Z1ER1KSEESCHE COURANT. voor het arrondis- sement Zierilsee. 1883. No. 84. Woensdag 31 October. 86ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-A VOND uitgezonderd op FEESTDAGEN Prijs per drie maanden f 1,Franco per post f 1, Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER ADVERTENTIE N: Per gewone regel 10 cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 ct. Alle stokken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag- voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. I.AfvEV'JItV. Zieriksee 30 Oct. In de gisteren avond gehouden zitting van den gemeenteraad alhier, zijn benoemd tot lid der Plaatselijke Schoolcommissie Dr. Z. Th. Diehl en tot lid der Commissie van Toezicht voor het Middelbaar Onderwijs Mr. J. van Bins bergen. Aan Mej. R. M. Breetveld is met ingang van 1 December e.k., op verzoek, eervol ontslag verleend als onderwijzeres aan de Meisjesschool. Naar wij vernemen, bestaat bij onzen Muziekdirecteur, den heer D. II. Ezerman, het plan, bij genoegzame deelneming tegen het einde van November een concert te organiseeren, waarvan het Arnhemsche strijkorchest, onder directie van den heer J. A. Kwast Jr., het hoofddeel zal uitmaken en waartoe ook de Arnhemsche orchestmeester, de heer I. K. E. Koolhaas Aarinksen, zal medewerken. Wij behoeven niets te zeggen om reeds bij 't ver melden dezer namen iets schoons en degelijks te doen verwachten en twijfelen niet of de zaak zal kunnen doorgaan, daar het om iets schoons to genieten toch niet aan deelneming zal ontbreken. Het concert zal bij inteekening 99 ets. en buiten inteekening f 1,49 kosten. Laat het kunstlievend publiek toonen, dat bij de weinige gelegenheid tot het smaken van ede] kunstgenot, de aangebodene gretig zal worden waar genomen. Door ontbinding der Maatschappij heeft de stoombootr Schouwen en Duiveland" hare dienst gestaakt. Op het protest der vier Goesche raadsleden tegen de toelating van twee leden zonder het afleggen van den eed is, door Ged. Staten van Zeeland geantwoord, dat deze zaak behoort tot de prudentie van den Burge meester. Deze laatste heeft alleszins goedgekeurd, dat de Wethouder, waarnemend Burgemeester, de bedoelde twee leden had toegelaten op de afgelegde belofte". Algemeen erkend is het dat de haven van Vlissingen een der beste havens van het vasteland is voor de gemeenschap met Engeland. De toenemende bloei van de Maatschappij Zeeland levert het bewijs hiervan. Toch. liet vooral in Engeland de aansluiting van de landingsplaats voor Londen tot heden vrij wat te wenschen over. Traagheid van de daarbij in de eerste plaats betrokken Engélsche maatschappij van den LondonChattham and Dover-spoorweg met daarbij komenden naijver dezer maatschappij, tegen die van den Great Eastern-spoorweg was hiervan de oorzaak. Reeds bij herhaling, na den brand van de landings plaats te Queenborough is er sprake geweest van een geheel gewijzigde en aan de eischen van het toenemend verkeer beantwoordende inrichting der landingsplaats en dienstregeling, doch tot nu toe zonder veel gevolg. Onlangs hoorde men echter dat onze Exploitatie- maatschappij, 't sukkelen moede, zich had begeven in onderhandelingen met de Great Eastern-maatschappij met het oog op verbetering en uitbreiding van den dienst, door stoomschepen, die van Vlissingen op Queenborough en op Harwich en Dover zouden varen, zoodat de reizigers langs den koristen de goederen langs den geschiktsten weg zouden kunnen geëxpedieerd worden. Het valt in 't oog dat een dergelijke combinatie, als zij tot stand kwam een nog ernstiger concurrent voor Rotterdam zou wezen dan de bestaande dienst nu al reeds is. Naar men echter verneemt is er voor 't oogenblik althans nog geen sprake van onderhandeling die tot het tot stand brengen der nieuwe combinatie zouden moeten leiden. Het gerucht heeft geloopen dat de beer Vening Meinesz, burgemeester van Rotterdam van plan was zijn ambt neder te leggen. Men meent echter op goede gronden te weten dat hiervan geen sprake is. Zatei'dag is bet nieuwe ijzeren droge dok te Rotter dam feestelijk ingewijd met het opnemen van het trans-atlantischestoomschip «Gelderland". Tegenwoordig waren de Ministers van Binnenlandsche Zaken en Waterstaat, alsmede vele autoriteiten. Van de bekroningen op de Internationale Visscherij- tentoonstelling te Londen verdienen nog vermelding die van den heer Beaujon te 's Ilage voor zijn ge schiedenis der Nederlandsche Zeevisscherij, bekroond met 25 pond sterl. en die van den heer dr. Hoek voor zijn geschrift over de oestercultuur, bekroond met 10 pond sterl. Prins Karei van Portugal is door Z.M. den Koning begiftigd met het grootkruis der orde van den Ned. Leeuw. De prins heeft dezer dagen de groote kurkenfabriek der firma L. van der Hilst en Zonen te 's Hage bezocht. Deze fabriek trekt haar grondstof voornamelijk uit Portugal, zoodat het voor den prins een eigenaardige aantrekkelijkheid bad, te zien boe daar uit die grond stof allerlei voorwerpen voor 't gebruik werden ver vaardigd. Als een aandenken werd den prins een zwem gordel aangeboden, vervaardigd terwijl hij in de fabriek vertoefde. De prins heeft ook de Portugeesche synagoge aan den Boschkant bezocht en een jachtpartij bijgewoond. De heer De Savornin Lobman, lid der Tweede Kamer, heeft voor de werklieden-'vereeniging «Patri monium" te Amsterdam een voordracht over leerplicht gehouden. Spreker was er tegen, hoewel de leerplicht den anti-revolutionairen, die hun plicht betrachten, weinig zou deren. Maar hij waarschuwde alle Christelijke onderwijzers om niet, uit liefde voor het onderwijs, het recht van den Staat om dien plicht in te voeren, te erkennen, want werd aan de overheid het recht toegekend om de kinderen naar school te zenden, dan zou daaruit haar recht volgen om toe te zien, welk onderwijs zij ontvangen en zouden bijzondere scholen onmogelijk worden. Verleden jaar waren te Kampen op voorstel van den heer W. G. Boele de presentiegelden der leden van den raad afgeschaft. Zij zijn thans op voorstel van den heer S. F. de Jong weder ingesteld. Als een bewijs van de goede verhouding die kan heerschen tusschen patroons en werklieden ook in de groote industrie, mag wel vermeld worden, dat de gezamenlijke werklieden der firma van Heek en Co. te Enschede, uit erkentelijkheid dat zij onlangs op kosten der patroons de Amstèrdamsche tentoonstelling- hebben bezocht, aan dezen een fraaie marmeren pendule hebben aangeboden met het wapen der familie van I-Ieek en een toepasselijke inscriptie. In den Parkschouwburg te Amsterdam gaat men een poosje «de Reis om de wereld in 80 dagen" geven. Daarin moet een olifant figureeren, waartoe de heer Alexandre denzelfden olifant, Jenny, heeft geëngageerd, die in 1877 en 1878 te Parijs in het Theatre de la Porte St.-Martin in dat stuk dienst gedaan heeft. Hij had den heer Alexandre sinds dien tijd niet geziendoch nu herkende het dier hem terstond en stak onmiddellijk zijn snuit in den jaszak van den artist om het klontje suiker te zoeken, dat hij altoos van hem kreeg als hij in den schouwburg optrad. De heer Alexandre had echter ditmaal het klontje vergeten. Den 15 Nov. zal voor liet Gerechtshof te Arnhem terecht staan de wed. G. Watermulder, die den 17 April j.l. in de echtelijke woning te Deventer haar dronken man met petroleum begoot en daarna met een lucifer zijn kleederen in brand stak, zoodat de man aan de bekomen brandwonden stierf. Den 22 September is de tentoonstelling van land en tuinbouw te Buitenzorg geopend. Op 1 Nov. a.s. vangt de winterdienst op de spoor wegen aan. He wetsontwerpen tot herstel van het financiewezen geven sinds een paar weken aanleiding tot druk ge schrijf en ook tot bespreking in kiezersvergaderingen en andere bijeenkomsten. Zoo is te Hellevoetsluis een vergadering van kiezers gehouden, in welke de heer Mr. H. Goemans Borgesius, lid der Tweede Kamer, de discussie inleidde. Men kwam tot de volgende conclusiënBeperking der staatsuitgaven is bij den tegenwoordigen toestand der rijks-financiën dringend noodzakelijk; Een inkomsten belasting is ook als tijdelijk middel tot versterking der inkomsten verre te -verkiezen boven de door cle Regeering voorgestelde belasting-ontwerpen Te Haarlem is de heer Borgesius ook opgetreden in een kiezers-vergadering. Hij beval het wetsontwerp der vijf heeren dringend aan. Hun denkbeeld lacht hem zeer toe, voornamelijk omdat het vermogen door deze belasting meer wordt getroffen dan de arbeid en omdat de lagere klassen vrij blijven. De eigen aangifte noemt de basis der belasting en verder schrijft het ontwerp alleen gemoedelijke verklaring voor. Dit zij zoo. Maar wat hij niet goed vindt, is dat liet weigeren om de verklaring te teekenen niet gestraft wordt en dat een valsche gemoedelijke verklaring niet strafbaar is gesteld. De heer Borgesius betwijfelt echter of er van de aanneming van een beginsel als van het wets ontwerp wel iets kan komen zonder grondwetsherziening. Wij achten de bedenking van den heer Borgesius, een man alleszins bevoegd om in deze een oordeel uit te spreken, wel gegrond, n.l. wat die verklaring en eigen aangifte betreft. Inderdaad is echter een be lasting die zoo geheel op eigen beleefdheid berust, de rechte niet. Zij zal feitelijk worden wat de hoofdelijke omslag nu reeds in vele. gevallen is, een belasting op de goedwilligen, naïeveri, oprechten en op hen die niet jokken kunnen omdat hun inkomen bekend is of dit gemakkelijk kan zijn. En naarmate tengevolge van de zeef van de ruime gewetens, de uitkomsten van het eindcijfer der opbrengst minder voldoende zijn en men tot de verhooging van het percentage moet komen, wordt de fout ook grooter. Wij zijn het niet geheel eens met den heer Borgesius over dat ontlasten of vrij laten van wat hij noemt den arbeid. Integendeel, hoe billijkjj en goed en uit een wetenschappelijk oogpunt gezien, hoe juist ook dat de bezittende klassen zwaarder belast worden dan cle van dagelijkschen arbeid zich generendeaan den anderen kant is 'took niet onbillijk dat de arbeidende klasse iets betaalt. De talrijke klasse der van handen arbeid levenden mag en kan wel iets helpen mee dragen in de algemeene lasten. Daardoor zal cl. o. ook de belangstelling bij die klasse in de publieke zaak en de zelfstandigheid der menschen als staatsburgers kunnen toenemen of, waar zij nog niet te zien zijn, ontstaan. Ook geldt hier wel degelijk dat «alle beetjes helpen". En wij achten het verkeerde staathuishoud kunde het getal betalenden voortdurend maar in te krimpen. Men raakt daarmede geheel op den ver keerden weg en verliest het-goede practische beginsel: elk drage naar zijn krachten, geheel uit het oog.

Zierikzeesche Courant | 1883 | | pagina 3