1 Burgerlijke Stand te Zieriksee. afge- meer en nu ronden eener lander irom- jk is ïater- eruit nden n.l. diepe val [breed het h op- van perst pk en, ftper- lerder Het had ie te room a en i'acht Hover- londe ;heid paar dan zoo den. met niet nen, voet 'V 'H hoog is, maar hij zou ook heelshuids den schietstroom en de draaikolk zijn doorgekomen en eenige mijlen benedenwaarts den oever weder bereikt hebben. Zeker is het, dat ééns een stoomboot wel niet den waterval, maar dan toch den schietstroom gepasseerd is. I s c h i a en Casamicciola. Allervreeselijkst is de ramp geweest, die het bekoorlijke maar onge lukkige eiland Ischia getroffen heeft. Prof. Palmieri, de observator van den Vesuvius, meent dat het geen vulkanische aardbeving, maar een grondverzakking geweest is. Het eiland is evenwel van vulkanischen aard en heeft zelfs een vulkaan, n.l. de Epomeo (den Epopeus der ouden), die 838 M. hoog is. Het eiland Ischia is ruim l»/4 vierk. mijl groot en bij uitstek vruchtbaar en rijk aan natuurschoon. Het heeft een kleine 23000 inwoners, waarvan een groot deel het stadje Ischia bewonen, en is door het Procida- kanaal, dat ongeveer '1 *y2 mijl breed is en waarin het eilandje Procida ligt, van den vasten wal van 't Napelsche gescheiden. Behalve Ischia en Casamicciola of Casamaccia, liggen er nog eenige dorpen op het eiland. De bewoners zijn zeelui, visschers en tuiniers of houden zich bezig met het maken van stroohoeden en aardewerk. Meermalen werd het eiland geteisterd door aard bevingen en vulkanische uitbarstingen. Sedert 1803 is de vuurberg Epomeo echter in rust geweest. In '1881 werd er veel schade aangericht door een aard beving of verzakking van den bodem. Thans is echter de verwoesting vreeselijk. Van Casamicciola zijn slechts vier of vijf huizen blijven staan. In het badhotel waren" veel gasten, waarvan eenigen zich nog ongekleed hebben kunnen bergen vóór het gebouw instortte en een puinhoop werd. Van de vele badgasten zijn echter velen behouden, doordien zij juist in den schouwburg waren. Deze was een houten kermistent, die wel middendoor gescheurd werd, doch niet schijnt te zijn ingestort, want de bezoekers konden nog tijdig door de ontstane openingen de vlucht nemen. Op een der dorpen zijn de kerken ingestort, doch is niemand gedood of gewond. Men weet het getal slachtoffers nog niet met juist heid en spreekt van 2000 a 4000 dooden en 1500 gewonden. Er is een geregelde stoombootdienst met twee booten per dag tusschen het eiland en Napels. Met deze booten en andere die er heen gezonden zijn, heeft men honderden gewonden naar den vasten wal overgebracht. Verder zijn er tenten en hout voor barakken naar de plaatsen des onheils gezonden, als mede soldaten om te helpen redden en de orde te bewaren. Het moedige gedrag der militairen in de moeielijke en gevaarlijke werkzaamheden tusschen de bouwvallen en puinhoopen wordt zeer geroemd. Men doet al het mogelijke om zooveel mogelijk ook de lijken uit de puinen op te zoeken en te begraven, daar men anders voor besmettelijke ziekten vreest. Er is geld beschikbaar gesteld door de regeering, de stad Napels, den Paus en den Koning om in de eerste behoeften te voorzien. Als een merkwaardigheid valt nog te vermelden, dat de als badgasten op het eiland vertoevende Duitschers, men noemt o. a. den schilder Just uit' Dresden, den privaat-secretaris van den gezant von Keudell, Sand- voss, Genick en Mohrenschild den dood ontkomen zijn, door hun gewoonte om niet gelijk de eilanders heel vroeg naar bed te gaan, maar onder den schoonen nachtelijken hemel nog een glas wijn te zitten drinken en wat te praten. Zoo waren zij nog in de open lucht toen de ramp voorviel en bleven zij ongedeerd. James Carey, de Judas der Ierscbe revolu tionairen, heeft zijn loon gekregen. Het was wel te voorzien dat hij aan de wraak der door hem zoo laaghartig verraden partij niet zou ontkomen. Voor een paar weken vernam men, dat hij Dublin had verlaten en van wege de Engelsche regeering in stilte was weggeholpen. Waarheen hij was ingescheept wist men echter toen niet. Nu blijkt het, dat hij met zijn gezin onder een vreemden naam aan boord der naar de Kaap vertrokken stoomboot »Kinfauns Castle" gezet was. De Iersche saamgezworenen hebben echter wel geweten waar hij gebleven was. Een hunner schijnt reeds vooraf naai' de Kaap gereisd te zijn om hem op te wachten. Aan de Kaapstad is Carey overgegaan op de Melrose Castle", die de passagiers naar Port Elisabeth moet vervoeren. Ook O'Donnell, zoo heet de man die Carey gedood heeft, heeft op dat schip plaats genomen en nog voor de aankomst te Port Elisabeth heeft hij Carey in het bijzijn van diens vrouw en kinderen met een revolver doodgeschoten. O'Donnell liet zich zonder tegenstand arresteeren. Hij geniet natuurlijk de sympathie der Ieren. Toen het bericht te Dublin kwam heerschte daar groote agitatie en wilde men meetings en demonstraties aanleggen, alsook het geld bijeen brengen voor de verdediging van O'Donnell. Deze wordt in de Kaapstad nauwkeurig bewaakt, omdat men meende, dat er pogingen zouden gedaan worden om hem te helpen ontvluchten. Men zegt, dat O'Donnell een Amerikaansche Ier is en uit Noord-Amerika naar de Kaap is gereisd om Carey te treffen. Tengevolge der secularisatie van het klooster der Salezianerinnen te Pistoja in Toskane, zullen ook de roerende goederen onder den hamer worclen gebracht. Daaronder bevinden zich relieken van den apostel Petrus en van de martelaren Clemens en Anastasius. De met dezen verkoop belaste notaris heeft, tot groote ergernis van het Vatikaan, na zorgvuldig onderzoek, die beenderen geschat en wel die van Petrus op 4, van Clemens op 2 en van Anastasius op 3 Lire, te zamen ongeveer f 4,30. De Engelsche luchtreiziger Simmons was Woensdag namiddag te '1 ure te Maldon in 't graafschap Essex, 30 mijlen van Harwich, opgestegen met den ballon Colonel Brine en vergezeld van sir Claude Champion de Crespigny, en 's avonds 7 ure daalden de lucht reizigers behouden neder op den Koudekerkschen straat weg bij "Vlissingen. Zij hadden dus 140 mijlen over de Noordzee in 6 uren afgelegd. Dit is de tweede maal dat Simmons de zee is over gekomen per ballon. Den eersten keer deed hij den overtocht van Dover naar Calais en was toen ook vergezeld van sir Claude Champion. De reis liep toen echter niet zoo goed af, want de ballon kwam in zee terecht en de reizigers werden met moeite gered, terwijl Claude Champion een been .brak. Men zegt dat deze tocht de 444e luchtreis is, die Joseph Simmons heeft gedaan. De ballon was 80 voet hoog en 130 voet in omtrek. De reizigers zijn den eigen .avond per mailboot naar Engeland teruggekeerd. De heer Heine, koopman uit Nieuw-Orleans, was te Parijs gekomen om daar eenige dagen door te brengen. Hij had kamers gehuurd en was uitgegaan om sigaren te koopen in de rue Montmartre. Sedert dien werd hij vermist. Men heeft hem thans teruggevonden in het krankzinnigengesticht Sainte-Anne. Heine, die geen Fransch spreekt, was, nadat hij sigaren had gekocht, verdwaald en was ten slotte terechtgekomen in de avenue Saint-Ouen. Uitgeput van vermoeienis, had hij aan voorbijgangers den weg gevraagd, maar men verstond hem niet en lachte hem uiter vormde zich een groepje om hem en de politie, meenende, dat hij gek was, nam hem mee, eerst naar de prefectuur en toen naar Sainte-Anne. Inmiddels had een zijner vrienden hem gezocht en toen hij nergens was te vinden, zocht men in de lijsten der krankzinnigen en zoo kwam men op het spoor waar Heine was. De Zwitsersche regeeringen gaan de uitzinnigheden van het zoogenoemde »reddingsleger" zooveel mogelijk tegen. Zoo heeft de regeering van Genève niet enkel de salvationistische straatkabalen streng verboden, maar de politie belet ook den verkoop van tractaatjes der dolkoppen op de straten en pleinen. Te Aubonne, in 't kanton Waadt, zijn twee zoogenoemde officieren van het reddingsleger met 200 frs. beboet wegens het uitventen van hymnen van Booth. Miss Booth zal, naar men zegt, bij het opperste gerechtshof van den Zwitserschen Bond in appèl komen tegen de uitspraak van den Bondsraad, waarbij de standjes der salvatio- nisten verboden zijn. Men bericht uit Napels, dat een uitbarsting van den Vesuvius op handen is. De lava vloeide reeds in de richting van Torre del Greco. Men bericht uit Rome, dat de Paus weder hersteld is. Ook de graaf van Chambord knapt weer op en zou zelfs reeds in zijn tuin gewandeld hebben. Er is een schaakconcours gehouden te Neurenberg en daar heeft Winawer den eersten, Blackburne den tweeden en Mason den derden prijs behaald. De Volksraad van Transvaal heeft een motie aan genomen, waarbij bepaald is dat de kafferstammen van Mapoch en Mampoer ontbonden worden en de 8000 leden dier stammen verdeeld worden onder de Boeren om voor vijf jaar bij dezen in de leer genomen te worden. Dit is een bijzondere vorm van overigens geenszins harde slavernijwant de Boeren zijn over het algemeen, ofschoon soms wat hardhandig, toch niet hardvochtig ten aanzien hunner jongens, zooals ze genoemd worden. Kerk- en Schoolnieuws. Aangenomen het beroep naar Nisse door ds. J. M. Conradi te Ilontenisse. Voordracht voor de benoeming van een hoofd der openb. school te Aagtekerke, de heerenvan den Ende te Groede, Pols te Geersdijk en Onnches te Bruinisse. Geslaagd voor het examen als hoofdonderwijzer, de heer M. Lindhout te Tolen. Benoemd tot onderwijzer te Oud-Vosmeer de heer Chr. Krijger te Poortvliet. Door Z. M. is aan J. J. C. Donck, met ingang van '1 Sept. e. k., op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als eerste onderwijzer bij de Rijks kweekschool voor onderwijzers te Haarlem. Door Z. M. zijn, met 1 Sept. e. k., benoemd: tot leeraar bij de normaalschool voor teekenonderwijzers, de heer Ludwig Jünger, en tot leeraren bij de school voor kunstnijverheid, de heeren Ludwig Jünger en Georg Sturm. België, Spanje, Portugal, Rusland, dito dito dito dito BEURS- EN MARKTBERICHTEN. PRIJZEN DER EFFECTEN TE AMSTERDAM den 2 Aug. 1883. Nederland, Werkelijke Schuld dito dito dito dito 4 dito dito 1878 4 Premie-Leening Stad Rotterdam 3 dito Stad Antw. '74 3 Obligatiën Buitenl. 1869/70 l1/, dito dito 1876 dito Binnenl. Esc. 5000 dito Esc. 100 Buitenl. 1853/80 5e Serie 1877 6e Serie 1878 Obl. Hope Sr Co. 1798/1815 Cert. Inschr. 6e S. 1855 Obligatiën 1866 f 1000 dito 1860 2e L. 100 Obl.-Leen. 1867(69 Staatsleening 1866 Oostenrijk, Obligatiën in papier dito dito dito in Zilver dito dito dito in Goud Staatsleening '1864 Inschrijving Obl. Alg. Schuld 1865 Obligatiën Lond. 1865 dito 1851 Groote Spoorw.-Maatsch. Aand. Baltische Spoorw. Aand. Jeles Griasi Obligatiën Orel-Vitebsk Obligatiën Poti Tiflis Obligatiën f 1000 Oostenrijk, Fransch-Oost. Sp. Oblig. Italië, Zuid Ital.-Spoorw. Obligatiën Amerika, Illin. Cert. van Aandeel St. Paul en Pac. Ie Sec. do. 7 Chicago N.-W. Cert. Aand. PRIJZEN VAN COUPONS. Russen in Z. R. Amerik. Dollars Papier Marktprijzen van de volgende artikelen te Zieriksee, van den 2 Aug. 1883. Per Hectoliter. Italië, Turkije, Brazilië, Mexico, Rusland, 2'/, 3 2 1 1 3 6 6 4 5 5 4'/i 4 5 5 5 5 5 4 5 5 5 3 5 3 5 5 5 3 3 Oostenr. in papier f 21,15 dito in zilver - 21,15 Eng. Div. per - 11,57»/2 pCt. 665/8 1007/s 101 1005/a 5215/ia 98 7815/, a 96»/, 78»/, L6 663/8 667/a 66i/» 863/% 10»3/,e 10013/, 8 291/4 119i/2 511=/, 6 843/4 781/4 741/4 525/., f 1,16 »/t - 2,47 f a f - 8,— a - - a - - 6,25 a - a - - 4,75 a - a - - 3,a - - a - a Jarige Tarwe Nieuwe dito 1882 Zomertarwe Rogge 1S83 Maartsche Gerst 1882 Winter dito 1883 Zomer dito 1882 Haver 1882 Paardenboonen Witte boonen Bruine dito 1882 S chokker-Er w ten Kleine dito 1882 Koolzaad Marktprijzen van de Boter en Eieren te Zieriksee, van den 2 Aug. 1883. Boter laagste koers f 0,60 per 5 ons. hoogste - 0,67i/2 D 5 Kip-Eieren laagste - 0,821(2i 25 stuks. hoogste - 0,90 25 a Van 27 Juli—3 Aug. 1883. Geboren: Een zoon van B. Heijboer en C. Koopman. C. Kleppe en M. Berrevoets. dochter M. de Bil en C. J. van Bendegom. zoon J. Karreman en A. Verschuur. B. MeijU en C. van Westenbrugge. Gehuwd: W. F. Putter, 30 j., jm. en M. II. Smit, 22 j., jd. J. van Beveren, 24 j., jm. en K. Adriaanse, 23 j., jd Overleden: A. van As, 28 d., z. C. Juijn, 85 j., wed. van A. Vroegop.

Zierikzeesche Courant | 1883 | | pagina 3