ZÏERIKSEESCHE COURANT. voor hot arrondis- seifient Zierihsee. 1883. No. 71. Zaterdag 15 September. 86ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN Prijs per drie maanden f 1,Fr a nco per post f i, Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER ADVERTENTIE N: Per gewone regel 10 cent. Huwelijks-, Gehoor te en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever H. LAKEIVMAN. ZIERIKSEE, 14 September 188 3. Ook hier ter stede heeft zich, onder voorzitterschap van den heer Burgemeester mr. J. P. N. Ermerins, een commissie gevormd tot het inzamelen van liefde giften voor de slachtoffers van de groote ramp, die West-Java en Zuid-Soematra getroffen heeft. Het zal schier niet noodig zijn onze stadgenooten op te wekken om naar vermogen bij te dragen tot leniging van den nood onzer landgenooten in Indië. Nederlands weldadigheidszin werd nimmer te ver geefs gewekten ook Indië deed veel voor 't Moeder land als er nood was. En zelfs al was er geen nood, stroomden ons de rijke schatten van Insulinde toe. 't Is waar, door sommigen wordt opgemerkt, dat als de berichten in hoofdzaak juist zijn, de meeste slachtoffers van de ramp onze hulp niet meer noodig hebben, daar zij verzwolgen zijn met den verraderlijken bodem, die hen droegmaar hier tegenover valt op te merken, dat in een groot deel van Bantam op Java en van de Lampongs op Soematra alles verwoest is waar nog menschen wonen, en die overlevenden hebben zeker onze hulp dringend noodig. Het mag niet ..kunnen gezegd worden, dat een paar groote provinciën van ons Indisch Rijk in een doode woestijn zijn verkeerd, zonder dat alles gedaan is wat mogelijk was, om dit te verhoeden. Laat daarom ieder doen wat hij kan en iets geven tot hulp van de ongelukkigen, die have en goed, akker en vee verloren hebben onder de vulkanische asch, of wier bedrijf als visschers misschien voor langen tijd bedorven is. De. telegrammen, die tot dusver uit Indië bij het Gouvernement in den Haag aankwamen, behelzen zoo onbeduidend weinig bijzonderheden betreffende de uit barsting van den vulkaan van Krakatau en de daarmede gepaard gaande rampen, dat men kan aannemen, dat men er in Indië al even weinig van weet als in den Haag. De meeste menschen, die op 't tooneel der verwoesting gewoond hebben, zullen vermoedelijk om gekomen zijn en de weinige geredden zullen door toevallige omstandigheden ontkomen zijn, n.l. door afwezigheid, waardoor zij er dan ook niets van weten te vertellen. Intusschen zullen de schriftelijke berichten en de Indische bladen mettertijd althans wel eenige lezingen of beschouwingen betreffende het gebeurde medebrengen. Het bericht, eenige dagen geleden reeds aangekomen, dat de Gouvernementsstoomer, die te Telok Betong in de Lampongbaai gelegen had, door de vloedgolf ver het land in was gedreven en daar blijven zitten, is nu gevolgd door het bericht, dat de eerste stuurman Ampt en de machinist C. Stolk der Gouvernements marine door een (sic!) vloedgolf zijn omgekomen. Ook is reeds herhaaldelijk bericht, dat de veiligheid van de vaart door straat Soenda voorloopig verzekerd is. Uit deze schraalheid van telegrafische berichten zou ook op te maken zijn, dat men in Indië de ramp niet als zoo vreeselijk beschouwt als zij dit hier wordt gedaan, doch hiermede is toch in strijd het bericht, dat alles wordt gedaan om aan de overgebleven be volking de eerste hulp te verschaffen. Van goeder hand kunnen wij mededeelen, dat de illustratie IIolland-Krakatau de algemeene medewerking ondervindt van alle onze eerste artisten en letter kundigen. De redactie werd met de meeste welwillend heid aangenomen door de Ileeren J. Bosboom en dr. Jan ten Brink, terwijl de titelplaat, waarop eene afbeelding van het eiland Krakatau met hare vulkanen voorkomt, alsmede een teekening van de vernielde gouvernements-gebouwen wordt vervaardigd door den Heer Ch. Rochussen. Verder hebben sedert onze laatste opgaaf hunne medewerking toegezegd de Heeren II. W. Mesdag, J. Vrolijk, J. A. B. Stroebei, IJ. A. van Trigt, J. W. Bilders, Mevr. Bilders-Bose, C. Bisschop, Mevrouw Bisschop, Klinkenberg, van der Waals, F. C. Stracké Jr., J. J. Destree, D. A. C. Artz, Cd. Busken IJuet, Johan Gram, Arn. Ising, P. F. Brunings, J. Kneppelhout, L. R. Beijnen, Mevr. Koorders-Boeke en vele anderen. Voor de goede regeling der redactie vermeenen wij er op te moeten wijzen, dat de inzendingen gaarne voor 45 dezer worden ingewacht. Den 30 Augustus zijn in Atjeh bij een vijandelijken aanval op een transport de luitenant W. J. F. van Bennekom en een fuselier gesneuveld, doch de aanval werd glansrijk afgeslagen. Uit nadere berichten (van 25 Juli) afgezonden door den Gouverneur van Atjeh, blijkt, dat het geval van het verwonden van het paard van den Gouverneur heeft plaats gehad op een tocht van den Gouverneur met den militairen kommandant, om alle posten in Groot-Atjeh te bezoeken. Het zeer sterke geleide schrikte de Atjehers niet af van het beproeven van aanvallen. Volgens het bericht, onzerzijds gezonden, zou de vijand bij die gelegenheid gevoelige verliezen geleden hebben, 45 dooden en 47 gewonden; wij hadden 3 gewonden, waarvan één aan zijn wonden overleed. In het begin van Augustus is de Gouv.-Gener. van Indië persoonlijk met groot gevolg naar Atjeh getogen om ja, waarom blijkt niet zoo terstond. Maar wel komt de bedenking op of de Toewan Besaar niet beter een bataljon soldaten naar Atjeh had kunnen zenden dan daar zelf heen te gaan. De kosten zouden zooveel meer niet zijn, terwijl toch de persoonlijke tegenwoordigheid van den hoogsten gezaghebber op 't tooneel der vreedzame vijandelijkheden, voor ons prestige eer na- dan voordeelig zal wezen. De Atjeh- neezen zullen evengoed op den Toewan Besaar schieten als op den Gouverneur van Atjeh, en van hun kant hebben zij daar geen ongelijk in. Men mag echter vragen wat zulke kostbare parades beteekenen, waar scherpe wapenen alleen iets zouden kunnen uitrichten Slechts voor 't uitgemaakte overwicht der wapenen zwicht de Atjeher. Het is genoeg gebleken, dat acten van onderwerping, aangenomen geschenken in geld en dergelijke de Atjehsche hoofden nooit weerhouden van even vinnige vijandigheid, zoodra er maar een kansje is. Daarom zouden wij de groote kosten voor dat parade reisje der burgerlijke autoriteit liever gebruikt zien tot het zenden van versterking der militaire macht. Heden, Vrijdag, vertrekken HH. MM. de Koning en de Koningin van Oranje Nassau-oord naar 's Graven- hage voor de plechtigheid van a.s. Maandag. De Gemeenteraad van Vlissingen heeft besloten tot het in orde brengen van het verplegingshuis voor be smettelijke zieken, alsmede een extra-subsidie verleend aan het gasthuis tot het inrichten in dat gesticht van cellen voor krankzinnigen en voor een chirurgicale kamer. Te Middelburg is de levering van Ruhr-kachelkolen voor de gemeentegebouwen aangenomen voor f 0,585 per H.L. Het is misschien niet overbodig de Gemeente- Secretarissen te herinneren aan het bepaalde bij Art. 20 der Wet van 44 Juli 4882 (S.bl. No. 92), uit welk Artikel o. a. volgt, dat de Raadsbesluiten, houdende benoeming of herbenoeming van Wethou ders, bij afschrift of uittreksel binnen 24 dagen ter registratie behooren te worden aangeboden. Het ontslag van den secretaris te Wolfertsdijk, heeft ook buiten den gemeenteraad de gemoederen in beweging gebracht. Een adres, voorzien van 72 hand- teekeningeri, werd den 8en dezer aan Z. M. den Koning gezonden, waarin werd verzocht het besluit tot ontslag te vernietingen. Dit adres is van den volgenden inhoud »Geven eerbiedig te kennen: de ondergeteekenden, allen ingezetenen der gemeente Wolfertsdijk; »dat zij met verbazing vernamen, dat door den Raad dezer gemeente in zijne vergadering van 30 Augustus j.l. de secretaris is ontslagen met 3 tegen 4 stem; »dat dit hen allen ten zeerste spijt, daar zij over tuigd zijn, dat de heer Weststrate steeds de beste bedoelingen had omtrent de belangen der gemeente en gedurende eene reeks van jaren zijne beste krachten daaraan heeft besteed. «Vernomen hebbende, dat de Burgemeester, gebruik makende van de bevoegdheid, hem bij art. 70 der gemeentewet verleend, geen uitvoering aan dit besluit heeft gegeven, maar het ter vernietiging aan Uwe Majesteit heeft voorgedragen, verzoeken ondergeteekenden dringend en eerbiedig dat het Uw Majesteit moge be hagen het genomen raadsbesluit te vernietigen." Te Veere is tot lid van den gemeenteraad gekozen de heer mr. J. van Beveren met 29 stemmen; op den heer W. de Rijke, anti-rev. cand., waren 25 stemmen uitgebracht. Maandagavond heeft het werkvolk der fabriek van de firma Enthoven te 's Hage een serenade met muziek en fakkellicht gebracht aan den heer Karei Enthoven, die dien dag het vijftigjarig bestaan der fabriek herdacht. Na afloop der serenade en zelfs reeds gedurende die manifestatie zijn er door sommigen van het werk volk der fabriek of door andere kwaadwilligen, groote ongeregeldheden gepleegd, zooals het inslaan der glazen bij particulieren, vechten met de politie enz. Het is jammer dat dit gebeurd is, daar toch anders een goede geest heerscht onder het volk van de bedoelde fabriek en inzonderheid de verhouding tusschen het werkvolk en de patroons altoos zeer goed was. Behalve de «Argus",kruist ook het stoomschip «Bonaire" thans in de Noordzee tot het uitoefenen der zeepolitie en ter bescherming onzer visschers. Te 's Hertogenbosch is tot lid der Tweede Kamer gekozen de heer mr. A. F. "Vos de Wael, lid der Eerste Kamer, met 984 van 4074 uitgebrachte stem men. Op den oud-minister jhr. Klerck waren 60 stemmen uitgebracht. Onder de schepen, die den orkaan van 't begin dezer maand op den Oceaan uitgestaan hebben, is ook het stoomschip «Schiedam" geweest, dat gisteren te Am sterdam is aangekomen. Het schip heeft van 34 Aug. tot 6 September in den storm gelegen, kreeg 40 voet water in en liep gevaar van te zinken, zoodat alleman moest helpen pompen en men 450 ton van de lading moest overboord werpen. Door de jongste vergadering der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen is besloten, voor veelbelovende maar minvermogende jongelieden, die aan het onderwijs der Rijksschool voor Kunstnijverheid te Amsterdam wenschen deel te nemen, tien beurzen uit te loven, elk van f 300 'sjaars. Dientengevolge brengt het hoofdbestuur van voor noemde Maatschappij het onderstaande te algemeener kennis 4. Alle in Nederland geboren en metterwoon ge vestigde, onbemiddelde jongelieden, die den leeftijd

Zierikzeesche Courant | 1883 | | pagina 1