Z1ERÏKSEESCHE COURANT. voor het arrondis- sement Zieriksce. 1883. No. 80. Woensdag 17 October. 86ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. ;£/i I ng is- kte bijt en rijs •ijs dit len zal AN O, .eld, olijk van den bij lijke el 1 niet ènes gen, ;ste tten, houd ■naai js is, voor vissel men igen. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN Prijs per drie maanden 1,Franco per post 1, Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijblad '10 cent. PRIJS DER ADVERTENTIE N: Per gewone regel 10 cent. Huwelijks-, G eb oorte en Doodberichten van 1 6 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van '1-5 regels, mits contant betaald, 25 ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever H. LARENMifl. ZIERIKSEE, 16 October '1 88 3. Zondag-avond heeft de Postduiven-Vereeniging «Excelsior", in de zaal van den heer de Weerd in de Poststraat alhier, een algemeene vergadering gehouden voor de leden en geïntroduceerde», bij welke gelegenheid op feestelijke wijze de uitreiking der onlangs bij den gehouden wedstrijd met snelvliegers behaalde prijzen, reeds door ons vermeld, heeft plaats gehad. De voorzitter der Vereeniging, de heer Olivier, opende de vergadering met een alleszins toepasselijke rede, die met ingespannen aandacht werd aangehoord en dit dubbel verdiende. Hij gaf daarin een geestig overzicht van de geschiedenis der duiven, bepaaldelijk der postduiven, en stelde het nut en 't aangename dat de aankweeking en africhting dezer merkwaardige dieren kan opleveren helder in het licht. Vervolgens gaf hij een overzicht van de oprichting en de werk zaamheid der jonge Vereeniging «Excelsior", de eenige van dien aard in Zeeland. Uit zijn mededeelingen bleek dat de Vereeniging wezenlijk met veel succes is werkzaam geweest en zeer belangrijke resultaten heeft verkregen, ofschoon haar eigenlijke oefeningstijd in dit eerste jaar slechts kort heeft kunnen zijn en ondanks de vele wisselvalligheden aan de zaak verbonden. Daarna las de Secretaris, de heer W. J. Rensen, het proces-verbaal voor van den uitslag van de gehouden wedvlucht van Groningen naar Zieriksee en werden de behaalde prijzen aan de winnaars uitgereikt. Aan elk werd bovendien een diploma van de bekroning ter hand gesteld, zeer fraai calligrafisch uitgevoerd door een der leden van het bestuur, den heer van Os. Ten slotte dankte de heer Olivier de aanwezigen, waaronder ook de heer Burgemeester der Gemeente wei'd opgemerkt, voor hun belangstelling en beval hun de zaak der Vereeniging ook voor het vervolg aan. Hierna werd nog een uurtje in gezellig samenzijn gesleten Naar men verneemt zijn weder eenige ingezetenen als buitengewone leden toegetreden. Wij vestigen hierop de aandacht, omdat men ook op die wijze tot de bedoelingen der Vereeniging kan medewerken. Het gestrande stoomschip «Rotterdam" is een oogen- blik vlot geweest, n.l. Zaterdag j.h, doch terstond daarop weder vol water geloopen door een gat in de machinekamer. Toen de centrifugaal pomp het ruim had leeggepompt, rees het schip, doch toen werd ook de open bodem niet langer verstopt door den grond waarop het schip zit en het water baande zich terstond weder een weg naar binnen. Men acht het schip thans voor goed verloren. Het bericht uit Ierseke, betreffende de aldaar voor gekomen gevallen van trichinenziekte, moet op valsche gegevens berust hebben, daar er bij onderzoek, zooals t Vaderland opmerkt-, te Ierseke geen trichineuse zieken noch ook trichineus spek zijn gevonden. Men verneemt uit Brussel, dat de Koning en de Koningin der Belgen Woensdag 17 October vroegtijdig van Brussel zullen vertrekken en over het Loo naar Amsterdam reizen. Te Amsterdam zullen later onze Koning en Koningin aan de vorstelijke gasten een bezoek brengen en deze laatsten zullen ook den Haag gaan zien. Op Vrijdagavond a.s. zal in Diligentia te een voordracht voor vrouwen worden gehouden door Mej. Kruijf, directrice van het Asyl Steenbeek. In het laatst dezer maand, en welden28en, zullen te Tilburg groote wedrennen gehouden worden. In het Amsterdamsche Panopticum is nu ook een beeld te zien, voorstellende Koning Leopold II. Het beeld is vourloopig niet in de zalen der verzameling maar tot opluistering eener decoratie in een der res tauratiezalen geplaatst. De Ministers van Buitenl. Zaken en van Waterstaat hebben, onder geleide van den Burgemeester van Am sterdam, de tentoonstelling bezocht. De lotei'ij van de Amsterdamsche tentoonstelling is nu definitief geregeld als volgt: Den '10 Nov. begint de trekking met de eerste 40 seriën, d.i. 2 millioen loten. Later volgen de 20 andere seriën. Bij deze serie- trekkingen worden bij wijze van prerniën de loten aangewezen, die ten slotte als al de 30 seriën zijn geplaatst, aan de trekking der hoofdprijzen zullen deelnemen. Het is dus geen rechtstreeksche maar een getrapte loterij. Op Woensdag '17 October zal te Rotterdam een schietwedstrijd gehouden worden voor officieren der D.D. Schutterij, Het eigenaardige van dezen wedstrijd is, dat onder de prijzen zich ook zilveren bekers be vinden. Deze blijven echter slechts een jaar in bezit van den winner en komen daarna weder aan de Ver eeniging, nadat er de naam van den winner op ge graveerd is. Door den vorigen Minister van Justitie is, zegt de N. G. Ct., een maatregel genomen, die voor vele beambten van de justitie gewichtige gevolgen zal hebben. Tot dusver waren in de huizen van arrest en bewaring de cipiers doorgaans de aannemers van tie voeding der gevangenen. Dit zal ophouden en de cipiers zullen voortaan belast zijn met de controle op de voeding; doch niet meer deze zelf mogen leveren. Of hierdoor de voeding der gevangenen vetter of die der cipiers slechts magerder zal worden, moet de tijd leeren. Aan boord van de dezer dagen te Amsterdam binnen gekomen stoomschepen «Irene", «Abril" en «Minerva" bevonden zich op reis telkens vele vogels, zooals vinken, sijsjes en musschen, op de «Minerva" zelfs een jonge valk, die alle op zee daar aan boord een toevluchtsoord hadden gezocht; de vinken waren het sterkst in aantal. Aan boord van de Spaansche boot «Abril" waren er zoo- velen, dat men een tachtigtal tot spijs had toegediend 't vreemdst is, dat deze vogels op elke breedte de schepen aandoen. De «Irene" en «Abril" toch kwamen van buiten het Engelsche kanaal, terwijl de «Minerva" het vogelbezoek had op noordelijker breedte dan de onze, komende van de Oostzee. Men gist dat dit ver schijnsel in verband staat met de storingen in de natuurkrachten. (iV. R. Ct.) Of hier nu juist wel van storingen in de natuur krachten te spreken is, betwijfelen wij. Er zou toch al zeer weinig storing in de natuurkrachten moeten komen of de heele wereld liep overhoop en ging te gronde. Maar dat vogels en andere dieren soms als 't ware een voorgevoel hadden van naderende groote natuurrampen is een bekende zaak en meermalen waar genomen. De te Amsterdam met de gouden medaille be kroonde guano-inzending van de heeren M. en II. Salomonson te Rotterdam is door die firma afgestaan aan het internationaal landbouwmuseum, dat, naar aanleiding der tentoonstelling en onder eere-voorzitter schap van\ den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid, zal worden opgericht. De gemeenteraad van Leeuwarden heeft besloten Ged. Staten te verzoeken, de jaarwedde van den Burgemeester, thans ƒ2500, met ƒ4000 te verhoogen. Een voorste], om de jaarwedde der wethouders van 900 op 4200 te brengen, werd verworpen. Op het verzoek van de mindere geëmployeerden aan 's Rijks werf te Amsterdam om herziening hunner pensioenen en toekenning ook aan hen, die na 4854 in dienst gekomen zijn, is door den Minister van Marine geantwoord, dat eene herziening nog niet in de bedoeling ligt. Door den gewezen staatsprocureur der Transvaalsche republiek, dr. Jorissen, is tegen Die Afrikaanse Patriot bij de rechtbank in Kaapstad eene aanklacht wegens laster ingediend, gegrond op de beschuldiging als zou de heer Jorissen 600 pond sterling uit 's lands kas hebben verduisterd. Naar de heer Jorissen verzekert, was hem zelfs liet bestaan van zoodanig tekort onbekend, zoodat hij moeilijk deswege eenige verklaring kan hebben afgelegd. Nv. d. D.) Wij vestigen de aandacht op een zeer belangrijke publicatie, die als «bijdrage tot de geschiedenis der grondwet" te gelegener tijd komt, nu herziening dei grondwet voor de deur is. Zij is van de hand van den Staatsraad W. A. C. De Jonge, en ontleend aan de nagelaten papieren van de Jonge van Campens- Nieuwland, die in het tijdperk van 4830 tot 4845 een rol van beteekenis op ons staatstooneel heeft vervuld. De schrijver stelt ons in kennis met eenige onuitgegeven stukken, op de geschiedenis van dien tijd betrekking hebbende, en licht die nader toe. We vinden hier o. a. een besluit van Koning Willem J, van 30 Januari 4834, tot instelling eener staats commissie tot herziening der grondwet, in welke commissie De Jonge zitting had. De strekking van het rapport aan den Koning, dat deze commissie heeft opgesteld, wordt door den schrijver medegedeeld. Niet minder interessant zijn eenige stukken uit het jaar 4845, waaronder een schrijven van De Jonge, toen Minister van Justitie, aan den Koning om hem aan te sporen zelf het initiatief tot grondwetsherziening te nemen. Voorts vindt men thans voor het eerst toegelicht, hoe en waarom De Jonge in 4848 ontslag nam als Minister van Justitie nog voor zijn ambt- genooten. De heer W. A. C. De Jonge verdient onzen dank voor het nader licht, door hem ontstoken over een tijdperk in onze constitulioneele historie, waarover het laatste woord zeker nog niet is gezegd. Va cl. Op de werf der Koninklijke maatschappij «De Schelde" te Vlissingen is de kiel gelegd voor een ijzeren schroefstoornschip no. 40 van de volgende afmetingen: Lengte 170, breedte 25 en diepte 4.Sy2 Eng. voeten. De bouw geschiedt voor rekening eener Engelsche firma te Liverpool en het schip is voor namelijk bestemd om zware machinedeelen langs de kust te vervoeren. Machine en ketel voor dit schip worden mede in de fabriek «De Schelde" gebouwd. Een vergadering van den Bond tegen Vaccinedwang zal gehouden worden Vrijdag 23 November a.s. te Rotterdam. Dien avond hoopt de heer Keuchenius in een openbare samenkomst aldaar op te treden, waarbij gelegenheid tot debat zal zijn. Bij de Centrale Commissie tot het inzamelen van giften ter leniging der ramp in Nederlandsch-Indië, is den 4On dezer het telegraphisch bericht ingekomen dat het Comité te Batavia, samengesteld uit de heeren Levyssohn Norman, Pfeiffer, Van Alphen, Cameron, Tohr, Huber Noodt, Steinbrugge, Stibbe, Suermondt, Van den Berg en Beers, secretaris, een som van

Zierikzeesche Courant | 1883 | | pagina 1