Z1ERIKSEESCHE COURANT. voor het arrondis- seiiient ZieriSisee. 1883. No. 74. Woensdag 26 September. 86ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN Prijs per drie maanden 1,Fr a nco per post ƒ1,- Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DE-R ADVERTENTIE N: Per gewone regel 10 cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 ct. Alle stnkken, de redactie betreffende, gelieve inen uiterlijk een dag' voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKENlflAN. Nog een Program. li. Een staatkundig program kan zijn: de uit drukking in formules, stellingen of artikelen van al de meeuingeu, weusebeu, eiscken, begeerten en bedoelingen eeuer bestaande politieke partij, óf datzelfde maar voor een ideale staatspartij, dus zooveel als een vaandel waar om keen men een partij hoopt te zullen vormenóf liet kan ook zijn een tendenz-stuk, een manifest, dat door een leider of invloedrijk lid van een partij of eenigeu van dezulken in de wereld gezonden wordt pour le besoin de la cause, n.l. voor kun persoonlijke zaak, of althans voor de zaak zooals zij persoonlijk die opvatten, of door anderen weuschen opgevat te zien. Die anderen zijn dan niet de partijgenooten, maar zij die daar buiten staan. Onze politieke literatuur is doodarm aan programs van de eerste soort, zoowel als van de tweede. Van de derde soort vallen nog al eenige proeven aan te wijzen, doch dat zijn meest verongelukte van de tweede soort. Groen beeft herhaaldelijk doch steeds tever geefs gepoogd een program van de 2e soort voor de door hem gedroomde ideale anti-revolutionaire partij tot stand te brengen. De eerlijkheid van zijn karakter deed hem zijn pogingen staken nog vóór zij tot de formuleering van een program hadden geleid. Steeds werd lii) geslingerd tusschen contrarevolutie en anti-revolutie, soms met buitelingen in de revolutie, als een natuurlijk gevolg van 't onmogelijke van een vereeniging van theocratie, met democratie, van absolutisme met radicalisme. Sommige volgelingen van Groen, o. a. Daniel Koorders, hebben eveneens beproefd het onuit sprekelijke uit te spreken, het onbestaanbare wezenlijk te maken, het zwevende droombeeld niets dan een hersenschim trouwens te vatten en stabiel te doen zijn. Eindelijk heeft dr. Kuyper zijn inktpot droog geschreven en 't geduld zelfs van zijn meest naïeve aan hangers vermoord met het maken van „Ons Program", dat toch niettemin in de praktijk telkens, nu op dit dan op dat punt gebleken is niet het program der anti-revolutie te zijn, want nauwelijks in de wereld gekomen lokte het ook protesten en excepties uit en weldra kwamen velen van de partij pertinent in verzet. Het program van dr. Kuyper was er dan ook veel meer een van de 3e soort't was eigen speculatie. Daarom maakte het ook de concur rentie gaande en verlokte o. a. den heer Lob man tot navolging in zijn privé. Van zoodanigeu aard, n.l. een mislukt vlag- prograin, is o. i. ook het program van dr. Scbaepman. Wij hebben reeds opgemerkt dat er voor de katholieke partij geen politiek program noodig is, sedert zij niet meer nationaal is maar door den ultramontaansclien invloed het nationale dat zij kan bezeten hebben nagenoeg geheel verloren heeft, het althans tot verstommens toe Mr, D. Koorders. De anti-revolutionaire Staatsleer, 1860. moet onderdrukken. Tijdens de, wording en in de eerste periode der Grondwet van 1848 was de katholieke partij liberaal, liet zich althans de liberale weldaden welgevallendoch sedert is alles veranderd, de nltramontaansche belangen zijn de Nederlandsche belangen niet en thans zien wij 't katholiek deel des volks in verbond met de protestantsehe elericalen teu strijde trekken tegen datzelfde liberalisme dat het heeft in de gelegenheid gesteld om te worden wat het thans is: een stoute partij, die met Neêrlands historie den spot drijft en spuwt op de graven onzer beroemde vaderen, terwijl de protestantsehe elericalen daarop zitten te soezen, de beginselen vergetende waarvoor de groote reformateurs der zestiende en do helden der zeventiende eeuw gestreden hebben. De katholieke partij het zij nog eens gezegd heeft geen algemeen politiek program noodig, zulk een ding moet a priori reeds een leugen zijn, wie 'took opgesteld hebbe of nog mocht opstellen. Wat kan de katholieke partij dan nu tOcli nope --wijlipt*,--vlal z»y ulco reeds in allen overvloed bezit? Trouwens zij heeft als zoodanig niets te willen. Zij heeft slechts te hooren en te volgen te hooren naar 't gebod, te volgen wie haar voorafgaan, of waarheen zij wordt gedreven. En daar ook in dit program van dr. Scbaepman blijkt dit tusschen de regels door en daar, zeggen we, 't wachtwoord en 't hoogste bevel niet hier in Nederland wordt gegeven en ook niet zoo aan de groote klok wordt gehangen, zoo springt de bedenking naar vorenwaartoe zulk een program, een ultramontaansch program? Het kan niet moeten dienen om de verstrooide schapen der kudde weder te hereenigenwant de kudde liep nog nooit zoo gedwee in rij en gelid als sinds eenige jaren, en elke verkiezing is een tijd^an groote manoeuvres in vereeniging met de kudde der protestantsehe elericalende kolonnen der geallieerden zijn perfect in orde, aangesloten als een bus. Het kan niet moeten dienen om de onge- loovigen en liberalen te hekeeren. Wie zou driest genoeg zijn om dat te beproevenZoover kan de ambitie van dr. Scbaepman onmogeiijk gaan. Waartoe dan? We zullen zien. Wordt vervolgd.) Binnenland. ZIER IK SEE, 2 5 September 1 8 8 3. Zaterdag werd in de benedenzaal der Sociteit «Belle- vue" alhier de gewone driemaandelijksche vergadering gehouden van onderwijzers in het Arrondissement Zieriksee. Daar de Arr. Schoolopziener mr. J. W. A. Schneiders van Greijffensweth door ongesteldheid ver hinderd was, werd het voorzitterschap waargenomen door den heer Bastmeijer. Ruim twintig hoofden van scholen en verdere onderwijzers waren ter vergadering opgekomen, terwijl mede een lid der PI. Schoolcom missie, dr. J. K. de Bruijne, voor een gedeelte van den tijd de vergadering bijwoonde. Behalve de huishoudelijke zaken werden nog eenige vraagpunten en punten ter bespreking behandeld. De heer Breas, hoofd der school te Sir Jansland, leidde de bespreking in van de vraag: Wordt er tegenwoordig op de lagere scholen niet wat te weinig gevorderd van het geheugen?" Spreker bracht in her innering hoe in vroeger tijd het onderwijs bep. in Geschiedenis en Aardrijkskunde voornamelijk neerkwam op geheugenwerk, dat zelfs vaak een dood geheugen werk washij wees er op, dat men liet verkeerde van deze manier had ingeziendoch constateerde dat men thans wellicht wat al te veel het geheugen buiten rekening liet, 't welk bij de groote massa leerstof, die de nieuwere en thans algemeen in gebruik zijnde leerboeken bevatten, groote nadeelen kan medebrengen, daar het weten en bewaren van het geleerde vaak veel te wenschen overlaat. Hij meende dus den raad te moeten geven van 't eene te doen en 't andere niet na te laten, en dat de onderwijzers linn lessen toch zooveel mogelijk zoo dienden in te richten dat zij zich vergewissen dat het geleerde werkelijk het eigendom der leerlingen blijft. Onderscheidene sprekers, in de hoofdzaak het met den inleider eens zijnde, leverden bijdragen tot de beschouwing van het onder werp. De heer Bastmeijer o. a. wees op het verschil tusschen woord- en zaakgeheugen en dat de onder wijzer vooral wérk moet maken van de oefening van dit laatste, als het beste middel om het werktuigelijk T'on, buiten leeren tes'en te eaan of onschadeliik te maken. Een ander vraagpunt was de verklaring van de zegswijze: »Als 't hoekje om 't strootje komt." De heer Oostermandie de ref. van dit punt had op zich genomen, verklaarde dat het in geen der onderscheidene door hem geraadpleegde verzamelingen van spreek woorden en spreuken te vinden is. Hij gaf echter de gissing ten beste, dat het woord «hoekje" hier be- teekent vischhaak of vischhoek en dat «strootje" hier is de oude vorm van strotje, van strot, keel, zoodat de zin kan zijn, als de haak in of aan de keel komt," welke verklaring niet strijdt met den zin dien men in 't gebruik aan de spreekwijze geeft, want zij beteekent Werkelijk »als 't gevaar dringend is", «als de nood aan den man komt" of zoo iets. Door den heer de Bil werd de vraag behandeld «Wat valt er van de wiskundige aardrijkskunde binnen het gebied der lagere school". Spr. was van oordeel, dat dit deel der aardrijkskunde zeker niet weten schappelijk noch uitvoerig op de school te behandelen ismaar dat het zeer nuttig kan zijn ter bestrijding van bijgeloof en voor de algemeene ontwikkeling, enkele voorname punten te verklaren. De volgende vergadering werd bepaald op 22 December. De zittingen van het te 's Ilage gehouden anti- (of volgens anderen eenvoudig) prostitutie-congres, zijn thans afgeloopen. Daar is op dit congres veel belangrijks in betrekking tot het moeielijke maar hoogst gewichtige sociale en moreele vraagstuk der prostitutie gezegd. Wij hadden geen ruimte om daar over uit te weiden en geven hier alleen de ten slotte aangenomen conclusion 1°. Het congres wenscht dat in ieder land, waar de wetgeving regelt de verhouding tusschen mannen en vrouwen, zij gegrond zij op een beginsel van gelijk recht en zedelijkheid voor beide seksen 2°. Het congres veroordeelt het verplicht genees kundig bezoek in het stelsel der politie op de zeden zoowel bij vrouwen als mannen, als een verkrachting van de persoonlijke vrijheid, een belecdiging van het verhevenste streven der beschaving en, tot administratief stelsel verheven, als een noodlottige hygiënische fout; 3°. Het congres veroordeelt elke erkenning of offi- ciëele toelating van de prostitutie als bedrijf en elke erkenning der huizen van ontucht 4°. Het congres veroordeelt liet stelsel dat politie of administratie discretionaire of buitengewone macht geeft op het gebied der zeden, en verklaart, dat dit gebied door het gemeene recht moet worden beheerscht;

Zierikzeesche Courant | 1883 | | pagina 1