Met ongeduld wordt uitgezien naar berichten uit Indië betreffende de ramp van West-Java. De uitge breidheid der ramp moet veel grooter zijn dan de tot dusver ontvangen losse tijdingen aangeven. Telok Betong in de Lampongsbaai is onbereikbaar, daar de geheele baai met een voeten dikke lang puimsteen gevuld en niet te bevaren is; men vreest echter dat de plaats geheel vergaan zal zijn, Van den resident der Lampongsche districten was nog geen bericht ontvangen, denkelijk om de zooeven genoemde reden er was een expeditie uitgezonden om berichten in te winnen. De vaart door straat Soenda is zoo gevaarlijk, dat men voor groote zeerampen vreest. Daarom zijn oorlogsschepen daarheen gezonden, met last Westelijk van de straat te kruisen en zooveel mogelijk de aan komende schepen te waarschuwen. Men is ook met voorloopige opnemingen en peilingen bezig. De vuur toren op Java's Ie punt staat nog; ook die op den Vlakken hoek (Soematra's Zuid-Westpunt), doch het licht van dezen toren is gebluscht om nog grooter misleiding te voorkomen. Alleen te Tjiringin zijn 10,000 mensehen in de vloedgolf omgekomen. Van het Zuid-Oostelijk deel der Lampongs heeft men eenig bericht, o.a. dat de controleur van Katim- pang VV. Beyerinck met familie gered is. In ons vorig nommer hebben wij een kleine fout gemaakt. Het établissement Mei-alt, dat geheel is te gronde gegaan, was niet op Poeloe Merak, 't eilandje van dien naam, maar daar tegenover op de vaste kust van Java. De rotsen waren daar tot 300 voet hoog en het liuis van den chef stond op 130 voet boven de zee, maar alles is zoo totaal verdwenen, dat van het geheele établissement geen spoor meer te vinden is. Blijkens een particulier telegram uit Indië aan het Handelsbladis de verwoesting in de Lampongs vree- selijk. Tot op vijf mijlen het land in is alles verwoest en de omgekomenen tellen bij duizenden. Hierbij nog iets ergers. De bevolking zou namel. in vollen opstand gekomen zijn, daar zij de schuld van de ramp op de Hollanders werpt, wegens de verovering- van Atjeh. De commissie tot leniging van den- nood in West- Java, op initiatief van prins Alexander van Oranje bijeengeroepen, bestaat, behalve Z. K. IL, uit de vol gende heerenJhr. mr, G. C. J. van Reenen, vice- president van den Raad van State; I. D. Fransen van de Putte, lid van de Eerste -Kamer, oud-minister van koloniën; jhr. mr. F. J. J. van Eysinga, voorz. van de Eerste KamerO. van Rees, voorz. van de Tweede Kamer; mr. C. L. de Vos van Nederveen Cappel, president van den Hoogen Baadluit.-generaal Bouwmeester, oud-kommandant van het leger in Ned- ïnclië; mr. J. G. Patijn, burgemeester der Residentie E. A. A. I. de Roy van Zuidewijn, voorz. der Algem. Rekenkamer; mr. G. van Tienhoven, burgem. van Amsterdam; mr. N. A. Vening Méinesz, burgem. van Rotterdam; mr. G. de Vries Az., lid van den Raad van State; M. Jansen, lid van den Raad van State; jhr. mr. H. C, van der Wijck, oud-lid van den Raad van Indië; mr. N. Trakranen, president der Ned. Handelsmaatschappij luit.-gen. Reuther, lid der Tweede Kamer; A. baron Schimmelpenninck van der03re, lid der' Tweede Kamer en M. G. van Heel van Rossum. Er zijn hier en daar reeds plaatselijke comité's ontstaan tot het bijeenbrengen van geld voor de noodlijdenden op Java. Van vertrouwbare zijde wordt ons medegedeeld, dat eerstdaags een kaart zal verschijnen, bevattende liet zoo vreeselijk geteisterde deel van onzen Archipel. De opbrengst dezer uitgave, die volgens de nieuwste bronnen wordt samengesteld en waarvoor de directeur der Topografische Inrichting zijn steun heeft toegezegd, zal strekken tot leniging van den nood in West-Java en Zuid-Oost^Soematra. Vad. Volgens het D. van Z.-Il. wordt aan de afd. pos terijen van het Dep. gearbeid aan de voorbereiding der invoering van het remboursstelsel bij den pakket dienst. We hebben reeds medegedeeld dat de Ti-ansvaalsche regeering aan dr. Jorissen heeft aangeboden hem nog voorloopig staatspvocureui' 'te laten blijven tot een opvolger te vinden zou zijn. Thans wordt gezegd, dat de Transvaalsche regeering aan jhr. mr. Beelaerts van Blokland, lid van de Tweede Kamer, liet ambt van staatsprocureur heeft aangeboden. Daar deze heer een anti-re vol utieonair is en dr. Jorissen een gewezen modern predikant, zoo ontstaat het vermoeden dat de Zuid-Afrikaansche orthodoxe dominees niet vreemd zullen zijn geweest, aan de intriges waarvan dr. Jorissen het slachtoffer is geworden. werden eenige heeren uit Arnhem, die over de Prui sische grenzen waren wezen hengelen, op de meest kleingeestige manier aangehouden en werd hun veel geld afgeperst in den vorm van belasting op de koperen bandjes van liun riethengels. Een der heeren moest '18 mark, een ander '16 mark en zoo verder, betalen. Men kan dit niet anders dan roof of afzetterij noemen en een handelwijs een zich noemende bevriende mogend heid onwaardig. Thans verneemt men, dat door het Ilaupt Zoll Ambt te Emmerik alle invoer van boomen, planten en bloe men en bloembollen uit Nederland in Duitschland totaal verboden is. Dit is zeker te doen om onzen handel in bloembollen te nekken. Het is bekend dat onze Haarlemsche huizen veel en voordeelige relaties hebben met huizen te Mainz, Frankfort en andere plaatsen. Als het rijk met zulke middelen tot bloei gebracht moet worden, is het er tieurig mede gesteld. Blijkens de dezer dagen door het Departement van Waterstaat, Handel en Nijverheid uitgegeven statistiek der scheepvaart over '1882, 2e ged. (strandingen, schipbreuken enz.) kwamen in 1882 50 zeerampen op de Nederlandsche kust voor. Van de verongelukte 50 schepen waren 40 wrak geworden of vergaan, waarbij ll'l schepelingen en 5 passagiers omkwamen. Onder de 50 schepen waren 17 Nederlandsche, waarvan 14 wrak geworden of vergaan waren, waarbij 68 schepelingen en 5 passagiers omkwamen. Het aantal zeerampen aan Nederlandsche schepen buiten de kusten van het Rijk overkomen, was 49. Daarvan waren 34 wrak geworden of vergaan, waarbij '13 schepelingen waren omgekomen. Van 1878-1882 zijn zoo op de Nederlandsche kust als daarbuiten 295 Nederlandsche schepen wrak ge worden of vergaan, waarbij 319 schepelingen en 77 passagiers omkwamen. Twee reddingmaatschappijen: de Zuid-Hollandsche te Rotterdam en de Noord- en Zuid-Hollandsche te Amsterdam, beide in 1824 opgericht, bleven zich met de pogingen tot redding van schepen en schipbreuke lingen belasten. De Zuid-Ilollandsche maatschappij had 10 stations, de andere 24 stations. Zij redden in '1882 respect. 34 en 72 personen. De maatschappijen bestaan geheel uit eigen kapitaal en bijdragen der leden, behoudens een subsidie van f 3000, die door de Z.-Hollandsche wordt genoten en die ook over 1882 is toegekend. Kunst, Wetenschap en Letteren. Ruslands beroemde, romanschrijver en novellist Iwan Turguenjeff is dezer dagen in den ouderdom van 65 jaar overleden te Bougival bij Parijs. De meeste zijner werken zijn in de voornaamste talen van Europa over gezet en onder het levend publiek algemeen bekend. Hij had een groot talent van vertellen, doch zijn dichterlijke geest ademde zekere zwaarmoedigheid en somberheid, die hem uitlokte tot het schilderen van de donkere zijden van het Russische volksleven. Dat leven is door liem meer algemeen bekend geworden en daardoor is hij van grooteh invloed geweest op de beoordeeling van Russische toestanden door de beschaafde klasse in Rusland zelf, maar meer nog in liet buitenland. De Koningin van Rumeniö werd onlangs bijna door den bliksem getroffen; zij kwam met den schrik vrij. Felix Dahn dichtte naar aanleiding daarvan de volgende regelen 'An Carmen Sylva. Weiszt du, wezhalb dich der Blitz hat verschont? Nicht die goldene Krone, Dich liat der Lorber geschützt, welcher das Haupt dir umrankt. Ueber die Erde verstreut hat zerschlagener Gold- Diademe Trümmer in Menge der Blitz, welchen das Ragende reizt. Aber die Schönheit vermag auch das Donnergewölk zu entwaffnen, Sieh' und Kronions Strahl schonet den Lorber ApolL's. Benoemingen, Besluiten, enz. Z. M. heeft benoemd tot burgemeester der gemeente Heinkenszand B. Vermande, secretaris en ontvanger van Heinkenszand en 's Heer Arendskerke. Z. M. heeft benoemd tot lid van het bestuur der waterkeering van het calamiteuse waterschap Scherpe- nisse M. Noordijke; tot lid van het bestuur der water keering van den calamiteusen Anna Frisopolder D. De Regt Mz. Hoe lief en vriendschappelijk de tegenwoordige Duitsche handelspolitiek te onzen aanzien is, blijkt eiken dag al klaarder, 't Is of Duitschland ons zoekt, ten einde een aanleiding tot conflict te vinden. Onlangs Met ingang van 15 September is A. Koremans te Sas van Gent benoemd tot opzichter 4e kl. bij 's Rijks Waterstaat. Door Z. M. is jhr. mr. F. J. J. van Eysinga, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, benoemd tot voorzitter dier Kamer, gedurende de vergadering die zal aanvangen op den derden Maandag van Sept.'1883. Ongelukken, Kaïnpen, Misdaden, enz. Onderscheiden groote branden hebben tijdens den jongsten storm plaats gehad. Bij Namen brandde een boerenwoning af, waar juist militairen van het Belgische leger in kwartier lagen wegens de groote manoeuvres twee lanciers kwamen in de vlammen om. Het dorp Battincourt in Belgisch Luxemburg brandde geheel afhonderd zestien huizen werden door de vlammen verteerd. Te Weenen brandden de groote houtwerven en 12 huizen af. Nog andere groote branden hadden dienzelfden dag plaats. Zoo verbrandde te Cincinnati in N.-Amerika een fabriek voor de bewerking van lompen, waarbij 8 vrouwen en 1 man omkwamen. Onderscheidene scheepsrampen zijn tijdens den storm van j.l. Zondag en Maandag gebeurd. Zoo verging bij Portland het Noorsche barkschip »Christiane", van Drammen met hout naar Dartmouth. Van de tien man equipage verdronken er twee. Nabij San Sebastian verging het Engelsche stoomschip »Coldra", waarbij een deel der bemanning omkwam. Zaterdag is bij Plymouth het barkschip »Elise" vergaan, het volk werd gered. Nabij Terschelling, op de bank Stortemelk, is een Noorsche bark met hout gestrand. Onder Duins hebben vele schepen door den storm schade aan ankers en tuig geleden. Zaterdag verging bij Cuddenpoint onder Penzance het barkschip »G. J. Jones", waarbij de geheele bemanning en de loods omkwamen en slechts twee matrozen met zwemmen hun leven gered hebben. De storm heeft in FrankrijkEngeland en Italië veel schade aangericht. Te Rome werd een huis dooi den bliksem getroffen; te Grumo Nevao, dicht bij Napelswerden de fundeeringen der huizen door den regenvloed ondermijnd; een huis viel in, waarbij 11 personen onder het puin werden begraven. Men hoort van een aantal schipbreuken aan de Engelsche kusten Eastbourn en Hastings werden voor een deel overstroomd. Nabij Rotterdam is in den jongsten storm een bootje met groenten omgeslagen, waardoor de opvarenden, zijnde een man met zijn vrouw, van Papendrecht komende, verdronken zijn. In den mond der Leuvenhaven aldaar is een aak met kolen gezonken, die door den golfslag vol water was geloopen. Door de onverstandigheid en onhandelbaarheid eener van een schuttersfeest komende menigte is aan het station Steglitz, tusschen Berlijn en Potsdam, een schromelijk ongeval gebeurd. Terwijl een sneltrein aankwam drong de menigte op de rails om in een aan de andere zijde van den weg staanden trein te klimmen. De sneltrein kon niet meer tot staan ge bracht worden en de menigte was voor geen reden vatbaar, zoodat de trein midden door de menschen- massa stoomde en 17 mannen, 18 vrouwen en 4 kinderen vermorselde, terwijl 5 personen zwaar en een menigte andere licht gewond werden. Onder de omgekomenen was ook de scherpschutter, die den eersten prijs had gewonnen en ook diens vaandel drager. Een knaap van 14 jaar verloor zijn vader, moeder en drie broeders. Aan het Katerveer heeft een schipper, die beschonken aan boord kwam en daarover twist met zijn vrouw kreeg, na reeds ontkleed te zijn, zich weder van boord begeven, waarop den volgenden morgen zijn lijk uit een nabijgelegen vijver werd opgehaald. Gemengd Buitenlandscli Nieuws. De dwaze handelwijze der gravin-weduwe Chambord ten aanzien der. Orleanistische prinsenheeft veel kwaad bloed gezet onder de Orleanistische partij. Zelfs de te Görz voor de begrafenis opgekomen Fransche legitimisten zijn daardoor gecompromitteerd en geërgerd. Zij hebben door moties en adressen getracht den indruk weg te nemen, doch zijn hierin niet geslaagd. De Orleansche prinsen zijn heengegaan zonder verder eenige notitie van lijk of sterfhuis te nemen. Behalve voor het rouwbeklag heeft de Oostenrijksche regeering zich ook nog met de Fransche legitimisten te Görz bemoeid, door n.l. den prefect von Rechbach naar het hotel de la Poste te zenden, waar zij een vergadering in den tuin hielden, om hun te zeggen, dat de regeering geen politieke vergaderingen wilde toelaten. Door een der hoofden, de heer Lucien Brun, werd dit aan de legitimisten medegedeeld, die daarop, ofschoon onder veel agitatie, uit elkaar gegaan zijn. De indruk, door het gebeurde te Frohsdorf in Frank rijk gemaakt, is van dien aard geweest, dat de geheele royalistische pers zich heeft aangesloten bij de motie door den hertog De Larochefoueauld Bissaceia te Frohsdorf ontworpen en door de te Görz aanwezige Franschen aangenomen. Als gevolg dier motie werd een schrijven

Zierikzeesche Courant | 1883 | | pagina 2