Het Vaderland deelt mede als curiositeit en tevens als bewijs, dat een postduif heel wat verdragen kan Een postduif van den lieer E., Gortstraat te 's Hage, was gisterenavond uitgevlogen en tegen gewoonte niet teruggekeerd. Heden ochtend zat zij weder op het hok en toen bleek, dat een uil of sperwer haar een gat in den krop gebeten had, en wel zoo groot, dat hennip- zaad en duivenboonen er uit rolden. Het dier, dat zoodoende geen voedsel kan binnenhouden, is overigens gezond en geeft zelfs geen blijk dat het zoo geleden heeft. Door volharding en met medewerking van welwillende ingezetenen is de overheid te Tilburg er in geslaagd aan de hei-haalde samenscholingen en straatrumoeren der laatste weken een einde te maken. Het bezoek van den Koning en de Koningin der Belgen aan onze Koninklijke familie en verder aan de tentoonstelling en eenige merkwaardigheden te Amster dam is in de beste orde afgeloopen. De vorstelijke personen hebben ook de haven van IJmuiden wezen zien, op de terugreis zich een oogenblik te Rotterdam opgehouden en den Haag en Scheveningen bezocht. Overal zijn de hooge gasten beleefd, in den Haag zelfs met veel geestdrift ontvangen en bejegend. Er was nochtans weinig militair vertoon, en het bezoek der Vorstelijke personen van België in ons land geleek in niets naar dat van koning Alfonsus van Spanje te Brussel en Parijs. De bemoeiing met ons Koninklijk gezin heeft zich bepaald tot een bezoek op het Loo en een nadere ontmoeting der beide koningen en koninginnen te Amsterdam. Een politieke kant is aan deze reis niet te zien geweesttoch is zij ten opzichte der staatkunde niet gansch zonder beteekenis. Dit wordt opgemerkt dooi de groote Duitsche bladen, die van de gelegenheid gebruik maken om te wijzen op de waarde van een innig verbond van Nederland en België, zoowel voor deze landen als voor de rust van Europa. Dit is trouwens reeds voorlang over en weêr erkend, en bij een eventueelen oorlog, b.v. een revanche van '1870'71, zou het beste middel tot handhaving onzer en Belgisch zelfstandigheid zijn, een flink leger in verband met de defensiestelsels, zoowel in België als bij ons. Met 150 a 200,000 man zouden wij en België onze neutraliteit wel tegen beide partijen kunnen hand haven. Mocht nu dit koninklijk bezoek tot een tolverbond van Nederland en België leiden, dan zou dat ook reeds veel gewonnen zijn al was daarvan ook niet alles voordeel. Z. M. de Koning der Belgen heeft Zaterdag bij den lunch, gehouden bij den Belgischen minister, een dronk uitgebracht op het Nederlandsche volk en daarbij te kennen gegeven, dat Z. M. hoogst voldaan was over de gulle en loyale ontvangst, die hem in Nederland was te beurt gevallen. Aan de wederkeerigen dronk op het Belgische volk en op den Koning en de Koningin der Belgen heeft het niet ontbroken. De leveling der diploma's ten behoeve der bekroonden op de Internationale Koloniale en Uitvoerhandeltentoon- stelling te Amsterdam werd opgedragen aan de gunstig bekende firma S. Lankhout en Co. te 's Hage, die door hun kunstzin er een waardig souvenir van hebben weten te maken voor de overwinnaars in den wereld kamp. Door een in hun atelier ingevoerd en met zeer gunstig gevolg bekroond procédé is het gelukt de meesterlijk uitgevoerde en voor diploma bekroonde penteekening van prof. Sturm op steen over te brengen, zoodat de afdrukken bedrieglijk juist met de teekening overeenkomen. De lithografische inrichting van de firma Lankhout doet dit kunstproduct inderdaad groote eer aan. Het diploma (schrift in den stijl Albrecht Dürer) is gevat in een kolonialen fraai geornamenteerden rand, bekroond met het Nederlandsch en het Amsterdamsch wapen, met statige zijkolommen, voor welke de Beel dende Kunst en de Nijverheid in krachtige figuren zijn afgebeeld, terwijl Mercurius te midden van allerlei atributen, aan den Indischen handel ontleend, aan den voet in zittende houding prijkt. De koperen centen en halve centen zullen na 1 Januari a.s. niet meer geldig zijn. Gedurende November, December en ook nog gedurende Januari 1884 zal men ze echter bij de betaalmeesters en bij de ontvangers en commies-ontvangers der directe belastingen kunnen inwisselen. Aldus bepaald bij Kon. besluit van 9 Oct. j.l. De naar Veenhuizen veroordeelde vrouwen wegens overtreding der drankwet maken in tegenstelling met de mannen een zeer klein getal uit. Over het geheel gevoelen de vrouwen zich daar zeer slecht te huis. Het leven, de voeding en kleeding bevallen niemand. Geen wonder, men treft hier aan zangeressen, pianisten, enz, enz. De inenting van de weezen in het weeshuis te Oud-Beierland is nog eenigszins bij verrassing geschied. Het burgerlijk armbestuur besloot n.l toen het geval van pokken, dat zich in het weeshuis had voorgedaan, een doodelijken afloop had gehad, zich niet langer te onderwerpen aan het besluit van regenten, waarbij het revaccineeren werd verworpen. De regenten, die tegen het revaccineeren hadden gestemd, hoorden eerst van de zaak, toen alles reeds afgeloopen was. Alle weezen zijn nu ingeënt, met uitzondering van één, die tot de diaconie behoortde overigen kwamen ten laste van het burgerlijk armbestuur. Door den heer F. Domela Nieuwenhuis is het vol gende adres verzonden aan de Tweede Kamer »De ondergeteekende maakt bij deze gebruik van een recht, dat volgens art. 9 der Grondwet aan ieder ingezetene is verleend, om zijn beklag in te dienen over de wijze, waarop de Grondwet is verkracht. Art. 96 toch der Grondwet zegt, dat de «afzonderlijke zittingen der beide Kamers en evenzoo de vereenigde zittingen in het openbaar worden gehouden." Welnu, bij gelegenheid van de opening der Staten-Generaal op 47 Sept. 11. is de zitting niet in het openbaar gehouden, daar niemand is toegelaten tot de openbare tribune, zelfs niet na uren lang geduldig wachten, want bij de opening van het hek werd gezegd, dat de tribune bezet was. Bezet, en er was niemand binnengegaan Later is gebleken, dat men weesmeisjes gebruikt heeft, om langs een anderen; weg de tribune te bezetten en daardoor te verhinderen, dat de zitting toegankelijk was voor het publiek. De Grondwet is dus geschonden en daar de zorg voor de uitvoering der Grondwet onder de zorg is van de hoofden der ministeriëele departementen (art. 73), daarom verzoekt de ondergeteekende, dat er een onderzoek zal worden ingesteld, waaruit blijken kan voor het beleedigde Nederlandsche volk, of en in hoeverre, die hoofden gezorgd hebben voor de uitvoering der grondwettelijke bepaling, dan of juist zij het zijn, die door hun aandrang en bevelen oorzaak zijn van ordeverstoring en grondwetsverkrachting. Een onder zoek is des te noodiger, opdat men in 't vervolg gevrijwaard zij voor zulk een willekeur. Men bedenke, hoe de eerbied voor de Grondwet niet verhoogd kan worden, als de voorgangers haar leeren minachten inplaats van eerbiedigen, door verzuim van toepassing harer bepalingen." De Duitsche Noo,i;dpool-expeditie is Woensdagmiddag met den Duitschen schoener «Germania" te Hamburg binnengekomen. De werkzaamheden der expeditie, onder leiding van Dr. W. Giese, die bijna 16 maanden op het waarnemingsstation Ivingawa heeft doorgebracht, zijn met den besten uitslag bekroond. Reeds vier maanden geleden is de «Germania" uitgezeild om de leden der expeditie terug te halen, doch daar zij steeds tegen wind en ijs had te kampen, is zij 42 dagen aan den ingang van de straat van Cumberland blijven liggen, zonder Kingawa te kunnen bereiken. Eindelijk was de expeditie gedwongen zich aan boord van den Ainerikaanschen walvischvanger «Simpson" te begeven, waar zij te Kikaton in de straat van Cumberland op de «Germania" overstapte. Het schip verliet den 16 September deze plaats en kwam den 16den dezer voor Cuxhaven voor anker. De resultaten van dezen tocht zijn zeer bevredigend, daar bijna alle punten van het programma, dat ongeveer vier jaren geleden is opgesteld, zijn uitgevoerd. Ook de gezond heidstoestand der leden dezer expeditie liet niets te wenschen over. Een poorter van Gorinchem beklaagt zich in de N. Gorinchemsche Courant dat er tegenwoordig voor de inwoners geen enkel vischje te koop is; al de gevangen visch komt in handen van opkoopers, die ze verzenden. Voor de liefhebbers van visch is het dan ook geen aangename positie, om aan eene met visch bevolkte rivier te wonen en er nooit een te mogen verorberen. Benoemingen, Besluiten, enz. Tot secretaris der gemeente Wolfertsdijk is benoemd de heer G. E. C. Ribbius, secretaris en ontvanger der gemeente Breskens. Tot ontvanger van Heinkenszand is benoemd de heer J. Steketee, waarnemend ontvanger aldaar. Z. M. de Koning-Groothertog Willem IH, heeft be noemd tot grootkruis der orde van de Eikekroon den kroonprins van Portugal; tot id. in de orde van den Gouden Leeuw van Nassau graaf van der Straeten Ponthoz, grootmeester van het huis des konings van België en graaf de Lannoy, grootmeester van het huis der koningin; tot officier dierzeifde orde graat d'Oul- tremont en tot ridder graaf Du Chastel, allen van het gevolg van HH. MM. den Koning en de Koningin dei- Belgen. Z. M. Koning Leopold II heeft den heer van Tien hoven, burgcm. van Amsterdam, benoemd tot com mandeur der Leopoldsorde van Belgiëtot ridderis de wethouders van Amsterdam, de heeren Driessen. Roëll, Bergsma en Van Lennep en den secretaris mr. J. De Neufville. Verder heeft Z. M. Koning Leopold II verleend de ster met brillanten van het grootkruis der Leopolds orde, aan de riddeis-grootkruis dier orde graaf R. J. Schimmelpenninck van Nyenhuis, grootmeester van het huis des Konings en der Koningin der Nederlanden, en baron Fagel, opper-hofmaarschalk enz.tot ridder grootkruis jhr. van Cappellen, adj.-gener. der Marine; tot commandeur den baron van Lynden, waarnemend hofmaarschalk, baron Bentinck, opper-stalmeester, van Vessem, intendant der koninkl. paleizen te Amsterdam, en jhr. mr. Schorer, commissaris des Konings in Noord- Holland. Kunst, Wetenschap en Letteren. Het nieuwe op den top van den Ben Nevis gebouwde weerkundig observatorium, is dezer dagen ingewijd. De Ben Nevis is de hoogste berg van Groot-Brittanje en 4334 voet hoog en ligt in 't graafschap Inverness in Schotland op 56° 48' N.B. en 5U W.L. Onlangs vermeldden we reeds hoe de heer Clement L. Wrngge, een natuurkundige, die specialiteit is in meteorologie, den voor een lepk onbegrijpelijken moed gehad heeft om meer dan een jaar lang dagelijks den top van den berg te beklimmen om waarnemingen te doen. Het excentrieke van die volharding, geholpen dooi' de vrijgevigheid der eigenares van den berg, mevr. Came ron Campbell en den wetenschappelijken zin van vele Schotten en Engelschen, was de aanleiding tot het bijeenbrengen van het noodige geld voor den bouw van een stevig steenen gebouw, de aanschaffing van de noodige werktuigen en 't noodige kapitaal om het personeel te onderhoudendat den dienst in het observatorium zal waarnemen. De eerste groep weten schappelijke pilaar-heiligen, die een jaar lang het observatorium zullen gaan bewonen, bestaat uit de heeren T. S. Osmond van Edinburg en Augus Rankin, alsmede een bediende. Het hooggelegen en voor de wetenschap zeer belang rijke observatorium van den Ben Nevis is door een telegraaflijn verbonden met het aan den voet liggende fort William en zoo met de overige wereld. In de «Galerie Vivienne" te Parijs is thans een tentoonstelling geopend, die, ofschoon uit kunstwerken bestaande, toch veeleer een uitwas van de kunst en een ergernis voor hare ernstige beoefenaars en lief hebbers moet geacht worden, dan een kunsttentoon stelling. Het zijn n.l, alle farcen, rébus, grove realistische dingen en lachwekkende charges. Zoo ziet men er een poi'tret van Sara Bernhardt, die, zoo men weet, zeer mager is, met het onderschrift La Venus de Mille os. (Milos). Een stuk stelt een professor voor. De kop heeft echte haren op het hoofd en echte wenkbrauwen en aan de schilderij is een heusche tafel vastgemaakt met een glas water er op, zoodat het is of de man college geeft. Het is eigenlijk een treurig verschijnsel, dat de artisten dergelijke neslerijen, die geduld kunnen worden in 't atelier of op een studentenkast, tot een collectie durven vergaderen en aan het publiek laten zien. Te Amsterdam is gisteren de tentoonstelling van werken van levende meesters in de zalen van «Arti et Amicitiae geopend. Directeuren van Teyler's Stichting en de leden van Teyler's godgeleerd genootschap te Haarlem, hebben opnieuw de prijsvraag uitgeschreven: «Wat is zedelijke vooruitgang in den enkelen mensch en in het mensch- dom? en hoe moet op psychologische en historische gronden over de ontkenning van dien vooruitgang worden geoordeeld?" Als nieuwe prijsvraag is opgegeven: «Wat leert, afgezien van de boeken des Nieuwen Testaments, de oud-christelijke en de Grieksch-Romeinsche letterkunde der tweede eeuw omtrent den oorsprong en de vroegste ontwikkeling van het Christendom? President Arthur van de Vereen. Staten heeft de verschillende Mogendhedeu uitgenoodigd op een nader te bepalen dag te Washington bijeen te komen, om een eersten meridiaan vast te stellen. Van Italië, Engeland, Rusland, Frankrijk, Chili, Brazilië en Duitschland wordt antwoord ingewacht. Denemarken en Portugal hebben voorwaardelijk aangenomen. België is onzeker. Zwitserland, Venezuela, Mexico, Turkije, Griekenland, China, Japan, Haïti, Liberia, Nederland, Canada, Guatemala en Rumenië, zonden toestemmend antwoord. Ongelukken, Kampen, Misdaden, enz. Bij de Catacomben te Rome is een jonge Franschman door drie Italianen aangerand en van alles beroofd.

Zierikzeesche Courant | 1883 | | pagina 4