ZIERIKSEESCHE COURANT. voor het arrondis- sesnent Zieriksee. 1883. No. 75. Zaterdag 29 September. 86ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN Prijs per drie maanden f 4,Fr a nco per post f 1, Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER ADVERTENTIE N: Per gewone regel 10 cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van '1-5 regels, mits contant betaald, 25 ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. IARENM.4N. ZIERIKSEE, 28 September 1 883. Woensdagvoormiddag is het stoomschip «Rotterdam" van New-York naar Rotterdam op een der banken van den Banjaard gestrand en blijven zitten. De passagiers zijn te Burgsluis aangekomen. Het schip zal denkelijk verloren zijn, Van de lading wordt zooveel mogelijk geborgen. Volgens laatste berichten is het schip gebroken en zit het half vol water. Heden namiddag is de bemanning der boot per sleepboot «Nieuwesluis" alhier aangebracht. Het Departement Duiveland der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen heeft besloten aan het hoofd bestuur zijne adhesie te betuigen aan het voorstel van het departement Rotterdam in zake de uitgave van den Volksalmanak. Evenals Rotterdam zou ook de afdeeling Duiveland het betreuren, wanneer de uitgave van den almanak, al ware 't ook voor één enkel jaar, gestaakt werd. Zij meent, dat bedoelde almanak bij het gros der leden nog steeds behoort tot het meest geliefde en het best gewaardeerde van wat zij uit handen van het hoofdbestuur ontvangen, en gelooft dat staking dier uitgave aanleiding zou kunnen geven tot eene overgroote vermindering van het aantal leden der Maatschappij. De gezondheidstoestand van den heer Modderman, oud-Minister en Minister van Staat, is thans zoo ver beterd, dat de zieke binnenkort naar huis zal kunnen komen om verder geheel herstel af te wachten. Verleden Zaterdag hebben twee knapen te Renkurn 67 ruiten van de hervormde kerk aldaar met steenen ingeworpen. Die knapen zijn leerlingen der zoogenoemde christelijke school aldaar. Het schijnt dus dat men daar op die school ook kwaad gespuis heeft en dat de goddelooze openbare school niet alleen met zulk volkje opgescheept zit. Voor de ondernemers is 't wel wat waard zulke snaken te hebben; daar is eer aan te behalen. Volgens een bericht in de Volksvriend, heeft de pastoor van Winterswijk aan de jeugd zijner gemeente het zingen van 't «Wilhelmuslied" verboden. Werd er dezer dagen groote lof toegezwaaid aan de troepen, die in N.-Brabant veldmanoeuvres hebben gemaakt, wegens hun fatsoenlijk gedrag en de goede verstandhouding met de burgers, van de huzaren, die op dit oogenblik marschoefeningen in het Oosten des lands houden, kan zoo gunstig niet getuigd worden. Er zijn er integendeel onder, die zich als zwijnen gedragen en hun chefs en den handhavers der politie grooten last veroorzaken. Zoo hebben zij te Lochem, waar zij in kwartier lagen, een maréchaussée mis handeld en de sabel ontnomen en in stukken gebroken. Vier huzaren zijn gevankelijk naar Arnhem getrans porteerd. Te Laren is een vrouw zoo door huzaren mishandeld dat haar arm gebroken is. Toch had men in den Haag tijdens de opening der Staten-Generaal alle hoop gevestigd op de huzaren tot handhaving der orde en tot beteugeling der algemeen- stemrechtenaars, Gelukkig behoefden de woeste beesten met hun lange sabels niet tegen de vreedzame lief hebbers van algemeen stemrecht te worden losgelaten. Wij vergissen ons ook als we zeggen dat alle hoop op hen gevestigd was. Men had ook nog 'toog op de Haagsche weesmeisjes, die de publieke tribune in de zaal bezet hadden, zoodat er aldaar voor de algemeen- stemrechtenaars geen plaats meer was. Nu de huzaren in de kazerne en de weesmeisjes in de Kamer waren, bleef de orde bewaardmaar daar te Lochem en te Laren hebben de huzaren getoond wat zij kunnen als zij losgelaten zijn. Hoe gerust kan men toch zijn tegen een mogelijken vijandelijken inval, dat onze grensprovinciën dan door zulke moreel sterke soldaten bewaakt zullen worden Uit de discussies over de troonrede en 't adres van antwoord zou men opmaken, dat, als de Grondwet herzien is, weder een poging gewaagd zal kunnen worden om onze levende strijdkrachten te herzien. Misschien zijn de betrokken huzarenbenden dan reeds dood of opgeruimd door weggejaagd of naar de ge vangenissen gezonden te wordenanders zou men dan wel in bedenking kunnen nemen onze kavalerie-regi- menten te ontbinden en op geheel nieuwe grondslagen nieuwe regimenten op te richten, die mogelijk beter zullen uitvallen. Het geval van den burgemeester van Amersfoort, die is opgetreden als streng handhaver der op zoo menig punt in verval geraakte Zondagswet, heeft reeds nuttige gevolgen. Het lid van den gemeenteraad van Amersfoort, de heer C. V. Gerritsen, heeft in den Raad het voorstel gedaan te dier zake een adres te riemen toe e. ai. uen ivomi.» iu net uum uwu ocn-us overgelegde concept-adres wordt verzocht, dat de be trokken Zondagswet of althans sommige artikelen daarvan zoo worden gewijzigd, dat de uitvoering er van niet langer in strijd zij met de Grondwet, de wet op de Kerkgenootschappen en het algemeen belang. Er blijkt tevens uit, dat door de maatregelen van politie, door den burgemeester genomen, vooral de ïsraëlietische neringdoenden worden getroffen, zoodat, al staat er het woord ook niet in, men onwillekeurig aan een soort van anti-semitische beweging moet denken, die door den burgemeester denkelijk wel niet opzettelijk, maar toch feitelijk zou begonnen zijn. Bij gunstig weder zal de luchtschipper Lhoste morgen, Zaterdag, voor 't laatst uit den tuin van 't paleis voor Volksvlijt te Amsterdam met zijn luchtballon opstijgen. Men zegt, dat de ballon van Lhoste is aangekocht voor de verloting. Men zegt, dat de trekking der Amsterdamsche ten toonstellingsloterij zal plaats hebben den '10 November. Blijkens een ingezonden stuk in de N. Rott. Ct. van Woensdag, betrekkelijk het voorgevallene te Lands meer bij gelegenheid van het aldaar neerkomen van den luchtschipper Lhoste, is de burgemeester dier gemeente niet te beschuldigen van onheuschheid ten aanzien der uit de lucht gevallen vreemde gasten en moet de berichtgever de zaak niet juist geweten, althans onjuist voorgesteld hebben. Daar wij ook het bericht van dien correspondent hebben overgenomen in ons vorig nommer, meenen wij nu ook te moeten terugtrekken wat we ten aanzien van de vermeende onheuschheid diens burgemeesters gezegd hebben. De boer, op wiens land de ballon was gevallen, had schade: zijn versch gemaaid gras was vertrapt of door gas bedorven, twee hekken waren gebroken en hij had den overlast van zijn mede-dorpsgenooten gehad. Hij vroeg 10 schadevergoeding. Men wilde hem 5 geven, later 6, waarop hij verklaarde dan liever niets te willen aannemen en den burgemeester verzocht verder met de heeren te willen spreken. De burgemeester maakte nu den beer Lhoste duidelijk dat de boer niet onbillijk was en wel f 20 schade had en nu gaf de heer Lhoste ook bereidwillig de gevraagde 40. Daar deze toedracht door 't getuigenis van 6 notabele ingezetenen wordt bevestigd, valt er verder niets te zeggen. Blijkens een verklaring in cle Tweede Kamer, gedaan door den Min. van Buitenl. Zaken, na een interpellatie van den heer Yiruly Verbrugge, betrekkelijk de wering van Nederlandsche tuinbouwproducten aan de Duitsche grenzen, is thans onze Consul-Generaal te Bern ge machtigd om voor Nederland de noodige stappen te doen tot toetreding tot de conventie van Bern. Slaagt deze poging, dan zal de Pruisische regeering althans op dien grond of onder dat voorwendsel niet meer onzen uitvoer kunnen beletten. De invoer van tulpen en andere bloembollen is trouwens reeds weder toe gestaan Was de troonrede ditmaal sober, wat trouwens niet anders kon, ook het adres van antwoord was niet minder onbeduidend. Het was 't doel der commissie van redactie geweest dat 't zoo nietszeggend mogelijk zou zijn, maar ook niet der Regeering vijandig. Er is vrij lang en breed over geredekaveld, en ten slotte is het adres, zooals de commissie het gesteld had, goedgekeurd en aan Z. M. aangeboden. Officieel is nu bekend gemaakt dat de Amster damsche tentoonstelling nog de geheele maand October geopend blijft. Tot en met den laatsten September 't dus zomerdienst. Te beginnen met 1 October worden de gebouwen der tentoonstelling 's avonds te 5 ure gesloten en de buitenterreinen te 6 ure. De concerten zullen gegeven worden van 's middags '122 en van 35 ure. De pastoor van Zandvoort heeft van den Oosten- rij kschen aartshertog, die met zijn gezin aldaar zes weken vertoefd heeft, een fraai misgewaad ten geschenke gekregen. Door den tapper A. van C. te Venendaal, tegen wien een vervolging was ingesteld wegens het tappen en verkoopen van sterken drank in het klein aan kinderen beneden de zestien jaar, is tot zijn verdediging ingebracht dat hij den jenever met water zoo slap maakte dat een jongen van 10 jaar er gemakkelijk 25 borreltjes van kon drinken zonder dat het hem zou schaden. Of dit den man helpen zal laten we in 't middenmaar nu zegt men, dat een aantal lief hebbers hem een proces zullen aandoen omdat hij 't edele vuurwater zoo schandelijk verdunt. Het is de bedoeling van den Min. van Oorlog de pensioenen der onderofficieren en mindere militairen, die voor de wet van 1877 zijn gepensionneerd, eeniger- mate te verhoogen, en wel de pensioenen, voor de wet van 1851 verleend, met 30, en die, na de wet verleend, met 20 pCt. van het verschil tusschen de normale pensioenbedragen van destijds en nu. Onderscheidene inzenders hebben de hun door de jury der tentoonstelling toegekende onderscheidingen geweigerd. Dezen was een eervolle vermelding te veel eer, genen kwam een bronzen medaille wat min, een ander een zilveren medaille niet genoeg, sommigen in 't geheel niets al te weinig voor. Allen tevreden stellen is onmogelijk, ook voor de meest conscientieuse jury. Maar er worden opmerkingen vernomen, die toch wel schijnen aan te duiden, dat de jury wat al te licht vaardig heeft gehandeld. Niet zoo zeer al te licht vaardig geoordeeld, want sommigen meenen dat de jury in 't geheel niet geoordeeld heeft. Zoo is de heer Buijs (Schoolmuseum te Rotterdam) bekroond, terwijl de betrokken jury-leden de door hem ingezonden zaken niet eens bij name kenden. Dat is toch wel wat al te erg.

Zierikzeesche Courant | 1883 | | pagina 1