Z1ER1KSEESCHE COURANT. voor het arrondis- x sement Zieriksee. 1883. No. 60. Woensdag 8 Augustus. 86ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND, uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden 1,Franco per post ƒ1,— Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER ADVERTENTIEN; Per gewone regel 10 cent. Huwelijks-, G eb oorte en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever H. LAKENMASi. ZIERIKSEE, 7 Augustus 188 3. De menschen uit den omtrek van het met den lastigen naam »Oranje-Nassau-oord" gedoopte nieuwe lustverblijf van het Koninklijke gezin, hebben bij ge legenheid van de verjaring van H. M. de Koningin heel aardige blijken van ingenomenheid met hun nieuwe hoogaanzienlijke buren gegeven. De ingezetenen van Wageningen hebben een stel groote photographieën doen vervaardigen, voorstellende gezichten in Wage ningen en op schilderachtige punten van den schoonen omtrek dier plaats. De photographieën zijn vereenigd tot een praeht-album van 40 bij 50 c.M., gebonden in donkerrood fluweel met zilveren versiersels en het naamcijfer der Koningin in blauw émail. Dit pracht stuk is H. M. aangeboden op den 2 Augustus en met veel belangstelling en dank aanvaard. De ingezetenen van Renkum boden ook een geschenk aan, n.l. een sierlijke bloemenmand, gevuld met fraaie en kostbare gewassen. Z. M. heeft, om tochtjes op den Rijn te kunnen doen, twee fraaie kleine stoomjachten te Amsterdam doen bouwen, van welke één reeds in dienst gesteld is. Het schijnt dat Oranje-Nassau-oord een ernstige concurrent zal worden van het Loo, en natuurlijk ook van de Residentie, welke laatste meer en meer tot den rang van residentie in naam achteruitgaat. Waar men al liefhebberij in kan hebben, bewezen verleden week de Oostenrijksche Aartshertogin Mar- garetha, de gravin Stolberg zu Stolberg, nog twee dames en de gemaal der prinses. Zij zijn te Zandvoort, waar zij op 't badhuis logeeren, aan boord gegaan van de visscherspink »Ora et labora", om eens een heelen dag en een nacht op zulk een schuit op zee te zijn en naar het »visschen" te kijken. De pink was bij het vertrek met vlaggen getooid en de hooge lief hebberij-visschers zijn met een zoogenaamden babbel wagen, zijnde een lankwerpige kast op vier wielen, aan boord gebracht. Dit gaf aan de zaak eenige poëzie; anders zou het maar een prozaïsche expeditie geweest zijn, want wangeuriger en voor opvarenden die er niet aan gewoon zijn onaangenamer hobbelklomp dan een Hollandsche visscherspink is er wel niet te vinden. Het gezelschap heeft goed weer getroffen en is den volgenden morgen om half zeven goed en wel weder geland. Wat de vangst geweest is en of de dames haar zooitje ook hebben meegesjouwd op de gebruikelijke wijs in een ben op het hoofd, wordt niet gemeld. Volgens waarnemingen aan de Rijks-Landbouwschool te Wageningen met den regenmeter gedaan, is de Julimaand van dit jaar bijna tweemaal zoo nat geweest als die van '1882. In Juli 1882 werd 121 m.M. en in Juli 1883 201 m.M. water afgetapt. In de N. Rott. Ct. leest menGevonden 3 Augustus op het strand onder de gemeente Elkersee een wit glazen fleschje, waarin een briefje met potlood ge schreven, van dezen inhoudJ. V. oud 35 jaar, K. S. oud 23 jaar, J. A. L. oud 18 jaar, J. C. S. oud 14 jaar, wonende te Urk, vergaan onder de Zeeuwsche kust." Men is te Vlissingen begonnen met het slechten van dat gedeelte der oude vestingwallen dat gelegen is bij de voormalige Duinpoort, waar nu een spui- boezem zal aangelegd worden. Te Ierseke is een kiesvereeniging opgericht en Vrijdag avond geconstitueerd met aanvankelijk 17 leden. De naam is Recht voor allen. Dit recht voor allen is een der thans algemeen in zwang zijnde groote woorden. Zonder van de bedoelde kiesvereeniging iets te zeggen, we weten niet eens of het een liberale of een clericale is, hebben we wel wat tegen die leus. Zij wordt in den regel misbruikt en beteekent in de practijk niet veel anders dan »ons zij de macht, die, als we eens de macht zullen hebben, aan anderen recht en vrijheid wel naar onzen zin mondjes-maat zuilen toemeten." Het Panopticum te Amsterdam is van 1 Januari j.l, tot 4 Augustus bezocht door '100,000 personen. Dat geeft dus aan een ontvangst van 50,000. Als dit nu maar jaar voor jaar zoo kon gaan dan was er geen schooner geldbelegging dan in panopticums. Van de panorama's geldt ongeveer hetzelfde. De Westinghouse-rem, zoo men weet een inrichting om spoortreinen op eenmaal te doen stilstaan en be rustende op de kracht van samengeperste lucht, heeft verleden week zijn deugdelijkheid in een ernstig geval bewezen. Tusschen Zutfen en Brammen vloog de locomotief van een sneltrein uit het spoor en zonder twijfel zou er een groote ramp te betreuren geweest zijn, ware de trein niet voorzien geweest van den Westinghouse-rem en ware de machinist, zekere Reit, niet zöo goed bij de hand geweest. Onmiddellijk bij het ontsporen drukte hij op den '.nop, die den toestel in werking moet brengen en de trein stond als een muur. Nu heeft wel het materieel veel geleden, de locomotief is van den weg in een sloot geworpen, de tender omvergevallen en de meeste wagens zijn uit het verband gedrukt, maar de reizigers kwamen met een schok vrij. Ook de stoker en de wakkere machi nist zijn er heelhuids afgekomen. De Amsterdamsche tentoonstelling is aanleiding dat ook vele andere belangrijke zaken daar omgaan. Zoo wordt daar deze week de groote bijeenkomst der vereeniging van brood-, koek- en banketbakkers ge houden, alsmede het internationaal concours van gymnastiek-vereenigingen. Aan dit laatste wordt deel genomen door ongeveer 4600 turners van Nederlandsche, Belgische, Fransche, Duitsche, Zvvitsersche, Engelsche en Amerikaansche vereenigingen. De gymnasten vooral zijn gezonde eters. Dit kan men o.a. zien aan het feit dat te Amsterdam in de maand Juli alleen voor 55,000 aan rundvleesch meer is gebruikt dan in andere Julimaanden. Toevallig vernamen wij dat terwijl in de vorige maanden van dit jaar de opbrengst van den accijns op het rundvleesch te Amsterdam nagenoeg gelijken tred hield met dien in diezelfde maanden van verleden jaar, daarin over de maand Juli 1.1. een verschil is van ongeveer 4000 in dit jaar meer, dat bepaald is toe te schrijven aan het verblijf van het groote aantal vreemdelingen. Weet men dat de accijns 10 percent der waarde bedraagt, doch de volle waarde niet wordt aangegeven, dan wijst die 4000 eene waarde van rundvee aan van minstens 44000, en voegt men daarbij de belangrijke aanvoeren van vleesch uit andere gemeenten, waarvan de accijns dus buiten deze stad is betaald, dan is een bedrag van 50,000, als inkoopwaarde, niet te hoog voor het meer verbruik in de maand Juli, alleen van rundvleesch. De verbruikers betaalden natuurlijk ook winst aan slager en restaurateur. Hierdoor wordt dus ook aangetoond, dat het getal bezoekers van elders in de vorige maand nogal wat heeft beteekend en dat zij heel wat geld in de stad brengen. Hdb. Naar de N. Rott. Ct. verneemt, zal de bekende excentrieke Engelsche prediker Spurgeon deze week ons land bezoeken. Thans wil ook de Vereeniging van en voor Neder landsche industriëelen" den weg op van herziening van het tarief van invoerrechten. Zoo men weet hebben reeds een aantal fabrikanten en handelaars zich tot de Regeering gewend om tariefsherziening te verkrijgen. Nu is ook het bestuur der bovengenoemde groote vereeniging door de leden gemachtigd om zich met de Regeering in betrekking te stellen, ten einde te trachten de herziening te verkrijgen. Wat kan zulk een herziening anders zijn dan de bekende oorlog met de zoogenoemde equivaleerende tarieven? Doch er zit niet veel anders op, nu het handelstractaat met Frankrijk niet klaar is kunnen komen. Wij staan ten aanzien van Frankrijk thans onder het tarif général, en zoo dit voor onze exporteurs schadelijk is, dan moet onze Regeering van zelf wel komen tot represailles, gelijk zulks te doen gebruikelijk is geweest vóór het tijdvak van de handelsvrijheid, dat zoo zoetjes aan afgesloten schijnt te zullen worden. Ondertusschen strekt dit alles tot schade der weder- zijdsche handelsrelaties. Burgemeester en Wethouders van Rotterdam hebben met het oog op de pokken-epidemie de kermis aldaar voor dit jaar geschorst. Volgens de Midd. Ct. werd verleden Vrijdagmorgen bij aankomst te Queenboro van de Vlissingsche mail boot Willem Prins van Oranje", een der le klasse passagiers vermist, zonder dat men wist wie hij was. Een landgenoot, de heer E. Roskam, die drie weken geleden zich nog in het thans verwoeste Casamicciola bevond, schrijft aan het Iibl. »ïk herinner mij eenige lichte schokken van aard beving gevoeld te hebben eenige dagen vóór mijn vertrek. Groot was de ontsteltenis er door veroorzaakt, en een jong Engelschman zeide mij: »Ik geloof dat wij een verschrikkelijke ramp tegemoet gaan". Dit gesprek werd gehouden in het hotel Piccola Sentinella, het voornaamste in Casamicciola. In dezen tijd van het jaar zijn altoos alle kamers be; et; ik geloof dat wij minstens met ons tachtigen daar waren. Onder de gasten van verschillende nationaliteit bevond zich eene mijner landgenooten, die het ongeluk, waardoor het eiland Ischia thans getroffen is, voorspelde. »Wie weet aan welk gevaar wij ons blootstellen als wij hier blijven," zeide zij mij. Den hemel zij dank, wij hebben intijds het eiland verlaten om elkander in ons dier baar vaderland weder te zien." Een ingezetene van Groningen, die een lot in de Haarlemsche loterij genomen had, zag dezer dagen de lijst der nommers na, waarop prijzen gevallen waren en bemerkte tot zijne vreugd en groote verwondering, dat de hoogste prijs: een span Isabellapaarden met rijtuig, naar men zegt ter waarde van ongeveer drie duizend gulden, op zijn nommer was gevallen. Op getogen van geluk spreekt hij met vrienden er over, haalt het lot uit de portemonnaie, laat het aan hen zien, en steekt het vervolgens zoo meent hij weer in zijn geldbeurs. Des anderendaags 's morgens het nommer willende nemen, ontdekt hij tot zijn grooten schrik, dat het weg is, en hoe hij zoekt, 'tis nergens weer te vinden. Thans heeft hij zich per brief tot het hoofdbestuur gewend om, bij geval het nommer mocht aangeboden worden, den prijs niet terstond af te geven. Met dien eersten prijs schijnt het zonderling gesteld te zijneenige dagen geleden toch behelsden de dagbladen het bericht, dat hij gevallen was op No. 5621, welk lot door een kantoorbediende uit Zwijndrecht, bij het overvaren, van een dorpsgenoot was gekocht. R. Nbl.

Zierikzeesche Courant | 1883 | | pagina 1