Buitenlandsch Overzicht. Met het gewone ceremonieel werd daarop de Minister uitgeleid en de vereenigde zitting daarna door den voorzitter gesloten. Op de gewone wijze en begunstigd door overheerlijk weder heeft Maandag-middag 1 ure de plechtige opening van de nieuwe zitting der beide Kamers van de Staten-Generaal door Z. M. den Koning plaats gehad. De troonrede van Z. M. luidt als volgt Mijne Heer en! »Met genoegen zie ik de vertegenwoordigers van het Nederlandsche volk weder vergaderd om 's lands be langen te behartigen. Mijne betrekkingen met de vreemde Mogendheden zijn hoogst vriendschappelijk. »De vloot en het leger geven mij reden tot tevre denheid. »De Tentoonstelling te Amsterdam, door bijzondere onderneming in het leven geroepen en door mijne Regeering gesteund, gaf aan de Nederlandsche nijver heid en kunst gelegenheid met die van het buitenland te wedijveren. «De oorlogstoestand in Atjeh vordert' nog steeds groote inspanning van krachten en eene te waardeeren plichtsvervulling van onze strijdkrachten te water en te land. In enkele andere gewesten moesten vijande lijke bewegingen worden bedwongen. »Ook door andere rampen werd Nederlandsch-Indiö bezocht. In eenige gewesten heerschten ziekten van menschen en vee, en eene bijna voorbeeldelooze vul- canische uitbarsting verwoestte een deel van westelijk Java en van Sumatra's Zuidkust. »Het medelijden met hen, die door deze ramp alles hebben verloren, toonde zich reeds door milde welda den, aan de veerkracht bij mijne Regeering en de Volksvertegenwoordigers vereischt om de ondervonden bezwaren te boven te komen, vertrouw ik, dat het niet zal ontbreken. «De Kolonie Suriname ondervindt meer en meer de belangstelling, dienstig tot het ontwikkelen van hare bronnen van welvaart. Mijne aandacht is gevestigd op de gevolgen, die voor de Kolonie Curasao te wachten zijn van de door graving der landengte van Panama. »Eene onmisbare versterking van 's Rijks inkomsten zal U worden voorgesteld. «Weldra zullen U wetsontwerpen bereiken, strek kende om de invoering van het Wetboek van Straf recht mogelijk te maken. »Ook aan andere belangrijke onderwerpen ter be handeling zal het U niet ontbreken. «Met het onderzoek, van welke bepalingen der grond wet herziening raadzaam is, houdt de door mij benoemde Staatscommissie zich bezig. «Moge Gods onmisbare zegen rusten op onze ge- meenschappelijkeii arbeid tot bevordering van het heil des vaderlands. «Ik verklaar de vergadering der Staten-Generaal te zijn geopend". Benoemingen, Besluiten, enz. Benoemd tot telegrafist-leerling de heer W. H. de Horn te Zieriksee. Iiunst, Wetenschap en Letteren. Volgens een mededeeling in Figaro, is eindelijk het middel gevonden om langs zuiver mechanischen weg photografieën in de natuurlijke kleuren der voorwerpen te verkrijgen. De firma Guille et Nievsky, No. 35 Boulevard des Capucines, exposeert op dit oogenblik een verzameling portretten, die door photographic* in- stantanée verkregen zijn en de natuurlijke kleuren vertoonen zonder dat er in 't minst van retouche sprake is geweest bij de vervaardiging. Is dit alles waar, dan heeft de photografie inderdaad een reuzenstap vooruit gedaan. De concerten der Bilse-kapel zijn gewis een dei- grootste aantrekkelijkheden van de Amsterdamsche ten toonstelling geweest. Na het laatste concert werden dan ook aan de kapel en haar directeur vele geest driftige bewijzen van sympathie geschonken. De heer Bilse ontving twee groote lauwerkransen; de onder scheiding van den lauwerkrans was reeds een paar dagen vroeger aan den solo-fluitist Molé te beurt ge vallen. Aan den heer Bilse zijn nog namens eenige kunst vrienden door den heer A. C. Wertheim twee prachtige staalgravuren vereerd, n.l. den «Schuttersmaaltijd" en den «Nachtwacht". Ook was daarbij gevoegd een persoonlijk geschenk van een kunstliefhebber, bestaande in een exemplaar van Unger's etsen naar Hollandsche meesters. Volgens bericht uit Chartoem (Opper-Egypte) is aldaar den '17 Augustus j.l. overleden de Afrika-reiziger Ernst Morne. Het Amerikaansche stoomschip «Yantic", dat uit gezonden was om de pool-expeditie onder Greely op te zoeken, is naar St. John's teruggekeerd, zonder iets van Greely of zijn gezelschap gezien te hebben. De «Yantic" bracht echter mede de equipage van het stoomschip «Proteus", welk schip in Smiths Sound door het ijs was platgedrukt en door de equipage verlaten. Ongelukken, Rampen, Misdaden, enz. Vrijdag heeft een hevig on weder gewoed boven een groot deel van N.-Brabant. Te Heythuizen werd de kerktoren getroffen en zwaar beschadigd; te Roggel een windmolen, doch op beide plaatsen zonder brand. Te St. Oedenrode werd een 79jarige weduwe bij het binnenkomen van haar huis door den bliksem getroffen. Zij was sprakeloos en aan de bovenlip gewond. Men vreest voor haar leven. Nabij Weesp is een rijtuig in 't water geraakt, waarin gezeten waren een jongmensch van 23 jaar en drie meisjes, die van school kwamen en onderweg door hem waren opgenomen. De jongman en een dei- meisjes verdronken. Te Uithuizermeeden is een dubbel woonhuis afgebrand. Te Den Helder heeft een gasontploffing, ontstaan terwijl er iets aan de leiding hersteld werd, schade gedaan in twee woningen. In het eene huis, waar een kleerwinkel is, werden de spiegelruiten stuk ge slagen en in het huis daarnaast, een boekwinkel, evenzeer, terwijl daar ook de uitstalling schade leed. De stoker van de suikerfabriek te Lemelerveld is omgekomen' door onder de steenkolen bedolven te geraken, toen hij bezig was met kolen te halen voor de ovens. Nabij Ouwerkerk a/d. IJsel is een schip met hooi geladen verbrand, terwijl het achter een sleepboot hing. De brand is denkelijk ontstaan door vonken uit den schoorsteen van de sleepboot en hij kon niet gebluscht worden, omdat de schipper, wiens vaartuig, naar men zegt, goed verzekerd was, zich tegen' de blussching of verwerking van het hooi verzette. Nabij Dungeness is het Noorweegsche schip «Julieno" door aanvaring gezonken. Van de '14 man sterke equipage zijn slechts 2 gered. Op een gehucht bij Sittard' heeft een l'3jarig meisje een 9jarigen knaap een mesthaak naar 't hoofd ge worpen, waardoor de knaap zoo zwaar aan het hoofd gewond werd dat hij in levensgevaar verkeert. In de Sinterklaasstraat te Amsterdam is een vrouw, die bezig was met waschgoed buiten een venster te hangen, uit het venster en tusschen de snijding van twee huizen beklemd geraakt. Zij werd met veel moeite en zwaar gewond er uitgehaald. Door onvoorzichtigheid van kinderen zijn te Steenbergen een huis en twee schuren afgebrand, waarbij een voorraad graan en drie varkens en een geit mede zijn verloren gegaan. Te Breskens is de heer A. P. K., directeur van het post- en telegraafkantoor, met zwemmen verdronken, nalatende een weduwe met één kindje. In de Lageheide onder Oosterhout is een huis met schuur en stalling totaal afgebrand. Te Leiden zijn een groot aantal personen ziek ge worden na het gebruiken van melk, die afkomstig was uit de melkinrichting aldaar. Denkelijk heeft er een geval van melk vergiftiging plaats gehad, waarnaar dan ook een onderzoek is ingesteld. Behalve de onderscheidene vorstelijke burenvisites, die dezen zomer vrij talrijk zijn, en enkele nabetrach tingen over de toekomst der royalistische partij in Frankrijk, nu de graaf van Chambord dood is, zou er al heel weinig te vermelden zijn, ware niet de Fransche expeditie in Cochin China de aanleiding tot tal van i min of meer diepgaande of ernstige beschouwingen in de bladen over de onderlinge verhoudingen van de groote staten van Europa. Frankrijk wikkelt zich meer en meer in moeielijkheden in het verre Oosten. Er is daar weinig meer noodig of een groote oorlog tusschen Frankrijk en China is onvermijdelijk. Dit komt Engeland op dit oogenblik hoogst ongelegen. Engelands handelsbelangen kunnen geen grooten oorlog met China velen op dit oogenblik, de opium-schacher laat dat niet toe en vóór alles is der Engelsche politiek het meest gelegen aan de geld- makerij. Openlijk tegen Frankrijk partij kiezen wil Engeland gewis niet doenmaar wel schemert het door dat de Engelsche staatslieden en de groote handelaars van HoSgkong zeer ongaarne al dat krijgsrumoer daar zien. Het is van Frankrijk ook in den grond een dwaze onderneming. Vooral is het dit, omdat zoo weinig, ja schier geen Fransche handelsbelangen daarbij betrokken zijn, en gesteld dat Frankrijks wapenen daar het doel bereiken, dan zal de vrucht daarvan toch voor den Engelschen handel zijn, want deze beheerscht geheel het Oosten, zelfs den handel van de door Frankrijk daar sedert jaren bezette gewesten. Maar de Engelsche handelslui willen op dit oogenblik geen oorlog in het verre Oosten. Zij willen vrede en rust, en om der menschheidswille moet men hun daarvoor dank weten. Maar om nu een afleider te zoeken, zijn de voorname Engelsche bladen ijverig bezig om in Europa Frankrijks aandacht te vestigen, door -te stoken tusschen Frankrijk en Duitschland. Er is inderdaad wel iets aan van hetgeen de Nordd. Allgem. Z. dezer dagen schreef aan 't adres van de Times over dat ophitsen van de Franschen tegen de Duitschers. Doch al zal het in Europa wel niet tot een conflict komen dat aan een tweede bedrijf van 't drama 1870- '71 zou doen denken, wat in 't verre Oosten omgaat is voor Frankrijk al erg genoeg. De opgesmukte be richten van groote overwinningen door de Fransche expëditietroepen behaald, vinden zelfs in Frankrijk weinig geloof. Men kan trouwens wel nagaan uit de berichten zelf, dat de Franschen al heel weinig vooruitgaan, ja veeleer zichzelf afmatten door nuttelooze kleine ge vechten, terwijl hun de macht ontbreekt om slagen van beteekenis te doen. Van de Madagascar-zaak hoort men voor 't oogenblik niets. Admiraal Pierre is overleden en met hem is mogelijk de waarheid over het eerste gedeelte van de verwikkelingen aldaar tevens in 'tgraf gegaan. De Engelschen, die anders nog al bij de hand zijn»om voor hun landgenooten op te komen, laten de ge schiedenis van den zendeling Squau stil rusten. Volgens den Franschen admiraal Pierre toch zou deze geestelijke zendeling niets meer of minder op zijn briefje hebben, dan een verraderlijke poging om de Fransche matrozen en soldaten in massa te vergiftigen. In Duitschland zijn twee groote feesten gevierd in 't Noorden het Lutherfeest, waarbij de Keizer wel niet persoonlijk tegenwoordig is geweest, doch waarbij de Kroonprins wel was en dat ook Keizer Wilhelm aan leiding heeft gegeven om op ondubbelzinnige wijze kleur te bekennen. Bij ons te lande heeft men niet zooveel met Luther op. Dit zij zoo. Maar de Hervorming als zoodanig zal toch ook voor Nederland wel een belangrijk historisch feit zijn. Welnu, we kunnen ons maar moeielijk voor stellen dat bij ons een nationale feestelijke manifestatie in den geest als de Lutherfeesten zou kunnen plaats hebben zonder veel personen ernstig te compromitteeren. De weelde eener nationale ontwikkelingsgeschiedenis kan er bij ons niet meer op overschieten. Dat hebben we aan onze partijschappen te danken en vooral aan de zachte handschoentjes met welke onze anti-clericalen de clericale roervinken en voorvechters trachten zich van 't lijf te houden. In 't Zuiden van Duitschland, te Weenen, vierde men de inwijding van een nieuw stadhuis. Dat was ook een feest met een achtergrond van belang. Om het stadhuis noch om 't beleg van Weenen in '1683 was 't te doen. Het was veeleer een polsvoeling tusschen de Duitsche en niet-Duitsche elementen, waaruit de Oostenrijksche monarchie bestaat. Gemengd Biiitenlandscli Nieuws. Om een denkbeeld te geven van de verbazende drukte, die te Londen heerscht door het personenverkeer tusschen de verschillende stadswijken, is het voldoende op te merken, dat op een dag aan 't Victoria-station aan komen en vertrekken 692 treinen, aan 't station van Liverpoolstreet 642, aan dat van Broadstreet 790. Door elkander kan men 100 personen per trein rekenen, 't welk reeds een totaal van over de 400000 personen uitmaakt, die dagelijks van en naar de City zich bewegen per spoor. Hierbij komen nu nog de vele tienduizenden, die door de ondergrondspoorwegen, de omnibussen, huurrijtuigen en stoombooten vervoerd worden, alsmede de groote schare voetgangers. Met ingang van 1 Januari 1884 zal het tonnegeld in het Suez-kanaal met 21/2 frs. per ton worden verminderd. Ook zal de maatschappij bovendien voor haar rekening nemen de kosten van het lichten van schepen, die in 't kanaal vastraken buiten schuld van den kapitein. Gladstone is op reis, ditmaal in gezelschap van den dichter Tennyson. Op zijn tocht langs de Schotsche kust te Kirkwall aan land gestapt zijnde, werden de beide beroemde mannen door de burgerij met veel geestdrift begroet en werd aan beiden het eereburger schap aangeboden.

Zierikzeesche Courant | 1883 | | pagina 2