CACAO Buitenland. Burgerlijke Stand te Zierikzee. BEUSS- EN ^ARKTBERICHTENT ADVERTENTIEN. PUT" Een prachtig Cadeau. Gouden Medaille. Gemakkelijk bereidbaar Cacaopoeder, A. DRIESSEN. 1 It 1 i! Oriitsohla nd. Aangaande de reis van den koning van Spanje naar Duitschland kon twijfel bestaan of zij ook als een met opzet gepleegd politiek feit was aan te merken of niet. Zij heeft daarvan later al het voorkomen gekregen. Wat thans de reis van den Duitschen kroonprins naar Spanje betreft kan er wel geen twijfel bestaan dat zij een politieke strekking heeft. Nog meer zou zij dit karakter verkrijgen als de prins de reis deed over Frankrijk; maar al wordt niet de land- maar de zeeweg gekozen, de reis zelf komt ons voor een met opzet beraamde staatkundige handeling te zijn, en niet uitsluitend een beleefdheidsvisite in antwoord op 's konings bezoek aan den keizer. De etiquette eischt niet voor elk vorstelijk bezoek een tegenbezoek en de grijze Duitsche monarch kon volstaan met een beleefden brief. Hij heeft zulk een biief ook gezonden en zich daarin wegens zijn hooge jaren verontschuldigd van de reis naar Madrid. Nu hij bovendien zijn zoon den kroonprins persoonlijk naar Spanje zendt, moet dat wel met een bedoeling geschieden, die verder strekt dan de regelen der beleefdheid. Prins Wilhelm dan zal de reis doen over land tot Genua. Daar zal een Duitsch oorlogseskader gereed liggen om hem over zee naar Barcelona te voeren. Tot eerebetoon zal een Italiaansch eskader te Genua aanwezig zijn, en twee Spaansche oorlogsschepen zullen het Duitsch eskader van daar naar de Spaansche haven vergezellen. Natuurlijk zal het te Genua niet aan koninklijk eerebetoon ontbrekende forten zullen de kanonnen doen hooren. De Duitsche kroonprins zal tot Genua incognito reizen; hij zal de zeereis doen met de korvet Adalbert", voerend 12 kanonnen en eene bezetting van 414 man; het schip heeft 4800 paardenkrachten en maakte met den zoon van den kroonprins, prins Hein rich, een reis om de wereldhet gevolg van den kroonprins wordt ingescheept op de »Sophie" en de «Lorelei". Het bevel over het eskader is toevertrouwd aan den com mandant van de Adalbert", kapitein Mensing. Te Barcelona wordt de kroonprins ontvangen door een generaal-adjudant des konings en de Ministers van Oorlog en van Buitenlandsche Zaken; van Barcelona gaat de reis met een hoftrein direct naar Madrid. Engeland. De Transvaalsche deputatie heeft een uitvoerig adres gericht aan het anti-slavernijgenootschap en aan het genootschap van inboorlingen te Londen, om zich te zuiveren van den blaam onlangs door den heer Fowler, Lord Mayor van Londen, op de Transvalers geworpen en als protest tegen de door clien magistraat de deputatie aangedane beleediging. Het stuk is in zeer bezadigde vormen gesteld en draagt alle kenmerken van gegrondheid. Het is echter te betwijfelen of het mannen als Fowler bekeeren zal. Er is in Engeland een partij, die zich de naturellen- kwesties zoo sterk aantrekt, dat zij haar tegenstanders wel met naturellen de hersens zou inslaan, als zij, die juist de naturellen het meest exploiteert, onder haar duiven geschoten wordt. Er is iets afschuwelijk tragisch in die Engelsche inboorlingen-liefde. Zij is afgezien van de mandrillen en andere dergelijke aapsoorten, die uit pure liefde hun jongen in hun ijzersterke armen dooddrukken. Er zijn gewis meermalen in Zuid-Afrika ongerechtig heden door de blanken tegen de zwarten gepleegd; maar het wekt bittere gedachten op, als Engelschen zich in Europa vooi'doen als vrienden en beschermers der inboorlingen van Zuid-Afrika, Engeland heeft de slavernij afgeschaft, dat moet erkend worden, maar ook zonder den wettigen vorm kan er overheersching en slavernij bestaan, en dat dit inderdaad steeds het geval was en in vele streken nog is, behoeft niet op nieuw bewezen te worden, 't is bekend genoeg. In een particuliere correspondentie uit Londen van 12 November leest men het volgende: Naar aanleiding der jongste berichten over goud vondsten in den Transvaal, speciaal in het Lijdenburg- distiict, heeft de Daily Telegraph nadere inlichtingen vernomen nopens de vooruitzichten der goudmijnen in de Bóeren-Republiek in het algemeen. De voornaamste landerijen, waarin goud gevonden Werd, omvatten in de Transvaal, volgens de bedoelde inlichtingen, twee groepen: «Lissabon en Berlijn" en Pelgrims-Rust" de een is 50000, de andere 30000 acres groot. De reeds gevormde Transvaal Gold Exploration and Land Company (Ld.) beoogt de verwerving van «Pelgrims-Rust". Zij heeft een kapitaal van 200,000 pond en dat is geheel genomen. Onder de deelnemers zijn voorname bankiers, gelijk Smith, Payne en Smith, Barnetts, Hoares en Co.. Murietta en Co. en baron Stern, maar ook edelen, als: lord Fife, sir Bartle Frere enz. en kooplieden. Deze maatschappij is nu in vollen gang. Zij heeft machines naar de kolonie gezonden. De eerste verkregen uitkomsten toonen een productie van ruim 3 ons per ton aan. Op »Pelgrims-Rust" vindt men niet alleen kwartsgoud, maar ook stroomgoud. De operatiën op deze gronden zullen binnen een maand in vollen ernst beginnen. De heer Escombe, de directeur der mijnen in de Transvaal, is pas van daar terug gekeerd en eerstdaags zullen de aandeelhouders der genoemde vennootschap worden bijeengeroepen, om zijn rapport aan te hooren. Volgens Daily Telegraph moet de heer Escombe vijftig ri ousters hebben medegebracht van '10000 ton mineraal der oppervlakte. De aandeelen staan hoog, n.i. 3 per 1 (300 Een krachtige maatschappij is nu ook in wording om de «Lissabon en Berlijn"-landerijen aan te koopen. Een belangrijke hoeveelheid goud is reeds van daar herwaarts gebracht en voor 800 verkocht. Uit alle gegevens put de Daily Telegraph de conclusie, dat Lijdenburg tot de rijkste gouddistricten der wereld behoort. De Boeren mogen wel oppassen dat de Engelschen het hun niet ontfutselen. Wij gelooven dit ook. De naam van sir Bartle Frere onder de voornaamste aandeelhouders dezer maatschappij geeft grond tot vermoedens. De Engelschen hebben altoos op de Oostelijke grensstreek der Transvaal geloerd, door welk bezit zij ook de Boeren van de verbinding met de kust afhouden. Aangaande den loop van den oorlog der Egyptische troepen in Opper-Egypte tegen den valschen profeet, of den zoogenoemden Mahdi, loopen zeer tegenstrijdige geruchten. Voor een week werd gemeld, dat de Mahdi verslagen en gedood was. Thans loopt het gerucht, dat hij integendeel de Egyptische troepen heeft verslagen en hun 350 man aan dooden heefc bezoigd. Gemengd Buitenlaiidsch Nieuws. Bij Otterndorf is in de Elbe een aal gevangen van 8 voet lang en 45 pond zwaar. Te Wiesbaden woont de heer Kemper, vroeger com missaris van politie te Barmen, doch sedert 40 jaar gepensionneerd. Hij is thans 102 jaar oud, nog in het bezit van al zijn zintuigen en hij leest dagelijks nog drie kranten van onderscheiden richting om op de hoogte blijven. Op het feestmaal in Guildhall, waarop de heeren der Transvaalsche deputatie niet genoodigd zijn, en dat den 9 November is gehouden, zijn verorberd 250 terrienen schildpadsoep, dertig entrees, tachtig kal koenen, zestig gebraden kippen, vijftig kapoenen, drie en vijftig hammen, drie en veertig tongen, een groote hoeveelheid osse-, schape- en varkensvleesch, gebraden duiven, pasteien van allerlei aard, vier en twintig ganzen, zestig schotels aardappelen, zestig bakken sla, honderdveertig geleien, vijftig blancmanges, veertig taai ten, honder d ananassen, tweehonderd scliotels met druiven, honderd schotels met peren enz. enz., alsmede allerlei wijnen en dessertlekkers. Volgens de Figaro liet de Fransche Regeering aan vele Fransche kooplieden, die zich onderscheidden bij de Amsterdamsche tentoonstelling, ter belooning de orde van Nicham Iftikar, of van Cambodja toe komen. Voor eerstgenoemde orde moet de ridder 318 fi's. betalen. Sommigen, zegt de Figaro, gaven zoowat 40,000 fis. uit en de Regeering had hen aangemoedigd door de belofte: «Vous serez décoré." Bij een Moorsch feest te Tanger wierp een Moor een steen naar den Franschen zaakgelastigde. Deze heeft de Regeering van Marokko aangemaand den dader onverwijld te straffen, 1000 dollars onder de armen te verdeelen en den gouverneur af te zetten. Te Londen werd ter eere van Luther een groote meeting gehouden in Exeter Hall. Lord Shaftesbury presideerde. Men besloot een telegram te zenden aan den Keizer van Duitschland, waarin de hoop werd uitgedrukt, dat Duitschland en Engeland den grooten zegen der Hervorming zouden handhaven. Een portret van Luther werd onthuld en een zilveren medaille geslagen. Ook elders in Engelandin Schotland en Ierland werden Luther-meetings gehouden. Volgens de Gaidois zal Victor Napoleon, na een bezoek aan zijn moeder te Moncalieri en aan de ex-keizerin Eugénie, dienst nemen bij het Zweedsche leger. De gravin van Chambord is van Frohsdorf naar Gratz vertrokken, waar zij vooreerst zal blijven. De doctoren schreven verandering van lucht voor. Eene moderne Haroun Al Raschid. - De burgemeester van Brussel inspecteerde in de vorige week, zonder vooraf daarvan kennis te geven, 's nachts alle patrouilles en bureels van politie om te zien of alles wel in orde was. Van 10 uur 's avonds tot 5 uur 's morgens was de heer Buis aldus bezig. Men zegt, dat hij alles in de beste orde vond. Het kiezers-examen in België. Op de vraag, te Ixelles aan een der candidaten gedaan: «Wat waren de oorzaken van den opstand van Holland tegen Spanje?" was het antwoord: «De predicates der Lutherschen." Op de vraag: «Wat zijn *de plichten der echtelieden tegenover elkander?" heette het: «De rnan moet zijn vrouw getrouw blijven, maar de getrouwheid van de vrouw moet nog grooter zijn, anders zou het huis een hel worden." Een ander candidaat-kiezer zeide: «Dat de man dikwijls heel wat water in zijn wijn moest doen om vrede in huis te houden." Van 9-16 Nov. 1883. Geboren: Een dochter van J. Stouten en M. Hoogerhuis. zoon J. Heuseveldt en M. C. Bibbe. A. Jongmans en P. Lokker. Jhr. Mr. W. A. de Jonge en Vrouwe W. N. van Rappard. Gehuwd: C. de Mooij, 36 j., jm., en H. M. Tuijtel, 30 j.jd. A. VV. Koreman, 25 j., jm en W. Lokker 24 j.jd. L. v. d. Bergen, 21 j., jm., en A. W. Trornper, 21 j., jd. A. de Blonde, 21 j., jm., en M. Paasse, 21 j., jd. Overleden: D. B. Schock, 58 j., man van A. Z. Hertstein. G. Troeft, 27 j., man van S. van Diest. J. den Dekker, 49 j., man van G. Vermunt. Kerlt- en JSchoolnieuws. Door den inspecteur- van het L. O., den heer Moens, is voorgesteld om in de Kerstweek vergaderingen te doen houden door hen, die belast zijn met de opleiding van onderwijzers. De inspecteur wil die bijeenkomsten doen plaats heb ben te Amsterdam, Rotterdam en Middelburg, opdat alle belangstellenden gemakkelijk de vergadering zullen kunnen bijwonen. Overal zullen dezelfde onderwerpen behandeld worden. De inspecteur verzoekt van hen, die een der vergaderingen wenschen by te wonen, daarvan zoo spoedig mogelijk kennisgeving. PRIJZEN DER EFFECTEN TE AMSTERDAM den 15 Nov. 1883. Nederland, Werkelijke Schuld 2'/, pCt. 653/8 77"/, België, Spanje, dito dito 3 dito dito 4 dito dito 1878 4 Premie-Leening Stad Botterdam 3 dito Stad Antw. '74 3 Obligation Buiten). '1869/70 l"/4 dito 1876 2 Portugal, Rusland, dito dito dito dito dito dito Binnen). Esc. 5000 1 dito Esc. 100 1 Buitenl. 1853/80 3 5e Serie 1877 6 6e Serie 1878 6 Obl. Hope Co. 1798/1815 4 Cert. Inschr. 6e S. 1855 5 Obligatiën 1866 1000 5 dito 1860 2e L. 100 4 Obl.-Leen. 1867/69 4 Staatsleening 1866 5 Oostenrijk, Obligatiën in papier 5 dito dito 5 dito in Zilver 5 dito dito 5 dito in Goud 4 Staatsleening 1864 Inschrijving 5 Obl. Alg. Schuld 1865 5 Obligatiën Lond, 1865 5 dito 1851 3 Italië, Turkije, Brazilië, Mexico, Rusland, •101V. 101'/,. 1001/, 96 5213/„ 971 77'/.. 94=/. 841 7515/,, 651/, SS8/,. 65 14-2 851/, Groote Spoorvv.-Maatscli. Aand. 5 Baltische Spoorw. Aand. 3 Jeles Griasi Obligatiën 5 Orel-Vitebsk Obligatiën 5 Poti Tillis Obl atiën f 1000 5 Oostenrijk, Fransch-Oost. Sp. Oblig. 3 Italië, Zuid Ital.-Spoorw. Obligatiën 3 Amerika, Illin. Cert. van Aandeel St. Paul en Pac. Ie Sec. do. 7 Chicago N.-W. Cert. Aand. PRIJZEN VAN COUPONS. Oostenr. in papier f 20,92"/a Russen in Z. R. dito in zilver - 20,92J/S Amerik. Dollars Eng. Div. per - 11,60 1 Papier Marktprijzen van de volgende artikelen te Zierikzee, van den 15 Nov. 1883. Per Jarige Tarwe 1882 Nieuwe dito 1883 Zomertarwe Rogge 1883 Maartsche Gerst 1883 Winter dito 1883 Zomer dito 1883 Haver 1883 Paardenboonen Witte boonen Bruine dito 1883 Schokker-Erwten Kleine dito 1883 Koolzaad Hectoliter. f a f 7,- i - 5,a - - 5,25 a - - 5,a - - 3,- a - - 7,- - 13,— a - 14, - 13,— a - 13,50 - 9,— a - 9,50 - 9,— a - 9,75 - a - 183/, l18</4. 50 83 y4 87i/3 52 f - 2',47 8,50 7,25 6,50 5,25 5,50 5,25 - V ,50 Marktprijzen van de Boter en Eieren te Zierikzee, van den 15 Nov. 1883. Boter laagste koers f 0,72*/2 per 5 ons. hoogste - 0,77 "/2 5 Kip-Eieren laagste - 1,50 «25 stuks. hoogste - 1,871/j 25 De Geschiedenis van ons Vaderland, de prachtigste de beste van alle bestaande, de Geschiedenis van ons Vaderlandvan de vroegste tijden af, beschreven door Mi'. JACOB VANLENNEP, de allerlaatste, allernieuwste, allermooiste Prachtuitgave, 6e druk, herzien en tot op onze dagen bijgewerkt door Dr. J. VAN VLOTEN, Geïllustreerd met 34 fraaie gekleurde Platen, naar Schilderijen van voorname Meesters, door bekwame Teekenaar-s gegraveerd. 4 fraaie deelen in fijne Geïllustreerde Omslagen. Prijs ƒ15 nu aangeboden voor slechts f 6,90, of in 4 extra keurige Pracht banden, prijs f 17,50, voor slechts f 9,50. De toezending van dit allerbeste Meesterwerk van Mr. J. VAN LENNEP geschiedt franco en zorgvuldig verpakt op ontvangst Postwissel van slechts 6,90 of van slechts f 9,50, waarbij staatV a d e r landsche Geschiedenis. Verkrijgbaar bij D. BOLLEBazaar van Goed- koope Boeken, Hang b/d. Vischmarkt te Rotterdam. Intern. Tentoonst. Amst. 1883. Rot terdam. Alom Verkrijgbaar.

Zierikzeesche Courant | 1883 | | pagina 2