/IllllkSllSdii COURANT. voor het arrondis- a?.Ask seinent Zieriksee. 1883. No. 70. Woensdag 12 September. 86ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en "VRIJDAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN Prijs per drie maanden f 1,Franco per post f Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER ADVERTENTIE N: Per gewone regel 10 cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever H. LAKENMAN. Zieriksee, De Postduivenvereniging «Excelsior" hield 9 dezer eene vlucht van Assen (afstand 234 kilometers). Door den heer Stationchef aldaar werden de duiven losgelaten des morgens 7 uur 55 min. De eerste duif kwam kort na twaalf uur op het hok. Het meerendeel der duiven was Zondagavond tehuis, zoodat deze vlucht wederom uitstekend geslaagd mag heeten. De groote wedstrijd is bepaald op Zondag 16 dezer van Groningen. Behalve de prijzen in geld is door de Vereeniging eene zilveren medaille uitgeloofd als 1ste prijs, terwijl, naar wij vernemen, van particuliere zijde eene zilvere medaille is uitgeloofd voor de eerst tehuis- komende serie van duiven. Het bureau voor den wedstrijd zal zitting houden in het Hotel »de Weerd", ingang Poststraat. De Kermis. Heden vangen de uitvoeringen van muziek, zang enz. in dè Concertzaal aan. Zij worden druk bezocht naar we hooren. Dit kan ook gezegd worden van het café chantant bij den heer Franken in 't Huis van Nassau, waar o. a. een zeer verdienstelijke Hollandsche komiek zich laat hooren. Het weder, dat Zaterdag al zeer slecht was, heeft zich gebeterd en was gisteren en heden zeer fraai zoo fraai als het voor een kermis maai' te wenschen is. We ontvingen No. 1 der Staatkundige Brieven, die Mr. S. van Houten begonnen is uit te geven, en die, volgens hetgeen hij als inleiding zegt, van tijd tot tijd zullen verschijnen, gericht aan het Nederland- sche volk en meer bijzonder tot diegenen, wier ver trouwen hij in zijn bijna vijftienjarige parlementaire loopbaan heeft mogen winnen. Hij meent, dat voor hem en zijn geestverwanten de tijd voor krachtiger optreden is gekomen. Daar de heer van Houten zijn beschouwingen van den politieken toestand vastknoopt aan een ophaling van zijn herkiezing te Groningen, is het niet vreemd, dat deze eerste brief iets van een oratio pro domo heeft. Iets, maar hij is dit toch niet geheel. Het doel is de noodzakelijkheid eener nieuwe partijformatie in het licht te stellen. Zulk een schifting en hervorming der partijen is noodzakelijk om de vervallen en ver slapte liberale partij weder met nieuw leven te be zielen. Om er toe te komen zou de liberale partij, om te beginnen, niet meer halfslachtige keuzen moeten doen, 't welk slechts tot eigen verslapping leidt, daar elk op die wijze behaald succes eigenlijk meer kost dan het waard is. In plaats van de afgezaagde schoolquaestie, zou den grondwets- en kieswetsherziening de spillen moeten worden waarom de verkiezingsstrijd draait. Is eenmaal de volksvertegenwoordiging meer de uitdrukking van den wil der kiezers geworden, dan zou van zelf de schoolquaestie weder aan de orde kunnen komen, doch dan, om voor goed te worden afgedaan. Wij schorten ons oordeel over dezen brief op tot we er nog eenige meer zullen gelezen hebben. Te Amsterdam is op dOjarigen ouderdom overleden, de heer E. P. de Monchy, oud-president der Ned. Handelmaatschappij, kommandeur der Orde van den Ned. Leeuw, groot-officier der Orde van de Eikenkroon. De heer de Monchy was vroeger chef van een geacht handelshuis te Rotterdam en in 1851 aan 't hoofd der Handelmaatschappij gekomen. Hij is ook van 1843 tot na 1848 lid geweest van de Tweede Kamer. Ofschoon de uitvoerige berichten zich nog altoos laten wachten, zijn toch enkele nadere tijdingen ge komen betrekkelijk de ramp in Ned. Indië. Vrijdag is een telegram aan het dep. van koloniën aangekomen van den Gouv.-Generaal, meldende: De passage in straat Soenda, tusschen St. Nicolaaspunt en de Zutphensche eilanden is niet afgesloten. Lichtschepen zijn onnoodig. Het vuur op Java's eerste punt (Java-hoofd) is onbe schadigd. Dat op Vlakke Hoek kan na acht dagen weer branden. De bijgebouwen aldaar zijn verdwenen, het personeel grootendeels. Het vaarwater in straat Soenda is waarschijnlijk alleen veranderd tusschen de eilanden Krakatau en Sebachoe. Berichten zijn ontvangen van den Resident der Lampongsche districten, van kapitein Beunk en van controleur Wijnveldt, via Palembang per stoom schip. Het rësidentiehuis, het fort en de gevangenis te Telok Betong zijn gespaard verder is alles verwoest. Het gouvernementsstoomschip is twee palen landwaarts in door den resident terug gevonden. Van de kustdistiicten is geen bericht. De kust is ongenaakbaar: zooveel zichtbaar is alles verwoest. De Gouv.-Generaal zendt huJp via rivier Toeloeng Basong en Mangala. Uit het feit dat het stoomschip «Batavia" van de Rotterdamsche Lloyd den 4ri dezer te Batavia is aan gekomen na eene reis zonder eenige vertraging maakt men op dat de vaart door straat Soenda niet zoo heel gevaarlijk is als eerst gedacht werd. De «Batavia" is het eei'ste schip waarvan bekend is dat het na de groote vulkansiche uitbarsting door straat Soenda is gevaren zonder iets van hetgeen daar gebeurd was te weten. Het zou echter kunnen zijn dat de «Batavia" nog vóór straat Soenda in te gaan een der aldaar kruisende gouvernementsschepen heeft ontmoet en gewaarschuwd is. De President der Fransche Republiek heeft aan Z. M. den Koning zijn leedwezen betuigd over de ver woestingen door de uitbarsting van Krakatau in Indië aangericht. Het telegram luidde aldus: «Diep getroffen door het bericht der ramp, die Java getroffen heeft, stel ik er prijs op Uwe Majesteit mijn innige deelneming te betuigen en de verzekering te geven dat ik hartelijk deel neem in het leed en den rouw, die die ramp in uw koninkrijk veroorzaakt." Daarentegen heeft ons hof voor acht dagen den lichten rouw aangenomen wegens het overlijden van den graaf van Charnbord. Als men op 't Elysée nu maar niet gaat vragen of men hier ook een toepassing heeft van 't spreekwoord dat de eene beleefdheid de andere waard is. Aanst. Maandag, 17 September, zal de vergadering der Staten-Generaal op de gebruikelijke wijze door Z. M. den Koning worden geopend. Het verbod van den invoer van schapen uit Neder land, België en Luxemburg in Duitschland is tot 1 Nov. a.s. verlengd. Men herinnert zich hoe ter gelegenheid van het treurig geval met die gevaccineerde pontonniers te Dordrecht de Standaard en de met den geest van dat blad instemmende bladen den akeligen moed gehad hebben zich in dat geval te vermeien als in hun kraam te pas komende en geschikt om de agitatie tegen de vaccine bij den minderen man gaande te houden. Nu, die lui kunnen dan ook met satisfactie de kerkhoven te Oud-Beierland, Kralingen en elders gadeslaandaar liggen hun trouwe domme volgelingen. Maar de Standaard haalt nu dat geval van Dordt weder op naar aanleiding van een aanvraag om in lichtingen door den Engelschen geneesheer William Tebb tot de Dordsche medici gericht en waarop der N. Rutgers geantwoord heeft met de mededeeling van de bekende feiten. Wat wil de Standaard nu? Wil het blad soms het domme landvolk weder eens ophitsen tegen de vaccine, waarvan dat ongelukkige door dom heid en bijgeloof verblinde yolk toch al niets wil weten? Laat het dan liever de lui tegen de pokken ophitsen en hun aanraden zich te laten vaccineeren, zooals de leiders en ophitsers toch zelf voor zich en aun kinderen doen. Meer dan een toch van de vrome donderaars tegen de vaccine laat zich en zijne kinderen wel inenten. Te Dordrecht is vermoedelijk wel een fout begaan; doch dit bewijst nog niet dat de vaccine op zichzelf zoo gevaarlijk is; het bewijst enkel dat er ook door vaccine bij ongeluk menschen naar het graf kunnen geholpen worden; alleenlijk doet de vaccine dit zelf niet, maar de fout die gemaakt werd was de oorzaak. Dezer dagen wordt te Amsterdam ook de muntquaestie behandeld en zal zich o. a. laten hooren dr. Otto Arendt, de bekende voorstander van het bimetallisme en afgevaardigde van het «Deutsche Verrein für internationale Doppelwahrung." Naar het D. v. N. verneemt, bestaan de financiëele hervormings- of reddingsplannen der Regeering in: 1. Terugneming door het Rijk van een vijfde der personeele belasting2. Bevoegdheid van de gemeenten tot verhooging der opcenten op de ongebouwde eigen dommen 3. Wederinvoering van rechten op granen 4. Invoering van rechten op koffie. Te Vlissingen zegt men dat van de werf »de Schelde" voor Engelsche rekening twee goederenstoomschepen zullen op stapel gezet worden. Te Sluis is tot wethouder benoemd de heer mr. P. C. J. Hennequin. De groote veld manoeuvres van de 3e divisie Infanterie in N.-Brabant zijn afgeloopen. Zij moeten over het algemeen goed geslaagd zijn. Officieren en troepen worden zeer geprezen wegens hun geoefendheid en niet minder om de hoogst fatsoenlijke wijze waarop zij zich op de marschen en in de kantonnementen hebben gedragen. Volgens het Vaderland, zou onder de nieuwe be lastingplannen der Regeering ook zijn een verhooging der belasting op het gedistilleerd. Volgens het Dagbl. heeft jhr. mr. G. J. Th. Beelaerts van Blokland het hem aangeboden ambt van Staats- procureur der Transvaalsche republiek niet aangenomen. Te Nijmegen zullen nog dit jaar groote wedloopen en harddraverijen gehouden worden. Deze wijze van dobbelspel schijnt meer en meer inheemsch te zullen worden. Zij vervangt met de duivenschieterij en de wedstrijden van jachthonden eenigszins doch niet geheel de ridderlijke tornooien van den ouden tijd. Vrijdag-nacht is op Breezand, Noordkust van Wal cheren, gestrand de Engelsche barge »Una", gezagv. Witrnore, van Londen naar Leerdam. De leden der Varna-expeditie zijn van Hammerfest naar huis vertrokken. Zij zouden te Drontheim aan- loopen om daar den Noorschen timmerman der expeditie af te zetten, die niet mee naar Nederland komt. Men is voornemens in het laatst dezer maand aan de leden der expeditie te Utrecht een feest aan te bieden. Tot wethouder der gem. Rilland-Bath is herbenoemd de heer C. Braamse.

Zierikzeesche Courant | 1883 | | pagina 1