geslagen zijn. Volgens berichten uit Soedan te Kaïro aangekomen is Hicks Beach totaal verslagen en zijn zijn soldaten gedood of ver strooid. Met het oog daarop moet de Egyptische regeering gevraagd hebben, dat de Engelsche troepen nog niet zouden ingescheept worden. Te Parijs is een man met een revolver gewapend het gebouw van het ministerie van onderwijs binnen gedrongen, verklarende van plan te zijn den minister Ferry te willen dooden. De man werd door het dienend personeel gegrepen en verzette zich heftig. Toen hij het plein van het gebouw overgevoerd werd, riep hij: «Leve de anarchie! Leve de sociale revo lutie!" Men heeft den armen dwaas achter de grendels gebracht. De ultramontaansche Univers bevat een corres pondentie uit Madrid, waarin o. a. dit staat: «De Siglo futuro verheft, uitnaam derSpaanschekatholieken, nadrukkelijk haar stem tegen de vergunning, die de Spaansche regeering den 7 October heeft gegeven, om protestantsche bijbels van het Bijbelgenootschap te Londen in te voeren. Dat is, zegt het katholieke blad terecht, een afschuwelijk staaltje van hetgeen er met vergunning der regeering ondernomen kan worden tegen den godsdienst der Spanjaarden." Zonderlinge uitvalHet is of de Spanjaarden een godsdienst hebben, die geheel buiten den Bijbel omgaat, of waaraan de Bijbel vijandig is. Anders zou men toch zoo bang voor dat boek niet zijn. Welke mag dan toch wel die «godsdienst der Span jaarden" zijn? Te Parijs gaat men tegenwoordig spreken van het slechten der muren van Parijs. Men zegt, dat de tegenwoordige minister van oorlog, generaal Campenon, wel voor de opruiming van den muur en den hoofdwal zou zijn. Men zou door de wegruiming terrein winnen en veel volk gedurende den winter aan werk kunnen helpen. Als verdedigingsmiddel heeft de ringmuur van Parijs weinig waarde. Het denkbeeld, dat die muur iets veiligs en voor den vijand geduchts zou zijn, kan zelfs schade doen, daar het de bevolking een verkeerde gerustheid inboezemt en als de nood aan den rrian komt, die onveilige muur toch zijn bezetting en kanonnen eischt, terwijl dit toch alles weggeworpen geld en menschen is. Parijs kan binnen zijn muren geen beleg uithouden. Het bewijs is reeds geleveid dat het dit zelfs binnen den ring van forten niet kon, die er in '1870'71 omlag. Wil men Parijs verdedigen dan moeten meer forten dit doen; niet een hoofdwal, die geen vernielend bombardement kan beletten, Suez-kanaal. De quaestie van een tweede Suez-knnaal is een stap vooruitgekomen. Men zegt dat het rapport van Arifi Pacha luidt; De Lesseps noch eenig ander consessionaris heeft recht om een tweede Suez-kanaal aan le leggen zonder firman van den Sultan, daar de voor zoodanig kanaal benoodigde grond een neutraal terrein zouden uitmaken, en de Sultan zijn souvereiniteitsrechten daarop blijft doen gelden. Ondertusschen heeft de Anglo-Egyptian Banking Company als agent van een syndicaat van bankiers, aan de Egyptische regeering het vereischte kapitaal aangeboden, bijaldien deze besluiten mocht een tweede kanaal te laten graven. Het monopolie van den heer De Lesseps zal nu opnieuw een onderwerp van discussie gaan uitmaken. Het is vrij zeker dat De Lesseps, als hij zich vooraf zulk een enorm succes van zijn kanaal had kunnen voorstellen, wel van den beginne af twee kanalen, of althans een veel breeder kanaal zou hebben gegraven, dan het bestaande, dat lang niet meer aan de eischen van het verkeer voldoet. De Egyptische regeering heeft van haar kant haar recht staande gehouden om te beschikken ten aanzien van elke verandering met het Suez-kanaal. Men zegt, dat Sir Evelyn Baring de inzichten der Egyptische regeering deelt. Natuurlijk is het Engeland niet te doen om de belangen van den Sultan noch om die der Egyptenaren, maar alleen om zijn eigen voordeel. Door middel van een tweede kanaal wil Engeland ook het eerste kanaal in zijn macht krijgen, iets hetwelk nu wel reeds feitelijk zoo is, doch waaraan door het hardnekkig blijven' staan op zijn rechten van den heer De Lesseps, tot nu toe de wettige vormen nog ontbreken. Kei'k- en Sclioolnieuws. Beroepen bij de Chr. Ger. Gern. te Tolen ds. W. van Dijk te Uitwijk en Waardhuizen. Beroepen bij de Chr. Ger. Gem. te Colijnsplaat ds. P. Nieuwenhuizen te Brielie. Beroepen te Oud-Vosmeer de cand. J. Bazema. Aangenomen het beroep naar de Ned. Herv. Gem. te Ouwerkerk i/D. door ds. H. L. Krom te Oudelande. 19 19 ZEETIJDINGEN. BINNENGEKOMEN. ZIERIKZEE. Nov. «Adsey", kapt. G. Pitfïeld, van Londen naar Remagen. «Gern of the Ocean", kapt. J. Cunningham, van Londen naar Dordrecht. PRIJZEN DER EFFECTEN TE AMSTERDAM den 19 Nov. 1883. Nederland, Werkelijke Schuld 2'/s pCt. 655/,e dito dito 3 77*/* dito dito 4 10l5/16 dito dito 1878 4 101 */2 Premie-Leening Stad Rotterdam 3 100 België, dito Stad Antw. '74 3 96 Spanje, Obligation Buitenl. 1869/70 1 */4 dito dito 1876 2 dito Binnenl. Esc. 5000 1 dito dito Esc. 100 1 Portugal, dito Buitenl. 1853/80 3 52"/ie dito 5e Serie 1877 6 dito 6e Serie '1878 6 Rusland, Obl. Hope Co. 1798/1815 4 97«'/16 Cert. Insehr. 6e S. 1855 5 773/,6 Obligatiën 1866 f 1000 5 95 dito 1860 2e L. 100 4*/a Obl.-Leen. 1867/69 4 753/4 Staatsleening 1866 5 Oostenrijk, Obligatiën in papier 5 655/s dito dito 5 65l/s dito in Zilver 5 655/s dito dito 5 6515/lfi dito in Goud 4 *82 Staatsleening 1864 142/2 Italië, Inschrijving 5 Turkije, Obl. Alg. Schuld 1865 5 87/i6 Brazilië, Obligatiën Lond. 1865 5 9902 Mexico, dito 1851 3 1815/16 Rusland, Groote Spoor w.-Maatsch. Aand. 5 118 Baltische Spoorw. Aand. 3 50^2 Jeles Griasi Obligatiën 5 Orel-Vitebsk Obligatiën 5 Poti Tillis Obl atiën f 1000 5 Oostenrijk, Fransch-Oost. Sp. Oblig. 3 Italië, Zuid Ital.-Spoorw. Obligatiën 3 51l5/ig Amerika, Illin. Cert. van Aandeel 1321/1 St. Paul en Pac. le Sec. do. 7 Chicago N.-W. Cert. Aand. PRIJZEN VAN COUPONS. Oostenr. in papier f 20.95 Russen in Z. R. f 1,15 dito in zilver - 20,95 Amerik. Dollars - Eng. Div. per - 11,60 Papier - 2,461/2 ROTTERDAM, 19 November 1883. Tarwe. Matig aangevoerd. Langzaam opgeruimd. Puike soorten tot goed vorige'prijzen, Mindere niet geheel op te ruimen. Puike Zeeuwschef 9,a f 9,50 Mindere- 6,60 - 7, Rogge. Ruim aangebracht, mede langzaam van de hand. Puike blanke soorten tot ongeveer vorige prijzen. Mindere- '10 ets. lager en niet geheel op te ruimen. Puike Zeeuwschef 6,40 a f 6,75 Mindere- 5,40 - 5,70 Gerst. In puike kwaliteit weinig getoond. De beste Winter- en Zomer- tot onveranderde prijzen. Mindere moeielijlt te plaatsen. Haver. In de blanke zware soorten goed prijshoudend. Mindere 10 ets. lager. Inlandsche langef 3,25 a f 4,40 korte- 5,- 5,50 Blauwe Erwten. In overvloed aangeboden. In de puike soorten tot onveranderde prijzen. Minder 20 a 25 ets. lager. Puike Zeeuwschef 10,a f 10,75 Mindere- 9,25 o - 9,30 Bruine Boonen. Ruim aangevoerd. In de puike soorten tot vorige prijzen. Mindere 25 ct. lager. Puike Zeeuwsche 13,— a 13,50 Mindere- 9,- 10,50 Witte Boonen. In overvloed ter markt. In de puike soorten flink opgeruimd. Mindere 25 a 50 ets. lager. Puike Zeeuwschef 12,75 a f 13,50 Mindere- 9,- 10,50 Paardenboonen. Als voren. Puike hardef 7,20 a 7,60 Mindere- 6,40 - 7, Ajuin» Aangevoerd 10,000 H.L, Prijs f 2,20 per 50 K.G.

Zierikzeesche Courant | 1883 | | pagina 2