Z1ERIKSEESCHE COURANT. voor liet arrondis- ad&k smient Zieriltsee. 1883. No. 83. Zaterdag 27 October. 86ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Een nieuwe Redder der IVlenschheid. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN Prijs per drie maanden f i,Fr a nco per post f 1, Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER ADVERTENTIE N: Per gewone regel 10 cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 1 G regels GO cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 ct. Alle stakken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. JLAKENMAN. Men boort v.iak klagen over de slecbte tijden die wij belevendoorgaans door alarmisten en pessimisten, alsmede door lut, wien 't naar den vleescbe gaat, doch die zedelijk fijn van gezicht genoeg zijn om in den spiegel te kunnen zien dat de anderen slechter zijn dan zij. Die klagers verliezen uit het oog wat reeds Salomo iu zijn tijd zoo wijs heeft opgemerkt: vraag niet of de vroegere dagen beter waren dan de tegen woordige, want ge zoudt 'tniet uit wijsheid vragen. Er is ook wezenlijk geen reden tot klagen, vooral niet omdat er in den nood altoos lui gereed staan om de zinkende meuschbeid een handje toe te steken en haar weer op de been te helpen, ja zelfs voor haar den ingang in Lui lekkerland open te stellen, of nog beter, haar een Luilekkerland thuis te bezorgen. Is 't niet onredelijk over den slechten tijd te klagen, als die lijd integendeel zoo vruchtbaar en goed is, dat hij zelfs menschenredders, heilanden op levert, zoo groot als men ze nog nooit gezien heeft Zulk een man is de heer Franjois Mastro- domenico, te Castelnuovo de Conza in de Itali- aansohe provincie Salerno. Deze man heeft circulaires uitgezouden door de gekeele wereld „aux gouvernements, aux voyageurs de la lerre, aucc abitanls du monde", en in die circulaires ontsluiert hij 't geheim van de gouden eeuw, die we nog krijgen kannen en van de exem plaren van Luilekkerland, waaraan hij de men- schen wil helpen, 'tzij dan bij inteekening, per aflevering of tegen rembours in ééns, misschien wel gratis, want hieromtrent blijkt niets uit zijn circulaires. De circulaires van den heer Mastrodomenico zijn gesteld in een Fransch, precies in den trant als het Hollandsch dat door sommige Duitsche chevaliers d'industrie van tijd tot tijd Nederland in gezonden wordt, met het doel om deze en gene „loflijke geëerdheid", die zot genoeg is om toe te bijten, vau zijn goede Hol- landscbe geld af te helpen. Allerwonderlijkst Fransch is 't, dat die mijn heer Mastrodomenico te Napels op de pers van Ferrante in de Vieo Tiratoio heeft laten drukken. De wedergade ervan hebben we nog nooit onder de oogen gehad. De eerste circulaire houdt de mededeeling iu, dat mijnheer Mastrodomenico het middel heeft uitgevonden om luchtballons te besturen. De aanhef is aldus: Je m'empresse de rendre de raison pubblique que je suis certain dl avoir découvert le secret pour voyager en ballon contre vent. Je n'ai, cependant, accompli ce grand acte paree que il faut avoir le nécessaire; mais des nombreux études et des preuves que j'cii fait, me font presque sur dlobtenir un heureux succes, el par consequent si on le veilt dans pen de temps, on pourra faire le voyage du monde en ballon." t) l) Voor diegenen onzer lezers, die geen Fransch verstaan, geven we hier zoo ongeveer den zin van 'tgeen er schijnt bedoeld te worden. Na dezen aanhef zinspeelt hij op het gewicht dat zijn uitvinding moet hebben voor gouver nementen, die oorlog willeu maken; maar bij is oen vijand van deu oorlog, en weet misschien ook wel het geheim om 't misbruiken van zijn uitvinding te verijdelen. Ten slotte zegt hij Done si ma decouverte sera digne d'aproba- tion, je me souhaüe un immedial apprui de la part des Gouvernements pour pouvoir paleser mon secret. l) De andere "circulaire is van socialistisch en aard. Het is een allercurieust stuk en tamelijk uitgewerkt. De titel is aldus: Decouverte économique par la quelle le monde peut gagner un mini mum de deux cent milliards des francs pour anla quelle somme aussi considerable, main- tenant se perde el produit le derangement de la Sociélé en générale. 2) De door den heer Mastrodomenico bedoelde gewichtige ontdekking wordt niet, gelijk zijn vinding om luchtballons te besturen, voorloopig geheim gehouden hij zet integendeel zijn denk beeld tamelijk breedvoerig uit elkaar. En nu blijkt dat hij is öf een gek, die zijn geld ver morst aan jjdele reclame, of een gewone socia listische droomer. De bron van al de ellende, die wij in de wereld zien, is volgens hem te zoeken in onze winkels en onze nijverheids-inrichtingen. De geheele handel en winkelnering is volgens hem niet, gelijk tot heden geloofd werd, het middel om de voortbrengselen van landbouw en fabrieks- en handwerksnijverbeid te verplaatsen, te ver- deeleu eu onder bet bereik der verbruikers te brengen, het is enkel een kostbare omslag, waardoor het genot der zaken vau de belang hebbenden eerder wordt verwijderd, dan bun toegevoerd. Daarom wil hij alle winkels en de geheele particuliere industrie opheffen en daar voor in de plaats stellen een soort van staats- koloniën, overal op gunstige punten verspreid en vau zuiver internationalen aard. Die koloniën zullen de producenten worden. Het geld wordt vervangen door papier. De handel wordt een directe ruiling, zoodat alles eenvoudig geschiedt door verdeeliug en af- en overschrijving. De utopist ziet niet in, dat in onze tegen woordige maatschappij met al de kwalen die zij ontegenzeggelijk lieeft juist dat ge schiedt, wat hij als een ideaal eu als een tot »Ik haast mij openlijk bekend te maken, dat ik zeker ben dat ik liet geheim ontdekt heb om per ballon te reizen tegen den wind in. Ik heb echter deze groote daad nog niet verricht, omdat ik er het noodige voor moet hebbenmaar talrijke studiën en proeven die ik gedaan heb, maken mij bijkans zeker een gelukkigen uitslag te zullen verkrijgen, en bijgevolg zal men, als men wil, binnenkort een reis om de wereld fier ballon kunnen doen." 1) Dus, zoo mijn ontdekking waardig zal zijn goedge keurd te worden, hoop ik op onmiddellijke ondersteuning van de zijde der Gouvernementen om mijn geheim te kunnen openbaren door den druk. (Dit schijnt hij te bedoelen met paleser.) 2) Huishoudkundige ontdekking, door welke de wereld een minimum van 200 milliards francs per jaar kan winnen, welke zoo aanmerkelijke som nu verloren gaat en de ver storing der maatschappij in 't algemeen veroorzaakt. heden verborgen geheim aan de wereld wil openbaren. Het eenige verschil is, dat hij voor zijn plannen rekent op een wereld van engelen, terwijl thans het wonder plaats heeft, met de menschen zooals die zijn, dat is alles behalve engelen. Allervermakelijlist is het, hoe onze socialis tische droomer alles door elkaar haspelt en in zijn volmaakte maatschappij (och nog speelt met soldaten, politie, gouvernementen enz., ter wijl door de toepassing' zijner denkbeelden al die zaken als van zelf'zouden moeten vervallen. Hij heeft zijq denkbeelden medegedeeld aan het Italiaansche gouvernement, althans aan den President der Italiaansche Kamer van Afge vaardigden en aan eenige vreemde ambassa deurs te Rome; doch niet spoedig genoeg naar zijn zin antwoord krijgende, en dat verwondert ons waarlijk niet, werpt hij zijn plannen voor de honden, en beschenkt er de geheele wereld mede. Het lust ons niet al de onzinnigheden te vermelden, die hem naar aanleiding zijner wonder baarlijke ontdekking door het brein spelen. Een der eerst iu het oog' vallende is, dat bij 't per soonlijk initiatief, 't eigenbelang eenvoudig weg denkt en met de menschen meent te kunnen spelen als met marionetten. Een andere dwaas heid is, dat hij het geld en de nu bestaande maatschappelijke organisatie op zij zet en niet temin zijn modelkoloniën wil op touw zetten op staatskosten. Eindelijk beft bij 't geld en de circulatie op en berekent toch zijn uitkomsten in cijfers van milliarden, alsof hij deze zoo maar uit de mouw te schudden had. Uit een en ander blijkt, dat de zotten de wereld nog niet uit zijn en dat er iu dit opzicht niets nieuws onder de zon is. Inderdaad is de ijver van den man om zijn dolle hersenschimmen wereldkundig te maken, een betere zaak waardig. Binnenland. ZIE RIKS EE, 26 October 1 8 8 3. Door het Bakkersbond is op de vergadering te Zwolle besloten zich bij adres aan de Tweede Kamer te verklaren tegen de ontwerp-belasting op graan en meel. Het voornaamste argument dat adressanten in hun belang bijbrengen, bestaat in de opmerking- dat de belasting op meel dat ingevoerd wordt zwaarder zal zijn dan die op tarwe, n.l. op graan ongeveer ï/2 proc. en op meel van 2l/2 tot 4 proc, der waarde, waardoor de industrie der bakkers zwaarder zal worden gedrukt clan die der groote brood- en meel fabrieken, die geen meel maar tarwe uit het buitenland betrekken en deze zelf vermalen, terwijl de bakkers doorgaans hun grondstof in den staat van meel opdoen. De geijkte opmerking dat graan- en meelbelasting ook duurder brood zal geven, wordt natuurlijk in 't adres niet gemist. Intusschen blijkt uit het adres ook, dat »het gebruik van mindere tarwemeelsoorten niet onaanzienlijk" is. Dit is vroeger wel eens dooi' de bakkers tegengesproken, die dan beweerden dat niet dan prima-qualiteit van bloem geschikt was om brood van te bakken en dus het brood wel van zelf zuiver moest wezen.

Zierikzeesche Courant | 1883 | | pagina 3