TT ZIERIKSEESEH1 COURANT. ifi S5/'6 1883. No. 67. Zaterdag 1 September. 86ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD voor het arroiidis- seuieiit Zierihsee. .EN. IT1" Binnenland. *1 1011/ ïoo./;" 52,1/,, 98'/, 78.' g* 65is/Ie l433/4 I* 10./, ioo7 27 A183/,s 78 525/i, 1,17'/» - 48 Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN Prijs per drie maanden 4,Franco per post ƒ4, Afzonderlijke nommers 5 centmet Bijblad 10 cent. PRIJS DER ADVERTENTIE N: Per gewone regel 10 cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 1 6 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 ct< Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag' voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKENMAN. ZIE RIK SE F, 3 1 Augustus 1 8 8 3. Volgens nadere tijdingen uit Zuid-Afrika heeft men den heer Jorissen aangeboden als waarnemend staats- procureur de Transvaal voorloopig nog te komen dienen. De heer Jorissen heeft dit zonderlinge aanbod natuurlijk van de hand gewezen en nu is de heer Ueckerman, vroeger landdrost van Heidelberg, waar nemend staatsprocureur geworden. Paul Krüger wordt dezer dagen in Engeland ver wacht. Wie weet of zijn zending ook hem niet zijn betrekking als president kosten zal. De Transvalers, die ver schieten kunnen, schijnen ook hun hooge staatsbeambten liefst in de verte af te maken. Dat de president Krüger zelf naar Europa is gekomen en niet een gezantschapscommissie, is het werk van den Volksraad, die met 31 stemmen hem afvaardigde, terwijl slechts drie stemmen waren voor de zending eener commissies bestaande uit de heeren P. J. Joubert, ds. Du Toit en generaal N. Smit. Naar men verneemt zullen HII. MM. de Koning en de Koningin na de plechtige opening der Kamers uit den Haag naar het Loo gaan, aldaar geruimen tijd verblijven en daar ook het bezoek van den Koning van België afwachten. Nu de Koning en de Koningin op de tentoonstelling geweest zijn, verwacht men dat ook de Prins van Oranje haar zal gaan zien. De Prins is op 't oogenblik echter eenigszins lijdende. Het is dus in 't geheel niet zeker, zelfs onwaarschijnlijk, dat hij de opening der Kamers zal bijwonen. De door den ontvanger der registratie en domeinen te Biervliet in veiling gebrachte 41 hectaren domein gronden in den Elisabethpolder onder Biervliet, zijn voor 51,631 aan diverse koopers toegewezen. Volgens een telegraphiscli bericht uit Archangel is ook van daar een schip uitgezonden om nasporingen te doen naar de «Varna". Gisteren is het verblijdende bericht gekomen, dat de «Varna" met de Nederlandsche pool-expeditie in goeden welstand te VardÖ is aangekomen. Thans is gebleken dat de dader van een groot aantal diefstallen op de tentoonstelling te Amsterdam in het gebouw zelf moest gezocht worden. Het is namel. zekere Verhoef, een Belg, fungeerende als chef der suppoosten in de zalen en daarbuiten. Hij hield ook de nacht-visitaties en schijnt dan vooral zijn slagen waargenomen te hebben. Men heeft een koffer vol van allerlei kostbare voorwerpen in zijn bezit gevonden. Nadat het bericht over den overlast, door een vreemdeling aan II. M. de Koningin aangedaan, eerst was tegengesproken, wordt het nu toch bevestigd. Hij heeft echter de Koningin niet aangesproken, maar haar een brief overhandigd, waarin hij om geld vroeg, om de terugreis naar zijn land te kunnen doen. De man is ter beschikking van den officier van justitie te Arnhem gesteld. Te Ierseke is een geval van inlandsche cholera voorgekomen. De aangetaste, een man van 50 jaar, bezweek na 10 uren. Aan de werf der Koninklijke Fabriek op Fijenoord is met goed gevolg te water gelaten het nieuwgebouwde stoomschip »Edam", groot 3000 ton en met machine van 1700 p.k. Uit het «Broekerhuis", de bekende verzameling van antiquiteiten en oud-Hollandsche curiositeiten, die sinds een paar jaar in een gebouw aan den Amstel- veenschen weg achter het Vondelspark gevestigd is, heeft iemand het «Onze Vader" op een stuivertje geschreven, gestolen. Als een bewijs dat de eerlijkheid de wereld nog niet uit is, kan dienen, dat dezer dagen iemand bij een firma te Amsterdam kwam om de helft eener borgstelling te betalen, die 47 jaar geleden geregeld werd met 50 en een ander die vóór ruim 30 jaren 600 schuldig was gebleven, kwam nu met een voorstel om in termijnen af te betalen. Zondag is de tentoonstelling te Amsterdam door 30,000 personen bezocht, waarvan 3000 's avonds, Maandag door '14,000, Dinsdag door 21,000, allen betalenden. Het Panopticum had de laatste weken gemiddeld 3000 personen daags; de Parkschouwburg heeft eiken avond ongeveer 2000 bezoekers. De trams hebben in de maand Augustus op sommige dagen 70,000 personen vervoerd. Één enkele wagen met imperiale vervoerde op één dag 5000 personen. De drukte op de tentoonstelling neemt met den dag toe, Morgen, '1 September, wordt de overdekte markt «de Nijverheid", op de Gedempte Gracht te 's Hage, geopend Langen tijd had het Vondelspark te Amsterdam aan de Stadhouderskade een onoogelijke ingang. Deze is thans veranderd en verbeterd door de plaatsing van een monumenteel dubbel hek van gesmeed ijzer, met een flink middenstuk, dat een in zandsteen uitgevoerd beeld der Amsterdamsche stedemaagd draagt. Het een en ander is een geschenk van een vermogend Amster dammer, die de hoofdstad metterwoon gaat verlaten. De tweede lijst der Unie-collecte brengt het tot een cijfer van 9.591.41zijnde de totaal ontvangst van 50 comités. Daarop komen o. a. voor Voorburg met '147.10, Brielle met Brielsch Nieuwland, Zwartewaal, Heenvliet en Nieuwesluis met 113.30, De Lier met Burgersdijk ƒ200, Leerdam 144.64, Giessen-Nieuw- kerk met 52.76, Scheveningen met ƒ202.15, Wijk bij Heusden met 60. De opmerking wordt gemaakt, dat de Internationale Landbouwtentoonstelling, welke in 't volgende jaar te Amsterdam zal worden gehouden, valt op 28 Juli9 Aug., dat is in het drukst van den oogsttijd. Dat het meerendeel der direct-belanghebbenden bij deze land bouwtentoonstelling de landbouwers zelf alsdan niet tot de bezoekers kunnen behoorenis zeker. Wenschelijk is het dan ookdat die tijd gewijzigd liefst vervroegd wordt. De groote tentoonstelling in Engeland wordt ge woonlijk in het begin van Juli gehouden, die te Hamburg had dit jaar ook om dien tijd plaats. Waarom dien tijd ook hier niet gekozen, of zoo men den land bouwers ter wille wilde zijn, waarom niet half Juni, dan behoeft niemand wegens drukte thuis te blijven. Aan het telegraafkantoor te Amsterdam ontving men de vorige week een telegram met het volgende adres achter den naam: «Verboden met rijtuigen in te Tijden ook met karren en kruiwagens, nrDe buiten- landsche afzender heeft derhalve het waarschuwings bordje voor den naam der straat aangezien. De «lang dradigheid" der Hollanders zal hem daarbij misschien menige zucht ontlokt hebben! Het totaalcijfer der opbrengst van den gehouden Ilollandsch-Indischen Bazaar te 's-IIage heeft bedragen 4*1,400. Dat bedrag is door het regelings-comité afgedragen aan de regenten van de Sophiastichting te Scheveningen. Ofschoon het comité na 16 Augustus de vrije beschikking verkreeg over de niet afgehaalde prijzen in de verloting van onverkochte voorwerpen van dien Bazaar, zal er voor het publiek nog gelegenheid bestaan tot 8 September e.k. des morgens van 10 tot 12 ure in de Gothische Zaal (ingang bij den portier in de Heulstraat) om de prijs voor werpen, voor zoover die nog disponibel zijn, af te halen. Men herinnert zich dat voor eenige dagen in «Frascati" te Amsterdam eenige Hollandsche, Belgische en Fran- sche socialisten bijeenkwamen en dat de woordvoerders dier partij onder de roode vlag aan de bestuurstafel plaats namen, iets dat de verhuurder der zaal te voren niet wist. Hij verhuurde zijn zaal in de meening, dat slechts over de tentoonstelling zou gesproken worden; het bezoek daarvan was dan ook het doel, waarvoor het kapitaal hunner patroons hen in staat stelde, naar Amsterdam te trekken. De administrateur dezer zaal heeft zich later verontschuldigd, zeggende dat als hij geweten had, dat het verderfelijk socialisme in zijn zaal zou besproken worden, hij de zaal niet had afgestaan. Zooals men weet kunnen de socialisten voor dit doel bijna nergens een geschikte zaal in huur krijgen. Dit is dan ook niet meer dan natuurlijk vijanden der maatschappij verleent men geen huis vesting. Nu echter heeft het Journal cles Débats een artikel over genoemde vergadering. Van F. Domela Nieuwenhuis, den chef van het socialistisch troepje in ons land, wordt gezegd, dat hij vroeger predikant was en nu doet in politiek en socialisme (sophisliek) «op de manier van dominé Stocker te Berlijn, maar in omgekeerden zin." Aan het einde van de zaal aldus het Journal des Débats hing de roode vlag. Daaronder zat de heer Domela, omgeven door de groote mannen zijner «partij." Een paar uren, niet van besprekingen maar van den hak op den tak springerij over arbeid, proletariaat, kapitaal de nachtmerrie der socialisten waren niet in staat om die hoofden in «Frascati" warm te maken. De verwarring der denk(?Jbeelden was even groot als die der talen. Het blad eindigde zijn artikel aldusweder een vergadering waarin men niets verder kwam. De Fransche gedelegeerden, die zoo scholden op het kapitaal, hadden moeten be denken, dat zij zonder dat verwenschte kapitaal en de goedheid van den Parijschen gemeenteraad en de Kamer, geen voet in Amsterdam zouden hebben gezet en dat de wijze waarop hun het verblijf aldaar gemakkelijk is gemaakt, ook al weer te danken was aan datzelfde kapitaal. Maar het schijnt, dat de socialistische logica tegen dergelijke contradicties en ondankbaarheid niet opziet. R. Nbl. Te Pernis heeft men door middel van ledige petro- leumtonnen een gezonken tjalk gelicht. Evenals met lichterschepen, werden touwen onder het gezonken schip doorgehaald en aan de vaten bevestigd, bij vallend water werden de touwen steeds strakker aan gehaald totdat het schip ver genoeg boven water was om naar een werf gebracht te kunnen worden. Men herinnert zich, dat eenigen tijd geleden voor eenige aanzienlijke vreemdelingen proeven met de Amsterdamsche brandweer werden genomen. Een hunner, de heer J. II. Ilaynie, plaatste naar aanleiding daarvan in een Amerikaansch blad een uitvoerige beschrijving van die brandweer en noemt haar de beste van Europa zoo niet van de geheele wereld.

Zierikzeesche Courant | 1883 | | pagina 1