ZIERIKSEESCHI COURANT. \T 1883. No. 65. Zaterdag 25 Augustus. 86ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD voor het arrondis- semeiit Zieriksee. Binnenland. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN Prijs per drie maanden 1,Fr a nco per post ƒ1,- Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER ADVERTENTIE N: Per gewone regel 10 cent. Huwelijks-, G eb oorte en Doodberichten van 10 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van '1-5 regels, mits contant betaald, 25 ct Alle stokken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever H. UKEMfAN. ZIE RIK SEE, 2 4 Augustus 1 8 8 3. Dinsdagnamiddag is onze haven bezocht door Zr. Ms. rammonitor «Panter". Het schip is Woensdagmorgen zes ure weder vertrokken. Het detachement onzer Ü.D. Schutterij, dat deelge nomen heeft aan den schiedwedstrijd te Brussel, heeft allen lof over de hartelijke en gulle ontvangst, den Nederlanders aldaar te beurt gevallen en de echt vriendschappelijke behandeling, aldaar van de hooge en lage Belgische buren ondervonden. Zelfs Z. M. Koning Leopold II heeft met veel beleefdheid notitie van onze landgenooten genomen en zijn minzame be jegening heeft een aangename-n indruk achtergelaten, die niet licht zal vergeten worden. Onlangs hebben we met een aanbevelend woord melding gemaakt van de «Eerste Nederlandsche Ver zekering-Maatschappij op het leven, tegen invaliditeit en ongelukken, gevestigd te 's Gravenhage, Directeur de heer B. Janse Jz., Buitenhof No. 42 te 's Graven hage"; thans valt gewag te maken van een nieuwe uitbreiding dezer onderneming, waardoor zij geheel in de lijst treedt van dergelijke maatschappijen in het buitenland. Zij geeft nu ook reispolissen uit, zijnde een gemakkelijke manier om zich te verzekeren tegen mogelijke rampen of ongelukken, die een reiziger kunnen overkomen. Er wordt tegenwoordig veel gereisd en op reis is een ongeluk mogelijk, hoe zeldzaam bij ons te lande spoorwegrampen, stoombootongelukken, ongelukken met rijtuigen enz. ook zijn. Ieder die reist, zoowel de altoos heen- en weertrekkende commis-voyageur als de een voudige burger, die eens zijn familie gaat bezoeken of de tentoonstelling zien, is blootgesteld aan 't gevaar dat reizen altoos oplevert. En nu kan het niet dan een aangename troost genoemd worden, dat men voor 't geval een ongeluk ons treft zichzelven of zijn even- tuëele nablijvenden een geldelijke tegemoetkoming kan vezekeren, tegen een premie die slechts een weinig beteekenende verhooging der reiskosten uitmaakt. Men kan reispolissen verkrijgen, geldig voor 4, 8, 30, 90 of 360 dagen. Een reispolis die geldig is voor 4 dagen kost niet meer dan 65 ets. en treft ons dan een ongeluk op reis, waaruit direct of later de dood of invaliditeit volgt, dan ontvangt men zelf, of zijn erven, een som van 4000 en bij tijdelijke onbekwaamheid om te werken, langer dan 9 dagen durende, ontvangt men van den 4en dag af 3 daags schadevergoeding. Polissen voor meer dagen kosten ook heel weinig. Zonder twijfel zal deze zaak opnemen. Zij is van onbetwistbaar practisch nut. Nadere inlichtingen kunnen belanghebbenden hier ter stede bekomen bij den heer J. A. Legemaat. De gemeentebegroting van Goes beloopt in ontvang en uitgaaf 99,147,71 ya. Te Hontenisse is tot lid van den gemeenteraad ge kozen de heer P. F. Fruytier, met 55 van de uitgebrachte 73 stemmen. Op de plaats bij den watertoren te Rotterdam, waar men thans bezig is nog een waterbak te maken, worden groote hoeveelheden menschenbeenderen opge dolven. Denkelijk heeft men hier te doen met een oude bergplaats van gebeenten uit geruimde begraaf plaatsen in en om de kerken van Rotterdam. Er worden daar ook vele potscherven en enkele nog gave voorwerpen van aardewerk opgegraven, die doen ver moeden dat de voorwerpen daar in den loop der vorige eeuw begraven zijn. De maatregelen ter voorbereiding van den tocht van de «Ellida", het stoomschip dat de «Varna" zou gaan opzoeken, hebben hun beslag gekregen en de «Ellida" is reeds van Tonsberg in zee gegaan. Zij heeft nog een kleine vier weken vóór zich om nasporingen te doen. Opmerkelijk is het, dat er nu ook sinds weken niets van de «Willem Barents" is vernomen. Waar schijnlijk is dit scheepje er ook ijverig op uit om iets van het lot der opvarenden van de «Varna" te weten te komen. Het zou een alleraangenaamste verrassing zijn, als nu de «Barents" 't geluk mocht hebben de «Varna" te vinden. Men deelt aan het Hbl. mede, dat de heeren, die prof. Buys Ballot met raad bijstaan, in de afgeloopen week de «Ellida" gedeeltelijk verzekerd hebben aan de Amsterdamsche beurs, en nu pogingen in het werk stellen om het schip, verder in het buitenland te assureeren. Een Zwollenaar heeft aan prof. Buys Ballot bericht gezonden, dat hij voor duizend gulden deelneemt in de kosten en het waarborgfonds voor het opsporen van de «Varna". Voor de «Varna'-expeditie is te Wormerveer 1001 bijeengebracht. Dè regeering neemt voor 30,000 deel in het waarborgfonds tot opsporing der «Varna". Men weet dat dit juist het bedrag is waarvoor zij aan de expeditie deelnam. Aan allen zij dit voorbeeld ter navolging gesteld. De in het Politieblad gesignaleerde P. II. van Mechelen van Voerendaal, die uit Helmond gevlucht is, onder verdenking van broedertjeszonde met 15 schoolknapen, is door den gemeentèraad van Voeren daal tot onderwijzer aan de openb. school aldaar benoemd. Voor de openb. school schijnt alles goed genoeg te zijn in Klein-Spanje. Er is intusschen wel reden om te denken dat er een schotje tegen zulk een benoeming zal geschoten worden; 'tzou toch wat al té zijn. Het Koninklijk gezin leeft op Oranje-Nassau vrij huiselijk. Brengt het Loo altoos 't idee van een vorstelijk lustslot met den last der étiquette en den omslag van grootheid mede, Oranje-Nassauoord doet meer denken aan een voorname buitenplaats, Op 31 Augustus zal de kapel van het 8e regt. inf. uit Arnhem, onder directie -van den kapelmeester Kwast, een concert op het buiten komen geven, op kosten van Z. M. en tot dat concert zullen de menschen uit Wageningen en den omtrek vrijen toegang hebben. Den 14 Sept. zal het vorstelijk gezin naar den Haag terugkeeren, waar Z. M. de vergadering dei- Kamers zal openen. De Koning der Belgen zal onzen Koning een tegen bezoek brengen, voor welke gelegenheid de koninklijke trein ter beschikking van den hoogen bezoeker gesteld zal worden. Het gemelde aangaande de reis van een 250tal Fransclien per stoomschip van Havre naar Amsterdam en verder naar de Oostzeelanden, kan worden aan gevuld door de bijzonderheid dat de ondernemer dier reis, Iwan van de Woestijne, vroeger mede-redacteur van de Figaro, er van door is gegaan met de 10 a 15000 frs. die de deelnemers aan de reis hadden bij elkaar gebracht. De reis is niet doorgegaan en het schip dat het gezelschap aan boord zou nemen, is weder naar Marseille teruggekeerd, waar 't thuis behoorde. Aan een brief van een meisje uit Walcheren, die met haar «volk" de Amsterdamsche tentoonstelling heeft bezocht, ontleent het Domburgsch Badnieuws het volgende: «Ik eb ik met me juffrouw en de kienders de Tentoonstellinge gezië, en ons benne er een eele mergen gewist. Och! Och! da was wat te kieken, oor! Op 'n plekke, z'ak ma zeie, wel zoo ruum as ons eele durp, stonden, bi manier van spreken, wel onderd outen uzen, krek as de spillen mit karmisse te Middel burg op de mart. Midden in was 'n miseraobel groote schure gezet, waer onze kerke wel vuuftig maele in draaien kos. Daer neffens adden ze twee torens ge timmerd, bi scliattinge wel aest zoo ooge as de Oost- karke, en daerop stonden olievanten uutgepotretteerd met snuten wel zoo lange as onze pompzwingel. En in die groote tente, dae was zoo veul as 't meeste te verabstikken. O! moeder! 'twas wreed mooi, je zou er je oogen uitgezie ebbe, en ik begon er waerlik van te duuze. Je mot maer is prakkezeere al de wienkels uut stad te gaere in eene groote, groote kaemer. In plaetse van knechts en joengers stonden achter de toonbanken allerlei vremd volk; juffrouw zei dat die bruine veinters Japonners en Sineezen of weet ik et, waere. Ze ad de blauwe zieën jurken an d'r lief, blokken onder d'r voeten en steerten, jae moeder, echte zwarte steerten haer an der ood. Dan waere er lange kerels mit oage leerzen en sporen, de juffrouw zei, loaf ik, dat 't Russe waere; ze adden beerden van wat bin je me, en Izak de scheerder mocht er wel 'n duitje aen verdiend ebbe; ook liepen er Turken met vuurroie slaepmntsen op huider kop. Ier en daer waeren timmeragies gemaekt- veul ooger as 't uus van onze burgemeester, en die stonden van esse tot ende vol flesschen met drank. En ik dacht bi me zeivers dat droenke David uit de paelingoeke dae van gewaetertand zou ebbe. Dan ebbe ik ok de izeren kaste van mineer Vogel uit den langendelft gezië. Gosje nokke wa 'n zwaerte! Er stonden veul minschen bi te kieken en 'k oorde 'n eer zeien, dat 'n een mooi stik werk was. Noe onse baes Vogel kan er goed mee weg, dat zeg ik maer, oor! Ook ebbe ik pampier zie maeke, en de juffrouw zei dat as je 'n vuule doeke voor in de masien stak, i er van achtere as 'n mooi wit velletje postpampier uutkwiem. Dan maekten ze ook sukkelade, an stikjes naemelik, en dat doen ze mit 'n geraetel dat i ooren en zien vergaet. Ook den eelen Oost ebbe ik gezië; de uzen, de tuuntjes, de peerdjes, pas zoo groot es 'n redelijke kachel, en dan aest poedernaekende nikkers, net precies as waervan stierman Kobus zoo aerig klessen kan. In plaetse van sampetters liepen er van de soldaterie, juffrouw zei meest Franschen en Belgers. Er waren knappe joengers bi, netjes opgedirkt met grieze en rooie broeke en allermaele zuiver op huider jas. En ze adden zeker nooit 'n Walchersche boerinne gezie, want ze keken zoo vrundelijk en een neep me zeivers in m'n erm en zei sjelie, sjelie of zoo iets, maer of ik gauw riep: «Noe je bint ook 'n laekense, gae er maer gerust van deure met je sjelie, 'k iete Maetje, oor! want om je de waereit te zeien, scharrel ik veul liever mê Kees van moeie Sanne as mé zoo'n vergulde pronksteerte. Kwa, 'k zal noe verders mae van de Tentoonstellinge zwiegen, en as ik met korsemisse kom winterneven er julder meer van vertellen". Men rekent dat de Amsterdamsche tentoonstelling verleden Zondag door 45.000 personen is bezocht. Het D. N. verneemt, dat ter perse is: Een advies van dr. E. J. P. Jorissen, staatsprocureur den Transvaalsche Republiek, over het rapport der fmanciëele commissie.

Zierikzeesche Courant | 1883 | | pagina 1