Burgerlijke Stand te Zieriksee. BEURS- EITMARKTBERICHTEN. dat er gezorgd zou worden dat met name het Liesbosch niet ter uitroeiing zou van de hand gedaan worden. Laat ons hopen dat dit niet een persoonlijke meening was van een minister, die nu is en morgen mogelijk reeds is afgetreden. Ook over het door de Regeering indertijd gewaar borgd of voorwaardelijk toegezegde crediet tot be vordering van de nasporingen naar de Varna-expeditie zijn enkele opmerkingen gemaakt. Eenige leden meenden dat de Regeering zich niet met zulke ondernemingen moest inlaten, anderen gaven woorden van instemming ten beste met de bemoeiing der Regeering, omdat het hier den nationalen roem betrof en ten slotte werd het ontwerp met algemeene stemmen aangenomen. De aanvullingswetten gaven een goede gelegenheid aan hen, die het lager onderwijs als aangrijpingspunt bezigen voor hun oppositie tegen het liberalisme of vóór 't clericalisme om weder eens hun hart te luchten. Te meer ging dit met animo, omdat sommige uitingen van den Minister Heemskerk zelf voet gaven aan een oppositie, die toch zoo tuk is op teekenen van mede werking bij de liberalen en schoolwetmannen en die bij wijlen den heer Heemskerk, omdat deze als Minister geroepen is de wet te doen uitvoeren, wel onder de vrienden dier wet, ja misschien wel onder de liberalen willen rangschikken. Van de bekende mannen kan men nu weder de gewone alarmkreten tegen de wet van '1878 hooren. Hoeveel onbillijks en onrechtvaardigs daarin ligt, hoe geheel eenzijdig die oppositie is tegen een toch blijk baar door de meerderheid der Kamer en des Volks gewilde wet, dat werd echter ook van de andere zijde ijverig in het licht gesteld. Inzonderheid de heeren de Meijier en van Houten toonden aan, dat niet het lager onderwijs onze financiën te gronde richt, maar dat veeleer de immer klimmende en grootendeels onvrucht bare uitgaven voor oorlog en marine, daartoe in staat moeten geacht worden. Ook zullen de inderdaad groote uitgaven, die het lager onderwijs heeft gevorderd, als eenmaal de scholen in orde zijn gebracht, ophouden en dan zal het budget, wat de scholen betreft, niet zoo bezwaard meer zijn. Er is enkel lang verzuim hersteld, oude schuld vereffend, in orde gebracht wat tot heden verwaarloosd was of niet aan de eischen des tijds beantwoordde. Een heel gepaste gelegenheid om op 't lager onderwijs los te trekken vond de oppositie in het voorstel Vermeulen, dat Woensdag in behandeling is gekomen. Zoo men weet had dit voorstel de strekking om terug te komen op een paar bepalingen der Wet van 1878, n.l. op de bepaling dat aan de eischen voor de hoofd- acte de wiskunde verbonden is en dat geen afzonderlijke acte voor talen te verkrijgen zou zijn vóór de hoofd- acte ve; kregen is. Indertijd hebben we naar aanleiding van het voorstel van den heer Vermeulen als onze meening geschreven, dat wij vooral het tweede deel daarvan wel zouden willen aangenomen zien. Er is toch op vele, vooral bijzondere scholen feitelijk groote behoefte aan onderwijskracht, speciaal voor de moderne talen, en er is buitendien geen gegronde reden om de hoofdacte altoos vooraf te laten gaan aan een acte voor een vreemde taal. Dat is inderdaad veel te autoritair bepaald in de wet. Men mocht met grond verwachten, dat het voorstel Vermeulen veel gunstige ooren zou vinden. Wij be kennen, dat ons de uitslag der stemming in zoover verrast heeft, dat het voorstel in zijn geheel niet is aangenomen, maar enkel het gedeelte betreffende de taalacten. Wiskunde blijft dus voorshands nog een eisch voor de hoofdacte en onderwijzers kunnen weder evenals vroeger acten voor moderne talen vragen zoodra zij de acte art. 56a bezitten. Kunst, Wetenschap en Letteren. Te Dusseldorf is op 63jarigen leeftijd overleden de schilder August Sieger. Hij was een leerling van Hildebrandt en Schadow en heeft onderscheidene schoone werken geleverd. Hij is gestorven aan bloedvergiftiging, ontstaan door een kleine verwonding aan den vinger. Te Frankfort a/M. zal binnenkort verschijnen een volledige verzameling brieven van Barthold Auerbach aan zijn neef Leopold, die kunnen aangemerkt worden als een soort van auto-biographie, daar zij loopen over tijdstippen uit zijn geheele leven, en als vertrouwelijke uitingen van zijn geest te beschouwen zijn, daar hij met dien neef Leopold innig moet bevriend geweest zijn. Te Genève is op 58jarigen leeftijd overleden de geleerde prof. Amedée Roget. Hij heeft vooral naam gemaakt door zijn historische en critische navorschingen, betreffende Kalvijn en de geschiedenis van Genève. Hij laat een beroemd werk, Histoire du peuple de Genève, onvoltooid achter. Zeven deelen zijn ervan verschenen. Ongelukken, Kampen, Misdaden, enz. Op den Zeedijk te Amsterdam is een man door een wagen overreden en bij Breda een vrouw door de tram, beiden met doodelijk gevolg. In het water aan den weg naar Veere is het lijk gevonden van een i4jarig meisje uit Middelburg, die vóór 12 dagen het ouderlijke huis verlaten had. Een fabrieksarbeider te Crefeld heeft een mede arbeidster, die hem geen wederliefde schenken wilde, met een mes doodgestoken. Op het Rokin te Amsterdam heeft een fatsoenlijk gekleed man zijn vrouw met een mes gedreigd te doorsteken. Hij werd door de voorbijgangers in zijn voornemen verhinderd en wierp toen het mes in het water, waarop hij door de politie gevat werd. Omtrent dezen tijd des jaars vallen doorgaans de nu en dan voorkofRende standjes, om niet te zeggen oproertjes, die jaar aan jaar plaats hebben. Nu is Tilburg het tooneel van zulk een tumult geweest, ofschoon waarschijnlijk niemand weet wat eigenlijk de aanleiding of drijfveer tot de beweging is. Oploopen met geschreeuw op straat zijn daar nu al sinds meer dan een week eiken avond geweest. Er zijn ook hier en daar ruiten ingeworpen. De politie heeft gedaan wat zij kon, doch er is versterking van maréchaussees van 's H.-Bosch moeten komen orn aan de straat- kabalen een eind te maken. Te St. Anna-Parochie is een knaapje van 6 jaar onder een wagen met aardappelen geraakt en over reden, zoodat hij op de plaats dood bleef. Het ongeluk kwam doordien twee wagens achter elkaar gespannen warenhet kind zat op den disselboom van den achtersten wagen en viel daaraf. Wederom is een groote schouwburg afgebrand, en wel het Lyceum-theater te Chicago. Nabij Wijk bij Duurstede heeft- een hond op merkwaardige wijze een kind uit het water gered. Het kind was in de rivier gevallen en werd reeds door den stroom meegevoerd, toen een vreemde hond, die langs den oever liep, te water ging en het kind bij de kleeren greep en naar den kant sleepte. Het kind kon zich zelf echter niet uit het water helpen en toen dreef het weder weg, waarop de hond het andermaal aanpakte en het nu geheel op het droge haalde. Gemengd Kuitenlandscli Nieuws. Volgens telegrafische tijdingen van de Portugeesclie grenzen te Parijs ontvangen, zijn in Portugal oproerige bewegingen ontstaan onder de plattelandsbevolking. In den omtrek van Valen^a De Mino zouden 3000 boeren in opstand gekomen zijn en den kreet van «Leve de republiekhebben aangeheven. Er waren soldaten op uitgezonden en in de botsing waren onder scheidene soldaten en boeren gekwetst. Op het eiland Chios, in den Archipel, is een aard beving waargenomen, die 8 a 10 seconden aanhield, veel schade heeft aangericht en onderscheidene personen heeft doen gekwetst worden. Overal langs de kusten der Dardenellen en den Archipel is men zeer ongerust wegens de menigvuldige daar in die streken dezer dagen voorgekomen aardschokken. Te Aïvalik in Klein- Azië moet veel schade en verlies van menschenlevens door aardbevingen te betreuren zijn. De aanleiding tot de jongste volksbewegingen te Agram in Kroatië is thans grootendeels weggenomen bij wijze van minnelijke schikking. Met eenig vertoon van soldaten met muziek zijn de wapenborden met opschriften in de twee talen afgenomen en vervangen door wapenborden zonder opschriften. Men verkeert weder in het onzekere aangaande het lot van Cetewayo. Een bericht meldt zijn onderwerping, een ander het tegendeel, want het zegt, dat hij zal volharden ten einde toe. Er moet weder een inval in zijn gebied gedaan zijn door Usibepu, zijn aartsvijand, die door de Engelschen wordt opgestookt. De «Oregon", het nieuwgebouwde stoomschip voor de vaart van Liverpool naar New-York, heeft de eerste reis goed volbracht. Het schip heeft er 7 dagen 8 uren en 33 min. over gedaan. Den laatsten dag der reis had het 456 Eng. mijlen afgelegd. De snelheid zou nog grooter geweest zijn als men niet herhaalde lijk had moeten stoppen wegens het heet loopen der machine. De politie en konstabel macht in Engeland en Wales was in 1882 33,173 man sterk, of 1141 meer dan in 1881. In '1872 was er '1 op de 821, in 1882 1 op de 782 zielen. Het aantal inbraken was in 1882 in Engeland en Wales 3985 tegen 3527 in 1881. Het aantal misdrijven tegen personen klom van 2879 tot 3237, dat tegen eigendommen, met geweld, van 6698 tot 7112. Uit Pietermaritzburg wordt aan de Daily News bericht, dat Osborne den lln met een escorte van inboorlingen van Ekhowe naar Inkanhla vertrok om Cetewayo te bewegen zich over te geven. Uit Port-au-Prince wordt nog bericht, dat uit het fort te Jerenne geschoten werd op het Engelsche stoomschip «Alps", dat eenige vluchtelingen uit Port-au-Prince had overgebracht. De passagiers bleven ongedeerd. De burgemeester van Mantinea (Griekenland) is op straat vermoord. De dader ontsnapte. Dat is in drie maanden de derde burgemeester van Mantinea, die vermoord werd. De Keizer van Oostenrijk lieeft zijn plechtigen intocht gedaan in het geheel nieuw opgebouwde Szegedin. Verschillende straten der stad zijn genoemd naar hoofdsteden van Europa, om de hulp te vereeuwigen, welke van daar den overstroomden werd toegezonden. De Belgische Regeering heeft aan Füser, den kellner van het restaurant van het station te Keulen, die Avmand Peltzer aanwees en die daarom aanspraak maakte op de belooning van 25,000 frs., 2000 frs. aangeboden, mits hij van die aanspraken afzie. Men weet, dat nog verschillende personen recht meenen te hebben op de 25,000 frs. Aan de Meuse wordt bericht, dat voor de inwijding van het nieuwe paleis van justitie te Brussel ook een uitnoodiging was gezonden aan den deken der orde van advocaten van Stokholm. De uitnoodiging kwam na eenigen tijd terug met de vermelding dat er geen deken was, omdat er geen advocaten waren! Geen advocaten? vraagt de Meuse. Hoe komt men dan aan ministers in Zweden? Kerk- en 8clioolnieuws. Beroepen bij de Chr. Ger. Gem. te Nieuwdorp ds. J. Westerhuijs te Ter Neuzen. Aangenomen het beroep naar 's Heer Abts- en Sinoutskerke door den cand. F. Beumer te de Steeg bij Dieren. Bedankt voor het beroep naar Zuidzande door ds. B. M. Maus te Breskens; naar de Chr. Ger. Gem. te Wolfertsdijk door ds. W. Groeneveld te Bruinisse. Van 12-19 Oct. 1883. Geboren: Een dochter van J. Pistorius en P. Smallegang. zoon H. Catshoek en M. J. Holm. dochter L. van den Boogerd en J. de Glopper. zoon L. van As en A. van den Houten. dochter Th. Gloude en K. M. Zuurland. J. Suurland en L. van Don. P. Ilolm en J. Stiphoudt. Overleden: P. J. van der Baars, 74 j., weduwe C. Lowers. D. Sies, 1 m., d. J. C. de Looze, bijna 21 j., ongeh. zoon. PRIJZEN DER EFFECTEN TE AMSTERDAM den 18 öct. 1883. Nederland, Werkelijke Schuld 2% pCt. 64,/2 dito dito 3 77 dito dito 4 101 dito dito 1878 4 101% Premie-Leening Stad Rotterdam 3 100A/a België, dito Stad Antw, '74 3 96 Spanje, Obligatiën Buitenl. 1869/70 1% dito dito 1876 2 45 dito Binnenl. Esc. 5000 1 dito dito Esc. 100 1 Portugal, dito Buitenl. 1853/80 3 535/i« dito 5e Serie 1877 6 dito 6e Serie 1878 6 Rusland, Obl. Hope Sf Co. 1798/1815 4 973/4 Cert. Inschr. 6e S. 1855 5 77 Obligatiën 1866 f 1000 5 95% dito 1860 2e L. 100 4% Obl .-Leen. 1867/69 4 77% Staatsleening 1866 5 Oostenrijk, Obligatiën in papier 5 «65 dito dito 5 65 dito in Zilver 5 659/l8 dito dito 5 dito in Goud 4 «83 Staatsleening 1864 140 Italië, Inschrijving 5 851 6 Turkije, Obl. Alg. Schuld 1865 5 93|ls Brazilië, Obligatiën Lotid. 1865 5 Mexico, dito 1851 3 245/m Rusland, Groote Spoorw.-Maatsch. Aand. 5 117% fialtische Spoorw. Aand. 3 50i5/j8 Jeles Griasi Obligatiën 5 Orel-Vit.ebsk Obligatiën 5 Poti Tiflis Obligatiën f 1000 5

Zierikzeesche Courant | 1883 | | pagina 4