Onder de fraaie adressen, die van tijd tot tijd den postambtenaren onder de oogen komen, mag ook dit wel vermeld worden: »Den lieer Yan Zuilen Rijziger (sic!) te Haarlem, verder aan David Bamberg in handen staande op de kermis." Kapitein Sluiter, gezagvoerder van het stoomschip ïMercurius", te IJmuiden binnengevallen, redde Maan dagavond te acht ure tusschen het vuurschip «Ruy tingen" en den »Westhinder" den luchtreiziger l'Hoste, die te Calais was opgestegen in den namiddag te 5 u. 30 m. De ballon was op het punt van te vergaan. L'Hoste had plan gehad het kanaal over te steken. Het staat te vreezen, dat 1883 een slecht belasting jaar zal blijken. De opbrengst der maand Juli bleef al wederom bij die van Juli '1882 ten achteren, en wel met volle 12 ton. liet is waar, dat dit voor een groot deel is te wijten aan het successierecht, dat ditmaal bijzonder weinig opbracht, namelijk slechts f 649,000 tegen f '1.480,000 verleden jaar, doch ook andere midde len, die zuiverder maatstaf zijn voor de volkswelvaart, bleven traag vloeien of verbeterden slechts onbeduidend. Zoo waren invoerrechten en loodsgelden elk slechts f 3000 beter dan verleden jaar, terwijl de accijnzen f 343,000 achterbleven. Dit was voornamelijk de schuld der suiker, die f 377,000 minder gaf dan verleden jaar, waar kleine vermeerderingen bij geslacht, gedistil leerd en zeep tegenover staan. Bleven de zegelrechten op de gewone hoogte, circa f 235,000, de registratie rechten wierpen weer zeer weinig af, n.l. f 685,000 tegen f 850,000 verleden jaar. Bevredigend was de opbrengst der directe belastingen, der posterijen en telegrafen Vergelijkt men de opbrengst der afgeloopen 7 maan den bij die van het vorige jaar, dan is het resultaat, dat wij bijna 1 millioen ten achteren zijn, terwijl wij nog 38/4 millioen onder de raming zijn gebleven. Geen bijzonder bemoedigende cijfers voorwaar. Al is het wel waarschijnlijk, dat de laatste maanden van het jaar zullen maken, dat de raming overschreden wordt, mogelijk ook dat, als het successierecht ve.te maanden op magere ziet volgen, de opbrengst van het vorige jaar wordt bereikt, dat is niet voldoende; er zijn tijden geweest dat de opbrengst regelmatig met 3 a 4 millioen per jaar steeg. Opmerking verdient, dat, terwijl vele middelen achterlijk blijven en dus de volkswelvaart niet. vooruit schijnt te gaan, juist de accijns op het gedistilleerd in 7 maanden f 140,000 meer opbracht dan verleden jaarYan groote vermeer dering van den accijns op het geslacht, die van 't verblijf der vele vreemdelingen is voorspeld, wordt nog niet veel bespeurd. Of de registratierechten onder de nieuwe wet de gestelde raming zullen bereiken, valt te betwijfelenin elk geval 13 de opbrengst, bij verleden jaar vergeleken, zooveel minder (1 y4 millioen in 7 maanden), dat de achteruitgang niet goed wordt gemaakt door de meerdere opbrengst der zegel belasting (s/4 millioen in 7 maanden). De eenige middelen, die regelmatig blijven stijgen, zijn directe belastingen en posterijen, met een klein bedrag ook de invoerrechten. De Standaard heeft ergens gelezen, dat in het kanton Bazel in de laatste jaren het getal inentingen met koepokstof aanzienlijk is gedaald, dat er daaren tegen de gezondheidstoestand der kinderen aanmerkelijk is vooruitgegaan. Daaruit leidt zij af zij geeft het tusschen de regels te lezen dat inenting met koe pokstof de gezondheid benadeelt. Dat lijkt wel iets op het arme vrouwtje, dat haar kind met gebroken been thuis krijgende zeide: »wel heb je van z'n leven, gisteren is pas mijn kincl ingeënt en nu wordt het. overreden en breekt het een been." Evenveel verband als er tusschen het breken van een been en de vaccinatie is, bestaat er ook tusschen de vaccinatie en de ge zondheid in het algemeen. Jammer dat de St. dit verband anders niet opgeeft. Indien een pokken-epidemie Bazel bezoekt, twijfelen wij er geen oogenblik aan of het getal vaccinaties zal er bijzonder sterk stijgen, dat dan ook niet meer dan natuurlijk ismen is ook in Bazel te zeer gesteld op zijn leven en op den onverminkten toestand van zijn lichaam, dan dat men raadgevingen, die gebleken zijn proefhoudend te wezen, in den wind zou slaan. De volgende aardige bijzonderheid kan strekken om aan te toon en hoe uitgebreid tegenwoordig reeds het Amsterdamsche tramwaynet is. Iemand heeft 100 uitgelooft voor dengene, die van af den winkel van Hajenius (Dam, hoek Beurs straat) binnen 2 uur tijds een boodschap zou verrichten aan het kantoor van Gend en Loos (Dam, hoek Nieu- wendijk) echter zoo loopende dat men geen rails van tramway behoefde over te steken. Daar beide huizen op den Dam staan schijnt het gemakkelijk uit te voeren, wat echter niet het geval is. De Arrih. Ct. roept de hulp van alle bladen in om het woord „velocipede"dat allengs burgerrecht dreigt te krijgen, weer te verbannen en te doen vervangen door het volkomen verstaanbaar en echt Nederlandsche woord, dat prof. De Vries voorstelde. Volgens dezen kan een velocipede rijwiel heeten evenals men spreekt van rijpaard. Een velocipedist verandert dan in wiel rijderevenals men spreekt van paardrijder. Als alle bladen consequent volhouden in plaats van velocipede en velocipedist, rijwiel en wielrijder te schrijven, dan zijn de vreemde woorden binnen een paar jaar vergeten. De Arnh. Ct. zal zeker het voorbeeld wel willen geven. «Kleurenmengelingen of kleurentegenstellingen", is de titel eener kleine brochure, uitgegeven door den heer Minkman te Arnhem en gedrukt met blauwe inkt op groen getint papier, strekkende tot bewijs dat een dei-gelijke samenmenging van overeenkomstige kleuren beter voor het oog zal zijn dan zwart op wit. Er worden aan het slot van dit werkje heel wat gunstige beoordeelingen over deze kleuren aangehaald. Al de schrijvers van die beoordeelingen hebben zeker geheel andere oogen dan wij want ofschoon de kleuren op 't eerste gezicht niet onaangenaam zijn, werd het ons toch spoedig onder het lezen groen en geel voor de oogen en van gewoon drukwerk, zwart op wit, dat we onmiddellijk daarop onder de oogen namen, schenen de letters te dansen op 't papier. Ook al zou het oog langzamerhand aan dat blauw op groen ge wennen, een schaduwzijde zou altijd blijven, dat na 't lezen andere kleuren aan 't oog pijn zouden doen en dat zelfs een verschil van tint in 't groen en blauw hinderen zou. R. Nbl. De heer Esser zet in de Sprokkelaar voor ons het verband tusschen den oorlog van Atjeh en het 10de gebod uiteen, volgens zijne opvatting natuurlijk. Want het verband staat noch direct noch indirect, op welk standpunt men zich ook plaatst, daar de oorlog niet begonnen is uit veroveringszucht, hebzucht, begeerziicht, waartegen het 10de gebod waarschuwt, maar het gevolg is van den last, dien wij van de Atjehsche zeeroovers hadden, welke men meende niet in bedwang te kunnen houden, zonder het land in bezit te nemen, Begeeren, in de beteekenis van het 10de gebod, doet niemand Atjehvraag de Regeering maar hoe gaarne zij Atjeh zou prijsgeven, als ze er met goed fatsoen kon afkomen, zonder van gevaar opnieuw geplaagd te worden door zeeroovers. R. Nbl. Benoemingen, Besluiten, enz. Z. M. heeft benoemd tot burgemeester van Zuidzande jhr. mr. A. A. van Doorn, met vergunning deze be trekking te mógen bekleeden tegelijk met die van burgemeester van Cadzand. Kunst, Wetenschap en Letteren. Ter eere der nagedachtenis van wijlen prof. dr. G. J. Mulder, is in den muur van het gebouw van het scheikundig laboratorium der Uuiversiteit op Leeuwen burg te Utrecht een marmeren gedenksteen geplaatst, met het opschrift »Dr. G. J. Mulder, geb. 27 De cember 1802, gestorven 18 April 1880, wijdde in dit gebouw de beste jaren van zijn werkzaam leven aan scheikundig onderwijs en onderzoek". Aan de heeren Bisschop en J. Israels is door de jury van de internationale tentoonstelling van- kunst te Munchen een medaille 2e kl. toegekend. In het geheel zijn er 19 medailles le en 66 2e kl. toe gewezen. Onze landgenoot, de portretschilderes Therèse Schwartze, geniet de eer dat haar portret van den Gouv.-Gener. Loudon wordt opgenomen onder de 800 stukken van de tentoonstelling Cimaise te Parijs. Thans heeft dr. Ginsburn in het Athenaeum eenige nadere bijzonderheden medegedeeld, omtrent het door Shapira te Londen aangebrachte beweerde kostbare echte oude handschrift van Deuteronomium, waarover wij reeds een enkel woord hebben gezegd om onzen twijfel aan de echtheid er van uit te drukken. Die twijfel is zeer toegenomen door de wonderlijke smoesjes die Shapira aan dr. Ginsburn verteld heeft om uit te leggen hoe hij aan 't manuscript gekomen was. De geheele historie schijnt een poging tot oplichterij te zijn. Te Zutfen is in den gevel van het huis, waar indertijd de groote natuurkundige Martinet heeft gewoond, een gedenksteen geplaatst door een commissie uit het genootschap Physica aldaar. Er werd van de handeling een fraai geschreven protocol opgemaakt voor het archief van het genootschap. Door wijlen mr. W. N. Lantsheer, onlangs te Middel burg overleden, is aan de Maatschappij De Toekomst (Fonds tot ondersteuning van verarmde kunstenaars) vermaakt een legaat van f 2000, vrij van successie rechten. Prof. dr. J. A. Wynne te Utrecht is door den koning van Denemarken begiftigd met de Danebrogs-orde. Op 88jarigen leeftijd is overleden de bekende zen deling dr. Robert Moffat, schoonvader van Livingstone, Moffat is vele jaren in Zuid-Afrika gevestigd geweest, waar hij veel heeft gedaan tot beschaving der inboor lingen en tot verspreiding van 't christendom. Hij vertaalde het Oude Testament in de taal der Beechuanen. Ongelukken, Kampen, Misdaden, enz. Nabij Bergen op Zoom is een van Ylissingen komende goederentrein ontspoord. Het materieel is beschadigd, maar niemand heeft persoonlijk letsel bekomen. Te Ylissingen is een treurig ongeluk voorgevallen. Een zeeman, beambte bij het Belgische loodswezen, zou met zijn bruid een zeiltochtje op 't Kanaal doen doch nauwelijks ter hoogte van de zoetwater-inrichting gekomen, sloeg de sloep om en ondanks de wanhopige pogingen van den bruidegom, die een goed zwemmer was, verdronk zijn bruid. Hij zelf werd slechts met moeite gered. De trein van Arnhem kwam deze week als gewoonlijk te 8,45 's avonds aan het station Veenendaal aan, en niemand dacht er aan om op de locomotief te zien of bij den machinist zich ook de stoker nog bevond. Ter bepaalde tijd vertrok hij weder en korten tijd daarna vond men op 200 meter van het station Veenendaal op den weg naar Ede den stoker in be- wusteloozen toestand met een kleine wonde aan het hoofdde man was niettegenstaande alle pogingen niet tot bewustzijn terug te brengen en is dan ook den volgenden nacht in den toestand, waarin men hem ge vonden hadnaar Utrecht vervoerd. De machinist van den trein hield zich èn te Veenendaal èn aan het volgende station Maarsbergen als ware er niets ge beurd aan laatstgenoemd station deelde hij alleen mede, dat de stoker te Veenendaal de locomotief had verlaten. Hoe het zij, duister is de zaak in ieder geval. Aan boord van het opleidingsschip «Anna Poulowna" is Woensdag omstreeks 7*/4 uur, bij de exercitie in het tuig, de jongen P. C. De Voogd, oud 14 jaar, jongste afdeeling van de exercitie-ra op het dek gevallen en onmiddellijk aan de gevolgen daarvan overleden. Eenige Engelschendie sedert eenige dagen in het hotel des Pays-Bas te Verviers gelogeerd warenhebben getracht Zaterdag nacht de bank Madérie aldaar te bestelen. Hierin werden zij nog bij tijds door de politie verhinderddie twee der dieven in hechtenis heeft genomen. In hun worsteling hebben de misdadigers eenige pistoolschoten op de politie afgeschoten. Een noodlottige brand brak Dinsdagnacht uit in een herstellingsoord voor krankzinnigen te Ealing bij Londen, behoorende aan dr. Bayd. Tegen 2 uur werden de bewoners van het kleine landhuis door een doordringend hulpgeschreeuw uit den slaap gewekt. De brand had reeds zulk een uitbreiding genomen, dat de vlammen uit de ramen der benedenverdieping naar buiten sloegen. Van alle kanten kwam spoedig hulp opdagen, doch de ongelukkige krankzinnigen, die handenwringend en schreeuwend voor de ramen der bovenverdiepingen stonden, waren niet zoo spoedig gered. Sommigen liepen met brandende nachtkleederen voorbij de vensters en geen anderen uitweg meer ziende, sprongen zij eindelijk uit de ramen. Voor de meesten liep deze sprong vrij goed af, De brandweer slaagde er eindelijk in het huis binnen te dringen en achtereenvolgens werden twaalf reeds door het vuur omringde verpleegden gered. Plotseling viel toen het dak in en alles wat nog binnen de muren van het brandende gebouw leefde, werd mede naar beneden gesleurd en onder de brandende puinhoopen begraven. Bij dit onheil zijn de eigenaar, dr. Bayd en zijn zoon, benevens twee patiënten en de keukenmeid om gekomen. De geredden hebben grootendeels ernstige brandwonden bekomen. Uit Amerika komen weer berichten van hevige branden, die daar hebben plaats gehad. Te Atlanta, in den staat Georgia, is een geheel blok huizen, waaronder het Kimbal-hotel, in de asch gelegd. Men weet nog niet of hierbij persoonlijke ongelukken hebben plaats gehad, maar de schade wordt op een millioen dollars geschat. Te Vineyard Haven is een groote boerderij verbrand, welke schade ongeveer 300,000 dollars bedraagt. Te Sunderland is Zaterdag een schouwburgtent een prooi der vlammen geworden. Even nadat de voorstelling begonnen en minstens een duizendtal menschen in het gebouw was, sloegen de vlammen uit. Aan de tegen-

Zierikzeesche Courant | 1883 | | pagina 2