wat elasticiteit, inertie of welk weerstandsvermogen ook bezit. Dit is ook in vele omstandigheden zoo kwaad niet; want als Indië's politiek afhankelijk ge maakt werd van den wankelbarigen stroom der open bare meening hier te lande, of ook maar van de stuurlui die aan wal staan, dan zou dat ook zijn gevaren meebrengen. Het is ook bedenkelijk om in zulke zaken het per soonlijk initiatief des Konings te provoceerendaar immers de verantwoordelijkheid toch altoos op anderen neerkomt. Op 's Rijks werf te Amsterdam zal een instructie korvet gebouwd worden. Hiermede kan men weder eenige werklieden aan den gang houden. Te Goes zijn de beide kandidaten der liberalen voor het lidmaatschap van den gemeenteraad gekozen. De heer Massee, aftr. lid, met 179 en J. van Zandbergen Buwalda met 164 stemmen. Met aftr. lid II. de Wilde hacl '155 en de anti-revol. kandid. H. Donner '141 stemmen. Te Rotterdam is een der twee lib. kand, gekozen, namel. de heer W. C. Schalkwijk. De andere lib. kand. mr. J. A. van Gilse, verloor het tegen den heer 'J. B. Altona, anti-rev. Te Aksel is gekozen de heer D. J. Oggel. Te Amsterdam bleef de lib. kand. de heer J. W. Iloltzmann overwinnaar tegenover den heer Th. Heems kerk. Te 's Hage werd de lib. kand. gekozen, n.l. de heer P. C. Evers met 708 stemmen tegen den heer mr. II. Graaf van Hogendorp, anti-rev,, die 696 stemmen bekwam. Te Hoek is gekozen de heer Joh. de Feijter; te Ter Neuzen de heer J. A. Tazelaar; te Aardenburg de heer J. B. Dierkx; te Ierseke de heeren G. Schipper en P. Sander; te Ivruiningen de heer J. Blok Ez. te Sluis de heeren J. de Bruijne Brevet en J. C. Stern te Veere de heer A. Volkers Jz., anti-rev., met 26 stemmen tegen den lib. kand. den heer J. A. Jelgersma, die 25 stemmen bekwam. Te 's Bosch behaalde de lib. kand. mr. A. Sassen de overwinning op den cleric, kand. den heer L. Bogaerts. Niet zonder grond gaat men zich nu ernstig onge rust maken over het lot, dat ons pool-expeditieschip »Varna" en dat der Deensche expeditie, de »D}rmphna", zal getroffen hebben. Er wordt niets van vernomen en alle pogingen, die het comité heeft aangewend om door middel van Russische poolvisschers en andere poolvaarders iets te weten te komen van de. expeditie, zijn tot heden toe zonder gevolg gebleven. Nu is de Willem Barents" er op uit om althans zoover mogelijk uit te zien en te trachten eenig spoor van de Varna" en de »Dymphna" te ontdekken; maar dat i3 een zeilscheepje, dat juist daardoor niet geschikt is om de streken te bevaren waar de beide stoombooten kunnen zitten. Men zou met een flink gebouwd stoomschip er op uit moeten gaan. Het comité heeft hieromtrent ook reeds inlichtingen ingewonnen en er zijn wel geschikte stoomschepen te krijgen; maar daaraan zijn zulke enorme onkosten verbonden, dat het comité geen initiatief durft te nemen. Zonder de menschlievendheid der menschen in het hooge Noorden in verdenking te nemen, kan men toch wel veronderstellen, dat, nu er al eenige ruchtbaarheid aan die pogingen van het comité, om een geschikt stoomschip te huren, gegeven is, dit het doen van particuliere nasporingen niet in de hand zal werken, maar eerder het tegendeel. Waar veel geld mee gemoeid of bij te verdienen is, krijgt de menschlievendheid wel eens tijdelijk een prop in den mond en kluisters aan de handen. Laat ons hopen, dat de sombere vermoedens nog door een verblijdende uitkomst zullen te schande ge maakt worden. Welk een kracht de puntkogels hebben, die 'uit onze gegroefde achterlaadkanonnen van 28 c.M. ge schoten worden, is te zien aan de schijf waarop proeven genomen zijn aan de duinen van Tessel. Deze pantserschijf was verdeeld in drie dikten, n.l. van 20, 40 en 60 c.M. De kogels doorboorden met gemak de afdeelingen van 20 en 40 c.M. In de 60 c.M. dikke afdeeling drongen zij 40 c.M. diep door en gaven dan nog aan de achterzijde van de nog overgebleven dikte van 20 c.M. een deuk of bult van 7 c.M. dik, zoodat een schip met een pantser van 60 c.M. door zulk een schot toch vermoedelijk wel ernstig beschadigd zou wezen omdat het houten verband achter het pantser zou uit elkaar gedreven worden. Het gedenkteeken dat in het plantsoen van het Noordereiland te Rotterdam voor Stieltjes wordt ge sticht, nadert zijn voltooiing. Volgens het RottNbl. bestaat het uit een slanke kolom van gekleurden zandsteen, aan het voetstuk met eenige medaillons voorzien. Het beeldhouwwerk wordt op het terrein zelf afgewerkt. Bij den bloemist W. A. Zal me te 's Gravenhage bloeit op dit oogenblik een fraai exemplaar der Victoria Regia". De veldmanoeuvres in Noord-Brabant zullen plaats hebben van omstreeks 25 Augustus a.s. tot en met 8 Sept. d.a.v. Aan die manoeuvres zullen deelnemende staf van de 3e divisie inf.het 3e en het 6e reg. inf. (beide zonder het 5e bat.). Daarbij zullen worden gevoegd, vier veldescadrons van het 2e reg. huzaren, een ge deelte van het escadron ordonnansen, vier batterijen en de beide treincompagnieën van het 3e reg. veld-art., de 3e veldcompagnie van het corps genietroepen, een gedeelte der 3e comp. hospitaalsoldaten, een veld-tele- graafbrigade, een det. caval. en een det. maréchaussee. De bats., die aan de oefeningen deelnemen, zullen op de grootst mogelijke sterkte gebracht worden, door daarbij te detacheeren miliciens der lichtingen 1880, '1882 en 1883, ingedeeld bij de 5e bats. Tot comm. der caval. wordt bestemd de kolonel, comm. van het 2e reg. huz., aan wien wordt toegevoegd de ritm.-adj. van genoemd reg. Tot comm. van de cav. bij de le brig, wordt aan gewezen de luit.-kol. W. Van Ling en bij de 2e brigade de maj. B. J. Gouvée, beiden van het 2e reg. huzaren. Tot comm. der art. wordt bestemd de kol., comm. van het 3e reg. vekl-art., aan wien wordt toegevoegd de kap.-adj. van genoemd reg. Tot comm. der art., bij de le brigade wordt aan gewezen de luit.-kol. G. G. A. Schwarz, beiden van het 3e reg. veld-art. Worden bestemd: tot chef van den staf der ver- eenigde troepen: de majoor jhr. F. Van Spengler, chef van den staf der 3e divisie inf. tot adj.-clief van den staf: de kapt. J. De Waal, adj.-chef van den staf der 3e divisie inf. tot waarnemend-adj. van den divisie-comm.de le luit.-adj. bij het 6e reg. inf. F. H. A. Sabron tot chef van den staf der le brigadede leap. F. R. Froger van den gen. staf; en tot chef van den staf der 2e brigade: de kap. W. G. F. Snijders van den gen. staf. Voorts worden aan de chefs der staven van de '1e en van de 2e brigade respectievelijk toegevoegd: de 'le luit. bij den staf der inf. J. A. Van Eijbergen en de le luit. van het Oost-Indische leger J. F. Breijer. Aan den maj.-intend, der divisie J. S. L. Frantzmann wordt toegevoegd: de le luit.-kwartierm. W. J. J. De Rechteren van Hemert, om te worden belast met den administr. dienst bij het hoofdkwartier der divisie. Met den intend, dienst'bij de brigades worden be last: bij de '1e brigade de kap.-intend. S. Van den Bent, en bij de 2e brigade de kap.-intend. F. W. Horstmann. Eergisteren is een tiental Volendammer visschers in hechtenis genomen tot het ondergaan der gevangenis straf, opgelegd door de Rechtbank wegens overtreding der wet op de Zuiderzeevisscherij. Deze personen zijn na eenig tegenstreven vrijwillig meegegaan, doch het staat te vreezen, dat er bij executie van volgende vonnissen verzet komt en er dan takt noodig zal zijn om de visschers in arrest te krijgen. Naar men zegt, is het College voor de Zeevisscherijen thans voornemens een proef te nemen met twee Volendammer botters. Op het eene vaartuig zal gevischt worden met de zoogenaamde kwak- of moord kuil, op het andere met de dwarskuil. Benoemingen, Besluiten, enz. Benoemd tot ontv. der dir. bel. en acc. te Noord- welle c.a., K. de Graaf, commies ter inspectie te Amsterdam. Kunst, Wetenschap en Letteren. De Poolsche dichter Ladislaus Anczyc, die schrijver van het onlangs te Krakau bekroonde drama »Sobieski vor Wien", is overleden. Volgens het N. v. cl. D. zal mej. Josephine de Groot, die te Antwerpen gastrollen vervuld heeft, weder bij de Amsterdamsche afdeeling van het Ned. Tooneel geëngageerd worden. Daarentegen zullen mej. Eveline Kapper en de heer van Beem, leden van het gézelschap van Zuylen, met September a.s. naar het Vlaamsche Tooneel te Antwerpen gaan. Mavio Uchard, de auteur van »Fiammina", heeft Sardou, den auteur van »Odette", een proces aangedaan wegens plagiaat; de uitspraak zal deze week worden gedaan. Inmiddels heeft Sardou in een brochure »Mes Plagiats" de veelbesproken quaestle nog eens uiteen gezet. Hij betoogt daarin, dat de letterkundige eigendom een zuivere quaestie van vorm is; dat men volgens Uchard Beaumarchais zou kunnen beschuldigen van niet zijn Barbier de Séville" plagiaat te hebben gepleegd aan Molières »Ecole des femmes", aangezien de hoofdinhoud van beide stukken volkomen dezelfde is. Vervolgens wijst hij op het verschil tusschen »Fiammina" en »Odette" en herinnert hij, dat er geen enkel stuk is, dat niet herinneringen opwekt aan andere stukken. Ten slotte zegt hij, dat »Odette" nog veel meer overeenkomt met Giacometti's »La Colpa vendica la colpa" dan met »Fiammina", hoewel hij »la Colpa" nooit had gelezen. »Houdt dus Uchard vol, dat »Odette" »Fiammina" is, dan is »Fiammina" »la Colpa", zegt Sardou. Ongelukken, Kampen, Misdaden, enz. Te Parijs heeft een 70jarig heer, officier van het Legioen van Eer, vroeger secretaris-redacteur bij den Raad van State van het rijk, zich op een kamer in een hotel doodgeschoten. Daar de man de daad bedreef vóór het raam staande, viel zijn lijk van de hoogte der vijfde verdieping op de binnenplaats neder. Op zijn kamer vond men nog een dolkmes en een llesch met vergif. In een zwavelmijn bij Caltanisetta op Sicilië zijn door een ontploffing 35 van de 70 werklieden om gekomen. Bij het dorp Avenhorn heeft een stier zijn geleider gedood. Te IJmuiden is een arbeiderswoning door het omvallen van een petroleumlamp afgebrand. Een pakhuis, waarin mout en hop geborgen was, is te Dordrecht geheel uitgebrand. In de Leidsche •straat te Amsterdam is een kleine jongen door een paard doodgeslagen. Te Terborg is een jongen onder den stoomtram gekomen en weinige oogenblikken daarna aan de gevolgen overleden. Bij het lossen van een schip, liggende aan het Rijnspoor te Rotterdam, is een man in het ruim gevallen. De ongelukkige, die een vrouw en vier hulpbehoevende kinderen nalaat, was onmiddellijk een lijk. Maandag-namiddag had er aan den Hoek van Holland een zeer treurig voorval plaats. Twee broeders, naar men zegt Briellenaars, en aldaar werkzaam, kregen met elkander twist. De een trok zijn mes en bracht den ander een wond toe, die den dood on middellijk tengevolge had. De dader is gearresteerd. De verslagene laat een vrouw en 7 kinderen na. Misbruik van sterken drank schijnt ook hier de oorzaak te zijn geweest. Bij den landbouwer J. B. te Rilland is Maandag nacht een paard uit de weide gestolen. De dief, zekere A. van N., schilder en wagenmaker te Kruiningen, werd te Bergen op Zoom achterhaald en aan de politie overgeleverd. Te Lippenhuizen is verleden week een huisje afge brand, waarin twee oude lieden woonden van meer dan 80 jaar. De man kwam in den brand om en nu is ook de 83jarige vrouw aan de bekomen brandwonden overleden. Onder Nieuwer-Amstel is door het omvallen eener heistelling een werkman gedood en heeft een ander beide beenen gebroken. Gemengd Buitenlandscb Nieuws. Kapt. Webb's dood. Men verneemt daarom trent nog de volgende bijzonderheden. Zijn lijk is opgevischt te Lewiston 7 mijlen beneden de water vallen. Aan het hoofd was een gapende wond. Hieruit kan men eenigszins gissen hoe hij zijn einde gevonden heeft. Op de plaats waar de snelstroom begint, n.l. waar de watermassa de betrekkelijk stille en diepe kom verlaat, die zich beneden den eigenlijken val heeft gevormd, is de stroom slechts 300 voet breed en betrekkelijk niet zoo diep of de kracht van het water, dat cïaar geducht wordt samengeperst en op gestuwd, moet ontzettend zijn. Men weet dat er van die schietstroomen zijn, waar 't water zoo dicht geperst wordt, dat zelfs zware voorwerpen er niet in zinken, maar met vervaarlijke snelheid dansende op de opper vlakte worden medegevoerd, tot ze een eind verder waar 't water minder verdikt is, pas zinken. Het midden van den stroom is het ergst en Webb had ook vooraf zich wel beraden om al het mogelijke te doen om dat] midden te vermijden. De schietstroom buigt zich om den hoek van een granietmassa en hier schijnt de ongelukkige zwemmer met al de kracht van den stroom tegen een rotspunt van den'tegenover gelegen oever geslingerd te zijn en de hoofdwonde bekomen te hebben. Daardoor zal hij zijn bewustheid verloren hebben en omgekomen zijn. Had hij maar stoutweg het midden van den stroom gehouden, dan ware hij wellicht al keilende over het water de zoo hoogst gevaarlijke passage doorgekomen. Aan den Niagara-val zijn vele legenden verbonden. Zoo moet in vroeger tijd eens een Indiaan, die met zijn kano door den stroom werd medegesleept, niet enkel goed en wel den waterval zijn afgekomen, niettegenstaande deze tusschen de 440 en 460 voet

Zierikzeesche Courant | 1883 | | pagina 2