Z1ERIKUEESCHË COURANT. v##r het arrondis- semeist ZierihZ ee. 1883. No. 87. Zaterdag 10 November. 86ste jaarg. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD T* Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN Prijs per drie maanden f 1,Franco per post ƒ1, Afzonderlijke nommers 5 centmet Bijblad 10 cent. PRIJS DER ADVERTENTIE,N: Per gewone regel '10 cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterFjk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever H. LARENMiN. Binnenland. ZIE RIK Zee, 9 November 1 88 3. S of Z? Thans zijn wij in staat aan onze Lezers den uitslag van het gehouden plebiscit mede te deelen. Deze is, dat men zich bij overgroote meerderheid, schier eenparig zelfs heeft verklaard voor het behoud der z. Van velen onzer lezers ontvingen we wel geen kaartje, doch wij mogen daaruit niet opmaken dat zij vóór de zijn, eerder houden we 't er voor, dat de quaestie hun niet genoeg interesseerde om aan de stemming deel te nemen. Voor ons is de uitslag beslissend en wij onderwerpen ons er met genoegen aan, gelijk we vooraf verklaard hebben ons aan den uitslag te zullen onderwerpen, hoe die ook mocht wezen. Men ziet in het hoofd van dit nummer dat de s- periode gesloten en die der z heropend is. Het spreekt echter van zelf, en dat zullen onze Lezers ook wel begrijpen, dat nu niet door deze stemming is beslist dat de spelling met twee z de juiste is en op voldoende gronden berust. Zoo iets kan een plebiscit niet uitmaken. Er is nu slechts uitge maakt dat wij ter wille onzer stadgenooten en verdere belangstellende lezers 't nu n aar bij de z zullen houdenniet bij wijze van verzet tegen het ministerieel verlangen om de verbeterde of althans veranderde spelwijze in te voeren, maar omdat we ons niet ver zetten willen tegen de nu eenmaal burgerrecht heb bende z. De quaestie zelf blijft er ongeschonden bij. Wij stellen ons zelfs voor binnenkort hieromtrent niet on belangrijke mededeelingen te doen en wel niets meer of minder dan een misschien wel juist betoog, dat het toch geen z maar een s zou moeten wezen, als men een op waarheid gegronde spelling wilde hebben. Doch dit komt later; het zou toch in dit nummer ietwat zonderling staan. Als paarden- of beestenmarkt beschouwd leverde de dag van gisteren weinig opmaar er was een groot aantal buitenlieden in de stad en er is vrij wat omgegaan, zoodat de neringdoenden een goeden dag j hadden. De Sociteit »Tot Nut en Genoegen" hield 's avonds in de zaal der Sociteit »Concordia" haar ge wone najaarsvergadering, die druk bezocht was. Aan gemoedigd door het succes met de afgeloopen verloting ter gelegenheid der zomerpaardenmarkt, heeft het Bestuur der Sociteit »Tot Nut en Genoegen" besloten j in 1884 wederom een verloting van paarden te doen plaats hebben. In de Dinsdagavond aangevangen najaarsbijeenkomst der Staten van Zeeland is bepaald, dat de benoeming van een buitengewoon lid van Gedeputeerde Staten, j art. 89 der prov. wet, noodig geworden, doordien de heer Mr. J. Moolenburgh, benoemd tot lid der Eerste Kamer, ophoudt lid der Staten te zijn, a.s. Donderdag zal geschieden. Wie meenen mocht dat er te Tolen geen leven in de brouwerij is, heeft het mis. Immers de kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente past letterlijk toe het dwingt ze om in te gaan." Het eerwaardig college heeft den heer B. onder censuur gesteld, omdat hij zijn kind, dat reeds drie jaar oud is, niet wil laten doopen, tenzij in modernen geest, en twee andere lidmaten zijn schriftelijk scherp berispt, omdat zij zich stelselmatig onthouden van het bijwonen der openbare godsdienst oefeningen. De heer H. A. Gillot, pred. der Ned. Herv. Gemeente te Petersburg, is door den keizer van Rusland benoemd tot ridder 3e kl. der orde van St. Anna. Door een jager te Sluis zijn in dit seizoen reeds 227 hazen geschoten. De heer Lefèbre, geluidmaker in den Haag, heeft een spreektrompet uitgevonden, bestemd voor de artisten in schouwburgen enz. om zich te doen verstaan door het publiek, al maakt dit ook nog zooveel leven. De toestel is ook zeer geschikt voor regiments-komman- danten om hun kommando's te doen hooren, en voor het gebruik op zendingsfeesten en andere groote bijeen komsten in de open lucht wordt het zeer aanbevolen. Ook te Nijmegen wordt een Planten- en Yogeltuin opgericht. Het plan heeft men te danken aan den heer Bert Brouwer, architect aldaar. Het Magdalenahuis te Zetten, een gesticht voor ge vallen vrouwenzal aanmerkelijk worden vergroot wegens het steeds toenemend getal van gevallen vrouwen. Nog weet men het rechte niet aangaande de Trans- vaalsche deputatie, die zich te Londen bevindt, althans men hoort er niets bepaalds Vanwel allerlei bijzonder heden, kleinigheden en geruchten. Deze betreffen 't doen en laten van Paul Kriiger in 't,hotel; of 't zijn tamelijk verwarde verslagen van meetings, waarvan men zelfs niet kan uitmaken of zij uitgegaan zijn van vrienden, dan wel van tegenstanders der Transvalers. Wat Nederland aangaat, wij voor ons zien er zoo in, dat de deputatie zoo weinig mogelijk notitie van Nederland nemen zal. Er is iets vreemds inmaar 't heeft den schijn alscf de lui van de deputatie er tegen op zien hierheen te komen, alsof zij bang zijn zich in de kaken van den leeuw van het modernisme te wagen. - en och, die leeuw is toch zoo mak! - Heeft men nu Paul Krüger en zijn gezelschap bang gemaakt? Heeft men hen ingepakt? 't Is waar, van den aanvang af, dat de berichten van den heldenstrijd der Transvalers hier sympathie met hen verwekten, open baarde zich scherp verschil in richting tusschen de mannen, die zich met de Transvaal gingen bemoeien. Had wijlen Burgers van hier enkele elementen uit de liberale partij en van de moderne richting opgezocht en medegenomen, zoodat dit hier de illuzie deed ontstaan, dat de Trans vaal op den weg van den intellectueelen vooruitgang- was en daarop verder wilde voortstreven, nu ver toonde zich een geheel verschillend verschijnsel. Ja, oud-Calvinisten en ietwat vrijzinnige middelmannen plukhaarden schier om de eer of 't voordeel om het Holland van 1880 te introduceeren bij de Zuid-Afri- kaansche stamgenooten, in welke de eerste de eerwaardige mummies van de tijdgenooten der Dordsche vaderen, de andere gewone mensehen, die toch wel zoo wat met den tijd waren medegaan, meenden te zien. Ei1 ontstond echter een soort van compromis. Waren de Transvalers bang of schuw 'voor de moderne Hol landers, men paaide hen met de verzekering, dat 'niets van 't moderne kwaad zou ingesmokkeld worden tegelijk met de voor het overige zeer welkome goede Hollandsche Rijksdaalders, zoo n.l. Holland in dien zin met Trans vaal in relatie wilde treden. Nadat men Engeland met lood zoo prompt betaald had, kon men toch op Engelsch kapitaal wel niet rekenen. Zoo gloorde het vonkje van sympathieke en tegelijk practisch nuttige betrekking met't tegenwoordige Neder land aan. Er kwam een soort van Zuid-Afrikaansche handelmaatschappij in den dop en velen vleiden zich met een aanstaande ontwikkeling tot een aardig vet gansje. Daar komt op eens ontnuchtering. De Boeren zouden hier hun kanonnen komen laten kijken; natuurlijk enkel een operatie om sympathie te wekken en ook daarvoor eigenaardig geschikt. De kanonnen zijn niet te kijk gekomen. Slechts in een hoekje van de tentoonstelling kwam wat uit Transvaal te zien, doch dat was blijkbaar niet op reclame be rekend. Toen 't ontslag, of liever 'tvan .de baan knikkeren van dr. Jorissen. Laat de persoonlijkheid van dr. Jorissen zijn zoo zij wilop zulk een manier als men met hem gedaan heeft zet een volk, dat common sens en begrip van fatsoen heeft, geen eersten staatsdiener aan den dijk. Dat was iets van domme, misleide, dweepzieke boeren, die zich lieten gebruiken door gezwartrokte leiders achter hen, gelijk zij reeds meer malen zich door deze lieden tot dwaasheden hadden laten, verleiden, en 't welk onder meer, hun de annexatie had op den hals gehaald. En nu, nu ziet men, dat de deputatie Nederland zoo tamelijk wel ignoreert, doch niet ten eènemale. Men ziet den eigengemaakten dictator der Calvinisten naar Londen trekken en men ziet daarheen ook gaan een rechtsgeleerde van naam en familie, die voor een christelijk staatsman doorgaat, al hebben christendom en politiek ook niets met elkaar te maken en al doodt van die twee altoos het eerste de tweede of omgekeerd. In dat alles is zooveel verdachts, dat wij voor ons nu enkel nog maar nieuwsgierig zijn te weten of de Transvalers nog de illuzie koesteren dat Nederland, nu ze zijn geest niet hebben willen, althans zijn geld zal willen geven voor een leening. Het heeft er veel van, dat de Standaard sinds eenige dagen als officieuse moniteur van de deputatie te beschouwen is. Inderdaad dragen de door de Standaard gegeven mededeelingen in haar door gaand apodictischen toon wel het merkteeken zooniet van volkomen juistheid, dan toch van volkomen ver trouwen in de bron waaruit zij kwamen. Die bron zal wel dr. Kuyper zijn en deze is in de omgeving der deputatie. Volgens deze mededeelingen dan is het voorname doel dat de deputatie zich voorstelt het verkrijgen van een herziening der conventie, in den zin van terugkeer tot de conventie van Zandrivier. De deputatie zou waarschijnlijk Nederland wel bezoeken, doch niet dan na vier of vijf weken. Het bezoek in Nederland zou ten doel hebben, aan het Nederlandsche volk, zonder onderscheid van partijen, dank te komen zeggen voor de alzijdige en warme sympathie, die zich tijdens den oorlog voor de Transvalers in Holland heeft geopenbaard. Bij dat bezoek zal een officieel en een intiem deel te onderscheiden zijn. OffLiëel zal de deputatie zich tot het geheele volk wenden en daarom, geeft de Standaard te kennen, zullen voor dit ofliciëele gedeelte »alle partijen in betoon van geestdrift kunnen wed ijveren." 't Is wel beleefd! Het intieme gedeelte van het bezoek is voor de «geestverwanten". Alleen de geestverwanten zullen dus naar het schijnt iets aan »de leden" der deputatie hebben. Het is moeielijk te vatten hoe de Standaard zoo op wedijver in betoon van geestdrift kan vlassen van de zijde van landgenooten, die geen geestverwanten van de Transvalers zijn. Het komt ons voor, dat het geestverwantschap in deze alles of niets moet zijn. Juicht Nederland de dapperheid der Transvalers toe, dan is dit uit zeker gevoel van geestverwantschap. Maar Standaard- of Dordsch geestverwantschap is dat volstrekt niet. Het is onhandig van dr. Kuyper (als deze n.l. de ingever is van de mededeelingen) om zoo te praten over partijen en geest- of niet-geestverwanten. Men weet nu al vooruit wat dat te beteekenén heeft en hoe de geheele manifestatie die men zou willen, maar met een onverschillig oog zal aangezien worden door de deputatie, die daarentegen meer intiem hoopt op bidstonden en dergelijke kerkelijk geverfde uitingen, of zou de Standaard voor het belang zijner partij aan de zaak slechts dien draai trachten te geven Aangaande de Jorissen-zaak bevatten deze mede deelingen een goedmakertje. Dit ziet er echter wel wat vreemd uit. Het komt hierop neer, dat die zaak lang zoo erg niet is, dat dr. Jorissen niet uit den staatsdienst is buitengesloten, dat hij zelfs een gratifi catie heeft gekregen, enz. Een slechte troost vóór een man, die, terwijl hij op reis is, zonder vorm van proces, buiten zijn weten, door 't ostracism us getroffen wordt, met al de onaangename gevolgen daarvan. Ook de houding van dr. Jorissen verdient opmerking. Hij bevindt zich te Londen, logeert in 't zelfde hotel als de deputatie, ondervindt de gewone burgerlijke beleefdheid en laat niet na die terug te geven, terwijl volgens een mededéeling in de N. R. Ct. hij nog vóór het einde van deze maand met zijn gezin weder naar Pretoria terugkeert. Hij schijnt dus zijn spel nog niet voor goed uit en verloren te achten. Blijkens een bericht, thans uit Amsterdam aange komen, hadden wij in een vlaag van ondeugenden luim toch wel juist gezien, toen wij zeiden dat de studenten der vrije Universiteit de eerewacht voor de Transvaalsche deputatie zouden uitmaken. Niet enkel de bekroonden of althans velen daarvan zijn ontevredenmaar ook de buitenlandsche commis sarissen der tentoonstelling, die de orde van den Ned. Leeuw gekregen hebben, zijn niet tevreden. Voor zich zijn zij 't wel, maar zij hebben 't land, omdat niet al de buitenlandsche commissarissen het kruis gekregen hebben. Zij noemen met namen de commissarissen van Nieuw-ZeelandNieuw-Zuid-Wallis, Victoria, Queensland en van de stad Athene. Zij hebben zich nu tot onzen Min. van Buitenlandsche Zaken gewend om voor de bedoelde heeren alsnog de ridderorde te vragen. De Prins von Wied heeft, vergezeld van zijn ge malin en Prinses Hendrik, Amsterdam bezocht en aldaar het Instituut voor blinden met een bezoek vereerd. Ook hebben de Vorstelijke personen het stadhuis wezen zien en daar een exercitie van den brandweer bijgewoond. Te Amsterdam is thans het brandpiket opnieuw geregeld. In geval de hulp der schutterij noodig is, wordt bij een tamboer of hoornblazer, die 't dichtst bij den brand woont, door de politie alarm gemaakt. Op zijn beurt doet deze het bij de schutters in zijn buurt. Dezen moeten allen opkomen de eerstaanwezige korporaal of sergeant aanvaardt het bevel, zoodra hij een clubje schutters bijeen heeft en blijft dat bevel voeren tot een hoogere in rang zijne plaats kan in nemen. Zooals men weet, geldt echter als regel, dat de hulp der schutterij te Amsterdam niet wordt in geroepen. Ook te Amsterdam doen de sociaal-democraten bij den Raad der gemeente een poging om aan de kinderen op de scholen voor onvermogenden, wier ouders dit verlangen, dagelijks warme spijs te doen uitreiken. Het fiasco dat die bedeelingsmanie in Den Haag maakte schijnt de sociaal-democraten nog niet genezen te hebben.

Zierikzeesche Courant | 1883 | | pagina 1