nSHSHHBü PAARDENMARKT Burgerlijke Stand te Zieriksee. ADVERTENTIEN. Sociëteit „Tot Nut en Genoegen" te ZIERIKZEE. ZIERIKZEE, Donderdag 8 November 1883. THEEHANDEL! Te Nijkerk heeft een opstootje plaats gehad; er werden glazen ingegooid bij leden van den Raad en veel getier gemaakt op straat. Naar men verneemt was de aanleiding tot het standje, dat de Gemeente raad den Zondagsdienst van de tram heeft verboden, waaronder de menschen, die juist op Zondag het meest van de tram gebruik maken, ontevreden zijn geworden. Tusschen Middelburg en Vlissingen is bij Oost- Souburg de stoomtram zoo leel'yk uit het spoor geloopen, dat er een boom werd omgeworpen, de rijtuigen beschadigd werden en eenige passagiers kneuzingen opdeden. Zekere J. van T., arbeider te Moerstraten bij Bergen op Zoom, is gevankelijk naar Breda gevoerd, verdacht van zijn vrouw geworgd te hebben. Hij gaf voor, dat zijn vrouw zich verhangen had, doch bij onderzoek bleek dit zoo onwaarschijnlijk, dat hij werd aange houden als de vermoedelijke moordenaar. Een later bericht meldt, dat hij weder op vrije voeten is gesteld. Te Briarre, in het Fransche departement Loire, is een vrouw voor de vijfde maal van tweelingen bevallen. Zij is nauwelijks 40 jaar oud en heeft reeds 18 kinderen. Door overstrooming van de rivier Penaeus in Thessalië zijn 100 huizen vernield. Ook aan den spoorweg tusschen Larissa en Volo is schade gekomen. Aan den ingang van een koffiehuis op het plein Bellecour te Lyon heeft dezer dagen 's nachts weder een ontploffing plaats gehad. Persoonlijke ongelukken hadden er niet bij plaats. Het gebouw van het politie-bureau te Frankfort a/M. is zeer beschadigd door een ontploffing van dynamiet of nytro-glycerine. Men zegt, dat het onheil blijkbaar aan boos opzet te wijten is. Ofschoon al de beambten in het gebouw aanwezig waren, heeft niemand letsel bekomen. Men heeft nitro-glycerinebommen gevonden. Er zijn verscheidene personen gevat. Al de personen in verzekerde bewaring, wegens de uitbarsting in het bureau van politie te Frankfort a/M., hebben hun alibi kunnen bewijzen en zijn dan ook terstond op vrije voeten gesteld. Bij het gerechtelijk onderzoek, dat Woensdag in het gebouw heeft plaats gehad, is geen papier gevonden, dat tot omslagen of dergelijk van de gebezigde ont plofbare stof heeft gediend. Men vermoedt derhalve, dat zij in een flesch of glazen bal was geborgen. Op de plek van het onheil zijn 9 kogels gevonden, ter grootte van een duivenei, waarin kleine gaten, leidende naar het midden daarvan, waren geboord, en daarin heeft men een geringe hoeveelheid nytro-glycerine aangetroffen. Door den gemeenteraad is een belooning van 1000 mark uitgeloofd aan hem, die den persoon, welke de ontploffing in het politie-bureau Maandagavond heeft veroorzaakt, kan aanwijzen. Gemengd Buitenlandscli Nieuws. Te Liverpool heeft een katoen-firma de betaling gestaakt. Het passief beloopt 6 millioen gulden. De firma is Morris Ranger. Ook het huis Forman en Co. is gefailleerd en andere faillissementen worden verwacht. De groote expediteurs-firma Ignatz Rosenthal en Co. te Berlijn en Koningsbergen is gesprongen met een deficit van 2 millioen mark. De heer Mazel, Nederlandsch gezant te Petersburg, heeft aan den keizer zijn brieven van terugroeping overhandigd. Prins Karei van Portugal is thans te Brussel, waar hij zeer hartelijk ontvangen is. Alleen ontlokte de uniform die hij droeg, n.l. van luitenant der Portugeesclie lanciers, van enkele spotvogels den uitroep: daar heb je al weer een hulaan! Men vertelt nu te Brussel dat de Portugeesche prins de reis doet om kennis te maken met prinses Clementine en dat er sprake zou zijn van een huwelijk tusschen den prins en deze Belgische prinses. Op 83jarigen leeftijd is overleden de kardinaal aartsbisschop van Rouaan, mgr. de Bonnechose. Hij was onlangs, van Rome komende, te Parijs aan 't station Saint Lazare van een trap gevallen en had zich daarbij bezeerd, doch was niettemin naar Rouaan doorgereisd, waar hij ziek werd en overleed. Kardinaal de Bonnechose was aanvankelijk jurist geweest en had het zelfs tot de betrekking van advocaat-generaal te Besaugon gebrachtdoch werd later priester en klom als zoodanig snel op. Hij was volbloed ultra- montaan en strijder voor het wereldlijk gezag van den Paus. Ook was hij bekwaam polemist en goed redenaar. Bisschop Prucha te Praag heeft door ophanging een einde aan zijn leven gemaakt. Het geval verwekte groote sensatie. Men schrijft het aan krankzinnigheid toe. Omtrent de aardbevingen in Klein-Azië en andere streken van het Oosten verneemt men nader, dat rondom Smyrna vele muurwerken gescheurd of be schadigd zijn. De moskee van Hadji Hussein is be schadigd. Te Capan-Vourla was de schade groot en werden 169 personen zwaar en 61 licht gewond. Ook te Taschkend werd de aardbeving waargenomen, vergezeld van een rommelend geluid. In den ondergrondsspoorweg te Londen heeft een ontploffing plaats gehad. Men dacht eerst aan een gasontploffing. Later dacht men aan dynamiet of nitro glycerine. Zou men ook met een ontploffing van rioolgas te doen gehad hebben? Het Egyptische Gouvernement schijnt ongeveer klaar te zijn gekomen met den opstand in het Zuiden, onder den zoogenoemden valschen profeet. De legermacht van dezen is geslagen en geheel verstrooid, doch waar hij zelf zich bevindt, is niet bekend. Hicks-pacha is met zijn expeditie-leger te Clobeid, de hoofdstad der opstandelingen, binnengerukt. Daarentegen hebben de opgestane Arabieren van Souakim eenig voordeel op de Egyptische troepen behaald. Een troep van 157 man en 2 officieren is in een hinderlaag gevallen en door de Arabieren afgemaakt. Te Madrid is een bataljon der garde ontbonden wegens corruptie, on wel het bataljon dat altoos de wacht aan het koninklijk paleis betrok. Een dwaze ui is door een Belgisch publicist gede biteerd naar aanleiding van het bezoek van Koning Leopold II aan Koning Willem III der Nederlanden. »Leopold II had, zegt de schrijver, ontdekt dat de Flaminganten de oorzaak zijn van het tekort in de schatkist en dat de Vlaamsche taal, behoudens een aantal taal- en spelfouten, dezelfde is als de Neder- landsche. Onze monarch besloot dus de Flaminganten aan den Koning der Nederlanden ten geschenke aan te bieden. Deze weigerde echter met de verklaring, dat hij zelfs met geld toe" niet van de Flaminganten wenschte gediend te wezen." Men weet dat sedert de geestelijkheid zich van de Vlaamsche beweging heeft meester gemaakt, de ultra- montaansche Vlamingen. ?Flaminganten gescholden worden, terwijl men de partijgangers van het Fransch Fransquillons noemt. Men wil te Londen een nieuwe tunnel onder de Theems maken beneden Londenbrug, om eenigszins te voorzien in de dringende behoefte van gemeenschap tusschen de beide oevers. Er loopt een gerucht dat de Brazza aan de Congo in een gevecht gesneuveld is. Eerst den 20 September bevatte de Transvaalsche staats-courant het officieele bericht, dat aan dr. T. E. J. P. Jorissen met 1 Augustus eervol ontslag is verleend als staats-procureur. Volgens bericht der »Dymphna'/-expeditie van 29 Oct. aan den heer A. Gamel te Kopenhagen, was de »Dymphna" 's middags te half één uur, na eene storm achtige reis en eenige averij aan de machine, te Hammerfest aangekomen en zou Woensdag van daar vertrekken. De beschuttende kracht der vaccinatie en revacci- natie bleek onlangs recht duidelijk uit het volgende: In het armen- en ziekenhuis te Hakner (Londen) werd een zieke opgenomen, omtrent wiens ziekte men in den aanvang niet in het reine was. Eerst na eenige dagen bleek het, dat de patient aan de pokken leed, waarna hij naar het pokken-hospitaal vervoerd werd. Ten einde de verdere verspreiding in de eerste inrichting te voorkomen, werden alle bewoners (met uitzondering van 7) ingeënt, en ofschoon tot die uit voering bij circa 800 personen eenigen tijd werd ver- eischt, zoo kwamen daarna slechts 7 gevallen van pokken, bij de genoemde niet-ingeënten, voor. Te Neuilly verkeert men nog steeds in de grootste onrust. Elk bewoner neemt zijn eigen maatregelen om zich voor een bezoek der dievenbende, die deze streek onveilig maakt, te vrijwaren. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag werd in een villa ingebroken. De dienstbode was alleen thuis en toen zij aan de deur een verdacht geluid hoorde, ging zij naar boven en begon voor het geopende raam om hulp te roepen. Daar de dieven zich hierom niet bekommerden, ontstak zij in alle kamers het licht, maakte bijzonder veel geraas, sprak luid in zichzelf en deed voorkomen, of er veel menschen in huis waren. Dit gaf den dieven aanleiding onverrichter zake te vertrekken. Toen haai1 meester thuis kwam, verwonderde hij zich het hek ontsloten en alle kamers verlicht te zien. Nauwe lijks lag hij te bed of hij hoorde weder, dat men de deur trachtte te openen. Hij sprong uit het bed, nam zijn geweer en dreef de dieven op de vlucht. Niet alleen dat deze dievenbende de omstreken van Neuilly onveillig maken, maar ook tot Puteaux strekt zij haar arbeidsveld uit. In een fabriek aldaar werd te 10 uur 's avonds gescheld en bij het openen van de deur stond de bediende voor twee onbekende per sonen, die voorwendden in de hoedanigheid van ge heime politie-agenten de fabriek te komen bezoeken. Daar de bediende geen vertrouwen in hen stelde, sloot hij de deur voor hun neus dicht, riep al het werkvolk bijeen, wapende het en bracht den nacht wakende door. Te twee uur trachtten verscheidene individuen de fabriek binnen te dringen, doch be merkende dat men op hen gerekend had, trokken zij zich spoedig terug. De bediende merkte onder hen de twee mannen op, die zich des avonds als agenten der geheime politie hadden aangemeld. Kei-lt- en Sckoolnieuws. Ds. P. Huet te Goes, onlangs beroepen te 's Ileer- Ilendrikskinderen, heeft goedkeuring gevraagd op zijn voorstel om de belangen der beide gemeenten tegelijk te mogen waarnemen. Van 26 Oct.—2 Nov. 1883. Geboren: Een zoon van G. Troch en S. van Diest. dochter W. Sies en F. Schults. A. Wisse en M. G. Welters. F. F. Leupen en E. Steenmeijer. Overleden: Th. Bakker, 75 j., z. ZEETIJDINGEN. VERTROKKEN: 30 Oct. »Helena Tregenza", kapt. Paull, naar Engeland. Voorspoedig bevallen van eene dochter E. LEUPENSteenmeijer. Zierikzee, 31 October 1883. De ondergeteekende betuigt zijn welge- apsag? meenden dank aan allendie van hunne instemming deden blijken met de op hem uitgebrachte benoeming tot Lid van de Eerste Kamer der Staten- Generaal. Zierikzee, 1 November 1883. J. MOOLENBURGH. op Donderdag den 8 November 1883, des namiddags te ?y2 ure precies, ten huize van den Heer BOUDIER. Namens het Bestuur: F. C. VAN DER VLIET, Secretaris TE J A rv VAN JRJBES &ZOON, THEEHANDELAREN te Zwolle, stellen hunne THEEËN, uitmuntend door krachtgeur en waterhoudendheidin verzegelde pakjes van 1, 2% en 5 ons, voorzien van stempel, prijs en nommers verkrijgbaar bij «T. IE* A.L te Zierikzee (St. Domus- straat, naast de Bewaarschool), alwaar gratis prijscouranten te bekomen zijn.

Zierikzeesche Courant | 1883 | | pagina 5