Buitenlandsch Overzicht. een koloniale is, een gereede aanleiding kan wezen, dat de zaak ook internationaal gemaakt wordt. Een ramp toch, zooals zelfs in de dagen van den ondergang van llerculanum en Pompeji, niet is gezien en in aard en omvang veel grooter dan eenige vul- canische ramp, waarvan de geschiedenis melding maakt, eischt buitengewone middelen tot verzachting van het lot dergenen, die wat hun persoon betreft, aan den ondergang ontsnapt zijn, doch die öf hun broodwinnaars öf have en goed verloren hebben, ja zelfs de voor ouderlijke erve hebben moeten ontvluchten. Van lieverlede komen meer berichten aangaande de ramp op Java aan, doch om er alles van te vernemen zullen de mailberichten moeten afgewacht worden. Wat men thans reeds weet is, dat de omvang der ramp veel grooter is dan men vermoedde. Het zegt toch iets, dat de geheele residentie Bantam nagenoeg uitgestorven en het schoone land totaal verwoest en voor een langen tijd onbewoonbaar is geworden. Bantam had bovendien sinds eenige jai'en reeds allerlei tegen spoed te verduren: misgewas, veepest, ziekte onder de bevolking. Men kan zicli de toedracht van het schrikkelijke natuurverschijnsel wel eenigszins voorstellen. De piek van ICrakatao was een meer dan 3000 voet hooge vulcanische kegel: het eiland had buitendien nog eenige kraters meer in de laagte, tot zelfs nabij en weinig of niet boven de zee. Juist deze lage kraters waren sinds eenige maanden geducht aan het spoken, terwijl de berg zelf schijnbaar uitgedoofd was. Nu zal de geheele bergmassa ingestort zijn, in wie weet hoe diepe door vroegere erupties ontstane holten der aard korst. Men stelle zich zulk een plons in de zee voor om de daardoor veroorzaakte hooge opstuwing en golving van het water eveneens te kunnen verklaren. De geheele omvang der beweging is nog niet bekend. Van liet zuiden van Bantam weet men nog niets, doch wij houden het voor waarschijnlijk, dat het daar nog al zal geschikt zijn. Aangaande Zuid-Soematra weet men een en ander, doch nog slechts bij geruchte, en wel dat de verwoesting in Telok Betong, aan straat Soenda gelegen, groot moet zijn. Een telegram van Reuter meldde, dat de vulkaan Soengepan (residentie Tagal, district Pamalang) zich in vijf vulkanen verdeeld had. Hier is denkelijk een vergissing met plaatsnamen. Men zal vermoedelijk het eiland Dwars in den weg" bedoelen, dat ligt tusschen Anjer en den Varkenshoek van Soeraatra, op ongeveer 6 uren gaans van ICrakatao en welk eiland den Ma- leischen naam heeft van Poeloe Soengejan. De vulkaan Soengepan in Tagal ligt in Oost-Java. Er schijnt echter een zeebeving over een groote uitgestrektheid van den Indischen, den Stillen en den Atlantischen Oceaan plaats gehad te hebben, 't welk is op te maken uit tal van berichten uit Australië en Amerika, die alle spreken van een hoogen vloed golf, die waargenomen is. De plaats Tjiringin, die verdwenen is, lag Z.O. van ICrakatao, op de Westkust van Java. Anjer lag in 't N.-Westen iets N.O. van ICrakatao en vlak aan het vaarwater van en naar Batavia. Aangaande schepen, die in de ramp verongelukt zouden zijn, is nog niets gebleken. De «Prinses Wil- helmina" heeft ter reede van Batavia wel op den modder gezeten, doch is zonder schade vlot gekomen. Het gerucht, dat het ijzeren droge dok te Onrust vergaan of zwaar beschadigd zou zijn, schijnt ongegrond te zijn. Batavia, dat ongeveer 28 uren hemelsbreedte Oost waarts van ICrakatao ligt, heeft weinig schade gehad. Denkelijk is dus de reede van Batavia ook gespaard gebleven. Anjer lag 11 en Tjiringin 8 uren van ICrakatao. Telok Betong ligt ongeveer 14 a '15 uren Noordwaarts van ICrakatao aan 't binnenste der Lam- pongbaai. Merak is de naam van een eilandje dicht bij den Oostelijken mond van straat Soenda- men had er steengroeven aangelegd voor de havenwerken van Tandjong Priok. De aldaar gevestigde Europeanen en inlanders zijn allen omgekomen, met uitzondering van den heer Nieuwenhuis, die afwezig was. De Europeanen zijn: de opzichter bij de mijnen K. A. Naumann met vrouw, de machinist P. van Essen met vrouw en vier kinderen, de opzichter H. B. van Diest met vrouw, de magazijnmeester I. S. Townsend met kind en de op zichter J. Kaal. Als omgekomen te Tjiringin wordt opgegeven de controleur P. Schalk; als vermoedelijk omgekomen de adsistent resident jhr. van den Bosch en de luit. der topographische opneming A. T. Dessauvagiesals ver mist de adsist.-resident F. W. Buijs, de havenmeester P. T. M. van Leeuwen, de opzichter Rosmalen, de licht- opzichter J. Schuit en de weduwe Schuit, allen te Anjer. Gered zijn te Anjer: mevr. Buys en een kind, de familie Loyse Dillie, mevr. Rosmalen en zoon, cle telegrafisten Schrok, Courant en Reijnders, de klerk Weyermans, mej. Schuit en broeder, mevr. Bursleij, de vrouw van den lichtopzichter Schuit en de loods De Vries. Te Tjiringin zijn aan de ramp ontkomen mevr. Van den Bosch en kinderen, mevr. Regensburg, de familie Gaston en de familie Ripasta. Blijkens een particulier telegram uit Batavia is het droogdok «Amsterdam", dat te Onrust lag, bij de zeebeving op 26 Augustus van de ankers gerukt en zee ingedreven tot het op Tandjong ICaik, 2% mijl bewesten 't eiland Amsterdam, op strand is gedreven. Tot gemeente-architect van Delfshaven is benoemd de heer T. E. van Erkel te Dordrecht. In de gemeente Oud-Beierland moet verleden Zondag in de kerken een bedestond gehouden zijn tot afwending van de pokken-epidemie. "We willen niets zeggen tegen het gebed en erkennen gaarne, dat een gebed invloed kan uitoefenen op dengene die bidt niet op het wereldbestuur. Maar zou men te Oud-Beierland niet eerst zelf moeten doen wat redelijk en verstandig is, alvorens te gaan bidden? Het gaat toch niet aan om afwending te bidden van de gevolgen van eigen domme koppigheid en onwil om gebruik te maken van de behoedmiddelen, die wetenschap en ervaring aan de hand doen. Volgens een Keuter-telegram zou Koning Leopold II met de Koningin aanst. Vrijdag de Amsterdamsche tentoonstelling komen bezoeken. Volgens een Belgisch blad is er nog niets vastgesteld aangaande de reis des Konings. De Indépendance bevestigt echter bovenstaand bericht. Ook Z. M. Willem III is thans inzender ter ten toonstelling en wel van een collectie antieke meubelen van Soestdijk. Gisteren, Zondag, woei er den geheelen dag en den volgenden nacht een vrij hevige storm, waardoor veel schade aan vruchtboomen gedaan is, In de buitenhaven van IJmuiden kwam het stoomschip «Zaandam", van New-York binnenkomende, in aanvaring met het uit gaande stoomschip «Ybarra II", waardoor beide schepen schade aan de romp kregen, zoodat de «Ybarra" niet naar zee kon doorgaan. Voor jagers van erfenissen, d. i. te z. voor brood jagers in dat vak, is geld te verdienen. In Friesland wordt f 20 uitgeloofd aan hem, die de geboorte-akte (doopcedel) weet aan te wijzen van Jebbigje Hendriks, geboren tusschen '171*5 en '1750, waarschijnlijk in Oost- en West-Stellingwerf. De premie wordt tot f 100 verhoogd, indien blijkt, dat genoemde Jebbigje is geweest de dochter van Hendrik Siewerts en Antje Martens. De Amsterdammer voegt bij de tijdingen omtrent de behouden aankomst van onze Noord poolexpeditie te Vardö de volgende opmerkingdie wij ook onder de aandacht onzer lezers meenen te mogen brengen. liet blijde bericht van de aankomst der opvarenden van de «Varna" te Vardö is met gejuich ontvangen. Het lot der Noordpool-reizigers werd door cle geheele natie met bezorgdheid overwogen. Inmiddels onthoude men den heer Buys Ballot de toezeggingen niet om de reeds gemaakte kosten en de cautie te dekken. De vreugde over de behouden aankomst der opvarenden mag ons de verplichtingen jegens hen, die hun redding wilden mogelijk makenniet uit het oog doen verliezen. Zeker zal alles geschiedenwat mogelijk is om de «Georgy" en de «Eüida" terug te doen keeren; doch zoolang zij niet het tegenbericht ontvangen hebben loopt de heer Buys Ballot gevaar, dat de waarborg sommen te eeniger tijd moeten uitbetaald worden. Het zou hoogst onbillijk en ondankbaar zijn, als er bij deze heuglijke tijding een zwarte wolk bleef drijven boven het Meteorologisch Instituut. Verder wordt nog 'medegedeeld dat het plan bestaat om eenige dagen nadat de leden der expeditie hier te lande zijn aangekomenvanwege het Meteorologisch Instituut een feest te organiseeren te Utrecht, waar voor ieder Nederlander cle gelegenheid zal worden opengesteld van zijn sympathie voor de koene tocht- genooten te doen blijken. Benoemingen, Besluiten, enz. Z. M. heeft aan H. Stoutjesdijk, gewezen hoofd eener openbare school te Waarde, pensioen verleend ten laste van den Staat ad f 454 'sjaars. De koninklijke goedkeuring is verleend aan de «Maat schappij tot bevordering van ooft- en tuinbouw" in het kanton Oostburg, te Oostburg. Z. M. de Koning der Belgen heeft den heer H. A. Benier te Vlissingen benoemd tot consul van België te Vlissingen. Tot dusver was de heer Benier consulair agent. Kunst, Wetenschap en Letteren. Toen een Amerikaansch blad aan Renan per tele graaf diens meening vroeg over de al of niet echtheid der schapenvellen van Shapira, antwoordde hij met Spartaansche kortheid: «Without doubt a great fraud" Zonder twijfel enkel bedrog.) Aan het Technicum te Lingen in Hannover wordt een leerstoel ingesteld voor de wetenschappelijke be handeling der electi'iciteit in toepassing op cle industrie; het nieuwe leervak heet «electrotechniek". Bij de erven Bohn te Haarlem verschijnt eerlang een verzamelde uitgaaf van Piet Vluchtigs «Haagsche Hopjes". Zij zal bevatten de novellen: «Een Spoedstuk", «Si j'étais Excellence", «Vuurwerk", «Memoriaal van een Haagschen schutter", «In den komkommertijd" en «Junior en Senior". Van dezen bundel heeft prof. Jonck- bloet de opdracht aanvaard. Planquettes Cloches de Corneville" werd de vorige week voor den 900n keer in de «Folies Dramatiques" te Parijs opgevoerd. Ongelnkken, Kampen, Misdaden, enz. Te Sneek heeft een meisje van 6 jaren door on voorzichtigheid van een jongeling, die een geladen geweer in de hand had, het schot in het hoofd gekregen. Er is weinig hoop op haar behoud. Te Sneek is in den stoomoliemolen van den heer Kingma de stoker tusschen de machine geraakt en verplettei-d. Op de fabriek «de Schelde" te Vlissingen is een werkman cloor een drijfriem gegrepen, rongeslingerd en gedood. Te Zwolle is een 25jarige jonge dochter omgekomen door brandwonden, die zij gekregen had door te vallen met een brandende petroleumlamp. Te Eindhoven is een opperman in een put met kalk gevallen en deerlijk gebrand er uitgehaald. De Engelsche stoomboot «Advance" heeft in den Waterweg een baggermachine in den grond geloopen. Twee man van de baggermachine zijn verdronken met het zinkende vaartuig. De stoomboot kreeg schade aan den boeg en werd aan den grond gezet, waar men haar lost. In den Haag heeft een heer door onvoorzichtig van den nog in gang zijnden stoomtram te springen een been verloren. Zatei-dagnamiddag 5 ure is op het achterdek van de goederen-stoomboot van den heer A, M. Cnopius, varende tusschen den Haag en Arnhem, op de Lek op de hoogte van Langerak, een vaatje buskruit ontploft. Het achterdeel der boot is uit elkaar gevlogen en de boot is spoedig daarna gezonken. Men heeft echter nog tijd gehad een deel der lading aan een in de nabijheid liggend vaartuig over te geven. Niemand der opvarenden is; gekwetst, hetwelk wel merkwaardig is, daar de schok zoo hevig was dat men hem in Schoonhoven duidelijk heeft waargenomen. Te Nieuwstad is een kind van den heer Reijnders in den gierput van de mestvaalt omgekomen. Het uitvoerend comité voor de Internationale Land bouwtentoonstelling in 1884 te Amsterdam, heeft besloten, die tentoonstelling te doen aanvangen op Maandag 25 Augustus in plaats van Maandag 28 Juli, waarmede aan het verlangen van verschillende par ticulieren en landbouvvvereenigingen is voldaan. Daar bet terrein voor de tentoonstelling bestemd, eerst dooi de koloniale tentoonstelling moet zijn ontruimd, krijgt het comité niet vóór '1 Mei de vrije beschikking over dien grond. Een vroegere datum, zooals door sommigen werd gewenscht, is dus eene onmogelijkheid. In over leg met den Burgemeester der hoofdstad, zal thans de tentoonstelling een maand later gehouden worden. Te Pozendaung in Britsch-Indië heeft een hevige brand den grooten stoom-rijstpelmolen vernield. De schade bedraagt 50,000 pond st. Nog vóór het stoffelijk overschot van den graaf van Cham bord ter aarde besteld was, is de pen gehaald door al de reeds met zooveel ambitie gereedgemaakte verbroederings-protocollen tusschen den ouderen en jongeren tak der Bourbons. Er was quaestie ontstaan over den voorrang bij de begrafenis, n.l. of de leden der zoogenoemde Spaansche linie niet vóór die der Orleansen achter het lijk zouden moeten gaan. De

Zierikzeesche Courant | 1883 | | pagina 2