ZIERIKSEESCHË COURANT. 1883. No. 76. Woensdag 3 October. 86ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD voor liet arrondis- sement Ziertsee. Binnenland. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en "VRIJDAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN Prijs per drie maanden f 1,Franco per post f 1, Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER ADVERTENTIE N: Per gewone regel 10 cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKEJiMAN. ZIERIKSEE, 2 October 188 3. Op de voordracht voor rechter in de Arrond.-Rechtb. te Assen komt voor Mr. J. van Binsbergen, rechter te Zieriksee. Naar wij vernemen is de heer Mr. W. Borsius, lid der Eerste Kamer, te Middelburg plotseling overleden. Als hetgeen in de Werkmansbode medegedeeld wordt aangaande het gebeurde bij gelegenheid van de opening der Kamers, waarheid bevat, dan is de onhandigheid der betrokken autoriteiten op dien dag nog erger geweest dan men reeds wist. Zoo wordt verhaald in genoemd blad, dat er 's morgens op dien dag, als naar gewoonte, een groot aantal personen in de rij stonden om een plaatsje te krijgen op de publieke tribune. De politie nam daar notitie van en telde van de wachtenden 100 personen af, die een plaats zouden krijgen want er was geen plaats voor meer dan 100 personen. Toen echter de tijd gekomen was dat deze honderd personen dachten binnengelaten te worden, kwam de boodschap, dat niemand binnengelaten kon worden, want dat de tribune al bezet was. De tribune was ook bezet met politie-agenten en weesmeisjes. Naar men verneemt is dezer dagen een groot aantal benoemingen in de orde van den Ned. Leeuw te wachten, naar aanleiding van de Amsterdamsche ten toonstelling. In het geheel is door bemiddeling van de Ned. Handelsmaatschappij aan de plaatselijke commissie te Batavia voor de noodlijdenden reeds de som van f 263,000 overgemaakt. De Surinaamsche inboorlingen van de Amsterdamsche tentoonstelling zullen hier niet overwinteren. Zij zullen zich tot en met 14 October op de tentoonstelling blijven vertoonenden 15en zullen zij over Rotterdam en Southampton met de Engelsche mail, via St. Thomas en Demerary, naar hun land terugkeeren. Zaterdag is de luchtreis van den heer Lhoste met den ballon «La ville de Boulogne sur Mer" niet door gegaan, daar het weder te ongunstig was. De tocht zal nu deze week plaats hebben. Het einde van den wedstrijd in den bouw van reusachtige stoomschepen is nog niet te zien. Pas heeft men gelezen van de verbazend snelle reis van het stoomschip Alaska", dat in 6 dagen 21 uren van Liverpool naar New-York is gevaren, en een der grootste schepen is die ooit gebouwd zijn, of er is bericht dat de Alaska" reeds weder ver is overtroffen in grootte en kracht van houw en machines. De firma John Elder en Co. te Govan heeft aan de Guion-lijn een stoomschip de »Oregon" afgeleverd, dat bij de onder ongunstige omstandigheden gedane proefvaart 23 zeemijlen per uur heeft geloopen. Het is 520 voet lang, 54 voet breed en 403/4 voet diep en meet 7500 ton. Het heeft 12000 paardenkracht, 9 stalen ketels, die op 220 pond drukking per vierk. duim beproefd zijn en een kolenverbruik van 240 ton per 24 uren. De «Oregon" kan 340 le kl.-passagiers, 92 2e kl. en 110 3e kl.-passagiers bergen, alsmede, in het tusschendek nog 1000 personen. Intusschen zitten ook de Franschen niet stil. De «Compagnie générale Transatlantique" te Havre heeft het plan 3 stoomschepen te doen bouwen, ieder van 8000 ton en 160 meter lengte, met machines van 10000 p.k. en 2 schroeven. Na een langdurige ziekte is te 's Hage overleden, in den ouderdom van 71 jaren, de gepensionneerde Luic.-Generaal jhr. E. A. O. do Casembroot, adjudant des Konings in buitengewonen dienst, oud-gouverneur van wijlen Z. K. H. den Prins van Oranje. Van 1 Sept. 1859 tot 1 Febr. 1862 was de over ledene Minister van Oorlog. Jhr. de Casemboot was kommandeur der orde van den Nederlandschen Leeuw, kommandeur der Eike- kroon, ridder van den Gouden Leeuw van Nassau, kommandeur der orde van St. Olaf van Zweden en Noorwegen, kommandeur der Wurtemburgsche Kroon orde, der Portugeesche orde van St. Bento d'Aviz en der Spaansche orde van Karei III, ridder le kl. van St. Stanislaus van Rusland en groot-officier der orde van Nitchan-Iftihar van Tunis. De generaal de Casembroot was den 30 Juni 1812 geboren te Oud-Vossemeer. Dén 6 October 1828 trad hij als cadet der genie bij de Koninkl. Militaire Aca demie te Delft in dienst en klom vervolgens tot den hoogsten militairen rang op. Zaterdag heeft te Utrecht, onder veel blijken van algemeene sympathie, de hulde-manifestatie aan de leden der Varna-expeditie plaats gehad. Het bureel der anti-revolutionaire kamerclub is voor dit parlementaire jaar, naar de Standaard meldt, samengesteld als volgt: de heer Keuchenius, president A. baron Mackay, vice-president; van dei- Hoop, le secr.Beelaer.ts van Blokland, 2e secr. De financiëele plannen der Regeering zijn thans ten deele bekend. Blijkens bij de Tweede Kamer ingekomen wetsontwerpen wil de Regeering: wederinvoering dei- invoerrechten op granen en hout tot het vroegere be drag; verhooging van het recht op de thee tot f 110; verhooging van den accijns op 't gedistilleerd van f 57 tot f 60; tijdelijke heffing van 20 opcenten op het personeel en 12 op de successierechten. Een voorstel om voortaan aan de gemeenten slechts 3/5 in plaats van 4/5 uit te keeren, zal later volgen, Mr. van der Drift, te Schiedam, is door het gerechts hof te 's Hage vrijgesproken van de beschuldiging van valschheid in geschrifte, (een telegram). Aan een particulieren brief van den 30sten Aug. uit Singapore, heeft de N. R. Ct. het volgende ontleend omtrent de ramp in straat Soenda «Hier te Singapore hoorde men het leven als kanon schoten in de verte, en zelfs van Saigon, dat zooveel verder ligt, zijn er hier berichten, dat men daar een geheimzinnig gedreun gehoord heeft. Van een kapitein, die Maandagmorgen van Batavia was vertrokken, hoorde ik, dat hij overdag alle lichten had moeten aansteken, daar hij door een dichten aschregen en eene Egyptische duisternis voer". Over de verwoestingen sprekende «Een ander eilandje in straat Soenda, Soengapan (waar schijnlijk Langeja'n of Dwars in den weg) is eenvoudig in vijven gespleten. «Zondag maakte ik met een mijner vrienden een zeiltochtje op de reede en toen hoorden wij voor het eerst het geluid, dat naderhand van den vulkaan af komstig bleek te zijn." Een zeer eigenaardig feest werd Vrijdagavond door het Leidsche studenten-gezelschap India Orientalis in de stads Gehoorzaal te Leiden gegeven ten voordeele van de getroffenen door de ramp van Krakatau. Wat er opgevoerd werd gaf zooveel mogelijk Indische toe standen en Ooslersche eigenaardigheden weer, namel. een Toppeng (Javaansche komedie), het bespelen van de Wanjang door 16 Javanen, waartoe de benoodigde instrumenten waren afgestaan door het Leidsch ethno- graphisch museum, en nog eenige Indische spelen (Angldoen en Tjonkokspel). Dit een en ander, telkens afgewisseld door uitvoeringen van de kapel van het 4e regiment infanterie, werd door een geanimeerd bal besloten. Met het houden eener tombola en het verkoopen van bouquetten steunden eenige dames het liefdadig doel. Een talrijk opgekomen publiek mocht der commissie tot bewijs verstrekken, dat hare moeite gewaardeerd werd. Benoemingen, Besluiten, enz. Benoemd tot telegrafist 2e kl. o. a. P. Böckling. Gesteld ter beschikking van den Gouv.-Gener. van N. Indië om benoemd te worden tot adspirant-ingenieur bij den Waterstaat in Indië, o. a. W. Elenbaas, civ. ingenieur. Ongelukken, Kampen, Misdaden, enz. Zaterdagnacht heeft de vrouw van v. d. IC. alhier, die niet wel bij het hoofd was, de woning verlaten en is zij in de kom van het Sas geraakt en verdronken. Aan den weg tusschen Gapinge en Vere is de hofstede van W. Goverse afgebrand. Op de boom- en bloemkweekerij van de firma Groenewegen en Co. onder de Bilt bij Utrecht zijn dezer dagen in één nacht over de dertienhonderd van de beste coniferen gestolen. Bij de werken aan de Handelskade te Amsterdam is een man door een omvallende heistelling gedood en zijn twee man gekwetst. Te Breda is een 70jarig metselaar van een huis gevallen en aan de gevolgen overleden. Op den Zeeuwschen spoorweg heeft een schelm aan een Zuid-Bevelandsclien boer, terwijl deze in een coupé derde klasse zat te slapen, de groote zilveren broeksknoopen en eenige gouden hemdsknoopen af gesneden van de kleeren. Onder Steenwijkerwold heeft een windhoos veel schade aangericht. Onderscheidene woningen werden zwaar beschadigd. Een schoorsteen, die omviel, kwam door een dak in een kamer terecht waar de steenen een kind, dat in een kinderstoel zat, eenigszins ver wondden. Het lijk van den vermisten kapitein van het garnizoen van Maastricht is uit de Maas opgevischt. De binnenloods W. Wuisten, van Maassluis, is van de naar Rotterdam oploodsende stoomboot «Avoca" nabij Vlaai-dingen overboord gevallen en verdronken. Op de Palmgracht te Amsterdam is een man, die dronken was, in het water geraakt en verdronken. Een rietdekker uit Nijmegen, die Dinsdag j.l. te Eist van een dak viel, is aan de gevolgen van dien val overleden. Te Zwaagwesteinde viel de landbouwer A. de Jong van een voer koren en was binnen weinig tijds een jijk. De man was weduwnaar en laat vijf hulpbehoevende kinderen achter. In Dantumadeel is iemand van een wagen met hooi gevallen en aan de gevolgen overleden. De timmerman J. S. te Lekkerkerk heeft zich door ophanging het leven benomen.

Zierikzeesche Courant | 1883 | | pagina 1