een jaargeld van 2400 francs. De componist Campen- hout kreeg een gouden doos en werd directeur van de Koninklijke kapel. Onze Tollens was ook zoo fortuinlijk geweest, dat hij voor zijn volkslied koninklijk beloond weidhij werd ridder van den Nederl. Leeuw. De meeste makers van dergelijke hymnen echter zijn óf vergeten gebleven, óf pas lang na hun dood herdacht en geëerd. Eenige heeren te Goes stellen pogingen in het werk om aldaar weder een muziekcorps op te richten in de plaats van het in verval geraakte gezelschap de «Volharding". De Vereeniging voor volksvermaken ondersteunt de zaak. De Londensche correspondent der N. Rott. Ct. houdt ondanks de tegenspraak der Midd. Ct. toch vol, dat er onderhandelingen gevoerd zijn tusschen de Maat schappij «Zeeland" en de «Great Eastern" over een eventueele uitbreiding van den Vlissingschen mail dienst. Te Rotterdam is aan de werf van Rijkée en Co. te Katendrecht met goed gevolg te water gelaten het nieuwgebouwde stoomschip «Ary Scheffer", bestemd om te varen tusschen Rotterdam en Havre. De «Ary Scheffer" is '170 voet lang, 24 breed en i5l/2 diep, Eng. maat, de inhoud is 400 reg. tons; de machine van 60 p.k. wordt gemaakt te Vlissingen bij de Maatschappij «de Schelde". Te Vlissingen is een gymnastiek-schermvereeniging opgericht. Zij noemt zich «Luctor et Emergo", heeft zich gesteld onder het beschermheerschap van burge meester Arie Smit en telt reeds 18 leden. Het Gemeentebestuur van Middelburg heeft aan de commissie voor de gasfabriek een krediet verleend voor het houden eener tentoonstelling op groote schaal van gastoestellen, bestemd voor verwarming en voor drijf kracht. Dezer dagen is in den Haagschen Gemeenteraad weder de netelige vraag ter sprake gekomen, betref fende het domicilium van plichtigen in den plaatselijken hoofdelijken omslag. Men achtte het dringend noodig, dat de Wetgever voor goed uitmaakte wat onder hoofdverblijf en wat onder tijdelijk verblijf te verstaan zij, daar nu het Gemeentebestuur telkens gedrongen wordt om restitutie te verleenen van belangrijke ge deelten van den hoofdelijken omslag aan personen, die, ofschoon ontegenzeggelijk in den Haag wonende, ge regeld voor korter of langer tijd in andere gewesten verblijf houden of als zoodanig zich doen aanmerken. Het kan op den duur niet aangaan dat men door het opgeven eener fictieve verblijfplaats de hoofdelijke be lasting in zijn vaste woonplaats ontduiken kan. De raadscommissie voor onderzoek en advies aangaande deze zaak, heeft nu geadviseerd dat de Raad zich tot den Koning zal wenden met verzoek, om wijziging der Gemeentewet, en wel door een geheel nieuw ar tikel 245. Voor eenige dagen werd uit Utrecht gemeld, dat een schoolknaap was overleden en dat als oorzaak van dat overlijden vermoedelijk was aan te merken een door dien knaap van een onderwijzer op school ontvangen slag. De zaak maakte vrij wat gerucht, al was 't ook een bijzondere school waar 't feit gebeurd was en geen openbare, van welke laatste scholen zekere partij gaarne schandalen ziet. Uit het onderzoek is intusschen gebleken, dat de knaap gestorven is aan pneumonie (longziekte en dat er geenerlei verband is geweest tusschen die ziekte en den door den knaap indertijd ontvangen lichten slag op den arm. «Met prijzenswaardigen. ijver", aldus meldt een dagblad correspondent, «had overigens de politie in deze zaak reeds een vervolging tegen den vermoedelijken dader ingesteld". Met ijver, nu, men kan dat aannemen, maar onwillekeurig denkt men, als zoo iets te Utrecht zoo breed uitgemeten wordt, aan hetgeen daar onlangs is geschied en men meet de prijzenswaardigheid van dien ijver onwillekeurig af naar den toen tentoonge- spreiden ijver om de brooddronken doodslagers van weerlooze oude lieden te beteugelen. De Koninklijke West-Indische maildienst, die te Amsterdam zal opgericht worden, heeft het uitge schreven kapitaal meer dan volteekend gekregen. Aan de inschrijvers op de leening van 2 millioen, zal slechts 85 percent worden toegewezen. De man, die te Assen bij vergissing een voor een ander bestemden aangeteekenden brief ontving en daaruit f '100 ontvreemdde, waarna hij den brief terugbracht, is gestraft met een jaar celstraf. Het Kon. Zoöl. Gen. Natura Artis Magistra heeft van prins Roland Bonaparte, die deze week Amsterdam verlaat, een moufflon of bergschaap ten geschenke gekregen, dat de prins van zijne bezitting op Corsica derwaarts heeft laten overbrengen, 't Is een ram, veel op een gems gelijkend. De heer van Ledden Hulsebosch, directeur van het bureau voor microscopische onderzoekingen te Amster dam, deelt als resultaat van het door onderscheiden personen aan hem opgedragen onderzoek van ingelegde paling, in verschillende vischhuizen gekocht, mede, dat de visch en de gelei vrij waren van schadelijke zware metalen, maar dat de visch bedeeld was met eene aanzienlijke hoeveelheid splijtzwammen (bacterieën) van bijzonder groote afmeting. De personen, die van deze visch hadden gebruikt, zijn allen zonder onder scheid onwel geworden en hebben geneeskundige hulp ingeroepen. De Koloniale Tentoonstelling werd sedert '1 Mei bezocht door ongeveer '1,450,000 betalenden en- 80,000 betalenden tegen den halven prijs. Men zegt, dat zij de eerste is, die schitterende financiëele resultaten afwierp. De benoemingen in de orde van den Ned. Leeuw, naar aanleiding van de Amsterdamsche tentoonstelling, bestaan uit 2 tot grootkruis, 5 commandeurs en 69 ridders. Van deze zijn 2 comm. en 17 ridders Neder landers; de overigen zijn buitenlanders. Ten onzent deelen de dagbladen mede, welk weer er vermoedelijk te verwachten is, op grond van de telegrafische mededeelingen uit andere wereldstreken. In Amerika gaat men nog practischer te werkdaar worden ook de spoortreinen gebruikt als apostelen der meteorologie. Duidelijk zichtbare borden geven door hunne kleur aan de plattelandsbewoners, die den trein voorbij zien rijden, te kennen, welk weer het was in de plaats vanwaar zij kwamen. Uit den aard der zaak zullen die indirecte voorspellingen niet altijd bewaar heid worden, maar dit gebeurt ook wel eens in andere streken, waar de telegraaf in plaats van de spoortrein door de meteorologen in dienst .is gesteld. De Transvaalsche deputatie is Dinsdag te Plymouth geland. Namens 53 Zuid-Afrikaansche studenten van de universiteit te Edinburg is haar door een hunner, den heer Ersclin, een adres aangeboden. Omtrent de Transvaalsche deputatie verneemt men nader, dat zij nog vergezeld wordt van de heeren Eloff, particulier-secretaris van president Krüger en Faure, redacteur van het Kaapsche Volksblad. Daar de heeren van de deputatie zich houden alsof zij geen Engelsch kennen, zal de laatste als tolk optreden, 't welk wel eenigszins vermakelijk zal zijn. Dr. Kuyper is naar Londen vertrokken, zooals de Standaard zegt op uitnoodiging der deputatie, om met haar over onderscheidene aangelegenheden te raadplegen. Als 't waar is, dat de man geroepen is en niet zich- zelven heeft aangediend om de Utrechtsche club vóór te wezen, dan is 't wel. Maar voor de toekomst der Transvaal is het dan toch een veeg teeken en kan men er uit opmaken dat de jonge republiek in Dordsche clericale handen is of dreigt te vallen. Met genoegen hooren wij, dat zoo goed als zeker een wetenschappelijk onderzoek naar de vulkanische verschijnselen in Straat Sunda zal opgedragen worden aan den mijningenieur le klasse R. D. M. Verbeek, onlangs uit Europa teruggekeerd, thans nonactief hier ter stede, en die, behalve om zijn algemeene bekwaam heid, bijzonder aangewezen is voor deze taak om zijn vroegere geschriften omtrent het vulkanisch systeem van Sumatra en Java, hetwelk hij, in strijd o. a. met Junghun, voor één systeem houdt, een stelling, waar voor de jongste verschijnselen ongetwijfeld weder be wijzen hebben opgeleverd. Het plan moet zijn, ge durende eenige weken den heer Verbeek de beschikking te geven over de Billiton" der Billiton-maatschappij, welke in deze dagen zich met haar stoomschepen zeer dienstvaardig betoond heeft. A. D. In een schrijven uit Telonk Betong, de zoo zeer geteisterde plaats aan de Lampong-baai, aan het Alg. Dagbl. van Ned. Indië, worden eenige bijzonderheden medegedeeld aangaande de ramp aldaar. De brief was van 19 September, dus drie weken na de uitbarsting van Krakatau. De toestand was er nog zeer bedroevend. Overal lagen nog onbegraven lijken, over een streek van 18 paal ver. De wegen waren hoogst moeielijk begaanbaar. Men kon te Meningan landen, na eerst door twee ringvormige banken van puimsteen te zijn geworsteld. Te Meningan was kapitein Young met militairen bezig met het opruimen van lijken en krengen. Er was groot gebrek aan vleesch, visch, tabak, groenten, kruiderijen, waschbenoodigdheden, schrijfbehoeften en kleederen. De menschen liepen nog met de lompen aan 't lijf van 't geen zij in de worsteling met water en slijk hadden overgehouden. Drinkwater moest van ver ge haald worden, omdat de putten en kommen bedorven waren door zeewater en verpest door lijken. Wat betreft de geldelijke ondersteuning dergenen, die door de ramp geleden hebben, verneemt men uit het Rat. Handelsbl. dat alleen aan die Europeesche en Inlandsche ambtenaren zes maanden tractement zal worden uitbetaald, die alles hebben verloren. Deze zijn dus beter af dan zij, die bijna alles ver loren hebben. Aan weduwen en weezen keert het gouvernement niets uit, daar deze toch pensioen be komen en buitendien door de commissie voor de nood lijdenden geholpen worden. De Javasche Ct. bevat een politiek verslag van Atjeh, loopende van 22 Augustus tot 8 September. Het vermeldt de aanwezigheid van 500 Pedireezen met geweren gewapend, te Moeroeë, die wegens de cholera in Pedir liever ten oorlog gegaan waren. Zij beperkten hun vijandelijkheden tot de onmiddellijke nabuurschap rondom onze posten Djerir, Indrapoeri en Gle-Kambing. Tengkoe di Tirou is hun hoofd. Het verslag vermeldt den goeden indruk, dien de tuchtiging van Anak-glé gemaakt heeft. Bewoners van die kam pong hadden verzocht de kampong weder op te bouwen. Uit zoogenaamde bevriende kampongs werd sedert niets vijandigs meer beproefd. Uit Lepong kwamen de hoofden weer vriendschap zoeken. Er huisde in een gedeelte van Lepong nog slechts een kleine bende onder Toekoe Ali Anak Paija. Roofpartijen worden gemeld bij Boekit Seboen, Kwala Atjeh en Djovir. Op de Oostkust werden zeven zeerovers in hun huis opgelicht. De radja van Edi-besaar, Toekoe Tjitrik, hielp de zeerovers aanhouden en zond nog 16 vaatjes kruit van een vroegeren klandestienen invoer. Op de Westkust werkte de sluiting van alle havens, behalve Melabreh en Tampat Toea, goed. Verscheidene hoofden zochten toenadering. Omtrent het sneuvelen van luit. Van Bennekom deelt men aan de Sam. Ct. het volgende mede «Van Bennekom was bezig met 6 man de weg werkers bij Djerir te dekken, toen hij er 15 man bijkreeg, met last het transport naar Glé Kambing te begeleiden. Beide plaatsen liggen nagenoeg een kwartieruurs van elkander verwijderd, zoodat de dek king als voldoende mag worden beschouwd, te meer daar men uit beide plaatsen den rnarsch kon surveil- leeren en zoo noodig ondersteunen. Bij een kromming van den weg werd er op het transport gevuurd, ten gevolge waarvan drie man achtereenvolgens werden gewond en er versterking uit beide ben tings werd afgezonden. rLuitenant Van Bennekom liet bij iederen gewonde vier man achter en attaqueerde met de rest den naderenden vijand. «Handgemeen geworden, had van B. het geluk van eerst een lans met zijn sabel af te weren; de Atjeher sprong evenwel terug en wierp wederom een lans naar v. B., met het gevolg, dat hij, in het hart getroffen, dood neerviel. «De overige manschappen legden vijf van de aan vallers neder. Intusschen was er hulp aangekomen, en zijn mijn berichten juist, dan zijn er dien morgen 53 Atjehers neergelegd. Nadere bijzonderheden ont breken. «Alleen kan ik er nog bijvoegen, dat de Atjehers in de geheele door ons bezette streek erg onrustig zijn en er blijkbaar toebereidselen maken voor een nieuwe campagne. Ik schrijf dit niet om iemand te verontrusten, maar om der volledigheidswille." Benoemingen, Besluiten, enz. Z. M. heeft benoemd tot commies ter inspectie der dir. bel. enz. te Middelburg P. C. H. Huvers, klerk ter prov. inspectie aldaar. Ongelukken, Rampen, Misdaden, enz. Een zonderlinge diefstal heeft te Voorschoten plaats gehad. Men heeft namel. uit twee straatlantarens de lampen en uit eenige andere de lampeglazen gestolen. Port Antonio op Jamaica is nagenoeg geheel door brand vernield. Te Schiedam is een branderij afgebrand. Te Amsterdam is een kurkefabriek afgebrand. Het perceel was gelegen aan den Singel bij het Spui en grensde van achteren aan de Universiteits-bibliotheek. Dit laatste gebouw leed echter geen andere schade, dan dat een paar dikke ruiten door de hitte gespron gen zijn. Te Yselmonde hebben de dieven ingebroken in het kantoor van den ontvanger en daaruit een ijzeren geldkist medegenomen en aan den dijk opengebroken. Daar bleek hun echter, dat er slechts boeken en geen geld in waren; zij lieten de boeken en de kist daar liggen, waai1 men ze later terugvond.

Zierikzeesche Courant | 1883 | | pagina 4