Buitenlandsch, Overzicht. Naar men verneemt zal binnenkort bij den uitgever Suringar te Leeuwarden verschijnen een kaartje van Krakatau en omstreken, zooals het was en thans is. Het wordt bewerkt door den heer J. Kuyper, naar uit Indië ontvangen opgaven van het bureau der hy drografische opnemingen. De artisten van de Indische gamelang zijn met hun geheele rommeltje per «Voorwaarts" naar Indië teruggegaan. Volgens Figaro heeft een Hollandsch ingenieur, de heer Braam, van de Portugeesche regeering concessie voor 20 jaar gekregen voor den aanleg en de exploitatie van een onderzeesche telegraaflijn van Lissabon naar de Azoren en van daar naar Amerika. De heer Braam zou samen doen met een Engelschman, mr. Behrens. Te Antwerpen is een zeer eigenaardig incident voorgekomen. Eenigen tijd geleden werd in de bladen gelezen dat men aldaar voortaan de graanschepen zou gaan laden en lossen met den elevator, de bekende Amerikaansche toepassing van de jacobsladder op het opvoeren van granen en zaden, zooals die reeds lang te Chicago in gebruik is en ook te Londen gebruikt wordt. Het zakkendragersgikle was echter om ver klaarbare redenen zeer tegen de invoering van dit werktuig, waardoor de broodwinning van de dragers werd vernietigd. Het Antwerpsche gemeentebestuur vereenigde zich met de zakkendragers en verbood daarom, toen dezer dagen een stoom-elevator uit Engeland gekomen was, aan den gezagvoerder van dat vaartuig zijn dienst te verleenen tot het lossen van een schip met granen. De ondernemer van den elevator, de heer Heinmann. begon toch het werk en nu werd zijn vaartuig door een stoomboot, onder bevel van den havenmeester, aangeklampt, in het dok gesleept en aan de ketting gelegd. De heer Heinmann heeft geprotesteerd, maar het gemeentebestuur blijft zijn recht handhaven om bepalingen te maken op den graanhandel en dus ook om het gebruik van den elevator te verbieden. Met belangstelling ziet men den afloop van dit geval tegemoet. Wij hebben weder een teeken van Bismarcks buur- schappelijke belangstelling ondervonden. De invoer van vee en vleesch uit Nederland in Pruisen is verboden en daar wij alleen grenzen aan Pruisen, staat ditj gelijk met geheel Duitschland, daar er wel geen reden is om over de Oostzee iets van die artikelen in te voeren. Als voorwendsel geldt de vrees voor de invoering der longziekte. Nu. zoo iets ligt voor de band on aio men een hond wil slaan, is er wel een stok te vinden. Uit trichinenvrees is het invoeren van Amerikaansch spek verboden uit longziektevrees wordt de Nederlandsche grens afgesloten. De Duitschers mogen dus nu voortaan hun eigen spek en vleesch eten en aan invoer van jong vee tot verbetering van hun veestapel behoeven ze niet meer te doen. Nu zijn er in Duitschland gedienstige bladen genoeg, die de zonderlinge achterwaartsche handelspolitiek van Bismarck prijzen, ja hemelhoog verheffen, als het red middel uit den nood. Deze reptiliën gaan zelfs zoo ver, dat zij Bismarck een geheel graanmonopolie in de pen geven. Daartoe behoort volstrekte afwering van alle buitenlandsch graan, broodzetting tot officieel vastgestelde prijzen enz. Dat de Bismarcksche economische knutselarij noodwendig moet voeren tot duur brood en duur spek en vleesch, voelen deze reptiliën ook wel; daarom doen zij er meteen 't sprongetje van de officiëele broodzetting maar bij, 't welk trouwens volkomen in 't stelsel past. Merkwaardig, zij 't ook treurig, is 't intusschen hoe onder al de zorg van staatswege de landbouwende stand in Duitschland sterk achteruitgaat, zoodat o. a. in de provincie Hanover de stand van landbouwers nagenoeg te niet gegaan is en, op zijn Iersch, meer en meer wordt vervangen door den stand van arme pachters. Vrijdag had op het tentoonstellingsterrein te Amster dam de eindkeuring plaats vand en '100-tons mast- en ketelbok, geleverd door de fabriek »De Atlas" ten behoeve van het marine-établissement te Soerabaja. De keuringscommissie bestond uit de heerenluit.- kol. der genie Versteeg en majoor der genie Van Lennep, uitmakende de keuringscommissie voor de verzendingen van het Ministerie van Koloniën, en Meihuizen, hoofdingenieur van scheepsbouw in O.-I., met verlof in Nederland. De keuring geschiedde ten overstaan van den heer Van Kerkwijk, ref. aan het Min. van Koloniën, chef van het bureau der verzen dingen, en in tegenwoordigheid van den luit.-kol. Haitink, chef van het technisch bureau aan genoemd Ministerie. Tot de proeven werden weder gebezigd de drie stoomketels, met water gevuld, die sedert het begin der tentoonstelling aan de kettingen bevestigd zijn en waarvan het gewicht met spoorstaven werd ver meerderd tot de vereischte zwaarte van 100,000 kilo. De proeven voldeden uitmuntend. Het gevaarte zal dadelijk na de sluiting afgebroken en spoedig daarna naar zijn bestemming overgebracht worden. Zijn wij goed ingelicht, dan zou het Departement van Oorlog der Regeering hebben voorgesteld om te Atjeh den staat van oorlog weder af te kondigen. Deze maatregel zou niet zoozoer de strekking hebben om iets te veranderen aan den algemeenen toestand, doch hoofdzakelijk dienen om verschillende misdrijven zooals desertie, gebrek aan waakzaamheid op po3t enz. weder te kunnen straffen overeenkomstig het werkelijk ernstige der overtreding, wanneer de oorlogstoestand niet is afgekondigd kan van «vijanden" geen sprake zijn, dus ook niet van «desertie naar den vijand", zoodat die personen, dit in den laatsten tijd het on gehoorde feit pleegden om naar de Atjehers over te loopen, niet kunnen worden gestraft met al den nadruk, dien de zaak eischt. Java-Bode. Uit een brief van den Resident der Lampongsche Districten van den Ssten dezer maand blijkt o. a. het volgende: Den controleur Lux, tijdelijk naar Kantimbang geplaatst, zijn medegegeven eenige politie-oppassers, benevens een hoeveelheid rijst, zout en kleedingstukken, de laatste afkomstig van vrijwillige bijdragen der bevolking van-de afdeelingen Sekampong en Toelang- Bawang, terwijl een vertrouwd hoofd met eenige politie- diennaren naar Semangka is gezonden om den controleur aldaar ter zijde te staan bij het bewaren van rust en orde en het helpen der noodlijdenden. Ter versterking van de door maatregelen verminderdet politiemacht te Telok-Betong en elders in de residentie Lampongsche Districten heeft de Regeering den direc teur van Binnenlandseh Bestuur opgedragen met den meesten spoed een tiental politie-oppassers boven de formatie onder geleide van een tijdelijken schout der waarts te zenden. Java Ct. 11 Sept. is de «Ophir", gezagvoerder Schermer, teruggekeerd met de majoor Deijkerhoff en Willemstijen, eenige Europeesche en een groot aantal inlandsche en Chineesche bewoners van Telok-Betong, die niet in de Lampongs, maar op den Javaschen overwal thuis behoorende, niet gelijk inheemsche bevolking der ver woeste streken, naar het Binnenland naar familiën en kennissen konden trekken en op Telok geen heen komen meer hadden. De voorzitter en de thesaurier van het Centraal Comité, de hh. Levyssohn Norman en N. P. v. d. Berg, waren aan den Boom met wagens om de Europeesche families, die niets dan hun kleeren, deels nachtkleeren slechts, bezaten, af te halen en te helpen. Onder de aangckonieneu was de heer Sieburgli, secretaris der residentie, wiens gewondheid de evacuatie noodig ge maakt had uit de streek, waar de stuivende asch hem hoogst nadeelig was, de pakhuismeester met zijn ziekelijke echtgenoote, de agent der Stoomvaartmaat schappij met vrouw en kinderen. Wij vernamen van de aangekomenen, dat in de Telokbaai eerst den derden dag na de ramp het puim steen zich zoozeer had opeengepakt. De «Ophir" heeft op dezen laatsten toch in wezenlijk gevaar verkeerd. Onbekwaam om te stoomen door verstopping der voedingspijpen met het puimsteen, en voor anker liggende met kort achter zich een rif, kwam een sterke stroom met dik opgepakte puimsteen laag het schip van voren meesJeepen, en de kracht van deze bijna ondoordringbare stroomen was zoodanig, dat ieder oogenblik gevreesd moest worden, dat de trossen de spanning niet zouden doorstaan en het schip op het rif gedreven zou worden. Een curieuse trek uit de gebeurtenissen te Telok is, dat op de «Marie", toen die zich op een afstand van den wal terugvond en geen middel had om naar den wal te komen, een inlandsch matroos den inval kreeg om vliegers op te laten en op den wal te doen neerkomen. Dit is gedaan, en aan het vliegertouw is een dikker lijntje overgehaald, daarmede weer een dikker, tot eindelijk het uiteinde van een tros aan wal getrokken kon worden, en zoodoende ten slotte het schip zelf. 's Lands kas op Telok-Betong is teruggevonden, voor zoover het zilvergeld betreft in de ijzeren kisten, doch het kopergeld verspreid. Te Anjer is een ijzeren brandkast gevonden, erg beschadigd en uit haar voegen door het stooten bij den vloed, doch nog inhoudende f 1000 aan zilver geld, deels rijksdaalders, deels Mexikaansche dollars. Nog steeds wordt in de kampongs aldaar ijverig ge zocht naar verloren geraakte waarde. Omtrent de uitwerking van den aschregen ten gevolge van de uitbarsting van den Krakatau op de te velde staande gewassen, vruchtboomen enz. kan de Resident van Benkoelen in zijn Augustus-rapport nog niets met zekerheid melden. Ter hoofdplaats en in de onmiddelijke nabijheid hadden de sedert gevallen hevige regens de aschlaag weggespoeld. Jav. Ct. Benoemingen, Besluiten, enz. Benoemd tot telegrafist 2e kl. P. Böckling, leerling telegrafist. Z. M. heeft benoemd in het bestuur der waterkeering van het calamiteuse waterschap Ellewoutsdijk en den calamiteusen polder Borssele, tot voorz. A. Polderdijk en tot lid G. Minderhoud; tot dijkgr. van den Stroo- dorpepolder C. G. Kolff; tot dijkgr. van den Karei- polder J. Krijger, tot lid van het bestuur van den calamiteusen Magaretha- Kleine Huissens- en Eendrachts- polder W. de Klerk j Sen.tot lid van het bestuur van den calamit. polder Tienhonderd- en Zwarte P. de Bruijne; tot id. van den calamit. Vlietepolder A. A. van der Maas; tot raad in het polderbestuur van Walcheren mr. N. C. Lambrechtsen van Ritthem tot voorz. van het waterschap Schouwen jhr. J. L. de Jonge. Kunst, Wetenschap en Letteren. De beroemde Duitsche natuurkundige Riess is over leden. Hij was de eerste Jood, die lid werd van de Berlijnsche Akademie van Wetenschappen in 1842. Humboldt ijverde toen voor zijn verkiezing en er waren slechts 3 stemmen tegen hem. Ofschoon de toenmalige Minister van Onderwijs bezwaar maakte zijn benoeming te bekrachtigen, ging deze toch door. De Russische dwingelandij gaat ook in het buiten land verzet uitlokken. Dit ziet men nu in Bulgarije. Zooals men weet, is dit vorstendom door de Russische sabels van het Turksche rijk afgekapt en met een soort van zelfstandigheid bedeeld geworden, ten einde tot nader order als een soort van bulhond voor de verhevene Porte te blijven liggen. Russische beambten, dat wil natuurlijk zeggen Russische generaals en kolonels in Rusland doen generaals en kolonels alles zijn in Bulgarije gezet om het bestuur te organiseeren en een oog in 't zeil te houden. Deze heeren handelen daar echter zoo geheel als of er geen vorst van Bulgarije was aangesteld, dat het dezen ten laatste is gaan vervelen en hij nagenoeg openlijk in verzet is gekomen. Hij had twee Russische officieren tot adjudanten. Deze zijn teruggeroepen, zonder dat hem daarvan iets is gezegden toen hij vernam dat zij teruggeroepen waren, waren zij reeds vertrokken. De minister van oorlog, de Russische kolonel Roediger, handelt als of voor hem de vorst niet bestaat. Dit kon deze niet langer dulden. Hij riep den ministerraad bijeen en nu werd besloten alle Russische officieren weg te zenden en kolonel Roediger in arrest te nemen. De kolonel werd door den vorst uitgenoodigd zijn functiën neder te leggen; doch weigerde, waarop hij gesommeerd werd om binnen 24 uren het grondgebied van Bulgarije te verlaten. Nu nam de vorst een andere Russische kolonel, Kosnamikoff, in den arm, om voorloopig minister van oorlog te worden, waartoe hij van zijne regeering verlof zou moeten vragen. Vorst Aleko-pacha durft zich dus nog niet geheel aan het Russische gezag te onttrekken, doch heeft hierin naai* het schijnt wel zin. In Rusland zelf moet het zoo beruchte «Uitvoerend Comité" weder van zich hebben doen hooren. Althans verzekert men, dat verleden week op een nacht een aantal gedrukte exemplaren van de Narodnaja Walja te Petersburg verspreid zijn met een proclamatie aan keizer Alexandei III. Men deelt zelfs het een en ander mede van den inhoud van het stuk. Het beschrijft al de nadeelen van den tegenwoordigen slaatkundigen, maatschappalijken en financiëelen toestanddan volgt een scherpe critiek van het tegenwoordige regeerings- st.elsel en daarna een persoonlijke tot den keizer gerichte vermaning. «Wij wenden ons tot u", heet het, «als burger, en als eerlijk man, en hopen, dat persoonlijke wrok uw plichtsbesef en uw verlangen om de waarheid te vernemen, niet verzwakken zal. Wij vragen niets anders dan recht en gerechtigheid, niets anders dan hetgeen alle beschaafde natiën reeds bezittenpersoon lijke en politieke vrijheid. Wij verlangen, dat vertegen woordigers van het Russische volk worden bijeengeroepen. Wij verlangen een volkomen amnestie, onvoorwaarde lijke vrijheid van drukpers en van vergaderen, als het eenige middel, om Rusland van de omwenteling te redden," Ten slotte volgen de gewone, bekende wraakbedreigingen als deze eischen worden versmaad. Het is niet te verwachten dat de Czaar en zijne omgeving door dit manifest tot inkeer of toegeven zullen komen. In Frankrijk komt bij 't clericale royalisme eindelijk de aap uit de mouw. Niet de graaf van Parijs, de oudste of eerste der prinsen van Orleans, maar don Carlos, de beruchte Spaansche Bourbon, zal de man dezer treurige zwarte kliek moeten wezen. II naar hoor Hon/ en in E 184. 187( 107 i geva te P groo volk van vera de van nu - uit Ook voor D toenj ziek geva

Zierikzeesche Courant | 1883 | | pagina 4