zoo nu en clan te vernemen welke telegrammen er alzoo op Zondag worden verzonden. Voor 90 procent Iconden die onbeduidendheden even goed tot Maandag wachten. Verder heelt men do middelen van personen- en goederenvervoer: stoombooten, spoorwegen, wagens enz. We weten, dat we ons hier jn een lastig parket begeven; maar al kunnen die diensten ook om goede redenen, om den Zondag zelf' ook niet stilgezet worden, clan kan toch aan 't personeel, 't zij om beurten, een vrije Zondag, 't zij een vrije dag in de week worden gegeven. In het Sabbathistische Engeland ge denkt men zelfs de politie op die wijze. Nu komen de fabrieken, waaronder er zijn, die op Zondag niet kunnen stilstaan. Zeker zijn er, die toch wel of althans gedeeltelijk stilgezet kunnen worden. En waar dit onmoglijk is, kan de arbeid beperkt en aan het personeel althans om beurten eeu vrije dag gegund worden. Als men maar wil, kan er, o I zooveel geschikt en gedaan worden. Om dien wil te vestigen en te richten, kan de boven bedoelde beweging voor zondagsrust wel gunstig werken. Dat zij dit doe, wenschon wij van harte. Binnenland. ZIERIKSEE, 21 Augustus 1 8 8 3. Sedert twee dagen is liet of het weder zich tot deugden wil gaan schikken en ons althans nog een mooien nazomer schenken. Wel is de lucht broeiig en telkens dreigen zich onweders te vormen, doch deze verteren dan weer en de lucht houdt zich goed. Voor de vele nog te veld staande gewassen, inzonderheid voor de aardappelen, is het weder thans uitmuntend. In het »hotel des Indes" te 's Hage heeft een bij eenkomst plaats gehad tusschen den kanonnenkoning Friederich Krupp en negen aanzienlijke Chineezen, denkelijk om te onderhandelen over de levering van kanonnen, welke China aanschaft om zich gereed te maken voor een niogelijken oorlog tegen Frankrijk. In een gazon van het fraaie Heidepark te Barneveld is een 14000 a 15000 halve kilo's zware keisteen, afkomstig van den Lunterschen berg, nedergelegd, tot een aandenken aan wijlen den heer de Nairac, burge meester vari Barneveld, den aanlegger van het Heide park en een bekend oudheidkundige. Het bezoek der Amsterdamsche tentoonstelling neemt met den dag toe. Duizenden vreemdelingen uit alle oorden van de wereld stroomen toe om de Amstel- en IJstad met haar wonderen en de tentoonstelling te zien. Amsterdams neringdoenden varen er wel bij, vooal de hotelhouders, koffiehuishouders, restaurateurs, rijtuigverhuurders enz. Veel lof verdienen onze groote industriëelen, die hun werklieden, vaak vele honderden tegelijk, op hun kosten een tochtje naar dë tentoonstelling laten doen. Zoo kan deze voor zeer velen recht nuttig zijn, terwijl het uitstapje naar de hoofdstad op zich zelf voor die menschen een aangename afwisseling is van hun dagelijkschen arbeid. Hoe meer zij in omvang en bijzonderheden bij in lander en vreemdeling bekend wordt, des te meer wordt algemeen erkend dat de Amsterdamsche ten toonstelling, inzonderheid als internationale koloniale en uitvoerhandel-tentoonstelling, uitnemend geslaagd is. Dit is dezer dagen o. a. uitdrukkelijk verklaard door onzen Minister van Koloniën op een diner, dat de Spaansclie gezant in den Haag gaf ter eere van het uitvoerend comité en de commissarissen-generaal der tentoonstelling. Men is in het buitenland zoo zeer ingenomen met de koloniale afdeeling, dat er zelfs bij den Minister van Koloniën uit Amerika en Engelsch-Indië aanvragen zijn ingekomen om de geheele koloniale afdeeling over te zenden voor een nieuwe tentoonstelling van den zelfden aard. Men had daar zelfs groote geldelijke offers voorover. De heer Kriens, thans solo-klarinettist bij de Bilse- kapel, is benoemd tot directeur van de muziek der D.D. schutterij te 's Hcrtogcnbosch, op een gemeentelijke toelage van f 5000, onder verplichting daarvoor eenige solisten te engageeren. Met 1 Dcc. a.s. verlaat de heer Kriens, die vroeger te 'sliage gevestigd is geweest, de Bilse-kapel, om zijn nieuwe betrekking te aan vaarden. De Shach van Perzië heeft de orde van den Leeuw en de Zon geschonken aan den heer II. P. Mutters, meubelfabrikant te 's Hage en lid van de jury voor de Perzische afdeeling ter Internationale Tentoonstelling te Amsterdam. Men gaat vreezen dat het te laat zal zijn om van hier uit nog dit jaar een expeditie ter opsporing van de «Varna" uit te zenden. Het hoofd-comité zal zich dus moeten vergenoegen met het in 't. noorden ge huurde schip onder bevel van den daarop aanwezigen kapitein te doen vertrekken, hopende dat de equipage al 't mogelijke zal doen om het doel der uitzending te bereiken en onze landgenooten op te sporen, beu te redden of althans naricht van hen in te winnen. Vrijdag is te Amsterdam eenc vergadering ge houden van de leden der Varna"-comrnissie, die, met uitzondering van de heeren De Bruijne en Speelman, door alle leden werd bijgewoond. Opnieuw is er een telegram verzonden om het opsporings-vaartuig, dat te Sandifort ligt, gereed te houdende definitieve beslissing wacht nog slechts op het resultaat van de onderhandelingen over de cautie. De autoriteiten in het Noorden wenschen dat de waarborg zou gestort worden bij de Noorweegsche Bank. Daartegen is van deze zijde eenig bezwaar gemaakt. Toen is er geëischt dat de Nederlandsche regeering zich aansprakelijk zou stellen voor de waarborgsomdoch de regeering heeft zulks niet kunnen doen. Nu zal de Amsterdamsche bank de borgstelling van prof. Buijs Ballot aannemen en de zaak in Noorwegen mogelijk maken, liet schip zal 22 Augustus vertrekken en dus in de eerste dagen van September in de Ivarazee zijn, zoo deze ten minste open is, hetgeen, men zelfs nu nog niet weet, omdat alle berichten uit die streken te eenemale ontbreken. Al komt de hulp te laat, ten gevolge van allerlei moeielijkheden, die vooruit niet te voorzien waren toch zal het schip nog een drietal weken voor den boeg hebben om de expeditie op te sporen. Wij willen echter hopen, dat men reeds voor dien tijd directe tijding zal ontvangen. De berichten omtrent het verhaal, dat onder de Samojeden van Vaigatz zou loopen en dat eenigszins een lichtpunt in deze zaak is, hebben gelukkig niets te maken met het medegedeelde door den heer Kramp omdat deze tijding betrekking heeft op hetgeen men wist op Nova-Zembla te Karma-Kuli. Het Internationaal congres van koloniaal genees kundigen, dat bij gelegenheid der tentoonstelling te Amsterdam gehouden wordt, zal Donderdag 6 September geopend worden met eene toespraak van prof. Stokvis, president van het comité. Drie algemeene vergaderingen zullen gehouden worden die van Donderdag zal gewijd zijn aan hygiëne van beroepen, cultures en bedrijven in de koloniën, die nadeelig voor de gezondheid zijn die van Vrijdag aan de quastie van quarantaine die van Zaterdag aan de bijzondere opleiding van koloniale geneeskundigen. Vrijdag en Zaterdag zullen voorts vergaderingen gehouden worden van de beide afdeelingen van het congres, waarvan de eerste behandelen zal onderwerpen die betrekking hebben op climatologie, geneeskundige aardrijkskundegezondheidsleer en algemeene pathologie en de tweede bijzondere pathologie en tlierapeutiek. Gedurende de manoeuvres van de 3e divisie infanterie in Noord-Brabant zullen de garnizoensdiensten worden waargenomen door detachementen van het Ie en 5e bat., 2e reg. inf. uit Grave en 's Bosch. Het bevel over die detachementen zal worden opgedragen aan de navolgende officieren: E. F. Hissink, Nijst, J. Hissink, Leedegang, Hollenbach en Moorrees, respectievelijk te Breda, Geertruidenberg, Middelburg, Vlissingen, Ter Neuzen en Bergen op Zoom, en aan" den sergeant Venlinga, te Rammekes. Te Amsterdam is gisteren aangekomen een Fransch schip van Havre met ongeveer 300 reizigers, die Amsterdam en de tentoonstelling komen zien en na drie of vier dagen zullen vertrekken om met hetzelfde stoomschip Kopenhagen, Stockholm en St. Petersburg te gaan bezoeken. Tot op '14 September blijft de kapel van Bilse op het tentoonstellingsterrein te Amsterdam concerten geven. Wie deze heerlijke concerten kan gaan hooren, verzuime toch niet zich dat onwaardeerbaar genot te verschaffen. Al wie Anna Maria van Dam, 18 jaren oud, knap van gestalte, blauw van oogen en blond van haar, gezien heeft en weet waar zij is, wórdt verzocht daarvan bericht te doen aan den burgemeester van Ridderkerk. Vermoedelijk reist Anna met een koek- kramer of draaimolennaan de kermissen af. Bij een zeilwedstrijd, te Antwerpen gehouden, heeft de centerboard »Nova-Lis" van den heer Arie Smit, burgemeester van Vlissingen, den ln prijs behaald. De luchtreiziger Lhoste, die Maandagavond omstreeks 8 uur met zijn ballon »le Rapide" in de Noordzee door de stoomboot «Mercurius" is opgevischt, heeft de volgende bijzonderheden medegedeeld omtrent dien tocht. Dadelijk nadat hij te Calais onder de toejuiching van '12000 menschen was opgestegen, zweefde hij boven de zee en lag de stad als een stadje met kleine huisjes en kerkjes onder hem. En tegelijk daarmede vertoonden Dover en zijne omstreken zich aan zijn oog, en was het kasteel van Dover bovenal zeer duidelijk zichtbaar. Een aantal zeilen, die zich in verschillende richtingen bewogen, waren op de zee te onderscheiden. Te zes uur bevond ik mij, zoo vertelde de reiziger, op een hoogte van 1100 metersde lifcht boven mij was 'bezet met een menigte vederwolken en in de verte, op dezelfde hoogte als de ballon, vertoonden zich eenige stapelwolken, die op groote bergen geleken, wier toppen de ondergaande zon in goud en purper hulde. Te 7 uur begon de ballon te dalen tot op 700 meters en het panorama veranderde toen niet weinig de Engelsche kust, vroeger zoo duidelijk te onder scheiden, scheen zich te verwijderen en bleef ton slotte nog maar even zichtbaar, verscholen achter een dikken mist. Onder mij 't eentonige geluid van den golfslag, hier en daar scheepjes, waarvan er eenige aan den horizon verdwenen. Langzamerhand was 't acht uur geworden en werd 't tijd voor mij/ een onderkomen te zoeken daar zie ik op eens 'n stoomboot aan komen ik open de klep en bijna op hetzelfde oogenblik ligt 't schuitje in zee en ik met 't schuitje. Gelukkig kon ik mij tot aan het midden boven water houden en even gelukkig zag ik, dat do stoomboot naderde. Ik schreeuw wie zóu niet vanzelf schreeuwen in deze omstandigheden en de kapitein van de stoomboot hoort mij, althans er werd een boot uit gezet en weinige minuten later bevond ik mij aan boord van de «Mercurius", die op weg was naar Amsterdam, De kapitein Sluiter heeft mij al de wel willendheid bewezen, die men aan een schipbreukeling- bewijzen kan; hij heeft mij o. a., om nadeelige ge volgen van het koude bad te voorkomen, geheel en al met rum doen inwrijven en mij daarna onder wollen dekens weggestopt. Dat hielp en ik kan ieder een aanraden om een dergelijke behandeling te vragen, wanneer hem iets dergelijks als mij overkomt. Ongelukken, Kampen, Misdaden, enz. Op de reis naar Duitschland is het stoomschip «Perseverance" in de lucht gevlogen, 't zij door een ontploffing in de lading, of dooi' het springen van den ketel. Alleen de kapitein heeft er het leven af gebracht en is te Wezel aangekomende vrouw van den kapitein, zijn schoonmoeder, de stuui'man, de machinist, twee stokers, twee matrozen en twee ambtenaren uit Emmerik, die aan boord waren, zijn omgekomen. Het schip had 260 last goederen aan boord en behoorde aan den heer W. A. van Macum te Antwerpen. In de Westerhaven te Rotterdam is gezonken het aakschip «Antje van Heeteren", schipper Willem Vonk, bij welk ongeluk de vrouw van den schipper en zijn vier kinderen, meisjes van l'l, 7, 4 en 1l/2 jaar, zijn omgekomen. Te Scheveningen is een Duitscher, Carl Back, ge arresteerd, verdacht van vervalsching en verduistering van gelden te Berlijn tot een bedrag van 300,000 mark. Hij had f G000 bij zich. Te Deventer heeft een vrouw haar man, die een dronkaard was, in zijn roes met petroleum begoten en liem toen in brand gestoken, waardoor hij zware brandwonden heeft bekomen; de vrouw is gearresteerd. Uit het kanaal te Maastricht is het lijk opgehaald van een man uit Veld wezel t, die in dronkenschap in het water was geraakt. In het Politieblad is gesignaleerd P. II. van Mechelen, alias broeder Salesius, van de orde der Onbevlekte Ontvangenis, geboren in 1861 te Voerendaal bij Heerlen in Limburg, onderwijzer in de kloosterschool te Helmond, verdacht van broedertjeszonde met 15 van zijn mannelijke leerlingen. De gesignaleerde is van Helmond naar Maastricht en van daar naar Voerendaal gegaan, van waar hij in burgerkleeren verder is gevlucht. Te Wassenaar zijn ook een paar gevallen van cholera nostras voorgekomen. Te Zand voort is een blinde juffrouw bij vergissing een raamdeur in plaats van de deur uitgestapt en van een hoogte van 4 meter gevallen, waardoor zij in levensgevaar verkeert. Te Drempt is een man in ijlende koorts 's nachts zijn woning uitgeloopenzijn lijk is later uit den IJsel opgevischt.

Zierikzeesche Courant | 1883 | | pagina 2