Heller's Speelwerken. ïoi v* BEURS- EN MARKTBERICHTEN. kf Burgerlijke Stand te Zierikzee. ADVERTENTIEN. VISITEKAARTJES. Eerste Nederlandsche raZEMING-MAATSCMfflJ liet nieuwe weekblad voor vogelvrienden, kweekers en handelaars is verschenen. Het wordt door de firma Halverhout Co. te Soest uitgegeven, heet «Onze Vogels" en zal meer bijzonder gewijd zijn aan de belangen van liefhebbers en van handelaren op het gebied van pluimvee. Het nieuwsblad is ontstaan uit de maandelijksche notitiën, welke tot dusver vanwege het bekende hoenderpark te Soest (firma Halverhout bovengenoemd) uitgegeven werden. De Pool Kossuth, die eenigen tijd geleden H. M. de Koningin om onderstand vroeg, daarvoor veroordeeld werd en na expiratie van zijn straftijd j.l. Zaterdag als vreemdeling over de grenzen werd gezet, kwam Maandag weder te Arnhem terug en nam aldaar onder een vreemden naam zijn intrek in een der eerste hotels. Hij werd echter herkend en zal ditmaal op zijn verzoek in de richting van Londen het land worden uitgeleid. Eerstdaags kan de onderteekening verwacht worden van het verdrag tusschen Nederland en Siam tot regeling van den handel in spiritualiën tusschen beide landen. Prins Prisdang, de Siameesche gezant, wordt daartoe Zaterdag in Den Haag verwacht. Aan den Minister van Koloniën is door de com missie van rapporteurs over de Indische begrooting het verzoek gericht om aan de Tweede Kamer over te leggen de beschouwingen van den afgetreden gou verneur van Atjeh over het politiek standpunt aldaar en de militaire macht, benoodigd om dat te handhaven Benoemingen, Besluiten, enz. Z. M. heeft benoemd tot ontv. der dir. belastingen te Schiedam J. van Sandbergen Buwalda, thans te Goes. Pensioen is verleend ad f 1037 'sjaars aan C. van Dijk, gewezen hoofd eener openbare lageve school te Ter Neuzen. Door het Belgische gouvernement is benoemd tot inspecteur van het Belgisch loodswezen te Vlissingen J. J. B. van Schooten, ter vervanging van L. Roger, die naar Antwerpen is overgeplaatst. Z. M. heeft benoemd tot 2e luit. bij de D.D. schut terij te Zierikzee rnr. J. F. van der Lek de Clercq, thans schutter; bij die te Vlissingen tot kapit. J. van Raalte, thans le luit. Z. M. heeft benoemd tot kantonr.-plaatsverv. te Middelburg mr. F. J. Sprenger, adv. en proc. aldaar. Z. M. heeft benoemd tot essayeur te Alkmaar A. M. J. Moussault, thans te Middelburg; tot essayeur te Middel burg M. P. S. Popta, thans commies-stempelaar te Amsterdam, en tot commies-stempelaar te Leeuwarden C. E. J. E. van der Pluijm, thans plaatsbekleedend ontvanger te Middelburg. Werkzaam gesteld ten postkantore te Vlissingen de commies 4e kl. W. C. Callenfels. Kunst, Wetenschap en Letteren. Naar men uit goede bron verneemt zal binnenkort weder een nieuwe bundel gedichten van Jan van Beers verschijnen. Veertien jaren heeft deze beminde zanger gezwegen thans zullen we zijn stem weder hooven. De bundel die te wachten is, zal eenige kleine stukken en ook een groot stuk-bevatten, getiteld: ln Verlof. Maar wat vooral van belang moet zijn, is een stuk Mijn Confiteor getiteld, dat een soort van eigen levensschets en geloofsbelijdenis uitmaakt in den vorm van een dichterlijken brief aan een vriend. Men verwacht in 1884 te Brugge het XlXe Nederl. Taal- en Letterkundig Congres. Het Aquarium te Amsterdam heeft een belangrijke aanwinst gedaan met exemplaren van den steriet of kleine steur, een vischsoort, die in onze wateren niet voorkomt, maar thuis behoort in de Zwarte- en Kaspische zee, de Wolga en de groote meren van Rusland, Ongelukken, Kampen, Misdaden, enz. De groote brand in de houtmagazijnen en werven van de heeren Lines in 't Noorden van Londen, heeft veel schade aangericht. Een aantal gebouwen en houtstapels zijn vernield; alsmede 12 woonhuizen in de belendende straat. Er is onder andere een stapel hout verbrand van meer dan 100,000 kub. voet inhoud. Meer dan twintig stoomspuiten zijn in werking geweest en ondanks den verbazenden vloed van water, die in de vlammen geworpen werd, heeft de brand drie a vier dagen geduurd. In den Haag heeft eergisteren nacht omstreeks 4 ure een persoon, zijnde de student G., op straat zich met een revolver doodgeschoten. Hij was den avond te voren met twee zangeressen uitgeweest, had deze thuis gebracht en daarna op straat de daad gepleegd. Men vond een brief van zijn voogd bij hem. Te 's Ilage is een groot pakhuis, met cokes, kurk- snippers en meel gevuld, afgebrand. Te Londen kwamen in 1882 271 personen op straat om en werden 3569 op straat gewond; 1224 personen werden wegens te hard rijden vervolgd en hiervan werden 1114 gestraft. Gemengd Buitenlaiidscb Nieuws. In de Wiener Zeitung komt een advertentie voor van graaf Gyula Andrassy de Krasna-Horka, die zegt, dat hij wegens ziekte zijn betrekking verloor, dat zijn geheele gezin aan het noodige gebrek heeft, zoodat hij, om niet van honger om te komen, de hulp der Hon- gaarsche aristocratie inroept. De Brusselsche Gemeenteraad heeft de begrooting, die op 140,000 frs. was bepaald, verworpen na een langdurige discusie over de Vlaamsche beweging. De heer Allard kwam op tegen de Vlaamsche vertalingen van de namen der straten; de Vlaamsche beweging, zeide hij, was anti-sociaal en anti-nationaal en behalve Conscience is er geen Vlaamsche letterkunde; geen leerboeken zijn in het Vlaamsch geschreven. Dit werd door den heer Kops en ook door den burgemeester tegengesproken. Allard stelde voor de begrooting van 140 op 130 duizend frs. te brengen, om de post voor vertalingen van administratieve stukken in bet Vlaamsch te schrappen. Het cijfer vau 140,000 frs. in stemming gebracht, werd met 14 tegen 12 stemmen verworpen. Te Derry was de constabel Vaubrin op wacht bij het Gra<\ing Doek. Een man, die er zeer bekoorlijk uitzag, gaf hem een pakje met verzoek dat aan den konstabel Milligan te overhandigen. Vaubrin nam het pakje en legde het neer. Kort daarna hoorde hij een ontploffing: het pakje bevatte een helsche machine. Naar de wet op den kinderarbeid, die met Mei in Rus land in werking is getreden, mogen er geen kinderen beneden 12 jaren in de fabrieken arbeiden. Van 12 tot 14 jaren mag er niet langer dan acht uren daags gewerkt en moet de school drie uren dagelijks bezocht worden. Ten gevolge dezer bepaling zullen 100,000 kinderen, die in fabrieken of op andere plaatsen in Petersburg of voor die plaats arbeiden, in de termen van verplicht onderwijs vallen. Verscheiden aanzienlijke industriëelen richten op eigen kosten scholen op in hun fabrieken. Kerk- en JSclioolnieuws. Beroepen te Zuidzande ds. W. de Vries te Aker sloot; te Ouwerkeik ds. II. L. Krom te Oudelande. Bedankt voor het beroep naar Watergang door ds. Riemstra te Veere; voor de beroepen naar 's Heer Hendrikskinderen en Wissekerke door ds. Huet te Goes voor dat naar Klevenskerke door den cand. D. J. Carres; voor dat naar Baarland door ds. C. Beets te Houten; voor dat naar St. Annaland door ds. P. Seghou te Hoogvliet; voor het beroep naar de Chr. Ger. Gem. te Nieuwdorp door ds. J. Westerhuis te Ter Neuzen. De heer Ph. L. Muskens, pastoor te Bergen op Zoom, heeft eergisteren zijn 40jarig priesterschap ge vierd en bij die gelegenheid vele blijken van sympathie ontvangen, zoo van zijn gemeente als van de Protes- tantsche stadgenooten. Mejuffrouw A. A. H. Schilt te Burgh is benoemd tot onderwijzeres aldaar. Op het wijdvertakte gebied van Kunst, Werktuig kunde en Industrie is geen tweede voorbeeld aan te wijzen van een zaak, die zoo uitnemend geschikt is voor Kerstgeschenk, als de zoozeer als vol maakt bekende Speelwerken van Heller, die op alle tentoonstellingen, laatst te Melbourne 1881" en te «Zürich 1883", met de eerste prijzen bekroond zijn. Er zijn geen betrekkingen zoo teeder van aard, dat daarin een Speelwerk van Heller, niet in den volsten zin des woords het meest gepaste Kerstgeschenk zou zijn. Waar voorwerpen van waarde de kieschheid kwetsen, zaken van nut de gevoeligheid zouden krenken, daar komt het speelwerk inzonderheid van pas. Ja, iedereen moet zulk een stuk welkom zijnwant wie is er op de wereld, die niet van die eenzame uren ondervindt, dat hem dat gevoel van weemoed of bitter heid overkomt, dat men «Weltschmerz" (landerigheid) noemt, en wien is de muziek die wereld-taal aller harten in zulke stonden niet een troosteres, een tijdkorting? Zulk een speelwerk is ook niet warm genoeg aan te bevelen aan die personen, die door hun maatschappelijken staat, doorziekte, wegens bedroevende omstandigheden enz. tot eenzaamheid gedoemd zijn. Het biedt verstrooiing en genot, en dit te meer omdat de fabrikant inet fijnen smaak het repertorium van elk werk samenstelt. De populairste en beste stukken uit oudere en uit de nieuwste operetten, de nieuwste composities uit het gebied der dansmuziek, de geliefdste liederen der eerste toondichters worden op de meest juiste wijze door de werken van Heller ten gehoore gebracht. Voor Hotels, Restauraties, Banket winkels enz. is er geen eenvoudiger en zekerder aantrekkingskracht dan zulk een speelwerk. Gelijk men ons van onderscheidene zijden verzekert, zijn de ontvangsten van zulke etablissementen door het aan schaffen van een speelwerk spoedig verdubbeld, waarom dan ook zulken hotelhouders en winkeliers, die nog niet in het bezit van een speelwerk zijn, niet dringend genoeg kan aanbevolen worden, zich van zulk een gewisse en zeker werkende aantrekkingskracht zonder dralen te gaan bedienendes verkiezend wordt de betaling gemakkelijk gemaakt. Heeren Geestelijken, die wegens hun stand of omdat zij te afgelegen wonen, geen concerten enz. kunnen bijwonen, bereidt zulk een kunstwerk het schoonste en duurzaamste genot. Dezen winter komen 100 dei' beste werken, tot een bedrag van 20,000 francs, als premiën beschik baar, en kan zelfs de kooper van een kleine speeldoos daardoor in het bezit van een groot werk geraken, daar op elke 25 frs. een bon wordt geschonken. Rijk geïllustreerde prijslijsten en 't plan worden op ver langen franco toegezonden. Wij geven den raad zich zelfs met de kleinste bestelling direct tot de fabriek te Bern te wenden, daar deze, uitgezonderd te Nizza, nergens depots heeft, en meermalen vreemde fabrikaten voor Heller's speelwerken worden uitgevent. Men lette wel op, dat elk werk den naam draagt van den fabrikant J. H. Heller, die ook leverancier is van bijna alle hoven en vorsten. pCt. 65Vis 771/a 1013/1b 523/% PRIJZEN DER EFFECTEN TE AMSTERDAM den 8 Nov. 1883, Nederland, Werkelijke Schuld 2i/, dito dito 3 dito dito 4 dito dito 1878 4 Premie-Leening Stad Rotterdam 3 België, dito Stad Antw. '74 3 Spanje, Obligatiën Buitenl. 1869/70 11/4 dito dito 1876 2 dito Binnenl. Esc. 5000 1 dito dito Esc. 100 1 Portugal, dito Buitenl. 1853/80 3 dito 5e Serie 1877 6 dito 6e Serie 1878 6 Rusland, Obi. Hove Co. 1798/1815 4 Cert. Inschr. 6e S. 1855 5 Obligatiën 1866 f 1000 5 dito 1860 2e L. 100 4</- Obl.-Leen. 1867/69 4 Staatsleening 1866 5 Oostenrijk, Obligatiën in papier 5 dito dito 5 dito in Zilver 5 dito dito 5 dito in Goud 4 Staatsleening 1864 Inschrijving 5 Obl. Alg. Schuld 1865 5 Obligatiën Lond. 1865 5 dito 1851 3 Italië, Turkije, Brazilië, Mexico, Rusland, 7615/, 951 S4i 76i/a 65 7/, 653/g 653/, 1413/4 Groote Spoorw.-Maatsch. Aand. 5 Baltische Spoorw. Aand. 3 Jeles Griasi Obligatiën 5 Orel-Vit.ebsk Obligatiën 5 Poti Tillis Obl atiën f 1000 5 Oostenrijk, Fransch-Oost. Sp. Oblig. 3 Italië, Zuid Ital.-Spoorw. Obligatiën 3 Amerika, Hlin. Cert. van Aandeel St. Paul en Pac. le Sec. do. 7 Chicago N.-W. Cert. Aand. PRIJZEN VAN COUPONS. Oostenr. in papier f 20,95 Russen in Z. R. dito in zilver - 20,95 Eng. Div. per - 11,60 83/4 100 21,5/i. 1183/8 5015/,, 771/, 833/, 521/ie 1303/4 Amerik. Papier Dollars - f 1,151/» - 2',47 Marktprijzen van de volgende artikelen te Zierikzee, van den 8 Nov. 1883. Per Hectoliter. Jarige Tarwe 1882 Nieuwe dito 1883 Zomertarwe Rogge 1883 Maartsche Gerst 1883 Winter dito 1883 Zomer dito 1883 Haver 1883 Paardenboonen Witte boonen Bruine dito 1883 Schokker-Erwten Kleine dito 1883 Koolzaad f 8,— a - 7,- a - 8,50 7,25 6,50 5,25 5,50 5,25 - o,— a - - 5,25 a - - 5,a - - 3,— a - - 7,a - - 13,- - 13,— a - 13;50 - 9,— a - 9,50 - 9,— a - 9,75 7,50 14,- Marktprijzen van de Boter en Eieren te Zierikzee, van den 8 Nov. 1883. Boter laagste koers f 0,72 t/j per 5 ons. hoogste - 0,771/2 5 Kip-Eieren laagste - 1,25 25 stuks. hoogste - 1,75 25 5 ZEETIJDINGEN^ BINNENGEKOMEN. ZIERIKZEE. 7 Nov. »Una", kapt. W. Litmore, van Londen naar Dordt. VERTROKKEN: 7 Nov. «Enterprise", kapt. Cusick, van Dordt naar Londen. 7 «Prinz Leopold", van Odessa naar Helvoet. Van 2—9 Nov. 1883. Geboren: Een zoon van F. Schoonen en D. J. Moermond. B. de Graaf en C. Koppers. dochter P. Roedoe en D. Gerritsz. L. ten Haaf en P. van Poortvliet. zoon J. Benevoets en J. Kosten. dochter M. J. Paasse en J. van Dijke. A. Ideler en C. G. Wansink. Gehuwd: M. Yeltman, 33 j., jra. en W. Adriaanse, 33 j., jd. Overleden: A. Geluk, 4 w., d. A. Leijdekkers, 49 j., man van C. Vollebregt. J. C. van der Kreke, 30 j., man van M. J. Adriaanse. Als levenloos aangegeven: Een zoon van G. Vingerhoed en C. de Looze. 100 stuks voor 50, 60, 80 cent en één gulden, allen in net étui. Bovenstaande worden steeds geleverd ter Snelpers drukkerij van II. LAKENMAN te Zietdkzee, alsmede door den Boekhandelaar A. C. DE MOOIJ. op het Leven, tegen Invaliditeit en Ongelukken. 'sGRAVENHAfiE BCITEVHOF 42. Tarieven, Voorwaarden en Statuten verstrekken de Hoofdagent J. A. LEGEMAAT te Zierikzee, en de Agenten J. L. SMITS te Brouwershaven en L. VAN GASTEL te Schuddebeurs.

Zierikzeesche Courant | 1883 | | pagina 2