voor het arrondis» sement Zieriksee. 1883. No. 73. Zaterdag 22 September. 86ste jaargang. NIEUWS- en ADVEETENTIE-BLAB Binnenland, L J zniiiksiisim: courant. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN, Prijs per drie maanden f 1,Franco per post f 1, Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER ADVERTENTIE N: Per gewone regel 10 cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels GO cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever H. LAKENHAN. Nog een Program. i. Onlangs is door dr. Schaepman, lid der Tweede Kamer, een poliliek manifest gepubli ceerd, dat volgens lieni bestemd is als proeve van een program voor een te vormen katholieke partij te dienen. We hebben reeds eerder dan mi over dat program een paar woorden willen zeggen, doch misten er de geschikte gelegenheid voor. Thans zullen we het doen. We zullen hier de reeks punten van het program van dr. Schaepman niet overschrijven. De aanhalin gen, die mochten noodig zijn, zullen wel een plaats vinden en de rest komt er minder op aan. Het program is wel zoo groot niet als dat van dr. Kuyper, „Ons Program", maar er is, evenals in dat laatste palmdikke kort begrip van wat men evenmin in een millioen als in tien woorden zeggen kan, vrij wat dat de moeite des oversehrijvens eigenlijk niet waard is. Wij hadden nooit een program voor of van de katholieke partij verwacht, daarom verraste ons het in artikelen gebakerde en met omhaal van woorden toegedekte papieren kind van dr. Schaepman zeer. Dat het juist dr. Schaep man was, die met het ding voor den dag kwam, baarde ons minder verwondering. Als er dan toch een ultramontaajjsch program wezen moest, dan was dr. Schaepman wel de aangewezen man om het vaderschap daarvan voor zijn rekening te nemen. Hij toch is een man van veel talent en, durven we haast hardop zeggen, van nog meer ambitie; als interessante figuur in de Kamer, waar hij op interessante manier is binneDgeholpen, heeft hij eenigszins de aan dacht getrokkenals reizend spreker over veel en velerlei, heeft hij eenigen, ofschoon geenszins onbetwisten opgang gemaakt; onder de protes- tantsehe clericalen heeft hij zooal geen vrienden, dan toch goede kennissen; de toejuichingen, die hij met zijn eigenaardigen, zooal niet diepen of degelijker], dan toch bloemrijken en aange namen stijl als spreker in de Kamer heeft verworven, zie, dat alles kan hem waarlijk ook wel aan een soort van roeping hebben doen gelooven om ook eens een program in de wereld te zenden. Als programmateur heeft dr. Schaepman vrij wat overeenkomst niet dr. Kuyper. Die twee werken in de eerste plaats voor hetzelfde doel heerschappij van het clericalisme, beheerschiug der menigte door speculatie op de vrees der menigte voor de machtspreuken die de theocratie aan de hand geeft. Als dr. Kuyper is ook dr. Schaepman door velen over liet paard getild, omdat men in hem zag den wonderman, die het nieuwe aan het oude zou huwen, die de moderne wetenschap, geleerdheid en levens- en wereldbeschouwing zou verzoenen met de oude. Gelijk dr. Kuyper op heel gemakkelijke manier zich den Van Groen van Prinsterei' ge- erfden profetenmantel om de schouders sloeg en met vrij groote inperfcinentie zich voor de schare stelde en poseerde, totdat de schare een welgevallen in hem kreeg, zoo is dr. Schaepman, om zoo te zeggen met kougen en schoenen aan en zonder eenige verdiensten als politiek genie, de Kamer ingeholpen en daar allerhoffelijkst ontvangen, waartoe men zelfs 't kamerschut, dat in zeker artikel der Grondwet gezien kan worden, voor lieni heeft opgevouwen, om hem den ingang gemakkelijk te maken. Voorwaar genoeg om liet zelfvertrouwen te verklaren, dat er noodig is, om te durven optreden als pro grammateur voor een te vormen partij. En wèl was daar durf voor noodig. Want immers is een politiek program voor een katho lieke partij, in den zin dic^i dit. hier heeft, voor de katholieke partij, een totaal onnoodige, zooal niet onbestaanbare zaakzeker in alle geval een wassen neus. Immers als we ons niet vergissen, dan heeft de katholieke partij geen program te maken eii heeft zij dat ook niet noodig. Zij bezit een volmaakt stuk werk van dien aard in den Syllabus, dat merkwaardige negatieve program, waarin men lezen kan wat er niet van de zaak is en dus ook, tusschen de regels, wat er wèl van de zaak is. En wat daarbuiten of daarboven is, dat moet reeds a priori van den booze zijnof we vatten 't niet. Ten zij 't program van dr. Schaepman een in positieve formules omgezette editie van den Syllabus is; doch dit is geenszins het geval, gelijk we nader zien zullen. Wordt vervolgd ZIERIKSEE, 21 September 1 8 8 3. Uit Hammerfest is bericht ontvangen, dat de «Willem Barents" daar is binnengeloopen en alles wel was. De leden der »Varna"-expeditie zijn volgens hun laatste bericht te Kopenhagen aangekomen en ook daar met veel sympathie ontvangen. Zij zouden van Kopenhagen naar Hamburg gaan. Mr. L. Büchler, leeraar aan de II. Burgerschool te Zwolle, heeft zich een schriftelijke berisping van zijn directeur, namens den Inspecteur en den Minister, op den hals gehaald, door in de Prov. Overijselsche en ZwoUche Courant in een ingezonden stuk te spreken over zijn verhouding tot het Ned. Herv. Kerk genootschap. In dat stuk wordt gehandeld over de meer aangeroerde quaestie van het verbindende van 't lidmaatschap tot het betalen van kerkelijken lioof- delijken omslag. De voornaamste grief van den heer Büchler was, dat men hem nooit had opgezocht om hem ergens voor te laten stemmen, maar wel om geld van hem te vragen. In den toon van het stuk is niets heftigs noch ongemanierds. Tegenover de bluffende wijze waarop anderen altoos openlijk van hun geloof en hun ware geloof opgeven, betuigt de heer Büchler heel eenvoudig en ingénument, dat hij een ongeloovige is. Nu heeft hij zich per adres tot de Tweede Kamer gewend, met verzoek, dat er mid delen zullen beraamd en aangewend worden om onder geschikte ambtenaren tegen ongepaste bemoeiingen van hun superieuren te beschermen. Ziedaar dus, als de Commissie van de verzoekschriften er nota van neemt, een aanleiding te meer om in de Kamer zoo zoetjesaan eens aan 't dilemna «clericaal of niet" te beginnen, 't Is beter dat dit eens uitge maakt wordt dan dat wij langzamerhand een pad opgaan of liever opdwalen, waar de vrije Nederlandsche burger in dezen tijd toch eigenlijk niet meer thuis behoort, nl. het pad van buigen, »ja" knikken of »neen" schudden, al naar 't verlangd wordt en vooral zwijgen en maar lijdelijk meesukkelen met den stroom zooals die loopt neen, dat was zoo erg niet, maar zooals die behendig door eenige weinige clericale drijvers en slimmerds geleid wordt en waaraan op 't laatst zelfs de hoogste autoriteiten des lands zouden gaan toegeven. Nu is 't wel waar, dat in 't gewone alledaagsche leven spreken zilver en zwijgen goud is, maar dan let men niet op de vraag van den enkelen of dubbelen standaard, en 't bimetallisms is ook een vraag van den dag. In den ouderdom van niet meer dan 40 jaren is te Utrecht overleden de heer A. Verloop, ingenieur bij de Suez-kanaalmaatschappij te Port-Saïd, en een onzer meest ervaren en practisch bekwame ingenieurs, die thuis was zoowel op 't gebied van 't mijnwezen als de waterbouwkunde, de groote ijzerindustrie als 't spoorwegwezen. De alphabetische lijst van aanbeveling voor een vacante plaats van rechter in de arr. Rechtbank te Dordrecht bestaat uit de heeren mrs. J. P. Cau, subst.- griff. bij die rechtbank; J. W. Mouton, kantonr. te Woerden en J. B. Uiterwijk, subst.-griff. bij de recht bank te Rotterdam. De Pruisische Regeering heeft den invoer van bloembollen weder toegelaten. Intusschen is door in- dustrieelen en handelaars in dezen tak een adres tot de Regeering gericht, met verzoek, dat de Regeering zal trachten te bewerken, dat Nederland ook toetreedt tot de conventie van Bazel, zijnde een statenvereeniging tot bestrijding der druifluis. Morgen, Zaterdag, wordt te Rotterdam het nieuw gebouwde ijzeren drijvend droogdok beproefd. Het stoomschip «Samarang" van den Rotterdamschen Lloyd zal het eerste schip zijn, dat in het dok gezet wordt. De feestelijke opening zal later geschieden, als 't dok blijkt aan de verwachting te voldoen. Zaterdag 22 dezer wordt te Amsterdam op het terrein van de tentoonstelling en in het gebouw van 't café-concert des ambassadeurs een groote fancy-fair gehouden ten voordeele der noodlijdenden in Indië dooi de ramp van Krakatau. Een groot aantal aanzienlijke Amsterdamsche dames hebben zich bereid verklaard, om als verkoopsters, dat wil zeggen als lieve liefdadige afzetsters, dienst te doen, terwijl de meeste nering doenden, die up het terrein zijn uitgestald of daar hun nering uitoefenen, hun medewerking hebben toe gezegd. Men hoopt op een volkomen succes, als 't weder maai' wil medewerken. Het is gebleken, dat de koe, van welker melk onderscheidene volwassenen en kinderen te Leiden ziek zijn geworden, aan miltvuur leed, waaraan het beest ook gestorven is. De eigenaar der koe, iemand te Leiderdorp, mag geen melk meer aan de melkinrichting leveren en er zijn door den directeur dier inrichting strenge maatregelen genomen om voor 't vervolg zulke gevallen te voorkomen. De betrokken melkboer had de melk der zieke koe onder de andere melk gemengd en bovendien verzwegen, dat hij een ziek beest onder zijn stapel had. De weezen uit de gestichten te Vlissingen, Middel burg en Veere hebben per stoombarge een tochtje door het kanaal van Walcheren gedaan en een wan deling naar de Oranjezon, waar zij onthaald werden voor rekening van den heer G. Alberts Lz. te Mid delburg.

Zierikzeesche Courant | 1883 | | pagina 1