ZlERIkSEESIlllË COURANT. voor hot arrondls- seinent Zieriksee. 1883. No. 69. Zaterdag 8 September. 86ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND, uitgezonderd op FEESTDAGEN Prijs per drie maanden f 1,Franco per post f 1, Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Per gewone regel 10 cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 ct. Alle stokken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever H. LAREM.1H, ZIERIKSEE, 7 September 1 8 8 3. DE KERMIS is weer in 't land met haar eigen aardige drukte van vreemdelingen, in- en omwoners, vermakelijkheden, vertooningen enz. Had de kermis- lievende jeugd aanvankelijk gevreesd dat het maar min zou wezen met de kermis, het begint op straten en pleinen er toch nog vol uit te zien. De heer DEN TOOM, gedachtig aan zijn vroegere ervaring, dat men van 't goede ook wel eens te veel kan hebben, zal ditmaal de concertzaal pas in de aanstaande week openen. Van harte wenschen we hem een druk bezoek toe. Van de kermisvermakelijkheden verdient wel in 't bijzonder vermeld te worden iets wat eigenlijk nu juist geen vermakelijkheid is, maar met meer recht een groote merkwaardigheid mag genoemd worden. Wij bedoelen Prof. PIERRE, een man zonder armen, doch die met de voeten zoo behendig eigenlijk bevoetig is, dat deze hem 't gemis van handen nagenoeg geheel vergoeden. Hij schrijft met den voet, speelt piano met den voet en hanteert men zou zeggen voeteert - allerlei voorwerpen en gereedschappen met een gemakkelijkheid, die inderdaad verwonderlijk is. Hij zal zeker veel bezoekers trekken. Naar wij vernemen, zullen behalve de 12 werklieden, die voor rekening van den heer Heijse de Amster- damsche tentoonstelling zullen bezoeken, ook nog drie werklieden van de zoutziederij van den heer de Bondt aan dat tochtje deelnemen. Het gezelschap zal Zondag vertrekken en Woensdag terugkeeren. Te Middelburg zijn tot wethouders benoemd de heeren J. J. Sprenger en F. Ermerins. Te Aksel zijn tot tijdelijke wethouders benoemd de heeren P. van Fraaijenhove en L. C. van Vessem en tot ambtenaren van den burgerl. stand de heeren mr. F. Ooster en P. van Fraaijenhove. Te Hoek zijn tot wethouders benoemd de heeren J. Dieleman en J. van Wijck. In de zitting van den gemeenteraad van Vlissingen van 4 dezer is besloten, dat met '1 Januari 1884 de van ouds bestaan hebbende torenwacht zal afge schaft zijn. Aldaar is tot wethouder en ambtenaar van den burgerlijken stand herbenoemd de heer Th. van Uye Pieterse. Volgens de nieuwe waterstaatindeeling bevat Zeeland drie arrondissementenMiddelburg, Goes en Ter-Neuzen. Zeeland is het elfde district, en behoort tot de eerste inspectie. Het verdient opmerking dat de storm van verleden Zaterdag, Zondag en Maandag er weder een was, die door de Amerikanen voorspeld was. Het bericht luidde dat op de Engelsche en Noorsche kusten storm te wachten was; de uitkomst heeft geleerd dat de storm nagenoeg geheel Midden- en Noordwest-Europa heeft geteisterd. Men zegt dat de gedenksteen, indertijd te Brussel ergens geplaatst ter herinnering aan wijlen den broeder des Konings, Prins Willem Alexander Casimir Ernst, den 22 October 1822 te Brussel overleden, naar Delft zal worden overgebracht om aldaar in den muur ge metseld te worden van het koor der nieuwe kerk achter den Koninklijken grafkelder. Het bezoek van den Koning en de Koningin der Belgen zal toch niet heden plaats hebben, maar eerst als onze Koninklijke familie van 's Gravenhage naar het Loo zal getrokken zijn, dus niet vóór het laatst dezer maand of in de volgende. Daarentegen bezoekt de Koning heden met de Koningin ten derdemale de Amsterdamsche tentoon stelling. Men verneemt dat de bekroningen op de Amster damsche tentoonstelling den 15 September zullen plaats hebben. Op dit oogenblik bevindt zich in ons land en wel te Amsterdam een levende rekenmachine, die zeer merkwaardig is. Het is een jongentje van 8 jaar oud uit Hongarije, een zoontje van arme lieden, doch die de wonderbare gaaf bezit van de zwaarste becijferingen uit het hoofd te kunnen volbrengen, met een vlugheid en nauwkeurigheid, die verbazend zijn. De directie van den Parkschouwburg heeft hem in de gelegenheid gesteld in het openbaar eenige proeven van zijn talent af te leggen. De entreegelden zullen strekken om een fonds te stijven, dat de beschermers van het knaapje aanleggen om hem te laten studeeren als hij wat ouder zal geworden zijn. Het moet verrassend zijn zoo vlug dit kind bereke ningen met getallen groote vermenigvuldigingen en deelingen, worteltrekkingen, machtverhefflngenreeksen enz. weet op te lossen. Hij heett dit zichzelf geleerd en dus geheel volgens eigen methode zich dat talent eigen gemaakt en kende reeds de meeste van die becijferingen vóór hij nog eenig onderwijs had genoten. De gemeenteraad van den Haag heeft met 16 tegen 10 stemmen een gewichtig besluit genomen, n.l. het facultatief stellen der lessen aan de inrichtingen voor middelbaar onderwijs. Het was op voorstel van prof. Evers, dat de raad deze beslissing heeft genomen. Te beginnen met 1 October zullen dus de leerlingen der II. Burgerscholen öf al de lessen, óf alleen die lessen kunnen volgen, welke hun ouders of voogden verlangen. Het is duidelijk dat het getal jongelieden, die tot het eind-examen komen, nu nog aanmerkelijk minder zal worden dan het reeds was. De rechtbank te Arnhem heeft den Pool, Kossuth, die onlangs op Oranje-Nassau-Oord de Koningin heeft lastig gevallen, wegens landlooperij veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf. De luchtreiziger L'Hoste, Woensdag in den tuin van het paleis voor Volksvlijt te Amsterdam met een ballon opgestegen, is te 6 uur 25 min. bij Oude water neergekomen. B. en W. van Gouda hebben den Raad voorgesteld, nu de restauratie van den voorgevel van het Raad huis voltooid is, ook den zijgevel te restaureeren. Zij wenschen voor dat werk f 8000 op de begrooting voor 1884 te zien gebracht. De heer mr. R. J. graaf Schimmelpenninck van Nijenhuis viel dezer dagen een bijzondere onderscheiding ten deel. Namens de stad Londen werd hem door een tweetal Engelsche heeren het burgerschap dier stad aangeboden, en wel bepaaldelijk van het Reedersgild, terwijl hem bij die gelegenheid tevens een allerkeurigst bewerkt scheepje van goud en zilver werd geschonken. Het scheepje, een schoener, is ruim 4 dM. lang en rust op een zwaar bronzen voetstuk, waarin een buis vormige opening is geboord ter opneming der perka menten rol, welke in oud-letterschrift de offlciëele benoeming behelst. Prou. Ov. Ct. De heer Volck te Utrecht heeft nadere berichten over de geschiedenis onzer «Varna"-poolexpeditie mede gedeeld, opgemaakt uit een telegram door dr. Snellen uit Hammerfest aan het comité toegezonden. In het kort komt de geschiedenis hier op neer. Na het vertrek van de »Louise" bleef de »Varna" voor goed ingevroren en dreef zij rnet het ijs rond tussclien 65° 55' en 71 o 45' N.B. en 65° 25' en 62° 41' Oosterlengte van Greenwich. Men deed meteorologische waarnemingen, legde de zoölogische verzamelingen aan en maakte photogrammen. Aan het vaste land te komen was onmogelijk. Den 9 October begon men de waarnemingenwegens de ijspersing, die het schip in gevaar bracht, legerde men zich den 3 November in tenten op het ijs, doch na vijf dagen betrok men het schip weder. Den 8 December kwam er een scheur in het ijs, waardoor het op het ijs geplaatste houten gebouw voor de waarnemingen met de ijsschol wegdreef, doch later weder terugkwam. Den 24 December werd de «Varna" door de persing van het ijs zwaar beschadigd, waarom men het schip verliet en op de «Dymphna overging met alles wat tot de expeditie behoorde, alsook de inventaris van de «Varna". Den 15 Januari begon men de waarnemingen weder, die door het verlaten van het schip gestaakt waren. Op 24 Januari had men de hevigste koude, nl. 47,2° Celsius onder nul. of 52,9° onder nul Fah., dus 84,9° Fah. onder het vriespunt. Op den 6 April begon het voor het eerst te dooien en in het begin van Juni kon men niet meer over het ijs tusschen het huis en het schip gaan, ofschoon het in 't laatst van Juli weer koud werd en den 22 Juli nieuw ijs ter dikte van een centimeter rond de «Dymphna" kwam. Den 24 Juli zonk de «Varna". Den 1 Augustus verliet de Nederlandsche expeditie de «Dymphna" met booten en sleden en den 16 Aug. kregen de schipbreukelingen het eerst land in 't zicht. Drie dagen daarna bereikte men een eiland in de Karische poort en landde den 20n op het eiland Waaigat. Den 25 Augustus ontmoette men de «Nordenskjöld", de »Oby" en de «Louise", welk laatste schip de expe ditie opnam. Daar de «Louise" buiten de Jugorstraat de schroef verloor, werd zij door de «Nordenskjöld" op sleeptouw genomen en naar Ha mmerfest ge bracht. Van Hammerfest kan de expeditie nu per «Louise" of per «Ellida" naar huis komen. Men denkt dat de Deensche expeditie met de «Dymphna" nog den aanstaanden winter in dePoolzee zal blijven. De gezondheidstoestand der leden van de expeditie is voortdurend goed geweest men had aan niets gebrek en ook overvloed van goed voedselzoodat geen scheur buik ontstond. Ofschoon dus nu de »Varna"-expeditie zoo goed als behouden thuis is, zoo dient er toch nog ijverig voort gegaan te worden met het inzamelen van geld, om den heer Buys Ballot te waarborgen voor de door hem opgenomen verantwoordelijkheid voor de kosten der uitzending van de «Ellida" en de «Görgey". Volgens verklaring van den heer Volck kan het zijn dat er nog f 40,000 noodig zal wezen. Volgens te Amsterdam ontvangen bericht is het stoomschip «Ellida", dat de «Varna" moest opsporen, den 22 Augustus van Sandefiord vertrokken en den 30n te Hammerfest aangekomen. Het zal daar de »Varna"-expeditie reeds gevonden hebben. Volgens een telegram van Reuter heeft de Turksche regeering het bestaande handelstractaat met Nederland

Zierikzeesche Courant | 1883 | | pagina 1