Gemengd Xtuitciilaiidsch Nieuws. liet gaat met den graaf van Chambord sterk achteruit, zoodat men vreest dat het eirnle de dood zal zijn. Onder veel bewijzen van symphatie zijn Zaterdag te Brussel de Belgische en vreemde schutters ontvangen, die aan den internationalen schietwedstrijd deelnemen. Uit het buitenland waren Engelsche, Nederlandsche, Fransche en Duitsche scherpschutters vertegenwoordigd. Zij zijn in optocht naar het stadhuis geleid, waar hun door den burgemeester de eerewijn is aangeboden. Gladstone heeft thans in 't Parlement uitdrukkelijk verklaard, dat de regeering de annexatie van New- Guinéa door de kolonie Queensland heeft gecasseerd. Iïet schijnt dat het bewind van het moederland zelf de eer wil hebben van naar het land van anderen te happen. Immers uit de uitlatingen van den premier kan men opmaken, dat hij de mogelijkheid van ge gronde termen voor een annexatie wel erkent, al zijn die ook op dit oogenblik nog niet aanwezig. De Koning van Spanje is met zijn minister van oorlog naar Valencia vertrokken. Van de voorgenomen reis naar Duitschland komt voor 't oogenblik niets. Daarentegen wordt er veel gesproken over zeer ernstige woelingen, die nog gaande zijn, en mag men de geruchten gelooven, clan is de rust nog allesbehalve hersteld, al is ook het militaire oproer van Seo d'Urgel als mislukt te beschouwen. Terwijl de geleei'den het ten aanzien der in Egypte heerschende epidemie in lang niet eens zijn, sterven de menschen er nog maar voortdurend als muizen. Reeds heeft de ziekte vele duizenden slachtoffers ge maakt en zelfs van de Engelsche bezettingstroepen is een groot gedeelte omgekomen. Tot lieden toe hoort men niet van verspreiding der ziekte buiten Egypte. De kannunik Bernard, die zich uit België naai' Amerika had verwijderd met vijf millioen francs uit de kas van het aartsbisschoppelijk paleis te Doornik, is vrijgesproken. Men heeft dus aangenomen., dat hij den schat wel medegenomen, doch niet gestolen had. Aan wien behoort hij nu? Aan den ex-bisschop Dumont, of aan den fungeerenden bisschop Durousseaux, of aan Bernard zelf, of aan dat wonderlijke spook dat men »doode hand" noemt? Zelden zal iemand een verrassing ten deel zijn ge vallen als den heer Arthur Peel, lid van het Engelsche Parlement voor Warwick, die Maandag een 30ptai van zijn kiezers overkreeg, met vrouwen en kinderen, die het Parlement eens kwamen zien en natuurlijk eerst hun afgevaardigde gingen opzoeken, die hun wel den weg zou willen wijzen. Mr. Peel geraakte over zooveel genegenheid schier buiten zichzelf. Evenwel koos hij met het oog op de eerstvolgende verkiezing de wijste partij, bood den heeren en dames een kop koffie met een boterham aan en geleidde zijn gasten toen in partijen door de gebouwen van het Parlement. Te Rio-Janeiro heeft de kashouder van een bank instelling een zonderlinge ontdekking' gedaan. Toen er in zijn kas een tekort van 50,000 dollars aan 't licht kwam, bewees hij den directeuren, dat niet hij het onbrekende geld verduisterd had, maar dat het na verloop van tijd door een soort witte mieren, welke in Brazilië veel voorkomen en die de gewoonte hebben steeds aan het papier te knagen, verteerd was. Als bewijs overhandigde hij een koopje tot stof vergaan papier, welke de vermiste bankbil jetten vertegenwoordigde. Daar de mieren niet voor de rechtbank gebracht konden worden, zegt een Bra- ziliaansch blad, ging de kassier ongestraft naar huis. De Tr ibune van New-York heeft een brief ontvangen van een scepticus, die aan den dood van den roeke- loozen zwemmer kapitein Webb nog maar altijd niet kan gelooven. De schrijver zegt niet te gelooven, dat Webb zich ie water heeft begeven. Hij brengt in herinnering de groote opwinding, die te New-York heerschte, toen een dergelijk feit eenige jaren geleden voorviel, vooi'dat men de klip Hallett in de East-rivier •hacl opgeruimd. Een zwemmer waagde zich daar in cle nabijheid der gevaarlijke kolk, toenmaals daar te vinden, en verdween. Twee dagen lang sprak men te New-York van niets anders dan van het deerniswaardige slachtoffer van eigen roekeloosheid. Intusschen werd later bekend, dat het slechts een ledepop was ge weest, die in het water was geworpen. De schrijver waagt de onderstelling, dat ook Webb zoo verstandig is geweest eerst een pop aan de ontzettende kolken van de Niagara te wagen, alvorens zelf zich aan cle gevaren, die zoodanig zwemtochtje oplevert, bloot te stellen. Dien dag was er althans met de grap niets te verdienen. Onderstel eens dat hij hier of daar langs den oever werd gevondenwelk een op zien zou dat barenEn dan zal hij een tweeden zwemtocht over de Niagara wagen en 50-of'100,000 nieuwsgierigen zullen komen kijken. Onze Webb zal clan een kapitaal ei' bij verdienen. Onthoud wat ik u zeg aldus eindigt cle Amerikaan zijn brief binnen eenige dagen komt Webb weer levend te voorschijn. Ik weet hoe zulke dingen in hun werk gaan. Twee zwemmers, die op hun beurt beproeven wilden de Niagara over te zwemmen, zijn op last der regee ring van Canada in hechtenis genomen, om in een krankzinnigengesticht opgesloten te worden, tot ze van hun dwaze plan zijn genezen. De rechtbank te Hamburg zal eerstdaags uitspraak moeten doen in een proces, dat iemand zijn principaal aandoet, wegens beleediging per telefoon. Een fabri kant aldaar telefoneerde aan zijn bediende, die in het douanenbureau was, en met wien hij meermalen on aangenaamheden had gehad, over een belangrijke zaak, waarop hij een onvoldoend antwoord bekwam. De fabrikant liet zich toen een beleecligencle uitdrukking ontvallen, en was onvoorzichtig genoeg deze nogmaals te herhalen, toen hem de bemerking »niet verstaan" terug getelefoneerd werd. De bediende had toen in tusschen wel een ander persoon, die zich in zijne nabijheid bevond, voor den telephoon gesëhoven, zoodat hij cle beleediging hoorde en dus getuige er van was. Zooals wij reeds voor eenige dagen gemeld hebben, is de Polei met de leden der Oostenrijksche Noordpool expeditie oncler leiding van den heer Wohlgemuth van Jan Mayen-eiland te Drontheim aangekomen. Omtrent het verblijf op Jan Mayen-eiland telegrafeert cle chef der expeditie het volgende: «Einde Augustus '1882 begonnen cle noordelijke stormen met tijdelijke sneeuwbuien. De maand Sept. was fraai en warm. October bracht stormen uit het noorden, koude en prachtig noorderlicht, van nu eens safraangele of bleekgroene, dan weder blauwachtige of zeldzaam roode kleurhet licht was altijd in be weging en verbreidde zich menigmaal over hetgeheele firmament. Den '12 November begon de poolnachtde duisternis echter maakte weinig indruk wegens het bijzonder dikwijls voorkomende noorderlicht. Sneeuw stormen met woedende buien verhinderden echter menigmaal het uitgaan geheel. Eerst de maand December bracht ijs aan de kusten, dat de noorder- stormen dikwijls verbrijzelden. De branding drong tot 200 schreden het lancl in, alles tot aan cle huizen der expeditie met zoutkristallen vullende, zoodat het drinkwater uit eene afgelegen laguna gehaald moest worden. In Januari was cle grootste koude (een ander bericht spreekt van 32 gr. Celsius), maar zuiden winden gaven dikwijls ook eene temperatuur van 2 gr. C. boven nul. Op 30 Januari was cle poolnacht ten eincle. Maart was gemiddeld de koudste maand. De huizen waren korten tijd door cle sneeuw ingesloten. In April en Mei heerschte meestal dooi weder. Begin Juni pas seerde buiten de ijs-grens eene stoomboot (walvisch- vaarder), die het huis der expeditie evenwel niet opmerkte. Einde Juni was er geen ijs meer. De levens middelen en huizen voldeden volkomen aan de behoefte. Gedurende den winter was weinig gestookt. Bij het onderzoek van het eiland werd in het zuiden een graf met geraamten ontdekt; het zal waarschijnlijk de overblijfselen der vóór 250 jaren verongelukte Hol landers bevatten. De opneming van het eiland, cle photographische afbeeldingen, cle astronomische, mag netische en meteorologische waarnemingen zijn van het grootste belang en werden overeenkomstig het program zeer goed uitgevoerd." li. Nbl. Behalve duiven kunnen ook raven afgericht worden tot het overbrengen van brieven. De eigenaar van het slot Thurant, bij Aken, heeft daarvan de proef genomen, en jonge raven tot «postraven" gedresseerd. De proeven gelukten zeer goed. De raven legden verschillende afstanden snel en in goede orde afzij vlogen reeds tweemalen heen en terug naar Coblenz. Raven kunnen niet zoo snel vliegen als duiven, maar daartegenover staat, dat hun aankomst op de plaats hunner bestemming minder onzeker is. Want de meeste der vijanden, waarvan cle postduiven zooveel te lijden hebben, vervolgen de raven niet. Te Liverpool brak Woensdag in een der lagere scholen brancl uit, terwijl minstens 1000 kinderen in 't gebouw waren. De brancl had een dreigend aanzien, en zeker zou men een dergelijke ramp als die van Sunderland te betreuren hebben gehad, wanneer de onderwijzers en onderwijzeressen niet bewonderenswaardig kalm gebleven waren. Elke klasse werd afzonderlijk naai de speelplaats geleid, terwijl intusschen de brandweer arriveerde, die het vuur spoedig had uitgedoofd. De beambten bij de spoorweg-telegraafdiensten in de Vereen. Staten hebben hun werkstaking opgegeven zonder hun doel bereikt te hebben. Volgens een gerucht zou een Fransch commandant in Annam op nieuw een overwinning op de «Zwarte vlaggen" behaald hebben. Ondanks al die overwinningen behoeven cle Franschen zich geen illuziën te maken over hun toestand aldaar. Vooreerst zijn de Fransche troepen nog ver van de kust in 't binnenland door ontelbare vijanden ingesloten. De vijand is onuitputtelijk in getalsterkte, waardoor de persoonlijke meerderheid der Fransche soldaten en officieren worclt geneutraliseerd. Het land is zeer ongeschikt voor oorlogvoeren op Europcesche wijze, waardoor veel van 't voordeel dat de Franschen anders zouden hebben door betere be wapening en taktiek, wordt te niet gedaan. Eindelijk moeten de zoogenoemde «Zwarte vlaggen" geen vrij buiters of Annamistische en Chineesche roovers zijn, gelijk de Franschen meenen, maar wel degelijke geregelde Chineesche regimenten, die ten getale van 48,000 man zich reeds in Annam zouden bevinden. De naam van «Zwarte vlaggen" zou daarvan afkomstig zijn, dat Chineesche troepen, zoodra zij de grenzen overschrijden, hun vaandels veranderen en cle zwart-gele vlag opsteken. De spanning tusschen Italië en Marokko houdt nog aan. Volgens een bericht zou de Italiaansche consul te Tanger zijn vlag ingehaald hebbenvolgens anderen is dit nog niet geschied. Een deel der Italiaansche vloot ligt te Karthagena, een ander deel is naar Tanger gestevend. Een sultan van een der Comorische eilanden, die ten Noorden van Madagascar liggen, heeft aan een Fransch agent aangeboden zich met zijn lancl onder Fransch protectoraat te stellen. Keizer Wilhelm heeft 20,000 mark geschonken voor de noodlijdenden op Ischia. De Fransche artisten en letterkundigen te Parijs willen een feestuitgaaf ParisIschie tot stancl brengen, ongeveer op den voet als 't indertijd met zooveel succes bekroonde ParisMurcie. De exemplaren zullen verkocht worden a 1 fr. en a 20 fr. Onder de maatregelen tot wering der besmetting, die uit Egypte dreigt, behoort ook het verbod van den invoer van katoen uit Egypte in Zwitserland. Dit verbod vindt veel afkeuring bij de Zwitsersche Ifatoenfabrikanten, die veel grondstof uit Egypte trekken en hun fabrieken zullen moeten sluiten, als het verbod gehandhaafd blijft. Sedert 1 Januari is voor Fransche rekening in het buitenland voor 13y2 millioen frs. aan tabak gekocht, ten einde in cle behoeften van de Fransche rookers te voorzien. De ongeregeldheden, die te Agram en Karlstadfc in de laatste dagen voorkwamen, hebben te Pesth een zeer ongunstigen indruk gemaakt en worden daar als het begin van een Hongaarsch-Groatisch conflict beschouwd. De oproermakers hadden het vooral op de woningen van den aartsbisschop en van den domheer Talian gemunt. Op het Jellacicplein te Agram werd met een patrouille een ware slag geleverd met de blanke sabels. Het gepeupel scheen ook voornemens te zijn geweest de spoorwegstations en andere groote gebouwen aan te vallen, maar dit is door het tijdig aanrukken der militaire macht nog voorkomen. De oorzaak van het «oproer" is geen andere dan dat de Croaten de Hongaarsche uithangborden voor publieke en kerkelijke gebouwen willen zien wegnemen. Na Donderdag schijnt het rustig te zijn geblevenalthans men heeft van geen nieuwe demonstration gehoord, waartoe het consigneeren van het garnizoen en der gendarmerie natuurlijk allermeest heeft bijgedragen. In de eerst thans verschenen uitvoerige rapporten over de mishandeling der Joden in Jekaterinoslaw op 20 Juli (oude stijl) wordt opgegeven, dat bij een moedwillig gestichten brand 6 personen zijn omgekomen, waarvan 2 vrouwen, terwijl door de militaire macht, die de orde herstelde, 14 personen zijn doodgeschoten en 28 verwond. Een Amerikaansch millionnair is van plan een dozijn van de meest ontwikkelde Roode Indianen naar Engeland te zenden en hen te Eton en te Oxford op zijn kosten te doen opvoeden, opdat zij later als zendelingen en onderwijzers onder hun landgenooten in Canada en cle Vereenigde Staten werkzaam zullen zijn. Uit Montreal meldt men dat volgens bericht uit Winnipeg de Indianen-hoofdman Makkatawashee te White River, uit gebrek aan iets beters, zijn vrouw en zes kinderen heeft opgegeten. Men zegt dat het iets heel gewoons is onder de Indianen om in geval van grooten honger zijn eigen kinderen op te eten. Be eerste prins van Wales. Het kasteel te Carnarvon in Wales maakt met zijne zware middeleeuwsche muren en talrijke torens een

Zierikzeesche Courant | 1883 | | pagina 3